Atrakcje w Górach Łańcuchowych niewiele mają tutaj wspólnego z tymi, które czekają na wędrowców w Tatrach, Bieszczadach czy Pieninach. Nawet Góry Świętokrzyskie wydają się być przy nich bardzo wyniosłe. Góry Łańcuchowe leżą bowiem w województwie mazowieckim, gdzie rozpościera się nizina. Położone są w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Faktycznie nie są to żadne góry, ale tylko wzniesienia o charakterze wydmowym. Nie występują również pod taką nazwą na żadnej mapie, chociaż wedle miejscowej tradycji dawniej bywało inaczej i na starych mapach takie miano już występowało.
Góry Łańcuchowe mają charakter wydm i zajmują obszar 2,5 km. Leśną trasę można pokonać również rowerem, ale nie będzie to prosta przejażdżka dla rodzin z małymi dziećmi. Konieczne są odpowiednie umiejętności, ale także sprzęt przystosowany do poruszania się w trudnym terenie.
U podnóża Gór Łańcuchowych znajduje się Mazowieckie Sioło Julianówka. Można tam doświadczyć kolejnych atrakcji skierowanych do osób indywidualnych, grup szkolnych i firm. Zwłaszcza szkoły mogą wysłać swoich uczniów na warsztaty pielęgnujące tradycje mazowieckiej wsi.
Góry Łańcuchowe są bezsprzecznie nietypowym i bardzo ciekawym elementem mazowieckiego krajobrazu. Spodobają się temu, kto lubi piaszczyste trasy skryte w iglastym lesie. Mimo tego, stanowią raczej lokalną ciekawostkę, niż obiekt podróży z bardziej odległych terenów. Jeśli już jednak ktoś zechce pofatygować się z daleka by je zobaczyć, to warto by zapoznał się z innymi atrakcjami ziemi mińskiej.
Przede wszystkim należy odwiedzić sam Mińsk Mazowiecki, który liczy sobie przeszło 40 tysięcy mieszkańców. W przeszłości były z nim związane postaci takie jak rysownik Michał Elwiro Andriolli, Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz. Do lokalnych atrakcji z pewnością zaliczą się zabytkowy zespół pałacowy Dernałowiczów - kilkakrotnie przebudowywany, ale zawierający w sobie elementy nawet z XVI w. Obecnie jego styl określa się jako klasycystyczny. Inne zabytki to:
Miejską zieleń Mińska Mazowieckiego ubogacają dwa niezwykle stare i okazałe drzewa - prawdziwe pomniki miejscowej przyrody. Mowa o liczącej sobie przeszło 370 lat sośnie i wyjątkowo wiekowej topoli białej. Sosna to drzewo o wysokości aż 19 metrów i obwodzie 387 centymetrów. Topola biała liczy sobie zaś o wiele więcej, co wynika z cech tego gatunku. Jej wysokość to 41-43 m, obwód to aż 739 cm. Wiadomo, że jest to jedna z najwyższych i najbardziej okazałych spośród topól rosnących w naszym kraju.
Zobacz też: Góra Parkowa - szlaki na szczyt, ciekawe atrakcje i dojazd na miejsce
Szlaki Gór Łańcuchowych nie zostały specjalnie wyodrębnione. Liczącą sobie około 2,5 kilometra trasę można pokonać pieszo lub rowerem. Trudność obu określa się jako średnią.
Szczyty Gór Łańcuchowych nie mogą się równać z większością pasm górskich w Polsce - nic dziwnego, w końcu są to jedynie wydmowe wzniesienia. Najwyższa Góra Skorinowa ma zaledwie 175 m n.p.m. To ponad trzykrotnie mniej, niż najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich - Łysica. Co ciekawe, żadne inne ze wzniesień Gór Łańcuchowych nie zostało nawet nazwane.
Zobacz też: Góra Żar - atrakcje, szlaki i kolejka. Jak dojechać na miejsce?
Dojazd do Gór Łańcuchowych nie jest wbrew pozorom bardzo trudny. Przede wszystkim najlepiej najpierw obrać jako cel podróży sam Mińsk Mazowiecki. Z tego miasta należy wyjechać w drogę krajową 92. Następnie trzeba zjechać w drogę wojewódzką 802 i jechać nią ok. pięciu km do Mikanowa i na zakręcie pojechać w lewo. Po przejechaniu przez wieś, Góry Łańcuchowe powinny być już blisko.