Wyspa węży tak naprawdę nosi nazwę Ostriw Zmijinyj. Ukraińska wyspa otoczona jest Morzem Czarnym i znajduje się na wodach terytorialnych. W wyniku konfliktu zbrojnego została właśnie zajęta przez Rosję. Ukraińscy żołnierze przegrali tę walkę, ale konflikt Rosji z Ukrainą trwa nadal. Oto co warto wiedzieć o tym miejscu i jaka jest historia żmijowej wyspy, która odegrała ważną rolę w historii tego państwa.
W Starożytności wężowa wyspa przez Greków została nazwana Leuke. W tłumaczeniu jest to Biała Wyspa. Wierzono, że Achilles zamieszkiwał ją wraz z poślubioną sobie Heleną. Mieli towarzyszyć im też żołnierze, a wzmianki historyczne na ten temat znajdziemy w liście do cesarza Hadriana.
Z początku wyspa węży należała do Imperium Osmańskiego. To właśnie wtedy otrzymała od Greków nazwę Wyspy węży. Już wtedy stała się miejscem bitew w czasie konfliktów zbrojnych. 14 lipca 1788 roku Rosjanie stoczyli tam walkę z Turcją. Była to bitwa pod Fidonisi. 1825-1856 to lata, kiedy to miejsce należało już do Imperium Rosyjskiego. Później, Turcy przekazali wyspę Rumunii.
Podczas drugiej wojny światowej wojska radzieckie okupowały wyspę od 1944 roku, mimo że do 1948 roku wyspa należała do Rumunii. W latach 1967-1987 ZSRR i strona rumuńska negocjowały wyznaczenie granic w obrębie szelfu kontynentalnego. Rumunia odrzuciła propozycję Rosji. W dwudziestym pierwszym wieku Wyspa Wężowa znalazła się już na terenach Ukrainy. W wyniku wyznaczenia nowych granic po rozpadzie ZSRR Wyspa Węży należała do Ukrainy, ale Rumunia upominała się o terytorium. W 1997 podpisano porozumienie i zakończono spór. Powrócił on w 2004 roku, a przyczyną były złoża gazu i ropy naftowej. Finalnie Ukraina otrzymała 20,66% spornego terenu
Wyspa Węży 35 km na wschód od delty Dunaju. Ma 690 m długości i 560 m szerokości, jej powierzchnia wynosi 0,205 km². 24 lutego 2022 została zaatakowana przez Rosję. Ukraińskie wojska nie obroniły wyspy, obecnie pozostaje zajęta przez wojska Federacji Rosyjskiej. Zginęli wszyscy jej obrońcy.