Trzy niezwykłe wycieczki objazdowe połączone z odwiedzaniem winnic

Włochy i Francja obfitują w najbardziej chyba znane na świecie winnice, ale nie są to jedyne kraje, które mogą poszczycić się świetnymi winami. Wybraliśmy dla was trzy wycieczki objazdowe połączone z wizytami w winnicach w Chorwacji, Gruzji i na Węgrzech.
Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock

Budapeszt i Tokaj

Ta wycieczka skierowana jest do osób, które chcą odpocząć, jednocześnie zwiedzając. Program jest intensywny, ale nie męczący, a podczas wycieczki nie zabraknie czasu na leniwy wypoczynek. Na przykład w uzdrowiskowej części Miskolca będzie można spędzić czas w jedynym w Europie termalnym basenie, który znajduje się w jaskini.

Dla miłośników wina najważniejszym punktem wycieczki będzie jednak przyjazd w region Tokaju i wizyta w piwnicach winnych znanej rodziny węgierskiej. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z kulturą winną tego regionu i degustascji różnych gatunków Tokaju - "wina Królów" i "króla wszystkich win" - oraz przysmaków kuchni węgierskiej. Region jest tak atrakcyjny, że został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejne dni wycieczki spędzicie w Budapeszcie, gdzie nie zabraknie atrakcji kulturalnych i historycznych. 

Kachetia, Gruzja.
Wino w Gruzji produkuje się od 8000 lat i jego stolicą jest region Kachetii. Żyzną okolicę nawadnia rzeka Alazani. Znajdziecie tu także pozostałości XI-wiecznej katedry Alawerdi.  
Kachetia, Gruzja. Wino w Gruzji produkuje się od 8000 lat i jego stolicą jest region Kachetii. Żyzną okolicę nawadnia rzeka Alazani. Znajdziecie tu także pozostałości XI-wiecznej katedry Alawerdi. Kachetia/ Fot. Shutterstock

Kachetia - królestwo gruzińskiego wina

Kachetia, najdalej na wschód położony region Gruzji, znana jest jako "królestwo wina". To główny punkt wycieczki, którą chcielibyśmy wam zaproponować. Na miejscu będzie możliwość przejazdu przez przełęcz Gombori, a następnie zwiedzanie Alawerdi - arcydzieła architektury średniowiecznej Gruzji. Zespół klasztorno-akademicki został ufundowany w XI w. przez króla Dawida IV - dominująca nad okolicą kopuła kościoła do dziś jest jedną z najwyższych na południowym Kaukazie.

To jednak jedynie przystanek, ponieważ głównym punktem wycieczki jest słynąca z upraw winorośli dolina rzeki Alazani. W planie wycieczki znajdzie się również wiele innych historycznych atrakcji, w tym zabytkowa winnica Weliscyche, gdzie będzie można spróbować domowego wina i gruzińskich serów. W ciągu ośmiu dni zobaczycie wiele atrakcyjnych miejsc, które zainteresują zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy chcą podziwiać piękno przyrody. 

Chorwacja Chorwacja fot. Pixabay

Zapach wina i lawendy

Ta intensywna wycieczka objazdowa obejmuje zwiedzanie Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. W programie między innymi: zwiedzanie największego miasta Dalmacji, Splitu, rejs kanionem rzeki Cetiny, zwiedzanie Parku Narodowego Plitvickie Jeziora, gdzie znajduje się 16 tarasowo położonych jezior, połączonych ze sobą 72 wodospadami, czy zwiedzanie Perły Adriatyku, Dubrownika. Nie zabraknie czasu na spacery po zabytkowych uliczkach i odwiedzenie winnic i wiosek, w których produkowane są lokalne specjały - wędliny czy sery.

Na liście atrakcji znalazło się wiele miejsc wyróżnionych przez UNESCO, dlatego jest to propozycja, która zdecydowanie przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom wina, lecz także tym, którzy są zainteresowani kulturą i historią tego regionu Europy. 

Więcej o: