Ciekawe miejsca w Małopolsce - co warto zobaczyć?
Ciekawe miejsca w Małopolsce są bardzo różnorodne. Które z nich trzeba koniecznie odwiedzić?
- Kraków (Bazylika Mariacka z Ołtarzem Wita Stwosza, Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny i jego podziemia, Kopiec Kościuszki, Park im. Henryka Jordana);
- Kopalnia Soli Wieliczka - zobaczymy w niej piękne bogato zdobione kapliczki i rzeźby z soli oraz podziemne jeziorka;
- Pustynia Błędowska - ewenement na skalę europejską. Pustynia zajmująca powierzchnię 33 km², otoczona jest lasem;
- Lanckorona – malownicza miejscowość w Małopolsce;
- Zalipie – zwane "malowaną wsią".
Zobacz też: Góry Izerskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać na miejsce?
Wieże widokowe w Małopolsce. Najsłynniejsze punkty obserwacyjne
Małopolska słynie z licznych wież widokowych, które mają do zaoferowania nie tylko piękną panoramę, lecz także sporą dawkę adrenaliny (ze względu na duże wysokości).
- Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej. Najlepszym przykładem takiego punktu obserwacyjnego jest konstrukcja drewniana w Dąbrówce Szczepanowskiej (395 m n.p.m.). 16 metrów wysokości robi wrażenie na turystach, którzy z tarasu widokowego od strony północnej mogą podziwiać panoramę Tarnowa z Dunajcem w roli głównej. Natomiast od południa rozciąga się widok na Tatry i Pogórze.
- Wieże widokowa Szpilówka. Dwa razy wyższa jest drewniano-stalowa konstrukcja zlokalizowana na wzniesieniu Szpilówka - 32 metry wysokości (516 m n.p.m.). Sama wędrówka w stronę wieży jest wyzwaniem, jednak piękne widoki na jej końcu, sprawiają, że warto. Na górze zobaczymy panoramę Pogórza, a przy ładnej pogodzie z wieży można podziwiać nawet górskie szczyty Tatr.
Rezerwat Przyrody w Małopolsce - w dziką stronę natury
Rezerwaty Przyrody w Małopolsce są bardzo rozległe. Szacuje się, że ponad połowa powierzchni Małopolski została objęta ochroną przyrodniczą. Na terenie tego regionu znajduje się:
- 6 Parków Narodowych
- 11 Parków Krajobrazowych
- i aż 84 Rezerwaty Przyrody
Dwa Parki Narodowe: Babiogórski i Tatrzański uznane zostały za Rezerwaty Przyrody UNESCO. Są to miejsca posiadające unikalne walory przyrodnicze - w praktyce oznacza to, że w danym Parku Narodowym, przyrodnicy skatalogowali przynajmniej 50 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt, które żyją na terenie Polski. Prawdziwy skarb natury, to lasy pierwotne, zachowane:
- w Pieninach,
- na Babiej Górze,
- w Tatrach,
- w Beskidzie Sądeckim.
Ten obszar jest wyjątkowy także ze względu na jego mieszkańców. Rezerwaty przyrody w Małopolsce to dom dla dużej ilości rzadkich gatunków zwierząt, będących pod ścisłą ochroną. Region ten jest ostoją dla wszystkich polskich ssaków drapieżnych (na leśnych terenach żyją między innymi niedźwiedzie, żbiki, rysie czy wilki). To, właśnie w tym miejscu można zaplanować "bezkrwawe łowy" w obiektywie aparatu. Uchwycić dzikie zwierzę w kadrze z pewnością nie jest łatwo, przyda się duży zapas czasu, cierpliwość oraz maskujące ubranie. W pogoni za udaną fotografią należy pamiętać, że na tych dzikich terenach jesteśmy tylko gośćmi i musimy uszanować zasady dyktowane przez zwierzęta.
Inne Rezerwaty Przyrody i Parki Narodowe, które znajdują się w Małopolsce, to:
- Rezerwat przyrody Sterczów-Ścianka,
- Rezerwat przyrody Wały,
- Rezerwat przyrody ''Cieszynianka'',
- Rezerwat przyrody Dębina,
- Rezerwat przyrody Żaki,
- Rezerwat przyrody Lipówka (Puszcza Niepołomicka)
- Ojcowski Park Narodowy,
- Pieniński Park Narodowy,
- Gorczański Park Narodowy
Zobacz wideo
Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu!
Trasy rowerowe w Małopolsce - wycieczka na dwa kółka
Dzikie tereny Małopolski można podziwiać podczas rowerowych wycieczek, należy jednak stosować się do panujących zasad. Nie można zbaczać z wytyczonych tras. Takie same obostrzenia dotyczą spacerów i przejażdżek konnych. Powodów jest kilka, podstawowy to bezpieczeństwo turystów, ale też zwierząt, które podczas naszej wycieczki mogą mieć okres lęgowy. Kolejny to ochrona pięknych, dziewiczych terenów - ścieżki pozwalają ograniczyć wpływ człowiek na krajobraz.
Popularne trasy rowerowe w Małopolsce to:
- Wiślana (235 km)
- Czechowice-Dziedzice - Mętków (ok. 80 km)
- Małopolska Szosa (ok. 73 km)
- VeloDunajec (264 km)
Jeziora w Małopolsce - czas na sporty wodne
Jeziora w Małopolsce często pełnią funkcję kąpielisk, które latem stają się bardzo popularne. Jakie zbiorniki wodne w formie kąpielisk występują w Małopolsce?
- Zalew w parku Bagry Wielkie w dzielnicy Płaszów, idealny akwen wodny do rejsu żaglówką. Tylko 7 kilometrów od krakowskiej starówki. Można popływać pod czujnym okiem instruktorów, to właśnie tutaj działa Klub Żeglarski Horn Kraków.
- Naturalne kąpielisko Chorwacja w Jurkowie - piaszczyste oraz kamienne plaże z miejscem dedykowanym dla dzieci sprawiają, że jest to dobre miejsce wypoczynku dla rodzin. Najmłodszych zachwycą płytkie baseny z fontannami. Rodzice mogą spróbować swoich sił na rowerach wodnych, łódkach i kajakach.
- Plaża i kąpielisko Zamajerz. Można wypożyczyć rower wodny i z poziomu tafli wody podziwiać średniowieczny zamek Dunajec. Idealne miejsce na biwak, w okolicy kąpieliska można wypożyczyć też domek noclegowy.
- Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku nad Zalewem (Cholerzyn/Kryspinów). 12 kilometrów od Krakowa. Ośrodek oferuje liczne atrakcje: boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, zjeżdżalnie wodne oraz wypożyczalnie sprzętu. Miejsce szczególnie cenione przez rodziny z małymi dziećmi.
Jakie inne zbiorniki wodne i jeziora znajdują się w Małopolsce?
- Jeziora Kruki (Oświęcim)
- Jezioro Czchowskie
- Przylasek Rusiecki (w okolicach Krakowa)
- Jezioro Dobczyckie
Zobacz też: Dziwnówek - plaże, pogoda i opinie. Jakie atrakcje czekają na nas w Dziwnówku?