Polecamy na sobotę i niedzielę

Bocian w Kawiaretonie

Sobotni wieczór w Kawiaretonie będzie, tradycyjnie, jazzowy. Zagra zespół jazzmanów w składzie: Piotr "Bocian" Cieślikowski (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon), Piotr Lemańczyk (kontrabas) oraz Tomasz Sowiński (perkusja). Piotr Cieślikowski to saksofonista tenorowy i sopranowy. Gra także na klarnecie. Występował w klubach jazzowych w Miami, Fort Lauerdale oraz jako solista big-bandu rozgłośni radiowej. W Polsce współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem. Inspiracje muzyczne czerpie od Lestera Younga, Stana Getza, Benny Golsona i Joe Hendersona. Usłyszymy więc zapewne klimaty swingowe, bebopowe, z nutką nowoczesnego, akustycznego jazzu.

Kawiareton, Sopot, ul. Pułaskiego 15, sobota, godz. 20.30, wstęp 20 zł

Folk-przytupy

Jeszcze do niedzieli Kaszuby pozostaną światowym centrum muzyki etno. Podczas jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Folkloru można potupać do przyśpiewek z całego świata. W sobotę na zamku w Bytowie o godz. 17 wystąpią Krebane, Bławatki oraz zespoły z Chorwacji, USA i Słowacji, a w Chojnicach o godz. 18 przy fosie miejskiej zagrają zespoły z Łotwy i Indii. W Brusach na stadionie miejskim o godz. 19.30 wystąpią kapele: Kościerzyna, Starzy Krebane oraz zespoły z Chin, Bułgarii i Czech. W niedzielę w Brusach o godz. 15 rozpoczną się wybory miss festiwalu, a o godz. 21 startuje koncert finałowy.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

Kennedy Experience

Dobre imprezy i światowe gwiazdy trafiają nie tylko do centrów. Czasem wybierają głuszę i leśne ostępy. Tak jak festiwal "Jazz w lesie", który już po raz dziewiąty odbywa się nad jeziorem Mausz w Sulęczynie. Gwiazdą tegorocznej imprezy jest mistrz skrzypiec Nigel Kennedy. Wychowanek Yehudi Menuhina i Stephana Grapellego zasłynął brawurowymi wykonaniami klasyki i jazzu oraz image'em godnym rockandrollowca. Czuje dziwny sentyment do Polski, kupił mieszkanie w centrum Krakowa. W Sulęczynie w sobotę wirtuoz zaprezentuje się jako członek zespołu Jarosława Śmietany (wykona jego kompozycje "Suita jesienna"), jako lider The Kennedy Experience z interpretacjami utworów Jimmy'ego Hendriksa oraz, oczywiście, jako skrzypek klasyczny z utworami Bacha.

Start godz. 20, bilety 40 zł

Gorący powiew Afryki

Oto kolejny dowód na to, że jesteśmy globalną wioską. W góralskiej Kolibie przeniesionej nad Bałtyk wystąpi słynny Nigeryjczyk z Żabianki - Larry Ugwu. Towarzyszyć mu będzie zespół Ikenga Drummers oraz tancerki afrodance. Ikenga (nazwa kapeli oznacza ducha opiekuńczego każdego mężczyzny) w chłodny trójmiejski klimat od dziesięciu lat wnosi afrykańskie rytmy bębnów, pieśni w języku Ibo i dziką energię lidera. Egzotyczny miks serwowany na żywo pozwala bladym Słowianom odkryć w sobie kroplę czarnej krwi. I nogi same rwą się do afrodance.

Sopot, park Północny, scena przy plaży, sobota, godz. 19, wstęp wolny

Renesans Helu

W sobotę w letniej filii Sfinksa na plaży w Kuźnicy o godz. 21 rozpocznie się Renaissance Diverse Edition. Imprezę rozkręci Nigel Dawson z UK. DJ od sześciu lat rezyduje w londyńskim klubie The Cross. Grywał m.in. w USA, Nowej Zelandii, Hongkongu, Amsterdamie, Japonii, Brazylii i Ibizie. Przed Dawsonem wystąpi łódzka formacja didżejsko-producencka Sonic Trip oraz Rise (ART Caffe Toruń), Romero (Sfinks) i Hypno (Wielka Brytania). Atrakcją będą tancerki w stylizacji Alicji Grucy oraz wizualizacje Monsieur Zupiki.

Wstęp wolny

Maraton, hip hop i czarna muza

W Galaxy weekend zapowiada się interesująco dla wielbicieli techno oraz hiphopowców i fanów black music, z polska zwanej czarną muzą. W sobotę odbędzie się Maraton Techno z gośćmi z Koszalina. Pojawią się didżeje: Nojek, Irvin, Mr. Club, Fruit, Romero oraz Chrismo. W niedzielę największe hip- i black-hity zaprezentują DJ Flex i DJ Bartez.

Galaxy, Sopot, al. Franciszka Mamuszki 14, sobota: wstęp 10 zł, niedziela: wstęp wolny, początek imprez o godz. 22

Naczelne sportretowane

Tytułowe naczelne to szefowe największych polskich pism kobiecych. Redaktorki naczelne "Elle", "Twojego Stylu" czy "Gali" pozowały uznanym polskim fotografom (m.in.: Maciejowi Tyszce, Robertowi Wolańskiemu i Markowi Straszewskiemu), dzierżąc w rękach swoje ulubione książki. W ten sposób powstało 15 niezwykłych zdjęć, które już od niedzieli do końca sierpnia oglądać można w Mandarynce. Wernisaż uświetnią Mikołaj Trzaska na saksofonach oraz Olo Walicki na kontrabasie.

Mandarynka, Sopot, ul. Bema 6, wernisaż w niedzielę o godz. 20, wstęp na zaproszenia, w kolejne dni wstęp wolny.Uwaga! Mamy 6 zaproszeń na niedzielny wernisaż w Mandarynce. Wystarczy o godz. 11 przyjść do Café Gazeta (ul. Boh. Monte Cassino 48 w Sopocie) i "wylegitymować się" sobotnim wydaniem "Gazety Wyborczej"

Pożeglujże, żeglarzu

Na V Regatach o Puchar Stolema we Wdzydzach Kiszewskich pojawi się około 150 jachtów w kilku klasach: od kabinowych T-1, przez bezkabinowe omegi aż po wielokadłubowe łodzie i... deski windsurfingowe. Regaty są otwarte dla wszystkich chętnych (zapisy w godz. 7-10). Dla tych, którzy chcieliby poobserwować zmagania żeglarzy (początek o godz. 10.30), przygotowano festyn żeglarski z pokazami ratownictwa wodnego i konkursami. Ruchy żaglówek śledzić będzie można z amfiteatru zbudowanego na kształt "Pinty", żaglowca Kolumba. O godz. 19 rozpocznie się szantowanie z zespołem DNA i Andrzejem Starcem.

Przystań u Grzegorza, Wdzydze Kiszewskie (poniżej hotelu Niedźwiadek), sobota, wstęp wolny