Ruchome wydmy: jedna z największych atrakcji Łeby

Ruchome wydmy to przyrodniczy ewenement na skalę europejską. Sprawdź, co zrobić, aby obejrzeć go na własne oczy.

Wydmy: Łeba. Przyrodnicza atrakcja

Łeba jest jednym z bardziej znanych miast nadmorskich w Polsce. Choć nie można powiedzieć, że jest tak popularna, jak Kołobrzeg czy Międzyzdroje, to jednak również posiada swoich fanów, którzy co roku postanawiają wrócić, aby właśnie tu spędzić letnie wakacje. To zainteresowanie Łeba zawdzięcza m.in. wydmom. Niezwykłe zjawisko przyrodnicze przyciąga do miasta turystów nie tylko krajowych, lecz także zagranicznych, którzy przybywają tu, by podziwiać tzw. "polską Saharę".

Łeba: ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy, z których słynie Łeba, położone są na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy morzem a jeziorem Łebsko. Przemieszczający się pod wpływem wiatru piasek powoduje, że wydmy przesuwają się na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując lasy. Największa wydma zajmuje obszar ok. 500 hektarów. Najwyższa z kolei ma 42 m wysokości.

Dla zwiedzających udostępniona jest Wydma Czołpińska. Tą część parku można dokładnie obejrzeć, pokonując wytyczony szlak, który ma długość około 7 kilometrów, a na jego pokonanie potrzeba około 120 minut. Trasa rozpoczyna się na parkingu Czołpino Leśny, skąd wchodzi się w nadmorski las, który w miarę zbliżania się do wydm staje się bardziej suchy. Po przejściu lasu zobaczymy pierwszą wydmę. Gdy wejdziemy na nią, ujrzymy wielki obszar piaskowej pustyni. Dalej, poruszając się wytyczonym szlakiem, dotrzemy do plaży nad Bałtykiem. Jeśli skierujemy się w prawo wzdłuż brzegu morza, możemy dojść do Łeby, natomiast skręcając w lewo, po około 2 km dotrzemy do drogowskazu kierującego do Latarni Morskiej Czołpino, która wybudowana została na szczycie wydmy. Wracając, warto zobaczyć także Dom Latarnika. 

Wydmy Łeba: godziny otwarcia przyrodniczej atrakcji

Do słynnych wydm można dostać się elektrycznym pociągiem, który działa tylko w sezonie, na piechotę (od parkingu w Rąbce odległość wynosi około 7 km) albo na rowerze. Park, a co za tym idzie obszar wydm, jest dostępny dla zwiedzających od świtu do zmierzchu. Z kolei wszystkie obiekty zlokalizowane w jego obrębie: muzea, latarnia morska i inne, posiadają indywidualnie ustalone godziny otwarcia. 

Zobacz wideo A może Słupsk?

Wydmy Łeba: cennik poszczególnych atrakcji

Wydmy w Łebie znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Poniżej znajdziesz cennik obowiązujący na terenie parku:

  • Opłata za wstęp do Słowińskiego PN – ważna na wszystkich wejściach, niezależnie od miejsca zakupu w danym dniu pobierana od 1 maja do 30 września: bilet wstępu 1-dniowy: normalny 6,00 zł, ulgowy 3,00 zł – bilety wielodniowe są odpowiednio tańsze,
  • Na terenie parku płacimy za wstęp do Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie, filii muzeum w Rąbce, Rowach, wieży widokowej na Rowokole, latarni morskiej w Czołpinie – 4 zł normalny, 2 zł ulgowy,
  • Pobierana jest opłata za parking: Czołpino – 6 zł za dzień za samochód osobowy, w Rąbce koło Łeby – 5 zł za 1 godzinę,

Nie pobiera się opłat za wstęp do Parku od:

  • dzieci w wieku do 7 lat;
  • osób, które posiadają zezwolenie Dyrektora Słowińskiego PN na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody;
  • uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia edukacyjne w Słowińskiego PN;
  • mieszkańców gmin: Główczyce, Łeba, Smołdzino, Ustka, Wicko;
  • osób udających się do wyznaczonych miejsc plażowania;
  • osób udających się do miejsc kultu religijnego.

Dodatkowe płatności: Szczególnie w Rąbce koło Łeby możliwe są dodatkowe opłaty: np. przewóz meleksem na wydmy – 15 zł za 1 os. w jedną stronę, płatne jest także wejście do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – 12 zł bilet normalny, 8 zł ulgowy.

Wydmy w Polsce: nie musisz ruszać się z kraju, by zobaczyć pustynię!

Wydmy w Polsce są niezwykłym zjawiskiem przyrodniczym. To, że znajdują się na terenie parku narodowego zapewnia im dodatkową ochronę przed niepożądaną ingerencją ludzką. Krajobraz, który tworzą ruchome wydmy w Łebie, jest niepowtarzalny - podobne widoki zobaczyć możemy w Afryce, na Saharze. Potwierdza to tezę, że nasz kraj ma bardzo wiele do zaoferowania zwiedzającym pod kątem przyrodniczym, krajobrazowym i turystycznym. Warto zwiedzać Polskę, bo kryje w sobie piękne zakątki, o których wiele osób nie ma nawet pojęcia.

Więcej o: