Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku – czego nie można przegapić?
Od czego zacząć zwiedzanie, jeśli nigdy nie byłeś w tych rejonach? Oczywiście od Wrocławia! Wrocław to piękne i jedno z najstarszych miast Polski. W czasach starożytnych w jego miejscu istniała miejscowość o nazwie Budorgis. Jeśli nigdy tam nie byłeś powinieneś zacząć zwiedzanie od najbardziej klasycznych atrakcji. Oto nasze TOP 10:
- Rynek
- Muzeum Narodowe
- Panorama Racławicka
- Hydropolis
- Ostrów Tumski
- Ogród Japoński
- Centrum Zajezdnia
- Dzielnica Czterech
- Polinka
- Aquapark
Wrocław to miasto pełne parków, skwerków i uroczych restauracji z dobrym jedzeniem oraz barów idealnych do wieczornej kontemplacji. Można zwiedzać go według przewodnika albo błąkać się beztrosko po uliczkach pełnych zabytkowych kamienic.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Toruniu: czego nie można przegapić podczas pobytu w tym mieście?
Ciekawe miejsca: Dolny Śląsk. TOP 3
Po nacieszeniu się urokami miasta czas wyruszyć dalej. Co jeszcze proponujemy zwiedzić z ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku?
- Twierdza Kłodzko – jest to dobrze zachowana twierdza w Kłodzku, która w XVII i XVIII wieku pełniła funkcję systemu obronnego. Powierzchnia twierdzy jest imponująca i wynosi ponad 30 hektarów. Wycieczka z przewodnikiem to gwarancja mile spędzonego czasu: poznacie historię i legendy związane z tym miejscem i dowiecie się wszystkiego o życiu żołnierzy, którzy niegdyś je zamieszkiwali.
- Polanica Zdrój – w tym niewielkim uzdrowisku nad Bystrzycą Dusznicką czas biegnie zdecydowanie wolniej. Warto pospacerować po Parku Zdrojowym, zobaczyć pomnik niedźwiedzia i pograć w szachy na gigantycznej szachownicy. Wielu ludzi przyjeżdża tu ze względu na lecznicze źródła wody nasyconej dwutlenkiem węgla. Jeśli nie masz ochoty na kąpiele, wybierz się do pijalni wód zdrojowych umiejscowionej w pięknym budynku z początku XX wieku.
- Zamek Czocha – okazały, XIII-wieczny zamek, który położony jest na granitowym wzgórzu. To doskonały punkt widokowy. Przez całe stulecia w tej średniowiecznej budowli mieszkało wiele szlacheckich rodzin. Historii zamku można wysłuchać podczas wycieczki z przewodnikiem. Jeśli macie ochotę przenieść się w czasy rycerskich potyczek, koncertów muzyki dworskiej i całonocnych biesiad przy ognisk, to koniecznie wybierzcie się do Zamku Czocha. W zamku można także przenocować w niezwykłej Komnacie Książęcej z nietypowym łożem, które wyróżnia się… zapadnią do usuwania niechcianych kochanków.
Zobacz też: Zamki i pałace Dolnego Śląska. Poczuj się jak król i zanocuj w jednym z nich
Wieże widokowe: Dolny Śląsk. Nie zapomnij dodać ich do listy atrakcji!
Jesteś fanem wież widokowych? Dolny Śląsk to region dla Ciebie: znajdziesz tu ponad 40 takich obiektów! Koniecznie dodaj do planu wycieczki chociaż kilka z nich. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę, oto najciekawsze wieże widokowe na Dolnym Śląsku:
- Wieżyca
- Stolec
- Radogost
- Góra Wszystkich Świętych
- Ślęża
- Wapniarka
- Zawadna
- Czarna Góra
- Ostra Góra
- Gromnik
- Borowa Wielka Sowa
- Kawia Góra
- Włodzicka Góra
- Góra Św. Anny
Góry: Dolny Śląsk. Gdzie wybrać się w góry na Dolnym Śląsku?
Najsłynniejsze i najpiękniejsze góry na Dolnym Śląsku to Karkonosze. Najwyższym ich szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.), która jest symbolem Dolnego Śląska. Karkonosze charakteryzuje ciekawa fauna i flora, a także bardzo urozmaicona rzeźba terenu. Turyści mają okazję skorzystać tu z gościnności wielu schronisk, ulokowanych przy większych szlakach górskich.
Które jeszcze masywy górskie znajdują się na Dolnym Śląsku?
- Góry Stołowe (najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki, 919 m n.p.m.)
- Góry Sowie (najwyższy szczyt Wielka Sowa, 1015 m n.p.m.)
- Masyw Śnieżnika (najwyższy szczyt Śnieżnik, 1425 m n.p.m.)
- Ślęża
- Góry Izerskie
- Rudawy Janowickie
Atrakcje: Dolny Śląsk. Ciekawe miasta i miejsca
Atrakcje Dolnego Śląska to niekończąca się lista. Jeśli planujesz dłuższy urlop oto kilka dodatkowych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić:
- Lubiąż – bardzo duży kompleks opactwa pocysterskiego z XVIII w. jest zaliczany do najwspanialszych zespołów klasztornych w całej Europie! Składa się z ok. 300 pomieszczeń. W pałacu opatów możesz zwiedzić imponującą Salę Książęcą z barokowymi dekoracjami.
- Kopalnia Uranu Kletno – to miejsce oferuje nie tylko standardowe zwiedzanie sztolni, ale także wycieczki nocne w stylu pierwszych odkrywców i warsztaty geologiczne dla szczególnie zainteresowanych tematem. Jest to wspaniałe przeżycie dla małych odkrywców.
Zobacz wideo
Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?
Trasy rowerowe: Dolny Śląsk. Lista tras rowerowych w regionie
Najciekawsze trasy rowerowe na Dolnym Śląsku, to między innymi te znajdujące się w Karkonoszach:
- Świątynia Wang – Polana Bronka Czecha – Strzecha Akademicka,
- Droga Urszuli do mostu na rzece Łomniczce,
- Borowice – Przełęcz Karkonoska – od granicy Parku do schroniska Odrodzenie,
- granica Parku przy drodze państwowej nr 3 – Wodospad Szklarki – fragment trasy rowerowej wokół Szklarskiej Poręby,
- Wodospad Kamieńczyka – Schronisko na Hali Szrenickiej,
Inne trasy rowerowe na Dolnym Śląsku to:
- Single Track - naturalne ścieżki rowerowe
- Wały Wrocławskie
- Wrocław – Smolec – Samotwór
- Wielka Wyspa Wrocław
- Szlak niebieski (stawów milickich)
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?