Tutaj zjesz najlepszą szarlotkę w Tatrach. Podróżnik stworzył ranking, który może zaskoczyć

Jeśli zabrakło ci pomysłów na atrakcje w górach, nie musisz ograniczać się wyłącznie do całodniowych wycieczek. Podczas wakacji w Tatrach warto nieco osłodzić sobie wędrówkę i zawitać do lokalnych schronisk. Tak zrobił Jan Wojtkowski, który postanowił odnaleźć ulubiony deser pośród górskich krajobrazów. Jest on autorem gastronomicznego pojedynku na... szarlotkę.

Jan Wojtkowski to podróżnik i influencer, którego profil w mediach społecznościowych obserwuje prawie dwa tysiące osób. Popularność twórcy rośnie, a to za sprawą niezwykłego pomysłu, którym postanowił się podzielić z widzami. Na jego profilu mogliśmy do tej pory obserwować górskie wycieczki i niesamowite widoki, które uwiecznione na fotografiach stanowiły znakomitą pamiątkę z podróży. Okazuje się, że oprócz górskich wycieczek młody podróżnik ma jeszcze jedną pasję. Cechuje go zamiłowanie do deserów, a w szczególności do szarlotek. Jabłkowe ciasto to jedno z najbardziej klasycznych i tradycyjnych deserów w naszym kraju. Można jeść je na zimno z kruszonką, lub na ciepło z dodatkiem zimnych lodów waniliowych. Okazuje się, że jeśli podczas całodniowej wędrówki najdzie cię ochota na słodkie ciasto, to istnieje wiele miejsc na szlaku, które oferują tą energetyczną przyjemność. Oto subiektywny ranking, który powstał na koncie Instagramowym Jana Wojtkowskiego, który działa pod pseudonimem "jandrzeusz". Kto wygrał?

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Jan Wojtkowski stworzył ranking Tatrzańskich szarlotek

Na Instagramowym koncie twórcy pojawił się post, który aktualnie bije rekordy popularności. Influencer opublikował zdjęcia smakowitych ciast, które zjadł w schroniskach. Pod zdjęciami czytamy:

Wyniki Szarlotkowo-Tatrzańskiej wyrypy. 8 schronisk w jeden dzień! (Szarlotki w 1,2 dnia ;))

Podróżnik zdradził, jakie kryteria były brane pod uwagę, podczas recenzji ciast. Nie chodziło jedynie o walory smakowe. Okazuje się, że musiały spełniać określone wymagania, które sprawdzają się podczas pieszych, górskich wycieczek. Turystom często brakuje energii, a szarlotka może być jej źródłem.

Oceniane były:  Rozmiar: S-1pkt, M-2pkt, L-3pkt, Smak: 1-5 pkt, Dodatki: 0-2 pkt

Dla wielu osób może być niespodzianką, że w tatrzańskich schroniskach można znaleźć nie tylko zyntycę i oscypki, ale również smaczne łakocie. W rankingu twórcy wzięło udział aż osiem miejsc. Jakich?

Ranking górskich szarlotek. W których miejscach warto zjeść deser?

W rankingu przeprowadzonym przez Jana udział wzięło aż 8 tatrzańskich schronisk. To właśnie w nich podróżnik znalazł upragniony deser i mógł skosztować licznych jego wariantów. Wyniki prezentują się następująco:

  • #1 Chochołowska 8/10 (2,5,1*)
  • #2 Roztoka 8/10 (2,4,2) 
  • #3 Pięć Stawów 7/10 (2,5,0) 
  • #4 Ornak 7/10 (2,4,1)
  • #5 Murowaniec 5,5/10 (2,3.5,0)
  • #6 Morskie Oko 5/10 (2,3,0)
  • #6 Kalatówki 5/10 (2,3,0)
  • #7 Kasprowy Wierch 4.5/10 (1,3.5,0)
  • #8 Kondratowa 0/10 (brak szarlotki)

Jak widać na podium znalazły się bardzo znane punkty widokowe, takie jak Dolina Pięciu Stawów, Dolina Chochołowska i Roztoka. Niestety, popularne atrakcje górskie takie jak Morskie Oko, mimo tłumów turystów mają w swoim menu szarlotkę, która uplasowała się dopiero na szóstym miejscu. 

 

Atrakcje w Tatrach, które warto odwiedzić. Sprawdź, co warto zobaczyć w polskich górach

W Tatrach warto zwiedzić wiele miejsc. Czeka tam przede wszystkim świeże powietrze i niezapomniane widoki. Mimo tłumów turystów, które nieco odstraszają podróżujących wędrowców, miejsce ma swój klimat, który w porównaniu do wielu polskich gór jest niepowtarzalny. Na szlakach znajdziesz ciszę i spokój, a na ulicach często gwar, któremu towarzyszą śpiewy i tańce w rytmach góralskiej muzyki. Atrakcje, które z pewnością trzeba znać to m.in Giewont, Morskie Oko, Krupówki, Kasprowy Wierch, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Wielka Krokiew, czy Nosal. Znajdziesz tu także m.in Aquapark. 

Więcej o: