Ciekawe miejsca na Śląsku - co warto zobaczyć tego lata?

Ciekawe miejsca na Śląsku to duża różnorodność atrakcji. Popularne trasy rowerowe mobilizują amatorów jednośladów, a opuszczone miejsca, jak słynny Stalownik w Bielsku-Białej, przyciągają wielu spragnionych dreszczyku emocji turystów.

Ciekawe miejsca na Śląsku. Co warto zobaczyć, będąc w okolicy?

Ciekawe miejsca na Śląsku zaskakują różnorodnością. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - piękne lasy, zabytkowe budowle czy bardziej nowoczesne rozrywkowe obiekty. Co szczególnie polecamy dla odwiedzających ten region?

  • Łaziska Górne - Cicierz

To jedno z najbardziej dzikich i malowniczych punktów na mapie Śląska. Dookoła tylko gęste lasy, kwietne łąki oraz zielone pola. Wieczorny spacer można zakończyć na oglądaniu zachodu słońca, który w tym miejscu robi piorunujące wrażenie.

  • Zamek, Pałac Kawalera i Park w Świerklańcu

Jest to tajemnicze miejsce z historią miłosną w tle. Na terenie parku zachowała się część zamku, który w XIX wieku zbudował Guido Henckel von Donnersmarck dla swojej żony o pięknym imieniu Blanka de Paiva. Ten wyjątkowy prezent został później doszczętnie spalony. Rekompensatą była budowa Domku Kawalera, który także pochodzi z tamtego okresu i obecnie pełni funkcję komercyjną. Na uwagę zasługuje jego wyjątkowe wnętrze: marmurowe posadzki, amerykańskie wanny typu "Royal", dębowy parkiet oraz kolekcja mebli i obrazów.

Zobacz też: Ciekawe miejsca we Wrocławiu - atrakcje, parki. Co można zwiedzić we Wrocławiu?

Ciekawe miejsca: Śląsk. Paprocany w Tychach

Ciekawym miejscem na Śląsku jest dzielnica Paprocany w Tychach. To idealne miejsce dla pasjonatów sportów wodnych. Żaglówki, kajaki i liczne ścieżki spacerowe czekają na turystów. Dodatkową atrakcją w pobliżu jest Pałac Myśliwski w Promnicach. Jest to wyjątkowa budowla, która posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla budynków myśliwskich:

  • dominująca nad całym budynkiem wieża przeznaczona do obserwacji dzikiej zwierzyny
  • reprezentacyjny hall z charakterystycznym wystrojem
  • wszechobecne drewno 

Na uwagę zasługuje też specyficzny podział przestrzeni, każda kondygnacja miała ściśle przypisaną rolę: 

  1. Parter to przestrzeń reprezentacyjno-prywatna.
  2. Piętro zajmowały pokoje dla gości oraz pokoiki dziecięce.
  3. Na poddaszu znajdowały się pomieszczenia dla służby.
  4. Piwnica to system pomieszczeń gospodarczych.

Ten wyjątkowy budynek miał półoficjalny charakter. Stanowił doskonałe miejsce dla rekreacyjnych pobytów rodziny książęcej w towarzystwie gości. Główną rozrywką w tym miejscu były biesiady i polowania. W takiej formie gmach funkcjonował tylko przez sześć lat do wielkiego pożaru, później nastąpił okres modernizacji. Pod panowaniem Hansa Heinricha XI zamek był raczej ciemnym, typowo męskim gmachem. Dużą rewolucję wprowadziła księżniczka Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless), to ona zmieniła obicie mebli na jasne, oraz zarządziła przemalowanie ścian. Jest to niezwykle ciekawa postać, kobiety, która marzyła o karierze primadonny. Poza tym była bardzo nieszczęśliwa w małżeństwie, za pieniądze męża wspierała ubogich, a podczas I Wojny Światowej została niesłusznie posądzona o szpiegostwo. Nie oszczędziła jej też choroba, księżniczka cierpiała na stwardnienie rozsiane, zmarła w wieku siedemdziesięciu lat pod czujnym okiem wiernej pokojówki - Miss Dorothy Crowther (nazywaną Dolly). Została pochowana razem z sześciometrowym sznurem pereł, które były prezentem od niewiernego męża.

Atrakcje Śląska: Zamek w Pszczynie

Jedną z atrakcji Śląska jest Zamek w Pszczynie. Otaczający obiekt zamkowy park został podzielony na trzy części: Park Zamkowy, Park Dworcowy i Zwierzyniec. Pierwsza część jest zarazem najciekawszą, która oprócz walorów przyrodniczych zaprasza również do zwiedzania zamku.

Trasy rowerowe na Śląsku dla początkujących i nie tylko

Trasy rowerowe na Śląsku dla początkujących to między innymi obszar pomiędzy Katowicami a Ligotą/Kalwarią Panewnicką (8,5 km). Do dyspozycji miłośników aktywnego wypoczynku jest aż 8 hektarów. Asfaltowe alejki to bezpieczna strefa, natomiast dla kolekcjonerów emocji przewidziano także kilka bardziej wymagających ścieżek. W ramach przerwy można urządzić piknik nad rzeką Kłodnicą. Kalwaria Panewnicka słynie z bogatej roślinności, dlatego jest to wyjątkowe miejsce dla tych, którzy chcą przede wszystkim dobrze wypocząć. 

Inne trasy rowerowe na terenie Śląska, to między innymi:

  • Czerwony szlak rowerowy nr 1, Katowice - Pszczyna (52 km)
  • Czarny szlak rowerowy nr 122 w Katowicach, Brynów - Śląski Uniwersytet Medyczny (6 km)
  • Szlak Dawnego Pogranicza w Sosnowcu, Park Tysiąclecia - Trójkąt Trzech Cesarzy (10 km)
  • Szlak Lasu Zagórskiego w Sosnowcu, Park Miejski im. Jacka Kuronia - Hala Sportowa na Zagórzu (5 km)
Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Opuszczone miejsca na Śląsku. Gdzie się znajdują?

Opuszczone miejsca na Śląsku, czyli to z czego najbardziej słynie ten region. Z biegiem lat sporo dużych budowli zostało opuszczonych i od tamtej pory popadają w ruinę. Stały się one niejako wizytówką Śląska, która jest niezwykle atrakcyjna dla wielu turystów, dla innych zaś nieestetyczną pozostałością po niszczejących budowlach. Gdzie znajdują się opuszczone miejsca na Śląsku?

  • Pałac w Baranowicach
  • Cementownia w Będzinie
  • Stalownik w Bielsko-Białej
  • Hotel Pracowników Fiata w Bieruniu
  • Zamek Świętoszowice w Bytomiu
  • Klub Golfowy i Kąpielisko Fala w Chorzowie

Gdzie na spacer na Śląsku? Sprawdzone miejsca spacerowe

Gdzie wybrać się na spacer na Śląsku? Lato sprzyja dłuższym i krótszym wyprawom, prezentujemy zatem dwie propozycje terenów na ciekawą przechadzkę:

  • Ścieżka spacerowa w Bukach

Dziś jest to doskonała przestrzeń do spędzenia wolnego czasu w rytmie natury. To właśnie tutaj można w spokoju usłyszeć śpiew ptaków i podziwiać ładne krajobrazy.

  • Park w Reptach i Dolina Dramy

Jest to zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który w dawnych czasach pełnił funkcję parku w stylu zwierzyńca z przeznaczeniem do polowań. Aktualnie to kultowe miejsce na Śląsku na spacer. Na leśnej ścieżce można spotkać sporo zwierząt, takich jak: ropucha, jaszczurka, lis, a nawet dzika.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Małopolsce - wieże widokowe, trasy rowerowe, rezerwaty przyrody i jeziora

Więcej o: