Mężczyzna po 40 latach odesłał piasek na plażę. Wyjaśnił, dlaczego

Mieszkaniec Rzymu 40 lat temu zabrał do domu na pamiątkę piasek z sardyńskiej plaży. Teraz postanowił go oddać. Wyjaśnił, że ma to związek z kampanią, która przestrzega turystów przed zabieraniem darów natury z włoskiej wyspy.

Gruboziarnisty, wyjątkowy piasek pochodzi z malowniczej plaży Is Arutas koło Oristano - tak podaje włoski Dziennik "La Nuova Sardegna". Mężczyzna postanowił oddać piasek na plażę. Wziął go 40 lat temu, jako pamiątkę z wakacji. Tłumaczy, że takie zachowanie jest lekkomyślne. Odradza turystom zabieranie skarbów natury z wysp. 

Kończyliśmy właśnie przeprowadzkę, kiedy na poddaszu w domu moich rodziców znalazłem woreczek pełen piasku. Nie było go dużo, mniej niż 500 gramów, ale kiedy to zobaczyłem, od razu wiedziałem, skąd pochodzi i postanowiłem oddać tam, skąd go zabrałem

- wyjaśnił prasie mieszkaniec Rzymu, Lorenzo Guredda, którego rodzice pochodzą z Sardynii

Guredda apeluje do innych, by nie popełniali tego błędu. Mężczyzna podkreśla, że masowe zjawisko wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż na wyspie jest niebezpieczne dla ekosystemu morskiego. 

Czterdzieści lat temu nie myśleliśmy o tym aspekcie i na pewno popełniliśmy lekkomyślne czyny

- dodał mężczyzna. 

Turyści niszczą też w inny sposób plaże. Zostawiają na niej odpadki. Na Gazeta.pl trwa wakacyjna akcja "Plaża bez peta". 

Zobacz wideo

Sardyńskie plaże masowo okradane

Na początku wakacji ponownie ogłoszono alert w związku z okradaniem plaży na Sardynii przez podróżnych. Przyczyną było znalezienie u turystów prawie 300 kg skarbów natury w ciągu niemal kilku tygodni. Straży ochrony środowiska i służbom lotniskowym udało się odzyskać i odtransportować siedem skrzyń pamiątek z włoskich plaż. Co roku pracownicy na lotniskach konfiskują tony piasku, muszli i kamieni, które podróżni chcą przewozić w bagażach.

"Skąd wiemy, dokąd mamy odwieźć łupy? Ci, którzy plądrują nasze plaże, opisują miejsce pochodzenia tych materiałów" - wyjaśnił Lino Cozzuto, kierujący stowarzyszeniem strażników ochrony środowiska na Sardynii. Stowarzyszenie zaapelowało do władz regionalnych, aby nakazały wzmocnienie kontroli bagaży na lotniskach i w portach.

Za okradanie plaż można ponieść karę. Na Sardynii za wynoszenie z plaży piasku, kamieni czy muszli grozi grzywna w wysokości do 3500 dolarów, czyli ponad 13000 złotych.  

Więcej o: