Odkryj ciekawe zakątki Europy - pięć pomysłów na objazdową wycieczkę po Europie

Myślicie już o wakacjach? Bardzo dobrze! Jeśli w tym roku chcielibyście, oprócz plażowania, poświęcić tydzień czy 10 dni na zwiedzanie ciekawych miejsc, mamy dla was klika propozycji i to w atrakcyjnych cenach!
Zamek Bran. Transylwania, Rumunia / fot. Shutterstock Zamek Bran. Transylwania, Rumunia / fot. Shutterstock Zamek Bran. Transylwania, Rumunia / fot. Shutterstock

Rumunia: Szlakiem hrabiego Drakuli

Ta siedmiodniowa, autokarowa wycieczka to coś w sam raz dla wielbicieli powieści i filmów o słynnym wampirze. Ale nie martwcie się - nikt nie będzie was straszył, za to poznacie miejsca, gdzie historia splata się z legendą.

Odwiedzicie słynącą z doskonałych win miejscowość Alba Julia, jedną ze stolic Transylwanii - krainy, z której pochodził tajemniczy hrabia. W Sybinie, zwanym miastem artystów, pospacerujecie po zabytkowym centrum, przekroczycie też żelazny Most Kłamców. Uwaga! Jeśli powiecie tam coś niezgodnego z prawdą, według legendy most runie! W 2019 roku miasto to będzie pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej, czekają was więc również rozkosze podniebienia.

Jadąc przez malownicze wąwozy i kręte drogi południowych Karpat, zobaczycie bogato zdobione cerkwie i sobory, a także ruiny zamku Wlada Palownika w Poienari - to właśnie on był pierwowzorem postaci słynnego Drakuli. Według legendy w czasie oblężenia tureckiego jego żona, aby uniknąć wzięcia do niewoli, rzuciła się w przepaść, a zrozpaczony Wlad zmienił się w okrutnego Drakulę.

Wycieczka nie ominie stolicy Rumunii, Bukaresztu - zarówno starego miasta, jak i budowli z okresu panowania Nicolae Ceausescu. Pałac Rewolucji to według Księgi Rekordów Guinnessa największy budynek administracyjny świata.

Kolejny "zamek Drakuli" obejrzycie w Branie - ta średniowieczna budowla wygląda wprawdzie bajkowo, ale z pewnością nie mieszkał w niej Wlad Palownik. Inna ciekawa budowla na trasie to wpisany na listę UNESCO warowny kościół we wsi Prejmer zbudowany dla ochrony przed wrogimi najazdami.

Na koniec udajcie się do wspaniałego średniowiecznego miasta Sighisoary, w którym według legendy urodził się Wlad Palownik. Wielbicie horrorów powinni z pewnością zwiedzić znajdujące się tam Muzeum Tortur.

Lwów/ Fot. Shutterstock Lwów/ Fot. Shutterstock Lwów/ Fot. Shutterstock

Ukraina: Szlakiem Wołodyjowskiego

Atrakcyjna wycieczka w sam raz dla wielbicieli Trylogii, a zwłaszcza jej trzeciej części. Zaczyna się od Lwowa i jego najbardziej znanych zabytków, m.in. dawnego Ossolineum, pałacu Potockich, placu Mickiewicza z pomnikiem wieszcza, kościoła Bernardynów, Bazyliki Archikatedralnej, kaplicy Boimów, Opery Lwowskiej. Warto odwiedzić też cmentarz Łyczakowski i przylegający do niego cmentarz Orląt Lwowskich.

Kolejne ważne miejsca na trasie to założony przez Jędrzeja Potockiego Stanisławów - dzisiejsza nazwa Iwano-Frankowsk (polonica to nagrobki Potockich w dawnym kościele farnym i pomnik Adama Mickiewicza) oraz oczywiście Chocim nad Dniestrem, miejsce zwycięstwa Sobieskiego nad Turkami. Nieopodal znajduje się inne miejsce bliskie Polakom, Okopy św. Trójcy, gdzie rozgrywa się akcja "Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego.

Miejscem szczególnym dla fanów "Pana Wołodyjowskiego" jest Kamieniec z twierdzą, w której Mały Rycerz bohatersko zginął. 

Jazłowiec, Buczacz, Mikulińce - w tych miejscowościach obejrzycie pozostałości dawnej polskiej architektury sakralnej i świeckiej. A w Zbarażu zwiedzicie tak dobrze znany z "Ogniem i Mieczem" zamek, którego dzielnie broniła przed Chmielnickim załoga pod wodzą księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. 

Szlak wycieczki nie ominie pałacu w Podhorcach, gdzie kręcono sceny z "Potopu" oraz zamku w Olesku, gdzie urodził się Jan III Sobieski, a obecnie znajduje się kolekcja dzieł sztuki pochodzących ze zrujnowanych dworów i pałaców.

Luksemburg Luksemburg Luksemburg/ Fot. Shutterstock

Beneluks - małe potęgi Europy

Po krótkim postoju w Berlinie ruszacie do Luksemburga - finansowego centrum Europy. Z pewnością atrakcją będzie spacer po starym mieście oraz wędrówka po murach obronnych cytadeli luksemburskiej i podziwianie majestatycznych krajobrazów tego wciąż mało znanego w Polsce księstwa.

Kolejny dzień będzie poświęcony zwiedzaniu Brukseli. W zabytkowej części miasta zachwyca zwłaszcza pięknie zachowana starówka z rynkiem Grote Markt, Hotel de Ville (ratuszem miejskim), kościołem Notre Dame i bazyliką św. Krwi. Będzie oczywiście czas na zrobienie sobie zdjęcia przy fontannie Maneken Pis (siusiający chłopiec). Zupełnie inny charakter ma część miasta pełniącego rolę stolicy Europy: zobaczymy tam słynne Atomium (konstrukcja przedstawiająca pierwiastek żelaza powiększony 185 miliardów razy), Pałac Królewski oraz gmachy Unii Europejskiej.

Po zwiedzeniu skansenu wiatraków Kinderdijk, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udacie się do Rotterdamu, najnowocześniejszego holenderskiego miasta, które podziwiać będziecie z Euromasztu - wieży obserwacyjnej, z której roztacza się przepiękna panorama (winda obrotowa dociera na wysokość 185 m). Po drodze do Hagi chętni mogą odwiedzić miasto Delft, gdzie mieszkał słynny malarz Vermeer, autor "Dziewczyny z perłą".

Atrakcją będzie z pewnością wizyta na farmie serowarskiej z możliwością zakupu serów i chodaków holenderskich. Stamtąd udacie się do Amsterdamu, miasta słynącego ze szlifierni diamentów oraz przebogatych muzeów, z których najważniejsze to Rijksmuseum (Muzeum Narodowe ze wspaniałą kolekcją dzieł mistrzów niderlandzkich m.in. Rembrandta, Vermeera, Halsa) oraz Muzeum Van Gogha (największa na świecie kolekcja dzieł artysty). Atrakcją Amsterdamu jest też rejs po kanałach, w czasie którego można podziwiać wspaniałą XVII-wieczną architekturę domów kupieckich. A ciekawym nocnego życia polecamy wieczorny spacer po dzielnicy Czerwonych Latarni. Wrażenia - niezapomniane.

Toskania Toskania Fot. Shutterstock

Toskania My Love

Dziesięć dni to akurat tyle, by z bliska przyjrzeć się Toskanii i zakochać się w niej na zabój, aby tu powracać!

Wycieczka zaczyna się od miejscowości Lucca, miasta znanego z wyjątkowego amfiteatru rzymskiego. Kolejnego dnia udacie się do Carrary, gdzie od czasów etruskich po dzień dzisiejszy wydobywa się najpiękniejszy na świecie marmur. W Livorno, mieście położonym nad Morzem Liguryjskim, zobaczycie przepiękną dzielnicę zwaną Nową Wenecją, pełną kanałów, mostów i skwerów nadających temu miejscu niepowtarzalnego klimatu. Czeka was tu nie tylko uczta dla oczu, lecz także degustacja lokalnych produktów!

Wreszcie perła regionu - Florencja, miasto Medyceuszy. Zwiedzicie wspaniałą galerię malarstwa w Palazzo Pitti, przejdziecie przez słynny most Ponte Vecchio i odwiedzicie kościół Santa Maria Novella z freskami Domenica Ghirlandaia, nauczyciela Michała Anioła.

W planie wycieczki jest też przeprawa na wyspę Elba, na którą wygnany został Napoleon. Warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na pamiątki po cesarzu - zachwyca przyroda wyspy nazywanej perłą Morza Tyrreńskiego.

Skarbem Toskanii są też trzy miasta zbudowane z tufu wulkanicznego: Sovana, Sorano i Pittigliano - wyjątkowo położone, założone jeszcze przez Etrusków, emanujące czarem i niepowtarzalną historią. Dla fanów filmu "Pod słońcem Toskanii" atrakcją będzie z pewnością zwiedzanie Cortony, średniowiecznego miasteczka uwiecznionego na ekranie. Zaś w Arezzo, w bazylice św. Franciszka, będziecie podziwiać wspaniałe freski Piero della Francesca.

disneyland paris disneyland paris Fot. flickr.com/Christian Grunert

Paryż - Rodzinne parki atrakcji

Na koniec propozycja dla rodzin z dziećmi. Dzieci i zwiedzanie? Tak, bo jeśli w ofercie zamiast "nudnych zabytków" są parki rozrywki, każda pociecha przystanie z ochotą na propozycję takiej wycieczki.

Nawet w samym Paryżu proponujemy wcale nie Luwr, lecz Muzeum Figur Woskowych Grevin, gdzie znajdują się wizerunki najsławniejszych postaci z całego świata - niemal jak żywe!

Kolejny dzień to wycieczka do największego w Europie parku tematycznego - podparyskiego Eurodisneylandu, składającego się z czterech krain: "Fantazja" - z zamkiem Śpiącej Królewny, "Pogranicze" - z górą piorunów, "Przygoda" - z miejscami znanymi z filmów o Indianie Jonesie oraz "Wynalazki" - ze światami z powieści Julesa Verne'a.

Aby zażyć nieco ruchu, wybierzcie się do sieci basenów Aquaboulevar położonych na południu Paryża. Po południu będzie zaś możliwość wjazdu na wieżę Eiffla (za dodatkową opłatą ok. 25 EUR/os). Dzień zakończy rejs statkiem po Sekwanie.

Tych, których bardziej niż świat wykreowany przez Disneya pociągają opowieści o Gallach, zachwyci z pewnością wyprawa do Parku Asterixa, wzorowanego na słynnym komiksie. Do najciekawszych atrakcji należy tu wioska Asterixa (replika galijskiej wioski), antyczna Grecja (pałac Minosa i replika konia trojańskiego), roller coaster z siedmioma pętlami czy mniejszy od niego, lecz celowo sprawiający wrażenie, jakby jego drewniana konstrukcja miała za chwilę się rozsypać...

Więcej o: