Park Mużakowski (niem. Park von Muskau , Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park ) to największy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Jego polska cześć leży w województwo lubuskim przy granicy z Niemcami na Nysie Łużyckiej. Całość zajmuje prawie 730 ha powierzchni.
Moda na ogrody angielskie rozpowszechniła się w XVIII wieku jako odpowiedź na wymuskane, zaaranżowane w każdym szczególe ogrody w stylu francuskim. Nowy typ ogrodu inspirowany był naturalnym krajobrazem, a jego projektowanie polegało na komponowaniu naturalnych elementów przyrody, takich jak łąki, rzeki, czy wąwozy, chociaż często w scenerię parku wplatano również elementy architektury.
Nierzadko tworzono sztuczne jeziora, usypywano wzniesienia, zmieniono bieg rzek lub pogłębiano wąwozy - po to, żeby jak najbardziej upiększyć krajobraz. Dokładano jednak wszelkich starań, żeby zmiany dokonane przez człowieka wyglądały jak dzieła natury i z czasem rzeczywiście ślady ludzkiej ingerencji stawały się niezauważalne. Urok tego typu ogrodów polega na tym, że mimo starannego zaplanowania i zaaranżowania, przypominają one naturalną scenerię parku krajobrazowego.
Park Mużakowski - zielone dzieło sztuki
Twórcą parku Mużakowskiego był niemiecki arystokrata, podróżnik, pisarz i architekt krajobrazu, książę Hermann von Pückler. W 1811 roku nabył on miasto Bad Muskau (polski: Mużaków) i rozpoczął wielkie przedsięwzięcie - stworzenia parku Mużakowskiego. Jego powstawanie trwało przez wiele lat, z przerwami aż do 1845 roku, a książę nie szczędził sił ani pieniędzy, żeby stworzyć najwspanialsze dzieło architektury krajobrazu, jakie mógł sobie wyobrazić. Praca nad parkiem, której poświęcił większość życia, była dla Pücklera "malarstwem przyrody", w którym za pomocą lasów, gór, łąk i rzek tworzy się wspaniałą kompozycję. Rzeczywiście, Park Mużakowski można potraktować jak gigantyczne dzieło sztuki. Zielone łąki, stare drzewa, rzeki, jeziora, kanały - wszystko to tworzy scenerię o nieco tajemniczym uroku, nawiązującym do romantycznej epoki, w której ogród powstawał. A jednak park nie jest przesłodzony ani w zbyt oczywisty sposób sentymentalny - dzięki autentycznie dzikiej przyrodzie jest jednocześnie romantyczny i bezpretensjonalny.
Park Mużakowski - na spacery i rowery
Liczne alejki, drogi i ścieżki Parku Mużakowskiego doskonale nadają się zarówno na piesze, jak i rowerowe wycieczki. Większa część parku znajduje się po polskiej stronie, za to po stronie niemieckiej mieści się jego centralna część z głównymi zabudowaniami - renesansowym Nowym Zamkiem, Starym Zamkiem oraz późnogotyckim kościołem protestanckim. Ogród zamkowy usytuowany jest malowniczo na brzegu jeziora Luciesee, nieopodal którego rośnie 220-letni czerwonolistny buk. Dawne zabudowania gospodarskie Mużakowa, m.in kuźnię, przerobiono na proste, stylowe domki, w których urządzono apartamenty do wynajęcia.
Rozległe pola widokowe pomiędzy charakterystycznymi miejscami tworzą tak zwane osie widokowe, czyli abstrakcyjne linie łączące wzrokowo dwa charakterystyczne punkty. Przykładem takiej osi jest widok pomiędzy Nowym Zamkiem a kamieniem Pücklera. Spacerując po parku warto też odszukać ruiny kościoła w Berg zbudowanego w XIV wieku w całości z polnych kamieni.
Okolice Parku Mużakowskiego
Okolice Mużakowa oferują także inne atrakcje: m.in. liczne szlaki turystyczne wzdłuż Nysy Łużyckiej, do kopalni odkrywkowych lub przez park krajobrazowy Łuk Mużakowa, a także Leśną Kolej Musakau, słynący ze wspaniałych rododendronów Park w Kromlau czy fantastycznie kolorowy park głazów narzutowych w Nochten.
Łużyce to spokojny, ale bardzo malowniczy i ciekawy krajobrazowy region, który naprawdę warto odwiedzić.