EURO 2012 - poradnik kibica: Warszawa

Czego mogą się spodziewać warszawiacy i turyści podczas rozgrywek Euro 2012 w Warszawie? Przeczytaj o organizacji ruchu w stolicy podczas Euro 2012, atrakcjach w Strefie Kibica, o tym, gdzie znaleźć zakwaterowanie na czas mistrzostw i gdzie szukać niezbędnych informacji. Start Euro 2012 w Warszawie już 8 czerwca!

Euro 2012 w stolicy. Czego się spodziewać?

Zmiany w organizacji ruchu

W dni meczowe na ulicach Warszawy będzie gorąco. To wielkie wyzwanie zwłaszcza dla komunikacji miejskiej, ponieważ część tras będzie wyłączona z ruchu samochodowego. Indywidualni kierowcy napotkają utrudnienia w rejonie ulic Żwirki i Wigury, a także Raszyńskiej - od Alei Jerozolimskich do lotniska F. Chopina będzie wytyczony buspas dla pojazdów uprzywilejowanych, w tym pojazdów UEFA i komunikacji lokalnej. Także ruch tramwajowy wzdłuż al. Zielenieckiej zostanie wstrzymany.

Dla usprawnienia przebiegu mistrzostw Euro 2012 w Warszawie wyznaczono objazdy, wydłużone zostaną godziny jazdy metra i autobusów, liczba tych ostatnich na ulicach zwiększy się, będzie też więcej połączeń nocnych. Przystanki z pętli "Dworzec Główny" zostaną przeniesione w rejon Alei Jerozolimskich i Jana Pawła II.

Na około cztery godziny przed i po meczach następujące odcinki będą dostępne jedynie dla transportu miejskiego:

* ul. E. Plater - Rondo Waszyngtona,

* ulice między Trasą Świętokrzyską a Alejami Stanów Zjednoczonych,

* al. Zieleniecka od ul. Targowej do Ronda Waszyngtona.

W dni meczowe (ok. 4 godziny przed rozpoczęciem meczu) fragment jezdni od Ronda Waszyngtona do Ronda Dmowskiego zostanie otwarty dla pieszych, transportu publicznego oraz pojazdów UEFA. Tuż po zakończeniu rozgrywek odcinek ten będzie dostępny tylko dla pieszych.

W rejonie Saskiej Kępy podczas dni meczowych ruch samochodowy zostanie ograniczony. Wjazd będzie możliwy tylko dla mieszkańców posiadających przepustki wydane przez Urząd Dzielnicy Praga Południe.

Podczas Euro 2012 w Warszawie będzie można zamówić specjalistyczny transport dla osób niepełnosprawnych i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych asystentów.

Zakwaterowanie w Warszawie podczas Euro 2012

Szacuje się, że w czasie Euro 2012 Warszawę odwiedzi nawet milion turystów. Warszawska baza noclegowa oferuje miejsca dla ponad 100 tys. osób. Hotele, gospodarstwa agroturystyczne, motele i domy gościnne w całym województwie mazowieckim czekają na kolejnych 30 tys. kibiców.

Noclegu warto poszukać także w sąsiednich miastach - Łódź i Lublin przyjmą w sumie ok. 20 tys. gości. Tuż przed Euro 2012 działalność rozpocznie wiele nowych hoteli. Prywatne mieszkania na czas Euro 2012 chętnie wynajmują także mieszkańcy stolicy.

Sprawdź dostępność miejsc noclegowych w Warszawie .

Od 7 czerwca do 2 lipca przy Centrum Olimpijskim na Wybrzeżu Gdańskim (Żoliborz) będzie funkcjonowało miasteczko namiotowe - Carlsberg FanCamp wyposażone m.in. w strefę zabaw i rozrywki. Koszt pobytu przez jedną dobę na polu namiotowym dla posiadaczy własnych namiotów wynosi 140-160 zł/osobę. Miejsce w namiocie 2-osobowym kosztuje 259 zł. Parking kosztuje 50 zł/dobę, a posiłek to wydatek rzędu 25 zł.

W cenie 153 zł można nabyć zestaw noclegowy, czyli śpiwór, karimatę, poduszkę i żel do mycia ciała. Pobyt na polu namiotowym nie może być krótszy niż 3 dni.

Strefa Kibica

Warszawska Strefa Kibica dla osób, które będą chciały obejrzeć mecz, ale nie będą miały biletu na Stadion Narodowy, powstanie w samym sercu stolicy, czyli na Placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki. Na liczącej ok. 12 ha powierzchni miejsce znajdzie ponad 100 tys. osób. W dobrze zaopatrzonej strefie kibica zainstalowanych zostanie 6 dużych telebimów, trybuny i scena centralna, powstanie także strefa rozrywki, a sporą część zajmą restauracje i bary piwne.

W czasie Euro 2012 na Placu Defilad będą funkcjonowały liczne punkty medyczne, informacja turystyczna i zaplecze sanitarne. Stolica wraz z partnerami imprezy zadba o kibiców, od południa do późnej nocy transmitując mecze na żywo i powtórki rozgrywek, organizując spotkania ze sportowcami, kino letnie, musicale i koncerty.

Strefa ruszy na dzień przed oficjalną inauguracją UEFA Euro 2012, czyli 7 czerwca i będzie istnieć do 2 lipca.

Wstęp do strefy kibica jest bezpłatny.

Gdzie szukać informacji?

W czasie Euro 2012 kibice mogą liczyć na pomoc 900 wolontariuszy stacjonujących na głównych ulicach stolicy, w okolicy węzłów komunikacyjnych (parkingów P+R, lotniska itp.) i punktów przesiadkowych w kierunku Stadionu Narodowego. W tych samych miejscach w dni meczowe dodatkowych wskazówek na temat poruszania się po mieście autobusami miejskimi udzielą informatorzy ZTM. W strefie kibica powstanie wiele punktów informacyjnych.

Wykaz niezbędnych stron internetowych i numerów telefonu:

* Całodobowa infolinia ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego): 22 194 84

* Rozkład jazdy ZTM

* Infolinia miejska: 800 80 2012

* strona Urzędu Miasta

* Carslberg FunCamp

Więcej o: