Jak budować zamki z piasku?

Zamki na piasku - jak wszystko na tym świecie - dzielą się na amatorskie i profesjonalne. Sopocką plażę zdominowały dzieci stawiające w tej dziedzinie pierwsze kroki, ale w Stanach Zjednoczonych dzięki piaskowym budowlom ludzie zarabiają na życie.

Nic dziwnego, że budowle z piasku nie są u nas tak popularne, jak w innych nadmorskich rejonach świata. Tam twórcom pomaga natura: im bardziej słona woda, tym większa trwałość wymieszanego z nią i uformowanego w odpowiedni kształt piasku (Bałtyk jest, niestety, zaliczany właściwie do akwenów słodkowodnych).

Na plaży w Sopocie budowaniem z piasku zajmują się z reguły dzieci, wspomagane jedynie przez rodziców. Ale być może to błąd - plaża jest jedynym miejscem w mieście, gdzie architekci nie muszą liczyć się ze zdaniem narzucających swoje gusta urzędników. Panie z sopockiego Wydziału Urbanistyki i Architektury są za pełną dowolnością stylową budowli na plaży: - Dopuszczamy wszystko, co twórcom podpowie wyobraźnia.

Gdyby budowniczy chciał konkretnej porady, mają pewne sugestie: - Przydałby się gustowny kanał prowadzący od obiektu prosto do morza, no i może jakiś ratownik, również wyrzeźbiony w piasku!

Perfekcjonistami w piaskowej architekturze są oczywiście Amerykanie. Za pośrednictwem internetu można zamówić w Stanach Zjednoczonych liczne podręczniki z tej dziedziny, kosztujące od 7 do 20 dolarów. Ich autorzy zdradzają kilka podstawowych tajemnic udanego budowania za darmo. Najważniejszy oczywiście jest sam piasek - najlepiej nadaje się taki o konsystencji nieco przypominającej muł. Niezbędnym narzędziem jest szpadel lub łopata. Za ich pomocą dokopujemy się do lustra wody, aby nie nosić jej w wiaderku z morza - ona jest spoiwem (profesjonaliści czasami dodają do niej sody lub kleju!). Następnie należy mocno ubić piasek. Kształt budowli nadaje się zaczynając od góry. Amerykanie sprzedają zestawy plażowych szpatułek do tworzenia detali, ale przyznają, że przydatne tutaj są także łyżki, a nawet karty kredytowe.

W środę o godz. 12 na plaży w Ustce odbędzie się przeznaczona dla całych rodzin zabawa w rzeźbienie w piasku.