Wyspa węży: Ukraina. Wyjaśniamy, gdzie znajduje się wyspa żmijowa, na której stoczono walkę

Wyspa węży to ważny punkt na mapie Ukrainy. Otoczona Morzem Czarnym stała się miejscem ważnych wydarzeń w konflikcie Rosji z Ukrainą. Przybliżamy historię tego miejsca i wyjaśniamy, jak duża jest i gdzie się dokładnie znajduje. Wyspa Żmijowa została zajęta przez Rosję.

Wyspa węży tak naprawdę nosi nazwę Ostriw Zmijinyj. Ukraińska wyspa otoczona jest Morzem Czarnym i znajduje się na wodach terytorialnych. W wyniku konfliktu zbrojnego została właśnie zajęta przez Rosję. Ukraińscy żołnierze przegrali tę walkę, ale konflikt Rosji z Ukrainą trwa nadal. Oto co warto wiedzieć o tym miejscu i jaka jest historia żmijowej wyspy, która odegrała ważną rolę w historii tego państwa.

Wyspa węży: Morze Czarne otacza to miejsce, ale Grecy nazywali ją "białą"

W Starożytności wężowa wyspa przez Greków została nazwana Leuke. W tłumaczeniu jest to Biała Wyspa. Wierzono, że Achilles zamieszkiwał ją wraz z poślubioną sobie Heleną. Mieli towarzyszyć im też żołnierze, a wzmianki historyczne na ten temat znajdziemy w liście do cesarza Hadriana.

Gori, zniszczone domy przez rosyjskie lotnictwo, 2008 rok Rosja powtarza scenariusz. "Zabijali swoich i nie swoich"

Wyspa żmijowa, Wyspa węży. W Nowożytności Grecy nadali jej nową nazwę

Z początku wyspa węży należała do Imperium Osmańskiego. To właśnie wtedy otrzymała od Greków nazwę Wyspy węży. Już wtedy stała się miejscem bitew w czasie konfliktów zbrojnych. 14 lipca 1788 roku Rosjanie stoczyli tam walkę z Turcją. Była to bitwa pod Fidonisi. 1825-1856 to lata, kiedy to miejsce należało już do Imperium Rosyjskiego. Później, Turcy przekazali wyspę Rumunii. 

Tłumy w Białce Tatrzańskiej Białka Tatrzańska przeżywa oblężenie. "Ludzie się nie wyszaleli"

Rosja na Wyspie węży w dwudziestym wieku. Już wtedy toczono tam walki

Podczas drugiej wojny światowej wojska radzieckie okupowały wyspę od 1944 roku, mimo że do 1948 roku wyspa należała do Rumunii. W latach 1967-1987 ZSRR i strona rumuńska negocjowały wyznaczenie granic w obrębie szelfu kontynentalnego. Rumunia odrzuciła propozycję Rosji. W dwudziestym pierwszym wieku Wyspa Wężowa znalazła się już na terenach Ukrainy. W wyniku wyznaczenia nowych granic po rozpadzie ZSRR Wyspa Węży należała do Ukrainy, ale Rumunia upominała się o terytorium. W 1997 podpisano porozumienie i zakończono spór. Powrócił on w 2004 roku, a przyczyną były złoża gazu i ropy naftowej. Finalnie Ukraina otrzymała 20,66% spornego terenu 

Jak duża jest Wyspa węży i co wydarzyło się 24 lutego 2022 roku?

Wyspa Węży 35 km na wschód od delty Dunaju. Ma 690 m długości i 560 m szerokości, jej powierzchnia wynosi 0,205 km². 24 lutego 2022 została zaatakowana przez Rosję. Ukraińskie wojska nie obroniły wyspy, obecnie pozostaje zajęta przez wojska Federacji Rosyjskiej. Zginęli wszyscy jej obrońcy.

Więcej o: