Mrzeżyno - opinie, atrakcje, port i plaże. Czy warto się tam wybrać?

Mrzeżyno, leżące w gminie Trzebiatów (woj. zachodniopomorskie), to nieco większa miejscowość wypoczynkowa, która jednak i tak nabiera życia dopiero w sezonie urlopowym. Dlaczego warto się tam wybrać?

 Mrzeżyno: opinie. Co wczasowicze sądzą o tej miejscowości?

Opinie na temat Mrzeżyna nie odbiegają od tych o większości nadmorskich osad o charakterze turystycznym i wypoczynkowym. Być może różnicą jest to, że mieszka tu przeszło 1,6 tys. osób, nie zaś kilkaset, jak w wielu innych przypadkach. Co do zasady, oprócz plaży mającej największą liczbę wielbicieli, funkcjonuje tutaj kilka innych lokalizacji, które warto odwiedzić wówczas, gdy pogoda na zewnątrz wcale nie zachęca do odbywania kąpieli w morzu. Niewątpliwie trzeba bliżej poznać Mrzeżyno położone u ujścia rzeki Regi. 

Zobacz też: Wakacje w Polsce 2020. Gdzie warto udać się na wypoczynek?

Mrzeżyno: atrakcje. Co ciekawego możemy zobaczyć w Mrzeżynie?

Atrakcje w Mrzeżynie to nie tylko plaże, ale też bardzo ciekawe środowisko naturalne. Na tym terenie można podziwiać między innymi brzeg wydmowy. Cenne jest też powietrze o wysokiej zawartości jodu, bardzo korzystnie wpływające na zdrowie - w szczególności jeśli chodzi o leczenie górnych dróg oddechowych. Tereny wokół miejscowości należą do obszaru chronionego znanego jako Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski. Ma tutaj również miejsce specjalna ochrona ptaków (funkcjonuje jako ''Wybrzeże Trzebiatowskie''). Okoliczne wydmy porośnięte są lub leżą w sąsiedztwie aż trzech rodzajów lasów:

  • boru bażynowego: występują tutaj cenne i chronione rośliny np. bażyna czarna, borówka bagienna, wiciokrzew pomorski
  • lasów łęgowych
  • lasów bagiennych

Na samym wybrzeżu można spotkać bogactwo ptaków, między innymi mewy i rybitwy. 

Mrzeżyno leży na trasie dwóch szlaków nadmorskich:

Bazę noclegową, oprócz oferowanych przez mieszkańców kwater, tworzy przeszło czterdzieści większych i mniejszych obiektów, które nastawione są przede wszystkim na obsługę licznych turystów w sezonie wakacyjnym.  

Zobacz też: Dąbki - atrakcje, plaże, pogoda. Dlaczego warto spędzić tam wakacje? 

Mrzeżyno - port z długą historią

Port w Mrzeżynie to baza dla około czterdziestu jednostek, ale też niewielkiego rybołówstwa morskiego, gdzie wydzielono również miejsca remontowe statków. Pomimo, że obecny pochodzi z 1964 r, to miejscowość posiada ogromne tradycje działalności portowej u ujścia rzeki Regi - pierwsze tego rodzaju miejsce powstało tutaj w 1457 r. Port miał charakter miejsca kupieckiego, które powstało w toku długiej rywalizacji z Koszalinem. 

Zobacz też: Wakacje nad morzem: przewodnik po najchętniej odwiedzanych miejscowościach

Plaże w Mrzeżynie: dobre miejsce dla rodzin z dziećmi

Plaże w Mrzeżynie klasyfikowane są jako nadające się dla raczej spokojnej turystyki, która nie jest nastawiona na nocne życie i imprezy do białego rana. Piaszczyste plaże, z jednym czynnym kąpieliskiem, docenia się za bezpieczeństwo, czystość i dbałość o odwiedzających je turystów. Mrzeżyno oferuje również inne atrakcje. Będą to spływy kajakowe, ale także wędkarstwo morskie. W sezonie letnim urlopowiczów kuszą liczne lokale gastronomiczne i przydatna w czasie wypoczynku infrastruktura - choćby wesołe miasteczko dla dzieci. 

Zobacz wideo Zobacz co dzieje się z Bałtykiem

Mrzeżyno: pogoda. Gdzie wybrać się w deszczowe dni?

Dobra pogoda w Mrzeżynie jest bardzo ważna, aby urlop w tej nadmorskiej miejscowości był udany. Nie ma co ukrywać, że większość lokalnych atrakcji znajduje się pod gołym niebem. Warto więc przed wybraniem się na wczasy w te okolice zapoznać się z długoterminowymi prognozami.

W przypadku napotkania gorszej aury - urlop spędzony w Mrzeżynie i okolicach wcale nie musi być jednak nieudany. Wystarczy, że poświęcimy pół godziny na jazdę samochodem i udamy się do Kołobrzegu. Miasto to zamieszkuje 46 tys. ludzi, ale też posiada ono znacznie bardziej bogatą historię. W deszczowe dni możemy tutaj odwiedzić między innymi:

  • molo w Kołobrzegu
  • latarnię morską
  • Muzeum Oręża Polskiego
  • Port Morski Kołobrzeg
  • Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dobrym wyjściem może być również odwiedzenie miejscowości Niechorze oddalonej od Mrzeżyna o kilkanaście kilometrów. Oprócz pokaźnej latarni morskiej można w tej miejscowości zwiedzić również park miniatur latarni morskich. W okolicy występują również źródła wód mineralnych i solanki, które mają znaczenie prozdrowotne.

Zobacz też: Rewa - opinie, atrakcje, plaża. Komu spodobają się wczasy w Rewie?

Więcej o: