Co warto zobaczyć w Małopolsce, czyli podręczny przewodnik dla miłośników podróży po Polsce
Co warto zobaczyć w Małopolsce? Atrakcji jest tu całe mnóstwo. Dlatego przed planowanym przyjazdem najlepiej zrobić listę. Kraków, Wieliczka, Pustynia Błędowska, spływ po Dunajcu to tylko kilka z wielu opcji, które czekają na nas w Małopolsce.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?
Atrakcje w Małopolsce: Kraków
Zwiedzanie atrakcji w Małopolsce warto rozpocząć od Krakowa. Miejsca, które powinniśmy zobaczyć w grodzie Kraka, to między innymi:
- Bazylika Mariacka – została wzniesiona pod koniec XIII wieku. Wykonana na bazie fundamentów wcześniejszego kościoła romańskiego. Nowa świątynia została poświęcona w 1320 roku. Kościół przez stulecia był modyfikowany i rozbudowywany. We wnętrzu bazyliki znajdziemy przepiękne barokowe kaplice i ołtarze. Na uwagę zasługuje polichromia, która wyszła spod pędzla samego Jana Matejki. Z kolei witraże to dzieło Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehoffera. Kościół jest gotycką budowlą, z której słychać 48 razy na dobę hejnał wykonywany przez dwóch hejnalistów.
- Zamek Królewski na Wawelu – to jedno z ważniejszych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym dla Polski. Zamek był wielowiekową siedzibą królów. W 1930 roku stał się jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Szczególną atrakcją dla dzieci i młodzieży jest odwiedzenie Smoczej Jamy oraz możliwość wejścia na najwyższe poziomy Baszty Sandomierskiej. Muzeum organizuje regularne lekcje muzealne, konkursy oraz wykłady dla szkół i przedszkoli.
- Rynek Główny – to największy plac Krakowa. Zalicza się go do grona największych rynków średniowiecznych Europy.
Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie?
- Uniwersytet Jagielloński – Collegium Maius
- Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie (w Bazylice Mariackiej)
- Podziemia Rynku
- Nowa Huta - dzielnica wybudowana z udziałem Związku Radzieckiego
- Wieża ratuszowa na krakowskim rynku
- Sukiennice
- Kopiec Kościuszki
- Stara synagoga
- Park im. Henryka Jordana
- Kościół św. Wojciecha
- Pomnik Grunwaldzki
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku - góry, trasy rowerowe i atrakcje regionu
Ciekawe miejsca w Małopolsce – pozostałe propozycje
Województwo małopolskie zajmuje powierzchnię 15 182 km², co plasuje je na 12 miejscu w kraju. Nie jest to imponujący wynik, jednak znajdziemy tu wiele pięknych miejsc i niepowtarzalnych atrakcji turystycznych.
Ojcowski Park Narodowy to miejsce szczególne pod wieloma względami. Znajduje się w nim słynna skalna forma zwana Maczugą Herkulesa. W parku oraz jego okolicach możemy również zwiedzić cztery jaskinie. Są to:
- Jaskinia Ciemna, w której dowiemy się więcej o życiu neandertalczyka;
- Grota Łokietka, z którą związana jest legenda opowiadająca o królu Władysławie Łokietku;
- Jaskinia Wierzchowska, w której zobaczymy także stanowiska archeologiczne;
- Jaskinia Nietoperzowa z malowniczym wodospadem naciekowym.
Wadowice są szczególnym miejscem dla Polaków. To rodzinne miasto papieża Jana Pawła II. Oto lista miejsc, które warto tam zobaczyć:
- Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II – nowoczesna i multimedialna wystawa ułatwia poznawanie życia Jana Pawła II oraz jego rodziny.
- Park Miniatur – świat marzeń – to wyjątkowe miejsce. Podczas ''podróży'' zobaczymy miniatury różnych budowli z całego świata. Są to charakterystyczne obiekty z: Australii, Grecji, Włoch, Polski, Chin, Francji czy Meksyku.
- Plac Jana Pawła II – na placu znajduje się między innymi pomnik Jana Pawła II. Został wybudowany w 2006 roku.
- Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – ważnym obiektem jest kaplica z relikwiami świętego Jana Pawła II.
- Liceum im. Marcina Wadowity - jest to dawne gimnazjum, do którego uczęszczał Karol Wojtyła.
- Kopalnia Soli ''Wieliczka''
Kopalnia soli w Wieliczce to najsłynniejsza polska kopalnia na świecie. Została wpisana na listę UNESCO. Słynne kapliczki z soli, tajemnicze komory, rzeźby i podziemne jeziorka sprawiają, że liczba odwiedzających rośnie z każdym rokiem.
Jakie jeszcze ciekawe miejsca znajdują się w Małopolsce?
Małopolska słynie również z niepowtarzalnych szlaków turystycznych:
Szlak Orlich Gniazd znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze należącym do województwa małopolskiego i śląskiego. Szlak został wytyczony wzdłuż trasy, na której wzniesiono zamki, prawdopodobnie na polecenie Kazimierza Wielkiego, w celu ochrony Krakowa. Założenia architektoniczne, które wchodzą w skład szlaku, to: krakowski Wawel, Zamek w Korzkwi, Zamek w Ojcowie, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Rabsztynie, Zamek Bydlin, Zamek Pilcza (Smoleń), Pałac w Pilicy, Zamek Ogrodzieniec, Gród na Górze Birów, Zamek Bąkowiec, Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Zamek ''Ostrężnik'', Zamek Olsztyn.
Inne szlaki Małopolski to między innymi:
- Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce,
- Główny Szlak Beskidzki,
- Szlak wokół Tatr.