Trasa z widokiem na pustynię? Tak, to w Polsce! 3 szlaki rowerowe, o których warto wiedzieć

Turystyka rowerowa staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wakacji. Szczególnie, że stosunkowo łatwo zaplanować fascynującą podróż, biorąc pod uwagę ilość tras rowerowych na terenie naszego kraju. Przedstawiamy te, które cieszą się największym uznaniem wśród miłośników kolarstwa.

Przygoda bez ograniczeń

Wbrew pozorom wcale nie trzeba być profesjonalnym kolarzem, żeby zwiedzać na rowerze przepiękne, polskie krainy. Obecnie trasy bardzo często są podzielone na kategorie, w zależności od poziomu trudności, długości szlaku lub indywidualnych upodobań. Dzięki temu każdy może skorzystać z możliwości, jakie oferuje turystyka rowerowa. Oto propozycje tras w Polsce, które w sposób szczególny docenili rowerowi podróżnicy. 

1. Pustynia Błędowska

Trasa rowerowa prowadzi przez jedyny i zarazem największy obszar lotnych piasków w Polsce, powstały na skutek ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Rozpoczyna się w miejscowości Chechło, a jako metę uznaje się Czubatkę - punkt widokowy, z którego można podziwiać ogromny obszar jedynej w Polsce pustyni. Stopień trudności szlaku rowerowego określa się jako łatwy, ze względu na stosunkowo niewielką odległość, liczącą 26 km. Wydaje się zatem idealny na zorganizowanie jednodniowej wycieczki, wzbogaconej o piękne widoki, ciekawostki historyczne czy tajemnicze legendy... Głoszą, że do powstania Pustyni Błędowskiej przyczyniły się diabły - rozzłoszczone głębokimi wyrobiskami górniczymi, postanowiły zasypać kopalnie piaskiem znad Bałtyku.

Pustynia Błędowska.Pustynia Błędowska. bed

2. Szlak rowerowy wokół Jeziora Czorsztyńskiego 

Z kolei ten szlak bezpieczniej wybrać ze wcześniejszym przygotowaniem kondycyjnym i siłowym, głównie ze względu na liczne serpentyny i podwyższenia, które urozmaicają trasę, a jednocześnie czynią ją bardziej wymagającą. Niezwykle malownicze widoki, panoramy na Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie, a do tego zamki i liczne zabytki - wszystko to, co oferuje szlak dla rowerowych podróżników. Ciągnie się między innymi przez Niedzice, Falsztyn, Dębno, Kluszkowce i Czorsztyn. Długość trasy wynosi około 40 km, w związku z tym będzie idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę dla tych, którzy chcą sprawdzić siłę swoich nóg na nieco bardziej wymagających terenach. 

Trasa wokół Jeziora CzorsztyńskiegoTrasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

3. Szlak rowerowy od Helu do Ustki

Tę nadmorską trasę rowerową można określić jako podróż w poszukiwaniu latarni morskich. Na przejechanie szlaku w całości należy zarezerwować około 2 dni, liczy on bowiem 170 km i ciągnie się przez niesamowicie malownicze tereny. Rowerzystów czeka zwiedzanie wielu miejscowości, między innymi Helu, Jastarni czy Ustki. Warto zwrócić uwagę na takie atrakcje jak muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego w Świnoujściu czy też najdalej wysunięty na północ punkt Polski w Jastrzębiej Górze. Wszystkie te elementy czynią trasę wyjątkową i kuszącą nawet dla tych, którzy nigdy wcześniej nie decydowali się na tego typu wyjazdy.

plaża w Ustce (zdjęcie ilustracyjne)plaża w Ustce (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: