Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?

Góry Pieprzowe to w zasadzie pasmo niewysokich wzniesień, które znajdują się nieopodal historycznego miasta Sandomierza. Dostarczają nam nie tylko piękne widoki, ale też posiadają duże walory przyrodnicze.

Góry Pieprzowe: atrakcje starych i nieco zapomnianych gór 

Góry Pieprzowe - atrakcje tego miejsca łatwo przekonają tych, którzy nieco ironicznie traktują te wzniesienia. Położone nieopodal Sandomierza nad brzegiem Wisły dostarczają widoki pięknej panoramy miasta i okolic (widoczne jest starorzecze Wisły i sandomierska starówka). W rzeczywistości powodem, przez który są tak niskie jest bardzo stary wiek i budowa geologiczna (mułowce, iłowce), która sprzyja erozji.

Powstały w epoce kambryjskiej być może nawet 500 milionów lat temu. Razem z Sudetami są najstarszymi górami w tej części Europy - w Polsce zaś nie mają sobie równych. Prawdopodobne, że miliony lat temu również Góry Pieprzowe były znacznie wyższe i posiadały spiczasto zakończone krawędzie. Nazwa ''pieprzowe'' wzięła się od tego, że łupki tych gór układają się w kształty, które zdają się przypominać ziarnka pieprzu. 

Góry Pieprzowe są też wysoką krawędzią doliny Wisły, która tworzy łagodnie wygięty łuk. Charakterystyczne jest tutaj występowanie wąwozów i różnice w wysokości względnej między doliną a wzniesieniami liczące sobie nawet 60 metrów. 

Zobacz też: Polska. Sandomierz. W podziemnym labiryncie

Góry Pieprzowe - dojazd

Góry Pieprzowe znajdują się w województwie świętokrzyskim, we wschodniej części Wyżyny Sandomierskiej. Administracyjnie pasmo mające dwa kilometry długości dzieli się pomiędzy miasto Sandomierz i gminę Dwikozy. Warto odwiedzić to miejsce, wybierając się na krótszy lub dłuższy wyjazd do Sandomierza. Dość łatwo jest też przyjechać tutaj będąc w Opatowie.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników gór

Góry Pieprzowe - szlaki i Rezerwat Przyrody

Jakie szlaki znajdują się w Górach Pieprzowych? Przez wzniesienia prowadzi czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic. Liczy sobie 99 km i biegnie w okolicach Opatowa i Sandomierza. Same pagóry występują na 70. kilometrze szlaku.

Ważną atrakcją Gór Pieprzowych jest - Rezerwat Przyrody Góry Pieprzowe, utworzony w 1979 r. Obejmuje on ponad 17 ha obszaru chronionego. Rezerwat ma charakter stepowy, chroni się tutaj między innymi roślinność zaroślową, kserotermiczną (sucholubną) i bardzo interesujące stanowiska występowania różnych owadów.

Występują tutaj rośliny takie, jak:

 • zawilec wielkokwiatowy;
 • naparstnica zwyczajna;
 • wężymord stepowy;
 • ostnica włosowata;
 • goryczka krzyżowa. 

Interesujące, że stoki Gór Pieprzowych skrywają największe w Polsce bogactwo występowania gatunków dzikiej róży, których ma rosnąć tutaj około 40. Najczęściej poleca się dwie pory roku, aby je podziwiać: obsypaną kwiatem wiosnę i jesień niosącą owoce głogu. 

Góry Pieprzowe - szczyty. Najwyższe wzniesienia

Szczyty Gór Pieprzowych nie mają wiele wspólnego z najwyższymi punktami Tatr, Pienin, Bieszczad, ani nawet Gór Świętokrzyskich. Mamy w tym przypadku do czynienia z wzniesieniami liczącymi sobie w najwyższym punkcie około 200 m n.p.m.

Najwyższy szczyt zwany Pieprzówkiem ma 200,5 m n.p.m. Mimo tego, wspinaczka po stromych wzgórzach, które dodatkowo poprzecinane są wąwozami, wcale nie należy do bardzo łatwych. Warto przed nią zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Sandomierz - atrakcje

Jeśli zdecydujemy się odwiedzić malownicze Góry Pieprzowe, warto zaglądnąć także do pobliskiego Sandomierza. Jakie atrakcje czekają tam na nas?

 • Rynek w Sandomierzu
 • Brama Opatowska
 • Ratusz w Sandomierzu
 • Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi
 • Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
 • Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
 • Ucho Igielne, czyli fragment murów
 • Winnica Sandomierska

Zobacz też: Wakacje w Polsce 2020. Gdzie warto udać się na wypoczynek?

Więcej o: