Miasta w Polsce: Wrocław - setki mostów i skarb UNESCO

Wrocław to malowniczy rynek, setki mostów, niezwykła Hala Stulecia oraz wspaniały klimat będący połączeniem historii i nowoczesności. Do Wrocławia warto się wybrać z bardzo wielu powodów.

Historia Wrocławia, stolicy Śląska i czwartego pod względem wielkości miasta Polski, jest tak bogata i wielowątkowa, że nie zdołamy jej tu opisać nawet pokrótce. Wybitny historyk brytyjski Norman Davis, znany z doskonałych prac popularnonaukowych o historii Europy, Wielkiej, Brytanii i Polski, poświęcił miastu oddzielną książkę.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ I ZOBACZ WROCŁAW NA ZDJĘCIACH >>

Wrocław wielokulturowy - Europa Środkowa w pigułce

Niemiecka historia Wrocławia trwała od XVII wieku aż do 1945 roku, wpływy niemieckie we Wrocławiu są więc bardzo wyraźne. Ale Wrocław to także miejsce, w którym stykały się ze sobą różne nacje: Polacy, Czesi, Żydzi i Niemcy, tworząc niezwykle bogatą mieszankę kultur, tradycji i interesów. W swojej książce Davis dowodzi, że wielokrotnie zmieniający przynależność państwową, powiązania polityczne i kulturowe Wrocław jest pod wieloma względami Europą Środkową w pigułce, a jego dzieje są szczególnie znamienne dla tego regionu Europy.

Zabytki Wrocławia

Mimo zniszczeń wojennych we Wrocławiu zachowała się znaczna część zabytkowej zabudowy, a ponadto wiele wysiłku włożono w odrestaurowanie zniszczonych obiektów.

Centralną część starej zabudowy Wrocławia stanowi rozległy Rynek . Elewacje i nawierzchnia rynku zostały gruntownie odremontowane po powodzi z 1997 roku i obecnie wrocławski rynek ze wspaniałym XIII-wiecznym Ratuszem oraz z charakterystycznym blokiem śródrynkowym zalicza się do najciekawszych staromiejskich rynków w Polsce. W gotyckim budynku wrocławskiego Ratusza znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Otaczające rynek kamienice to z kolei wspaniałe przykłady architektury wielu różnych epok i stylów - renesansu, manieryzmu, baroku, secesji i modernizmu. Po zachodniej stronie rynku znajduje się nowoczesna fontanna zwana zdrojem. Osobliwością jest działający na rogu rynku i placu Solnego paternoster , czyli winda bez drzwi, która działa jak przenośnik kubełkowy. Tego typu windy były popularne w Europie na początku XX wieku, obecnie są bardzo rzadko spotykane.

Hala Stulecia - zabytek z listy UNESCO

Na szczególną uwagę wśród zabytków Wrocławia zasługuje Hala Stulecia - okazały obiekt widowiskowo-sportowy wzniesiony w latach 1911-1913 w stylu ekspresjonistycznym. Jeszcze w czasach pruskich Halę zaplanowano jako miejsce wielkich imprez, wystaw i widowisk, szczególnie z myślą o Wystawie Stulecia, która odbyła się we Wrocławiu w 1913 roku i prezentowała największe osiągnięcia Śląska. Budynek jest wspaniałym przykładem architektury modernistycznej, jest także interesujący jako miejsce wydarzeń historycznych (m.in. wystąpień Hitlera tuż przed wojną). Hala została uznana za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest dostępna dla zwiedzających. Równie ciekawa co sama Hala jest jej okolica, w której znajdują się Pawilon Czterech Kopuł, Pergola, Iglica, multimedialna fontanna, ogród japoński oraz znane wrocławskie ZOO.

Wrocław - "Wenecja Europy Środkowej"

Choć porównania do Wenecji bywają często nadużywane (Wenecja Północy, Wenecja Azji itd.) można zrozumieć dlaczego niektórych kusi, żeby obwołać Wrocław Wenecją Europy Środkowej. Wrocław, pięknie wkomponowany w bieg Odry, może poszczycić się czwartym miejscem w Europie pod względem liczby mostów . Odra rozgałęziając się utworzyła tu liczne wyspy, na których rozrosło się miasto. Najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, Ostrów Tumski, również leżała kiedyś na wyspie, ale jedno z ramion rzeki zasypano, łącząc wyspę z lądem.

Warto tu zobaczyć:

 • fantazyjny zielony most Tumski z końca XIX wieku
 • gotycką archikatedrę św. Jana Chrzciciela
 • wczesnogotycki kościół św. Marcina
 • kolegiatę św. Krzyża i św Bartłomieja
 • późnoromański kościół św. Idziego.

Wrocław- europejskie miasto z klimatem

Wymienione zabytki to tylko część tego, co zobaczymy w stolicy Śląska, jednak nie tylko zabytki czynią Wrocław atrakcyjnym miastem. Jak to zwykle bywa, i w tym przypadku o świetności Wrocławia stanowi połączenie ciekawej architektury i cennych zabytków ze współczesnym życiem kulturalnym i rozrywkowym, czyli po prostu klimatem miasta. Wrocław jest nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się metropolią europejską, która ma bardzo wiele do zaoferowania mieszkańcom i przyjezdnym. Niedawno miasto wygrało rywalizację z Gdańskiem, Lublinem, Katowicami oraz Warszawą o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku,  nie dziwi więc, że odbywają się tu dziesiątki festiwali i imprez kulturalnych.

To tylko niektóre z nich:

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty,
 • American Film Festiwal,
 • Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN,
 • Przegląd Piosenki Aktorskiej,
 • Festiwal Kontrabasowy,
 • Jazz nad Odrą,
 • Światowe Dni Muzyki,
 • Festiwal Kultury Żydowskiej,
 • Festiwal Kryminału.

Jak widać, do Wrocławia warto się wybrać z bardzo wielu powodów.

Więcej o: