Nowe atrakcje turystyczne Polski [PODSUMOWANIE 2012]

Centrum szkła, kilka unikatowych szlaków, miasteczko westernowe - między innymi takie atrakcje turystyczne oddano do użytku w 2012 roku. Dzięki unijnym funduszom lifting przeszły też miejsca dobrze już turystom znane i lubiane. Oto subiektywny przewodnik po tym, co w polskiej turystyce udało się zrobić w minionym roku.

Atrakcje turystyczne Polski: Centrum Dziedzictwa Szkła (Krosno)

Dzięki unijnym pieniądzom o ciekawe miejsce wzbogaciło się Krosno, do tej pory nie będące popularnym celem turystycznym. W czerwcu otwarto tu innowacyjne Centrum Dziedzictwa Szkła, w interaktywny sposób pokazujące historię, właściwości i tradycje wytwarzania szkła. Podczas pokazów w centrum na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne, takie jak patery, kieliszki czy wazony. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje również: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcję witraży i produkcję szklanych figurek metodą palnikową. W piwnicach można podziwiać dzieła szklanej sztuki wykonane przez artystów działających w Krośnie lub związanych z tym miastem. Tu też turyści mogą samodzielnie przeprowadzać eksperymenty na szklanych rekwizytach w sali "szkła w fizyce" (np. poznając działanie kalejdoskopu czy światłowodów). Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyne tego typu miejsc w Polsce. Jak zareagowali na nie turyści? Przede wszystkim zaskoczeniem, że tyle rzeczy można ze szkła zrobić.

Atrakcje turystyczne Polski: Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny (województwo świętokrzyskie)

Turystów stara się też przyciągnąć województwo świętokrzyskie, a dokładniej Góry Świętokrzyskie, reklamowane jako istne Eldorado dla miłośników geologii, paleontologii i archeologii. W 2012 roku, również przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, uruchomiono tu Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Szlak połączył najciekawsze miejscowości i atrakcje regionu, w założeniu skierowane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. I tak, maluchom może się spodobać wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli mogą zobaczyć słynne już ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie i malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Z "uniwersalnych" atrakcji warto wskazać nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.

Atrakcje turystyczne Polski: Bałtów (województwo świętokrzyskie)

Poszczególne atrakcje Szlaku Archeo-Geologicznego też się w tym roku rozwinęły. Jednym z popularniejszych miejsc w ostatnich latach stał się Bałtów. Wiosną oddano tam do użytku dziesięć nieoznakowanych ścieżek, po których turysta prowadzony jest za pomocą wskazówek zawartych w ulotce z mapą. Edukacyjna zabawa, która przypomina podchody, nazywana jest z angielska questem. Turyści szukają drogi do skrzynki z ukrytą pieczątką, wykonując po drodze zadania i rozwiązując zagadki, ściśle związane z danym miejscem, jego topografią, historią i kulturą. Bałtowskie questy prowadzą m.in. śladami dinozaurów w Żydowskim Jarze, a także opisują miłosne perypetie księżnej Druckiej-Lubeckiej. Atrakcje turystyczne Polski: Zmiany w Kopalni Soli w Wieliczce

Miniony rok obfitował nie tylko w tworzenie nowych trakcji turystycznych, ale też odnawianie, rozbudowywanie czy lifting miejsc już istniejących. I tak, Kopalnia Soli w Wieliczce wzbogaciła się o Trasę Górniczą, biegnącą historycznymi wyrobiskami. Trasa, ukazująca metody wydobywania soli w kolejnych stuleciach, jest ambitna. Każdy z turystów otrzymuje górniczy ekwipunek, na który składają się: ochronny kombinezon, kask, pochłaniacz gazu filtrujący powietrze i lampa. Tak wyposażeni wędrowcy wyruszają XIV-wiecznym szybem Regis do jednego z najstarszych i dotychczas niedostępnych rejonów kopalni. Przygotowanie nowej trasy było przedsięwzięciem na ogromną skalę. Zamontowane w szybie Regis windy to jedyne tego typu urządzenia w polskim górnictwie zjeżdżające tak głęboko, bo aż 127 metrów pod powierzchnię ziemi. Zamocowano je przy pomocy konstrukcji, która ważyła 61 ton. A zanim zamontowano windy, pracownicy po szybie poruszali się przy pomocy kubła.

Atrakcje turystyczne Polski: Szlak Orlich Gniazd ze Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej

Dzięki liftingowi znany od lat Szlak Orlich Gniazd otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Zadbana trasa ma przyciągnąć na Jurę więcej turystów. Na szlaku odnowiono istniejące zabytki, pojawiło się też kilka nowych obiektów, takich jak Park Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie oraz Park Miniatur na Podzamczu w Krakowie. Odbudowane zostały dwa zamki: w Bobolicach i Korzkwi.

Atrakcje turystyczne Polski: Uzdrowisko termalne w Uniejowie

W 2012 roku w Polsce powstało też nowe, już 45. uzdrowisko. Do tego jest to uzdrowisko termalne. Status ten otrzymał Uniejów. W mieście od kilku lat istnieją baseny termalne, przyciągające gości z centralnej Polski. Uniejowskie wody mają właściwości lecznicze dzięki związkom siarki, krzemu, a także radonu i jodu. Dzięki kompleksowi basenów termalnych miasto w ostatnim czasie bardzo się rozwinęło. Pojawiły się pensjonaty i restauracje, a także powstały dodatkowe atrakcje turystyczne, takiej jak skansen nad Wartą. Teraz Uniejów może śmiało konkurować z podobnymi ośrodkami na Słowacji.

Atrakcje turystyczne Polski: Gdańsk chce być polską Wenecją

Pieniądze unijne w turystykę inwestuje też Gdańsk, który ma ambicje pod względem transportu przypominać Wenecją. W mieście ożywiono drogi wodne i Gdańsk można dziś zwiedzać nie tylko z lądu. Na 45-kilometrowy szlak wodny składa się 10 przystanków dla tramwajów wodnych oraz trzy przystanie, w tym dwie jachtowe.

Atrakcje turystyczne Polski: Nowe szlaki na i wokół Bugu

Nie tylko w Gdańsku rozwinęła się turystyka rzeczna. Bug jest ostatnią w Europie nieuregulowaną, płynącą dziko w swoim naturalnym korycie rzeką. Malownicza rzeka została wykorzystana turystycznie w ramach projektu "Bug - rajem dla turysty". Na Bugu powstał wyposażony w mariny szlak kajakowy o łącznej długości 250 km oraz turystyczne przeprawy promowe. Pomyślano również o turystach, którzy wolą przemieszczać się lądem - mają oni do dyspozycji oznakowany szlak rowerowy o dystansie blisko 150 km. Szlaki dają możliwość podziwiania unikatowej przyrody i krajobrazów oraz odpoczynku w stosunkowo dzikim terenie. Dodatkowo oddano do użytku nowe obiekty: Międzynarodowe Centrum Ekoturystyki w Mężeninie i nadbużański park historyczno-kulturowy: "Bug - pogranicze kultur i religii" w Drohiczynie, pozwalające lepiej zapoznać się z regionem.

Atrakcje turystyczne Polski: Łódzki Szlak Konny

Nowatorski szlak powstał w województwie łódzkim. Łódzki Szlak Konny to obecnie najdłuższa w Europie trasa dedykowana turystyce konnej - ma ponad 2000 km. Trasa szlaku zapewnia dostęp do ponad 200 ośrodków jeździeckich (oferujących również usługi noclegowe i gastronomiczne) oraz ponad 1000 atrakcji turystycznych na terenie całego województwa łódzkiego, więc znajdzie się coś i dla początkujących, i dla zaawansowanych jeźdźców. Dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa korzystających ze szlaku turystów wykorzystano nowoczesne technologie. Specjalne aplikacje na telefony komórkowe i nawigacje GPS pozwalają monitorować położenie turysty, tak by w razie wypadku informacja o nim szybko trafiła do najbliższych służb ratunkowych. Można też skorzystać z mobilnego przewodnika, interaktywnych map i informacji (w kilku językach), a przez portal W siodle zarezerwować usługi w powiązanych ze szlakiem miejscach. Na trasie powstało 21 nowych miejsc postojowych, wyposażonych m.in. w koniowiązy, wodopoje i miejsca popasu dla koni, wiaty czy toalety. Specjalny kompleks pełniący funkcję Centrum Zarządzania Szlakiem powstał w Łagiewnikach pod Łodzią.

Atrakcje turystyczne Polski: Miasteczko Twinpigs - Westernowy Park Rozrywki (Żory)

W 2012 roku uruchomiono także interesujące inwestycje na mniejszą skalę. W Żorach, w jednym z najmniej zdegradowanych obszarów Górnego Śląska, powstało Miasteczko Twinpigs - Westernowy Park Rozrywki, nawiązujące klimatem do XIX-wiecznych miasteczek Dzikiego Zachodu. "Miasteczko" to ulica o długości 150 metrów oraz część rozrywkowa: Dzielnica Meksykańska i Dziki Kanion - całość zajmuje powierzchnię 5 hektarów. Na tej sporej powierzchni jest wszystko, czego oczekują bywalcy takich miejsc: możliwość jazdy na kucykach, strzelnica, malowanie twarzy, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, pokazy iluzjonistów i pojedynki rewolwerowe. Dzieci mogą brać udział w zabawach zręcznościowych: strzelaniu z łuku, płukaniu złota, rzucie podkową czy lassem.

Atrakcje turystyczne Polski: Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka (województwo wielkopolskie)

Zuepłnie inny charakter ma wielkopolski Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Tu najważniejszą atrakcją są niedoceniane zabytki architektury drewnianej, będące jednym ze znaczniejszych skarbów polskiej architektury. Jest to pierwszy w tym regionie oficjalnie wytyczony i oznakowany szlak architektury drewnianej. Każdy z kościołów na szlaku ma niezwykłą historię - przeszłą i współczesną. W powstałych w XVI-XIX wieku świątyniach znajdują się fascynujące dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok, aż po czasy współczesne. Z kolei parafie, w których znajdują się kościoły, powstały jeszcze w średniowieczu.

Atrakcje turystyczne Polski: Park miniatur we Wrocławiu

O oryginalną, choć zdecydowanie mniej spektakularną niż poprzednio wymienione, atrakcję turystycznę wzbogacił się także Wrocław. Mowa o parku miniatur z replikami zabytkowych budowli. Replik jest w sumie 11 i choć są 25 razy mniejsze niż oryginały, to zgodne z nimi w najdrobniejszych detalach. W parku można oberjzeć m.in. Miniaturę Sejmu RP, Dworca Głównego we Wrocławiu, Pałacu Marianny Orańskiej oraz Bramy Paczkowskiej.

Atrakcje turystyczne Polski: Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki"

Polskę można zwiedzać też od kuchni. Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki" zrzesza 23 restauracje z regionu, reprezentujące różne "stoły" i tradycje. Warunkiem przystąpienia do szlaku było przejście ścisłego procesu certyfikacji, obejmującego zarówno kwestie smaku potraw, ich przygotowania, użytych składników, jak i poziom samej restauracji - czystość czy dbałość o obsługę. Można więc bez obaw wypuścić się na trasę śląskich potraw, odwiedzając m.in. Pszczynę, Racibórz, Lelów, Katowice, Tychy i Piekary Śląskie.

Więcej o: