Brak pomysłu na prezent? Wybraliśmy wycieczki po Europie na 2019 rok. Za mniej niż 1400 zł

W grudniu gorączka kupowania prezentów udziela się zapewne każdemu. Często trudno wpaść na dobry pomysł, szczególnie dla osoby, o której myślimy, że ma już wszystko. A może by tak kupić wycieczkę? Wybraliśmy kilka ciekawych wyjazdów po Europie za mniej niż 1400 zł.
Budynek parlamentu w Budapeszcie Budynek parlamentu w Budapeszcie Shutterstock

Budapeszt i Tokaj - w krainie wina, czardasza i gorących źródeł

Ta pięciodniowa wycieczka jest idealna dla osób, które chcą poznać Budapeszt, a jednocześnie zrelaksować się i posmakować słynnego, węgierskiego specjału, jakim jest Tokaj. 

W programie jest m.in. wypoczynek w uzdrowiskowej części Miskolca, gdzie znajduje się basen termalny w jaskini. Po relaksie przyjdzie pora na wizytę w piwnicach winnych u jednej z węgierskich rodzin. Poznacie kulturę i tradycje regionu Tokaj, spróbujecie różnych gatunków tego wina, a także przysmaków kuchni węgierskiej.

Po uczcie dla żołądka i kubków smakowych przyjdzie pora na ucztę dla oczu. Zwiedzicie stolicę Węgier, wybierzecie się w rejs statkiem, z którego będziecie podziwiać słynny parlament, Wzgórze Zamkowe i budapesztańskie mosty. Przespacerujecie się ulicami Pesztu z Bazyliką św. Stefana, pójdziecie na plac Bohaterów, zobaczycie Zamek Vajdahunyad i przejedziecie się najstarszą w Europie linią metra.

Budapesztu nie da się jednak zwiedzić w jeden dzień. Kolejnego dnia zobaczycie kościół Macieja, przejdziecie uliczkami Wzgórza Zamkowego do Pałacu Królewskiego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Odwiedzicie park konny Lazarów, a także Godollo, gdzie stoi rezydencja, którą uwielbiała słynna Sisi.

Rezydencja w Godollo
Shutterstock

Park Narodowy Jezior Plitwickich Park Narodowy Jezior Plitwickich Shutterstock

Wzdłuż Adriatyku

Przez siedem dni będziecie mieli szansę poznawać najciekawsze zakątki Słowenii i Chorwacji.

W trakcie wycieczki zobaczycie jedną z największych jaskiń na świecie. To Postojna, której długość sięga 24 kilometrów, choć dla turystów zostało udostępnionych jedynie pięć. 

Jedną z większych atrakcji będzie wizyta w pięknym Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Miejsce słynie z kompleksu malowniczych jezior, które połączone są ze sobą aż 72 wodospadami. Park ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze został wpisany na listę UNESCO.

W programie zwiedzania są również dwa ważne chorwackie miasta - Split oraz Trogir. Pierwsze z nich to największe miasto w Dalmacji z zabytkowym centrum, które znajduje się na liście UNESCO. Trogir z kolei jest przykładem na to, jak przez lata można zachować ciągłość miasta - układ ulic powstał w czasach greckich, zaś kolejni władcy budowali twierdze, budynki mieszkalne i publiczne, nadając w ten sposób miastu charakteru.

Podczas takiej wycieczki nie może oczywiście zabraknąć perły Adriatyku. Takimi słowami określany jest Dubrownik, który jest jednym z obowiązkowych punktów dla turystów odwiedzających Chorwację. Miasto od dawna przyciągało tłumy przyjezdnych, a jego sława wzrosła jeszcze bardziej, gdy okazało się, że tam kręcone były niektóre sceny serialu "Gra o tron".

Na koniec czeka was wizyta w jeszcze jednym wspaniałym parku narodowym - Krka. Powstał na terenie wyrzeźbionym przez rzekę o takiej samej nazwie. Zachwycające jest to, co natura tam uczyniła - na jednym z odcinków rzeka przepływa przez 17 kaskad, których szerokość sięga niemalże 100 metrów. 

Chorwacja
Shutterstock

Przed wyjazdem do Polski odwiedzicie jeszcze Szybenik z jego perełką - katedrą św. Jakuba.

Disneyland pod Paryżem Disneyland pod Paryżem Shutterstock

Paryż - Rodzinne Parki Atrakcji

Ta propozycja to okazja na rodzinny wyjazd. Zadowoleni będą wszyscy - nie tylko dzieci, lecz także rodzice, bo parki rozrywki nie są jedyną atrakcją tej wycieczki.

Przygoda zaczyna się bowiem od zwiedzania Paryża. Pierwszymi miejscami, które odwiedzicie, będą Muzeum Figur Woskowych oraz Pola Elizejskie, które są prawdopodobnie najsłynniejszą aleją na świecie.

Trzeci dzień wycieczki to z kolei gratka dla najmłodszych. Przewidziana jest wówczas całodniowa wizyta w podparyskim Eurodisneylandzie. Odwiedzenie tego miejsca jest marzeniem wielu osób - często również tych nieco starszych. To okazja, aby spotkać ulubionych bohaterów bajek z dzieciństwa i przejechać ekstremalnymi kolejkami. 

Po intensywnej zabawie w parku rozrywki przyjdzie czas na relaks na basenach. Odwiedzicie Aquaboulevard, czyli właśnie kompleks basenów, który znajduje się na południu stolicy Francji. Zregenerowani i wypoczęci będziecie mieć siły, aby zwiedzić Wyspę Cite (fr. Ile de la Cité) ze słynną katedrą Notre Dame. Czym byłaby jednak wizyta w Paryżu bez zobaczenia z bliska wieży Eiffla? Nie obawiajcie się, oglądanie tej słynnej, żelaznej budowli również jest w programie.

Katedra Notre Dame w Paryżu
Shutterstock

Pobyt we Francji zakończycie w parku rozrywki, który poświęcony jest słynnemu komiksowi o Asteriksie. Zobaczycie tam wioskę, która jest repliką osady Gallów. Jest też antyczna Grecja z pałacem Minosa i repliką konia trojańskiego oraz rzymskie miasto.

Rezydencja Hofburg w Austrii Rezydencja Hofburg w Austrii Shutterstock

Od Alp do Tatr - źródła relaksu

Wycieczka od Alp do Tatr to szansa na poznanie najciekawszych zakątków Austrii i Słowacji. Już od samego początku czekają na was zapierające dech w piersiach widoki i atrakcje. Na pierwszy ogień pójdzie zamek Schlosshof z ogrodami, które położone są na siedmiu tarasach.

Gdy już rozbudzicie na dobre swoją podróżniczą ciekawość, przeniesiecie się do Wiednia. Tam zwiedzanie rozpoczniecie od przejazdu przez słynny bulwar staromiejski, który nazywany jest "Ringiem". Zobaczycie m.in. parlament i ratusz, Operę Wiedeńską i kościół Wotywny. Złożycie też wizytę w zimowej rezydencji dynastii Habsburgów - Hofburgu.

Na wycieczce nie zabraknie przejażdżki słynną kolejką Salamanderbahn, która poprowadzi was przez piękne tereny Północnych Alp Wapiennych. Odwiedzicie również słynny ośrodek kultu maryjnego, jakim jest opactwo św. Lamberta w Mariazell.

Plan wyjazdu obfituje też w wiele innych atrakcji: Lasek Wiedeński, Jezioro Nezyderskie, którego część została uznana za park narodowy i które jest najcieplejszym jeziorem w Austrii, zaś w Smolenicach i Trenczynie zobaczycie wspaniałe zamki. Dotrzecie również do Demianowskiej Jaskini Wolności, która należy do najdłuższego systemu jaskiń w Europie i ze względu na intrygujące formy naciekowe w jej wnętrzach jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Na koniec odwiedzicie Stary Smokowiec, gdzie kolejką wjedziecie na Hrebienok - szczyt w Tatrach Wysokich, z którego rozciąga się wspaniała panorama.

Słowacja
Shutterstock