Wbrew pozorom wcale nie trzeba być profesjonalnym kolarzem, żeby zwiedzać na rowerze przepiękne, polskie krainy. Obecnie trasy bardzo często są podzielone na kategorie, w zależności od poziomu trudności, długości szlaku lub indywidualnych upodobań. Dzięki temu każdy może skorzystać z możliwości, jakie oferuje turystyka rowerowa. Oto propozycje tras w Polsce, które w sposób szczególny docenili rowerowi podróżnicy.
Trasa rowerowa prowadzi przez jedyny i zarazem największy obszar lotnych piasków w Polsce, powstały na skutek ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Rozpoczyna się w miejscowości Chechło, a jako metę uznaje się Czubatkę - punkt widokowy, z którego można podziwiać ogromny obszar jedynej w Polsce pustyni. Stopień trudności szlaku rowerowego określa się jako łatwy, ze względu na stosunkowo niewielką odległość, liczącą 26 km. Wydaje się zatem idealny na zorganizowanie jednodniowej wycieczki, wzbogaconej o piękne widoki, ciekawostki historyczne czy tajemnicze legendy... Głoszą, że do powstania Pustyni Błędowskiej przyczyniły się diabły - rozzłoszczone głębokimi wyrobiskami górniczymi, postanowiły zasypać kopalnie piaskiem znad Bałtyku.
Pustynia Błędowska. bed
Z kolei ten szlak bezpieczniej wybrać ze wcześniejszym przygotowaniem kondycyjnym i siłowym, głównie ze względu na liczne serpentyny i podwyższenia, które urozmaicają trasę, a jednocześnie czynią ją bardziej wymagającą. Niezwykle malownicze widoki, panoramy na Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie, a do tego zamki i liczne zabytki - wszystko to, co oferuje szlak dla rowerowych podróżników. Ciągnie się między innymi przez Niedzice, Falsztyn, Dębno, Kluszkowce i Czorsztyn. Długość trasy wynosi około 40 km, w związku z tym będzie idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę dla tych, którzy chcą sprawdzić siłę swoich nóg na nieco bardziej wymagających terenach.
Trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Tę nadmorską trasę rowerową można określić jako podróż w poszukiwaniu latarni morskich. Na przejechanie szlaku w całości należy zarezerwować około 2 dni, liczy on bowiem 170 km i ciągnie się przez niesamowicie malownicze tereny. Rowerzystów czeka zwiedzanie wielu miejscowości, między innymi Helu, Jastarni czy Ustki. Warto zwrócić uwagę na takie atrakcje jak muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego w Świnoujściu czy też najdalej wysunięty na północ punkt Polski w Jastrzębiej Górze. Wszystkie te elementy czynią trasę wyjątkową i kuszącą nawet dla tych, którzy nigdy wcześniej nie decydowali się na tego typu wyjazdy.
plaża w Ustce (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl