Polskie UNESCO: Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia Soli "Wieliczka" to jeden z najcenniejszych polskich skarbów. Znana na całym świecie, odwiedzana przez miliony turystów, to nie tylko fantastyczne zjawisko geologiczne, ale też światowej klasy zabytek wpisany na listę UNESCO.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ I ZOBACZ WIELKOFORMATOWE ZDJĘCIA Z WIELICZKI >>

Kopalnia soli w Wieliczce to prawdziwe podziemne miasto położone na 9 poziomach, z których najgłębszy leży aż 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Istniejące tu złoża solne powstały ok. 15 milionów lat temu w wyniku zaniku morza o wysokim zasoleniu. Początki eksploatacji złoża soli w Wieliczce przypadają na XIII wiek, kiedy to zbudowano tu pierwszy szyb górniczy. Powstałe wkrótce potem przedsiębiorstwo "żupy krakowskie" aż do I rozbioru Polski było własnością panującego władcy Rzeczpospolitej, a dochody z handlu cennym kruszcem zasilały (i to znacznie) skarb państwa.

Sól wydobywano w Wieliczce nadal za czasów austriackich oraz w II RP. Zaprzestano wydobycia dopiero w roku 1964, przekształcając kopalnię w atrakcje turystyczną o walorach leczniczych. Klimat panujący w podziemiach kopalni w Wieliczce jest szczególnie korzystny przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. W jednej z komór na 135 metrze głębokości działa Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy. Pacjenci wdychają tu powietrze bogate w chlorek sodu, wapnia i magnezu, które bardzo pomaga w łagodzeniu objawów wielu schorzeń oddechowych.

Kopalnia Soli w Wieliczce - zwiedzanie

Do kopalni schodzi się schodami na I poziom (64 m). Licząca ok. 3 km Podziemna Trasa Turystyczna w Wieliczce powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Prowadzi przez 20 podziemnych komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów, połączonych ok. dwoma kilometrami chodników. Zwiedzanie kopalni, obowiązkowo z przewodnikiem, trwa ok. 3 godzin.

Najciekawsze obiektyw kopalni soli w Wieliczce to m.in:

  • solna rzeźba Mikołaja Kopernika w komorze jego imienia
  • najstarsza z zachowanych kaplic, barokowa kaplica św. Antoniego z XVII wieku. Pierwsza msza dla górników odbyła się tu w 1698 roku
  • komora Janowice. W jej wnętrzu znajdują się figury solne przedstawiające legendę kopalni związaną ze św. Kingą
  • komora Kazimierza Wielkiego z jego popiersiem, oczywiście w soli
  • Podziemny kościół czyli kaplica św. Kingi - jedna z największych atrakcji kopalni, długa na ponad 50 metrów, szeroka na 20 i wysoka na 12 metrów; jest największą podziemną świątynią na świecie . Jej podłoga powstała z jednolitej solnej bryły, a pod sufitem zawieszono wspaniałe żyrandole z solnymi kryształami
  • Komora Weimar z podziemnym jeziorkiem, nad którym obydwa się widowisko światła i dźwięk.

Na trasie zwiedzania Wieliczki znajduje się dużo więcej ciekawych i wartych obejrzenia  rzeźb solnych, zarówno o charakterze religijnym, jak i pomników i popiersi zasłużonych Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego i Stanisława Staszica. Podziwiać można także niesamowite formacje solne: stalaktyty, stalagmity, nacieki i kryształy. Zadbano również o to, by w ciekawy sposób pokazać fragmenty historii kopalni: narzędzia i urządzenia służące do wydobycia i transportu soli, warunki pracy górników i życie w kopalni.

Rezerwat przyrody Groty Kryształowe

Wybierając się do Wieliczki warto także odwiedzić rezerwat przyrody Groty Kryształowe i przekonać się jakie wspaniałe rzeźby potrafi stworzyć natura: wielkie, przezroczyste sześciany halitu (minerału solnego) wyglądają jak scenografia futurystycznego filmu.

Z powrotem na powierzchnię zabierze nas winda z poziomu III.

Więcej o: