Góry Łańcuchowe - atrakcje, szlaki i dojazd. Weekendowa wycieczka na Mazowszu

Góry Łańcuchowe niewątpliwie są ciekawym miejscem, chociaż niewiele łączy je z wysokimi zboczami i ostrymi graniami skrytymi we mgle. Położone są nieopodal Warszawy, dlatego mogą być ciekawym miejscem weekendowych wypraw. Gdzie dokładnie się znajdują?

Atrakcje w Górach Łańcuchowych niewiele mają tutaj wspólnego z tymi, które czekają na wędrowców w Tatrach, Bieszczadach czy Pieninach. Nawet Góry Świętokrzyskie wydają się być przy nich bardzo wyniosłe. Góry Łańcuchowe leżą bowiem w województwie mazowieckim, gdzie rozpościera się nizina. Położone są w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Faktycznie nie są to żadne góry, ale tylko wzniesienia o charakterze wydmowym. Nie występują również pod taką nazwą na żadnej mapie, chociaż wedle miejscowej tradycji dawniej bywało inaczej i na starych mapach takie miano już występowało. 

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Góry Łańcuchowe: atrakcje. Co ciekawego czeka na turystów?

Góry Łańcuchowe mają charakter wydm i zajmują obszar 2,5 km. Leśną trasę można pokonać również rowerem, ale nie będzie to prosta przejażdżka dla rodzin z małymi dziećmi. Konieczne są odpowiednie umiejętności, ale także sprzęt przystosowany do poruszania się w trudnym terenie.

U podnóża Gór Łańcuchowych znajduje się Mazowieckie Sioło Julianówka. Można tam doświadczyć kolejnych atrakcji skierowanych do osób indywidualnych, grup szkolnych i firm. Zwłaszcza szkoły mogą wysłać swoich uczniów na warsztaty pielęgnujące tradycje mazowieckiej wsi. 

Góry Łańcuchowe są bezsprzecznie nietypowym i bardzo ciekawym elementem mazowieckiego krajobrazu. Spodobają się temu, kto lubi piaszczyste trasy skryte w iglastym lesie. Mimo tego, stanowią raczej lokalną ciekawostkę, niż obiekt podróży z bardziej odległych terenów. Jeśli już jednak ktoś zechce pofatygować się z daleka by je zobaczyć, to warto by zapoznał się z innymi atrakcjami ziemi mińskiej.

Góry Łańcuchowe - co zobaczyć w Mińsku Mazowieckim?

Przede wszystkim należy odwiedzić sam Mińsk Mazowiecki, który liczy sobie przeszło 40 tysięcy mieszkańców. W przeszłości były z nim związane postaci takie jak rysownik Michał Elwiro Andriolli, Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz. Do lokalnych atrakcji z pewnością zaliczą się zabytkowy zespół pałacowy Dernałowiczów - kilkakrotnie przebudowywany, ale zawierający w sobie elementy nawet z XVI w. Obecnie jego styl określa się jako klasycystyczny. Inne zabytki to:

  • kościół rzymskokatolicki p. w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (XVI-XIX w.);
  • klasycystyczny budynek dawnego starostwa (na ulicy Kilińskiego);
  • ruiny dworku Michała Elwiro Andriollego;
  • cmentarz żydowski;
  • cmentarz parafialny.

Miejską zieleń Mińska Mazowieckiego ubogacają dwa niezwykle stare i okazałe drzewa - prawdziwe pomniki miejscowej przyrody. Mowa o liczącej sobie przeszło 370 lat sośnie i wyjątkowo wiekowej topoli białej. Sosna to drzewo o wysokości aż 19 metrów i obwodzie 387 centymetrów. Topola biała liczy sobie zaś o wiele więcej, co wynika z cech tego gatunku. Jej wysokość to 41-43 m, obwód to aż 739 cm. Wiadomo, że jest to jedna z najwyższych i najbardziej okazałych spośród topól rosnących w naszym kraju. 

Zobacz też: Góra Parkowa - szlaki na szczyt, ciekawe atrakcje i dojazd na miejsce

Góry Łańcuchowe: szlaki. Trasy piesze i rowerowe

Szlaki Gór Łańcuchowych nie zostały specjalnie wyodrębnione. Liczącą sobie około 2,5 kilometra trasę można pokonać pieszo lub rowerem. Trudność obu określa się jako średnią. 

Góry Łańcuchowe: szczyty. Jak wysokie są wzniesienia?

Szczyty Gór Łańcuchowych nie mogą się równać z większością pasm górskich w Polsce - nic dziwnego, w końcu są to jedynie wydmowe wzniesienia. Najwyższa Góra Skorinowa ma zaledwie 175 m n.p.m. To ponad trzykrotnie mniej, niż najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich - Łysica. Co ciekawe, żadne inne ze wzniesień Gór Łańcuchowych nie zostało nawet nazwane. 

Zobacz też: Góra Żar - atrakcje, szlaki i kolejka. Jak dojechać na miejsce?

Góry Łańcuchowe: dojazd. Jak tam trafić?

Dojazd do Gór Łańcuchowych nie jest wbrew pozorom bardzo trudny. Przede wszystkim najlepiej najpierw obrać jako cel podróży sam Mińsk Mazowiecki. Z tego miasta należy wyjechać w drogę krajową 92. Następnie trzeba zjechać w drogę wojewódzką 802 i jechać nią ok. pięciu km do Mikanowa i na zakręcie pojechać w lewo. Po przejechaniu przez wieś, Góry Łańcuchowe powinny być już blisko.

Więcej o: