EURO 2012 - poradnik kibica: Gdańsk

Gdańsk czeka na kibiców, którzy odwiedzą miasto z okazji Mistrzostw Euro 2012. Dowiedz się jak podczas Euro 2012 będzie wyglądał transport w Gdańsku, jakie atrakcje czekają w gdańskiej Strefie Kibica, gdzie można znaleźć zakwaterowanie na czas mistrzostw i gdzie szukać niezbędnych informacji.

Gdańsk czeka na kibiców

Transport w Gdańsku podczas Euro 2012

Komunikacja miejska Gdańska jest szybka i nowoczesna, ale nawet dla niej Euro 2012 to wyzwanie. Aby zapewnić sprawny dojazd do stadionu PGE Arena z dużych węzłów komunikacyjnych, np. lotniska, zarząd transportu uruchomi m.in. specjalną linię autokarową z portu lotniczego w kierunku centrum i drugą (na ok. 3 godziny przed meczem) w stronę PGE Arena. Dla usprawnienia ruchu powstanie też specjalna linia tramwajowa kursująca na odcinku: ul. Jana z Kolna - Węzeł Kliniczna, wyłączonym w czasie Euro 2012 z ruchu indywidualnego.

Zmotoryzowani turyści będą mogli zaparkować na trzech parkingach P+R (Park&Ride), skąd ruszą dodatkowe linie autobusowe. W rejonie stadionu PGE Arena ograniczonym ulicami Reja, Marynarki Polskiej i Uczniowskiej (w dniu zawodów niedostępnym dla ruchu indywidualnego przez kilka godzin), utworzone zostaną parkingi dla autokarów wycieczkowych. Tuż obok, po obu stronach Areny, powstaną strefy ograniczonego dostępu - tam wjazd będzie możliwy wyłącznie na podstawie identyfikatora i pozwolenia dyżurującego funkcjonariusza (ulice: Uczniowska, Wyzwolenia, Marynarki Polskiej, Twarda, Reja).

Między główny ośrodkami Trójmiasta kursuje Szybka Kolej Miejska (SKM). W czasie imprezy częstotliwość odjazdów kolejki wzrośnie, a w Gdańsku będą wyznaczone specjalne euro-perony. Z centrum Gdańska SKM-ką będzie można dojechać do stacji "Gdańsk-Stadion".

Na czas Euro 2012 z ruchu kołowego będą wyłączone następujące odcinki i trasy:

- ul. Słowackiego,

- ul. Kościuszki,

- ul. Jana z Kolna,

- fragmenty ulic Kochanowskiego, Czarnego Dworu i Jana Pawła II.

Zakwaterowanie w Gdańsku w czasie Euro 2012

Gdańsk ma świetnie zorganizowaną bazę noclegową. Szeroką ofertę miasta uzupełniają luksusowe i kameralne ośrodki w nadmorskich kurortach. Dodatkowe kilka tysięcy miejsc zapewnią apartamenty, wille i kwatery prywatne. Zarówno wzdłuż wybrzeża (Jastarnia, Krynica Morska, Władysławowo), jak i dalej na południe (Malbork), na turystów czekają liczne hotele, pensjonaty i zajazdy gościnne. Na czas Euro 2012 kibiców chętnie przyjmują też gdańszczanie. Goście mogą skorzystać też z oferty schronisk i szkolnych burs oraz akademików. Nocleg w kwaterach na terenie województwa pomorskiego znajdzie prawie 200 tys. osób.

Sprawdź wolne miejsca w ośrodkach wczasowych Gdańska i okolic.

W okresie rozgrywek piłkarskich w okolicy Gdańska, podobnie jak w innych miastach Euro 2012, powstanie miasteczko namiotowe Carlsberg FanCamp. Będzie ono zlokalizowane w Sopocie ok. 13 km na południe od Starego Miasta. Koszt miejsca bez namiotu dla jednej osoby za jedna dobę wynosi 140-160 zł. Miejsce w namiocie 2-osobowym kosztuje 259 zł. Cena parkingu wynosi 50 zł/dobę, a posiłek to wydatek rzędu 25 zł. W cenie 153 zł można nabyć zestaw noclegowy czyli śpiwór, karimatę, poduszkę i żel do mycia ciała. Pobyt na polu namiotowym nie może być krótszy niż 3 dni.

Strefa Kibica

Strefa Kibica w Gdańsku powstanie na Placu Zebrań Ludowych. Od 7 czerwca do 1 lipca w strefie kibica będzie funkcjonował ogromny telebim i scena przeznaczona do organizacji wydarzeń kulturalnych. Imprezę uświetnią koncerty międzynarodowych gwiazd m.in. Pitbulla i ATB. Strefa będzie wyposażona w zaplecze gastronomiczne i sanitarne oraz punkty medyczne. W dni meczowe plac pomieści ok. 40 tys. osób. Dla większej wygody kibiców powstaną tu odpłatne sektory (Prestige i Comfort), a niepełnosprawni skorzystają z licznych udogodnień np. specjalnych podestów. W specjalnej strefie atrakcji turyści, zwłaszcza zagraniczni, będą mieli okazję zapoznać się z turystycznymi walorami regionu.

Gdzie szukać informacji?

Około 600 gdańskich wolontariuszy będzie służyć kibicom informacją na temat przebiegu imprezy, komunikacji miejskiej podczas Euro 2012 i atrakcji miasta. Ochotnicy będą pełnić swoje obowiązki w stałych i mobilnych punkach informacji w rejonie głównych węzłów komunikacyjnych - lotniska, dworców PKP, PKS i parkingów, w strefach kibica i mediów. Więcej informacji na oficjalnej stronie miasta Gdańsk .

Więcej o: