EURO 2012 - poradnik kibica: Poznań

Odliczanie do Euro 2012 trwa w Poznaniu. Jak podczas mistrzostw poruszać się po mieście, jakie atrakcje czekają na fanów piłki nożnej w poznańskiej Strefie Kibica, gdzie można znaleźć zakwaterowanie na czas Euro 2012 i gdzie szukać niezbędnych informacji - tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Odliczanie trwa w Poznaniu

Transport w Poznaniu podczas Euro 2012

Podobnie jak inne miasta-gospodarze Euro 2012, także Poznań zachęca, aby w czasie mistrzostw zrezygnować z własnego samochodu i wybrać komunikację miejską. Można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim czas. Podczas Euro 2012 kibice będą podróżować po Poznaniu nowoczesnymi pojazdami, które miasto kupiło specjalnie z myślą o piłkarskiej imprezie. Zwiększy się też częstotliwość kursowania poznańskiej komunikacji miejskiej, będzie więcej autobusów, zwłaszcza na odcinkach: centrum, stadion, lotnisko.

Ważne z punktu widzenia kibiców przystanki wiąże gęsta sieć komunikacyjna. I tak, dojazd z lotniska w Ławicy do stadionu przy ulicy Bułgarskiej zajmie kibicom ok. 30 minut. Do tego przystanku z różnych zakątków miasta będą kierowane zarówno autobusy, jak i linie tramwajowe. Za podróż komunikacją miejską można płacić kartą Polish Pass .

Turyści indywidualni będą mogli zaparkować na obrzeżach miasta (parkingi P+R) lub na parkingach Park&Walk przy stadionie.

Podczas Euro 2012 na ograniczenia drogowe muszą uważać kierowcy indywidualni. Utrudnienia wystąpią zwłaszcza w rejonie Placu Wolności. Swobodny ruch w strefie kibica będzie możliwy w godzinach 6.00-12.00. Od południa do 6 rano okolice te (m.in. ulice Żydowska, Sieroca, Murna, Paderewskiego, Ludgardy, Franciszkańska) będą dostępne dla mieszkańców na podstawie specjalnej przepustki wydawanej przez Zarząd Dróg Miejskich. Bezwzględny zakaz wjazdu samochodów w godzinach 12.00-6.00 obejmie ulice: F. Nowowiejskiego, placu Wolności i Alei K. Marcinkowskiego. Posłużą one za tzw. "drogi życia" dla służb medycznych i bezpieczeństwa.

Zakwaterowanie w Poznaniu podczas Euro 2012

Baza noclegowa Poznania przed Euro 2012 znacznie się rozwinęła, ofertę tworzą liczne hotele i kwatery prywatne, ale miasto stawia też na biwakowanie. Specjalny Football Camp stanie tuż nad brzegami Jeziora Maltańskiego. Podstawą będzie baza namiotowa, ale gospodarze zadbali też o rozrywkę w międzynarodowym gronie, przede wszystkim liczne koncerty. Koszt miejsca pod namiot na jedną dobę wynosi 50 zł/osobę, campera - 200 zł, a samochodu osobowego - 100 zł. Posiłek dostępny będzie w cenie 25 zł. Długość biwaku nie może być krótsza niż 3 dni.

Przy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena powstanie z kolei poznańskie miasteczko namiotowe Carlsberg FanCamp. Koszt miejsca bez namiotu za jedna dobę wynosi 140-160 zł/os. Miejsce w namiocie 2-osobowym kosztuje 259 zł. Parking kosztuje 50 zł/dobę, a posiłek to wydatek rzędu 25 zł. W cenie 153 zł można nabyć zestaw noclegowy czyli śpiwór, karimatę, poduszkę i żel do mycia ciała. Pobyt na polu namiotowym nie może być krótszy niż 3 dni.

Strefa Kibica

W dniu 8 czerwca poznański Plac Wolności i fragment Alei K. Marcinkowskiego zamieni się w głośne i rozrywkowe miasteczko kibiców. Na powierzchni 1,7 ha zmieści się ok. 30 tys. osób. Strefa kibica będzie funkcjonowała do późnych godzin nocnych 1 lipca.

Transmisje rozgrywek piłkarskich uświetnią koncerty i spektakle filmowe. Mecze na żywo i retransmisje będzie można obejrzeć na 4 telebimach. W wielu miejscach pojawią się też mniejsze ekrany. Strefa będzie zaopatrzona w węzeł sanitarny, gastronomiczny i punkty medyczne. Na terenie placu powstaną sektory dla VIP-ów i kameralne strefy "chillout" zaprojektowane z myślą o rodzinach.

Gdzie szukać informacji?

Dzięki pomocy kilkuset wolontariuszy ubranych w zielone koszulki i czapki, poruszanie się po Poznaniu w czasie Euro 2012 na pewno będzie łatwiejsze. Ochotnicy będą dyżurowali w miejscach wzmożonego ruchu, np. przy węzłach komunikacyjnych, zarówno na lotnisku czy dworcach, jak i w punktach przesiadkowych w kierunku stadionu. Dla mieszkańców centrum miasto uruchomiono specjalny info-mail. Kibice, których interesuje poznański stadion lub strefa kibica mogą zaczerpnąć informacji na kanale Youtube lub Facebooku . Warto zajrzeć również na stronę Poznań UEFA .

Więcej o: