Miasta nad morzem, które warto odwiedzić w wakacje

Polskie miasta nad morzem słyną z doskonałych plaż, a jednocześnie z bogatej oferty turystyczno-kulturalnej. Gdzie warto pojechać na wakacje 2020 nad Bałtykiem?

Ciekawe miejsca nad morzem: walory i atrakcje turystyczne

Całe polskie wybrzeże Bałtyku usiane jest mniejszymi i większymi miejscowościami, które oferują turystom ciekawe atrakcje. Jest ich tak wiele, że trudno w jednym miejscu zebrać wszystkie miasta nad morzem będące godnymi uwagi. Dlatego poniżej znajdziecie tylko kilka ciekawych miejsc nad morzem, które są warte odwiedzenia:

 • ruchome wydmy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w okolicach Łeby - ruchome wydmy są ewenementem europejskim; przyjeżdżając tu można przez chwilę poczuć się jak na prawdziwej pustyni;
 • Groty Mechowskie - trasa turystyczna, która została tam wytyczona ukazuje piękne, skalne kolumny z piaskowca, korytarze i dużą salę. W grotach zamontowano oświetlenie oraz ulepszono dno tak, aby ułatwić zwiedzanie;
 • Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu - to doskonały przykład niszczycielskiej siły morskich fal; nad samym urwiskiem znajdują się ruiny kościoła, spośród których do dzisiaj przetrwała tylko jedna ściana powstała na przełomie XIV i XV wieku; w 2001 roku klif zabezpieczono przed osuwaniem;
 • Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach - to jedno z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem; jest to około 100 metrowy deptak, na którym znajdują się płyty z odciskami dłoni twórców filmowych i przedstawicieli sztuki. 

Zobacz też: Wakacje nad morzem: przewodnik po najchętniej odwiedzanych miejscowościach

Ciekawe miejsca nad polskim morzem pod względem historycznym

Wielbiciele historii również powinni wybrać się na wycieczkę nad polskie morze. Znajda tu mnóstwo zakątków, które odegrały istotną rolę w historii naszego kraju. Pod względem historycznym ciekawe miejsca nad polskim morzem to na pewno:

 • Westerplatte - to miejsce znane każdemu Polakowi; odwiedzając Gdańsk nie sposób ominąć Westerplatte, które jest symbolem polskiej walki w 1939 roku; przypominając w skrócie - załoga pod dowództwem mjr Sucharskiego bohatersko broniła przyczółka przez 7 dni, choć przygotowana była do działań trwających zdecydowanie krócej.
 • Fort Gerharda w Świnoujściu - jest to obiekt wzniesiony przez Prusaków w latach 1848-1856;  dwukondygnacyjna reduta otoczona fosą strzegła szlaku wodnego do Szczecina; obecnie jest to atrakcja turystyczna, gdzie odwiedzający mogą wcielić się w rekrutów i przejść musztrę pod okiem pruskiego gefrajtera.
 • Twierdza w Kołobrzegu - to fortyfikacja pochodząca z XVII wieku umiejscowiona w tej okolicy ze względu na jej strategiczne znaczenie; w XIX wieku twierdza została formalnie zamknięta; ponownie wykorzystano ją podczas II wojny światowej. Do chwili obecnej przetrwało tylko kilka z jej obiektów: Reduta Solna z 1630 roku, Fort Ujście oraz Reduta Morast.
 • Zamek w Darłowie powstał w II połowie XIV wieku. Przez lata należał do książąt pomorskich. W XIX wieku zamek został poddany przebudowie. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Zamkowego.

Ciekawe miejsca nad Bałtykiem, czyli co jeszcze warto zobaczyć

Atrakcji nad Bałtykiem nie brak. Znajdą tu dla siebie coś wielbiciele aktywnych form wypoczynku, jak i błogiego lenistwa. Dla tych, którzy w wakacje lubią odwiedzać ciekawe miejsca, nad Bałtykiem polecamy szczególnie:

 • Cypel Helski
 • Rezerwat Przyrody Ptasi Raj
 • Ogrody Tematyczne Hortulus
Zobacz wideo Władysławowo!

Miejscowości nad morzem, gdzie można znaleźć odrobinę spokoju

Poszukując miejsca na wakacje, większość z nas kieruje się tym, aby okolica była w miarę spokojna, bezpieczna i zaciszna. Miejscowości nad morzem, uznawane za wciąż spokojne, przez które nie przetaczają się hordy turystów to z całą pewnością:

Zobacz też: Ustka - idealne miejsce na rodzinne wakacje nad morzem

Miejscowości nadmorskie dla wielbicieli atrakcji

Osoby, które podróżują same lub z drugą połówką albo grupą przyjaciół, częściej decydują się spędzać wakacje w kurortach oferujących wiele atrakcji, a także bogatą bazę klubów i restauracji, w których życie toczy się do wczesnych godzin porannych. Takie miejscowości nadmorskie znajdziemy także w naszym kraju - niekoniecznie musimy udawać się za granicę, aby właśnie tak spędzić urlop. Wystarczy wybrać się do:

Zobacz też: Dąbki - atrakcje, plaże, pogoda. Dlaczego warto spędzić tam wakacje?

Więcej o: