Austria piękna nie tylko zimą. Takich tras i widoków ze świecą szukać. A jeziora? Jak z bajki!

Górski kraj, gdzie po powrocie z długiego spaceru lub skalnej ściany możecie zanurzyć się w gorącej wodzie termalnego źródła. Sami pozbieracie zioła na kolację, a wykąpać możecie się w górskim jeziorze albo po prostu w lesie.
W Austrii znajdą coś dla siebie miłośnicy wszelkich form aktywności fizycznej W Austrii znajdą coś dla siebie miłośnicy wszelkich form aktywności fizycznej Österreich Werbung, thecreatingclick.com

Austria piękna latem

Kojarzy nam się przede wszystkim z wypoczynkiem zimowym, doskonałą infrastrukturą i warunkami narciarskimi. Tymczasem Austria ma wiele do zaoferowania również latem. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy wszelkich form aktywności fizycznej, jak i ci z nas, którzy w czasie urlopu lubią poleniuchować i dopieścić się luksusem. Czekają tu nas dziesiątki tysięcy kilometrów szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, całoroczne górskie schroniska i luksusowe hotele, pionowe ściany skalne dla wspinaczy, ciepłe jeziora i znakomicie urządzone place zabaw dla dzieci. A wszystko to w otoczeniu zapierających dech w piersi widoków, na które natkniemy się tu co krok.

Na przyjemne doznania można liczyć w Bad Hofgastein, gdzie znajdziemy Alpentherme, termy z ogromnym gorącym basenem na zewnątrz Na przyjemne doznania można liczyć w Bad Hofgastein, gdzie znajdziemy Alpentherme, termy z ogromnym gorącym basenem na zewnątrz Fot. Gasteinertal Tourismus GmbH

Leśne kąpiele

W Austrii jednym z miejsc szczególnie wartych odwiedzenia jest słynny region uzdrowiskowy Gastein. Uwaga: jadąc tu nie należy kierować się do miejscowości o tej nazwie, która leży tuż przy niemieckiej granicy, ale do Bad Gastein, stolicy tutejszej gminy. Taka pomyłka może nas kosztować 2 godziny jazdy. Samo miasteczko leży w pięknej alpejskiej dolinie i zachwyca budynkami z Belle Époque. Tutejsze wody termalne doceniali już Rzymianie, którzy zbudowali tu pierwsze łaźnie. Dziś miłośnicy ciepłych kąpieli powinni skierować swe kroki do Felsentherme, fenomenalnego SPA położonego w górach. Na równie przyjemne doznania można liczyć w Bad Hofgastein, gdzie znajdziemy Alpentherme, termy z ogromnym gorącym basenem na zewnątrz.

Szczególnym doświadczeniem, zwłaszcza dla osób żyjących na co dzień w wielkich miastach, są Waldbaden, kąpiele leśne. To prowadzone w tutejszych lasach sesje łączące jogę, ćwiczenia oddechowe i medytację. Lubiący się nieco zmęczyć przed kąpielą powinni odwiedzić Dorfgastein, gdzie do ich dyspozycji będzie ponad sto kilometrów górskich szlaków od łatwych, przeznaczonych dla przeciętnych spacerowiczów, do tych wiodących na tutejsze szczyty. A warto pamiętać, że te wznoszą się na ponad 3 tysiące metrów npm.

Dla miłośników aktywnego odkrywania gór wymarzonym miejscem jest region Kufsteinerland, określany czasem mianem europejskiego raju rowerzystów górskich. Dla miłośników aktywnego odkrywania gór wymarzonym miejscem jest region Kufsteinerland, określany czasem mianem europejskiego raju rowerzystów górskich. TVB Kufsteinerland, Mathäus Gartner

Rowery i zioła

Dla miłośników aktywnego odkrywania gór wymarzonym miejscem jest region Kufsteinerland, określany czasem mianem europejskiego raju rowerzystów górskich. Mają oni tu do dyspozycji rozległą sieć wytyczonych tras, prowadzących przez alpejskie łąki, przełęcze i lasy. Zadbano również o potrzeby pieszych wędrowców, dla których powstało tu ponad tysiąc kilometrów szlaków o różnych poziomach trudności.

Prawdziwą mekką alpinistów jest rezerwat Kaiserbridge, pasmo górskie ze szczytem Wilder Kaiser i monumentalnymi formacjami białych wapieni. To tu po raz pierwszy pokonano trasę o VII poziomie trudności wspinaczkowej. Ale godne uwagi są też łatwiejsze szlaki, jak choćby ten wiodący przez Zahmer Kaiser. Można tu wybrać się z przewodnikiem, który pomaga przy zbieraniu napotykanych na szlaku ziół. Po dotarciu do mleczarni w Aschingeralm będziemy mogli utrzeć je ze świeżym alpejskim twarogiem. Uroku tym górom dodają ich mieszkańcy: jelenie, koziorożce, kozice, a czasem nawet rysie i sowy, które łatwo jest spotkać na szlaku. A po całodniowej wędrówce wspaniałym pomysłem na wypoczynek po górskich wyprawach będzie kąpiel w jednym z tutejszych, krystalicznie czystych jezior lub pod orzeźwiającym wodospadem. 

Jezioro Wörthersee kusi miłośników pływania, żeglowania i innych sportów wodnych, a otaczające miasto pasmo górskie Karawanken to doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek Jezioro Wörthersee kusi miłośników pływania, żeglowania i innych sportów wodnych, a otaczające miasto pasmo górskie Karawanken to doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek Horst Bernhard Studio Horst / Materiał promocyjny

A może na plażę?

Wśród największych atrakcji turystycznych Austrii nie może zabraknąć Klagenfurtu. Ta położona nad urokliwym jeziorem Wörthersee perła architektury renesansowej nazywana jest miastem trzech kultur. Przez wieki ścierały się tu wpływy austriackie, włoskie i słoweńskie, a mieszkańcy czerpali z nich to co najlepsze. Dzięki temu powstała fascynująca mieszanka radosnego, południowego stylu życia z austriackim zamiłowaniem do porządku.

Zwiedzając to klimatyczne miasto, nie można pominąć Lindwurmbrunnen, dumnie wznoszącej się na Neuer Platz fontanny w kształcie smoka, będącej symbolem miasta. Koniecznie trzeba też zajrzeć do licznych tu dziedzińców, w których toczy się miejskie życie, i poleniuchować na rozległej piaszczystej  plaży. Klagenfurt to jednak nie tylko miasto. Jezioro Wörthersee kusi miłośników pływania, żeglowania i innych sportów wodnych, a otaczające miasto pasmo górskie Karawanken to doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Podobnie jak cała Austria, kraj, który wydaje się wręcz stworzony z myślą o urlopach Europejczyków.

Więcej o: