Co warto zobaczyć na Śląsku? Region ten słynie z niepowtarzalnej architektury. Zamek w Olsztynie, Bobolicach czy Ogrodzieńcu to tylko kilka z propozycji budowli, które trzeba zobaczyć będąc w pobliżu. Które zamki znajdują się na Śląsku lub w bliskiej okolicy?
Zamek w Olsztynie jest budowlą pochodzącą z XIII wieku. To, co charakteryzuje tą zabytkową warownię to dwie wieże: okrągła i kwadratowa. Zamek został wybudowany w systemie Orlich Gniazd, na szlaku, który jest zlokalizowany na terenie województwa śląskiego oraz małopolskiego. Zamki, znajdujące się na tej trasie, zostały wzniesione na polecenia króla Kazimierza Wielkiego, w celu obrony Krakowa. Pozostałe obiekty, wchodzące w skład szlaku, to: krakowski Wawel, Zamek w Korzkwi, Zamek w Ojcowie, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Rabsztynie, Zamek Bydlin, Zamek Pilcza (Smoleń), Pałac w Pilicy, Zamek Ogrodzieniec, Gród na Górze Birów, Zamek Bąkowiec, Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Zamek ''Ostrężnik''.
Zamek Bobolice jest dziełem króla Kazimierza Wielkiego. Został wybudowany w XIV wieku i służył za system obronny zachodniej granicy państwa w Królestwie Polskim. Niestety w wyniku grabieży Szwedów, popadł on w całkowitą ruinę. Przez kolejne wieki podejmowano próby, aby go odbudować, ale efekty były marne. Dopiero pod koniec XX wieku rodzina Laseckich postanowiła uratować go. Z pomocą specjalistów ostatecznie zrekonstruowano zamek. Jego dzisiejszy widok zachwyca wszystkich odwiedzających.
Zamek Ogrodzieniec zaliczany jest do najbardziej znanych ruin zamkowych w Polsce. Znajduje się, podobnie jak pozostałe założenia architektoniczne wchodzące w skład szlaku Orlich Gniazd, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek Ogrodzieniec powstał między XIV a XV wiekiem za sprawą rodu Włodków Sulimczyków. Co ciekawe, obiekt ten stał się scenerię dla licznych filmów i seriali. Kręcono tutaj między innymi ''Janosika'' Jerzego Passendorfera i ''Zemstę'' Andrzeja Wajdy. Najnowszą ekranizacją, która częściowo powstawała na terenie zamku, jest serial ''Wiedźmin'', za którego realizację odpowiada platforma Netflix.
Zamek Czocha powstał z polecenia czeskiego króla Wacława I Przemyślidy. Służył on jako warownia. To, co wyróżnia ów zamek na tle innych to nowatorskie założenia. Zamek Czocha to nie tylko piękny i imponujący wygląd, ale i ogromna pomysłowość wykonawcy. Kryje on bowiem wiele skrytek, zakamarków i tajnych przejść. Odwiedzający rozpoczynają zwiedzanie od tak zwanej Wielkiej Sali Rycerskiej. Dalszym etapem zwiedzania jest sala Marmurowa, gdzie warto zwrócić uwagę na kominek i malowidła. Stara legenda głosi, że w kominku zamurowano kilkudniowe niemowlę. Na uwagę zasługuje także sala Portretowa, w której goście mogą zobaczyć wizerunki Piastów. Komnata Księżyca to kolejne miejsce związane z legendą – według starych przekazów pod małżeńskim łożem znajdowała się zapadnia, która zrzucała niechcianego kochanka do lochu. Osoby zwiedzające mogą zobaczyć również piękną łazienkę, która przylega do komnaty córek ostatniego właściciela zamczyska. Zwiedzanie zostaje zakończone wejściem na Wieżę Widokową, skąd turyści mogą podziwiać piękną panoramę.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Małopolsce - najlepsze atrakcje regionu
Atrakcje na Śląsku są zróżnicowane. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy górskich wycieczek, a także koneserzy złotego trunku.
Skrzyczne to nazwa najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Jeżeli chcemy dostać się na Skrzyczne możemy zrobić to pieszo albo za pomocą kolejki górskiej. Na górze znajduje się schronisko, w którym właściciele ugoszczą gości czymś orzeźwiającym do picia.
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to idealne miejsce dla smakoszy dobrych trunków. Zostało ono otwarte w 2004 roku. Założeniem właścicieli było gromadzenie eksponatów związanych z tradycją i historią piwowarstwa. Muzeum zebrało liczne kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i wielu innych eksponatów, które są związane z piwem. Od 2005 roku muzeum prowadzi letni projekt nocnego zwiedzania browaru. Projekt ten jest oparty na spektaklach aktorów-amatorów, którzy wcielają się w historyczne postaci z tyskiego browaru.
Atrakcje na Śląsku to, także Jasna Góra. Jest to niezwykle ważne i cenne miejsce dla Polaków, zwłaszcza katolików. Znajduje się tam bowiem sanktuarium wraz z Klasztorem Paulinów. Jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze miejsce pielgrzymkowe. Obraz znajdujący się we wnętrzu sanktuarium uznawany jest za cudowny. 16 września 1994 roku obiekt uznano za pomnik historyczny.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?
Jakie jeszcze atrakcje warto obejrzeć będąc na Śląsku?