Góra Gradowa w Gdańsku - historia i zwiedzanie. Jak dojechać na miejsce?

Góra Gradowa to jeden z najlepszych punktów widokowych Gdańska. Miejsce kryje w sobie wiele historii i miejscowych legend. Będąc w pobliżu Góry Gradowej, warto również wstąpić do Centrum Nauki Hevelianum.

Góra Gradowa: historia i podstawowe informacje

Góra Gradowa ma za sobą burzliwą historię. Znajduje się w Gdańsku na obszarze Grodziska. Na samym jej szczycie o wysokości 46 m n.p.m. początkowo znajdował się Bastion Jerozolimski. Jakie jeszcze znamy fakty dotyczące tego miejsca?

 • W okolicach Góry Gradowej kilkakrotnie toczyły się walki obrońców miasta z najeźdźcą. Wzniesienie (ufortyfikowane w 1655 r.) przez wiele dziesięcioleci stanowiło punkt centralny obrony Gdańska. Góra Gradowa była też schronieniem dla wielu żołnierzy, stacjonowały tam oddziały: gdańskie, pruskie, francuskie, następnie w okresie II wojny światowej - niemieckie, a w ‘45 roku - radzieckie. Wzniesienie kryje w sobie wiele obiektów wojskowych.
 • Góra od początku swojego istnienia była też ważnym miejscem dla mieszkańców Gdańska. W okresie średniowiecza na górze powstały: ogrody, przytułek, szpital, kościół, a nawet cmentarz. To tutaj niegdyś toczyło się życie kulturalne Gdańska, w XVI wieku Góra Gradowa gościła malarzy i grafików. W 2000 roku na szczycie stanął Krzyż Milenijny - symbol nowego początku. 

Zobacz też: Góra Żar - atrakcje, szlaki i kolejka. Jak dojechać na miejsce?

Góra Gradowa - miejscowa legenda

Mieszkańcy Gdańska z pokolenia na pokolenie przekazują sobie legendę o Górze Gradowej (Hagelsberg).

Nad Gdańskiem górowały dwa wzgórza: boskie i diabelskie. Pierwsze zostało ochrzczone Biskupią Górą, drugie Górą Hagelową. Na diabelskim szczycie mieszkał pogański książę Hagel, który siał postrach wśród mieszkańców, ponieważ zabił ojca swojej pasierbicy, która miała na imię Raja. W pannie zakochał się rybak Dan. Przybył do zamku z koszem bursztynów, a jego zachwyt nad urodą dziewczyny zakończył się chłostą. W zemście chłopak rozpuścił plotkę o gigantycznych bursztynach, które stały się jego przepustką do skarbca. Na miejscu rybak zasypał kamieniami okrutnego władcę, podpalił zamek i pojął za żonę Raję. Wspólnie założyli osadę i tak według legendy powstał Gdańsk.

Góra Gradowa: zwiedzanie. Fort Góry Gradowej

Góra Gradowa i znajdujący się na niej Fort Góry Gradowej są udostępnione do zwiedzania. Historię tego wyjątkowego miejsca można poznać podczas wycieczki po Forcie, która trwa dwie godziny. Grupy zazwyczaj zbierają się w sobotę o godzinie 11.00, przed wejściem do Kaponiery Południowej (na terenie Fortu Góry Gradowej w Gdańsku, przy ul. 3 Maja 9a).

Opłaty za zwiedzanie Fortu Góry Gradowej:

 • opłata normalna - 15 zł,
 • opłata ulgowa - 10 zł,
 • bezpłatnie - dzieci do lat 5 oraz opiekunowie grup wycieczkowych (nie więcej niż jeden opiekun na 10 osób).
Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Góra Gradowa: Gdańsk. Centrum Nauki Hevelianum

W miejscu dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku znajduje się także nowoczesne Centrum Nauki Hevelianum, które oferuje wystawy interaktywne i multimedialne, między innymi:

 • "Dookoła świata" - magiczna podróż przez wszystkie kontynenty;
 • "Warsztat Wyobraźni" (dawniej "Laboratorium Pana Kleksa") - cztery bajeczne krainy inspirowane twórczością Jana Brzechwy. W trakcie zwiedzania tej wystawy, organizowane są również eksperymenty naukowe dla najmłodszych;
 • "Łamigłówka" - matematyczna wystawa przybliżająca królową nauk;
 • "Wehikuł czasu - zabawy z historią" - militaria na wesoło;
 • "Wehikuł czasu. Hevelianum bez barier" - wystawa interaktywna dedykowana dla osób niepełnosprawnych;
 • "Z Energią!" - dwie nieziemskie pracownie i 75 interaktywnych stanowisk;
 • "Wehikuł czasu - człowiek i pocisk" - burzliwa historia Góry Gradowej opowiedziana głosami znanych, polskich aktorów.

Cena biletu to około 20 zł. Małe dzieci oraz osoby niepełnosprawne odwiedzają centrum za darmo. 

Góra Gradowa: godziny otwarcia

Godziny otwarcie Hevelianum przy Górze Gradowej, w czasie wakacji, to siedem dni w tygodniu od godziny 10.00 do 18.00. Sama Góra Gradowa jest dostępna dla zwiedzających całą dobę.

Góra Gradowa: dojazd na miejsce

Dojazd w rejon Góry Gradowej nie jest skomplikowany. Z wielu punktów miasta zobaczymy z oddali to wzniesienie. Do miejsca można dojechać od ulicy Dąbrowskiego, skręcając w ulicę Gradową (GPS: 54.356494 N, 18.640494 E).

Zobacz też: Łysica - szlaki turystyczne i dojazd. Ile czasu zajmuje zdobycie tego szczytu?

Więcej o: