Ciepłe kierunki na zimę. Pięć miejsc, w których słońca nigdy nie brakuje. Od Karaibów po Azję

Zimą wiele osób marzy tylko o tym, aby zapomnieć o chłodzie i śniegu i wybrać się gdzieś, gdzie widok słońca to nie rzadkość. Wybraliśmy dla was miejsca, w których rozgrzejecie kości i, być może, na zawsze zostawicie kawałek serca.
Ulica Hawany Ulica Hawany Pedro Szekely/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Kuba

O Kubie mówi się niekiedy, że jest "perłą Karaibów". To wyspa, która pobudza zmysłu i na długo zapadnie wam w pamięci. Tętniąca życiem Hawana, która rozbrzmiewa dźwiękami, od których biodra same zaczynają się ruszać, urzeknie was swoją bezpretensjonalnością. Nie przejdziecie obojętnie obok kolorowych, starych, amerykańskich samochodów, których na ulicach Hawany nie sposób przegapić.

Kubańskie plaże zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Szukajcie ich w kurortach Varadero, Cayo Coco i Cayo Largo. W pobliżu pierwszego z nich znajduje się prawdziwa gratka dla nurków - Ojo de Megano, czyli podwodna grota, która jest schronieniem dla dziesiątek gatunków morskich stworzeń. 

Ale Kuba to nie tylko Hawana i plaże. Wśród innych miast, do których powinniście pojechać, należy wymienić przede wszystkim dwa - urokliwy i klimatyczny Trinidad w środkowej części wyspy z kolonialną starówką wpisaną na listę UNESCO, oraz Cienfuegos, którego historyczne centrum również zostało docenione przez organizację. W Trinidadzie koniecznie napijcie się też regionalnego napoju z rumu, miodu i cytryny o nazwie canchanchara.

Trinidad na Kubie
Edwin Lugtenburg/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Podczas safari w Kenii można zobaczyć wiele dziko żyjących gatunków zwierząt Podczas safari w Kenii można zobaczyć wiele dziko żyjących gatunków zwierząt Shutterstock

Kenia

Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego, długie i piaszczyste plaże, szumiące palmy i dzikie zwierzęta. Tego wszystkiego w Kenii z pewnością wam nie zabraknie.

Największą atrakcją kraju jest z pewnością safari, na które turyści mogą wybrać się np. do Parku Narodowego Masai Mara lub Tsavo. Ten pierwszy pod względem liczebności zwierząt prezentuje się ciekawiej, co nie znaczy, że w Tsavo nie będziecie się dobrze bawić. Oba parki zamieszkują tysiące słoni, zebr i żyraf, liczne gatunki antylop, a jeśli będziecie mieć szczęście, być może zobaczycie również jakiegoś drapieżnika.

Zachęcamy też do wizyty w Mombasie - drugim co do wielkości mieście Kenii. Za najpiękniejszą i najbardziej klimatyczną część Mombasy uchodzi stare miasto, które jest prawdziwą mieszanką stylów architektonicznych - widać tam zarówno wpływy arabskie, jak i azjatyckie oraz europejskie (portugalskie i brytyjskie). Okolicę najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który odkryje przed wami największe perełki starówki. Uważajcie tylko na naciągaczy, którzy będą próbowali przekonać was do swoich usług fałszywymi legitymacjami.

Mombasa
Shutterstock

Ważną częścią Mombasy jest Fort Jesus. Został zbudowany w XVI wieku przez Portugalczyków na zlecenie króla Filipa II i jest pamiątką po burzliwej historii. Przez wiele lat służył m.in. za miejskie więzienie. Obecnie działa tam muzeum, zaś polscy turyści powinni zwrócić też uwagę na tablicę, która wisi na murach fortu - poświęcona jest Polakom, którzy w czasie II wojny światowej mieszkali w Mombasie.

Kenia
MK Campbell/flickr.com/CC BY-NC 2.0

Wieżowce Panamy i charakterystyczny wieżowiec F&F Tower (El Tornillo) Wieżowce Panamy i charakterystyczny wieżowiec F&F Tower (El Tornillo) shutterstock.com

Panama

Panama urzeka rozmaitością krajobrazu. Są tam i piaszczyste plaże, i góry, i tropikalne lasy. Taka różnorodność sprawia, że w Panamie dobrze poczuje się każdy - zarówno ten, kto będzie chciał wylegiwać się w słońcu, jak i ten, kto woli zwiedzać, podziwiać bujną roślinność i zobaczyć egzotyczne zwierzęta.

Jeśli zaś chodzi o zwiedzanie, to Panama City oraz Kanał Panamski są podstawą. Bez obejrzenia tego nie moglibyście powiedzieć, że widzieliście Panamę. Miasto słynie z nowoczesnej zabudowy - licznych wieżowców, w których siedziby mają międzynarodowe firmy. 

Gdy już znudzi was widok strzelistych drapaczy chmur, przenieście się do Panama Viejo. To ruiny i pozostałości po pierwotnym zespole miejskim Panamy. W XVII wieku w odległości kilku kilometrów od pierwotnej siedziby miasta powstało Casco Viejo, do którego przenieśli się mieszkańcy. W 1997 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Obecnie to niezwykle urokliwa część Panamy. Będąc tam, aż żal nie wybrać się na spacer malowniczymi uliczkami i promenadą Las Bovedas.

Z kolei Kanał Panamski to sztuczny kanał wodny, którego długość sięga 80 km. Został otwarty w 1920 roku. Panamczycy są niezwykle dumni z tego cudu technologii. Przy jednej z trzech par śluz - Miraflores - znajduje się muzeum oraz specjalne tarasy widokowe do podziwiania sposobu, w jaki statki przedostają się przez wąskie gardło śluzy.

Przeprawa statku na ślurze Miraflores
shutterstock.com

W Panamie znajduje się też miasto w kraterze wygasłego wulkanu - El Valle lub Anton's Valley. Mieszkańcy kraju chętnie wybierają się tam na wakacje i warto, żebyście i wy tam zajrzeli. Miejsce obfituje w ścieżki rowerowe i piesze, można zrelaksować się też w basenach termalnych. 

Niemałą atrakcją jest jezioro Gatun. Pływając po jeziorze, można zobaczyć wiele gatunków roślin i zwierząt. Okolica jest pełna kolorowych ptaków, małp, leniwców czy żółwi. W pobliżu jest też możliwość przejażdżki kolejką górką pośród koron drzew lasów tropikalnych. Zdecydowanie warto skorzystać z tej atrakcji, aby jeszcze lepiej poznać dziką przyrodę Panamy.

Wyspa Goree, leży 3 km od Dakaru Wyspa Goree, leży 3 km od Dakaru Shutterstock

Senegal

Wielu osobom Senegal kojarzy się przede wszystkim z Dakarem - miastem, które niegdyś było metą słynnego wyścigu (od kilkunastu lat impreza odbywa się na terenie Ameryki Południowej). Zima to zatem świetna okazja, aby lepiej poznać ten kraj i przekonać się, co ma do zaoferowania.

Meta rajdu to oczywiście jeden z punktów, który chętne osoby też mogą odwiedzić. Szczególnie, że znajduje się ona niedaleko słynnego, różowego jeziora Lac Rose, które można nazwać drugim Morzem Martwym. Jego zasolenie jest na tyle wysokie, że bez problemu można unosić się na wodzie, nawet siedząc. 

Senegal
Shutterstock

Dużą atrakcją turystyczną Senegalu jest też safari w rezerwacie Bandia. To okazja, aby zobaczyć na własne oczy dzikie zwierzęta, które do tej pory (jeśli nigdy wcześniej nie byliście na takiej wycieczce) mogliście oglądać tylko w ogrodach zoologicznych. Żyrafy, nosorożce, bawoły, antylopy - wszystkie te gatunki będą niemalże na wyciągnięcie ręki.

Nie można pominąć stolicy kraju, Dakaru - miasta, w którym przeplatają się wpływy europejskie i afrykańskie. Przespacerujcie się na targ Marche Kermel, zobaczcie, jak prezentuje się pałac prezydencki i plac Niepodległości w centralnej części miasta i wybierzcie się na przylądek Almadi, który jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Afryki.

Sri Lanka. Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie na Sri Lance. Sri Lanka. Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie na Sri Lance. "Łza Indii", jak nazywa się wyspę, ma wiele do zaoferowania. Marco Polo napisał, że to najwspanialsza wyspa świata, niesłychanie urozmaicona jak na swoje niewielkie rozmiary. Wakacje na Sri Lance to spotkanie z soczystą zielenią dżungli oraz różnorodnością krajobrazu od gór i wodospadów po herbaciane pola. Podczas wypoczynku na piaszczystych, otoczonych palmami plażach Sri Lanki można się poczuć jak w raju. Sri Lanka/Fot. Shutterstock

Sri Lanka

Polecamy też ucieczkę przed zimą na Sri Lankę. Ten azjatycki kraj wśród turystów staje się coraz popularniejszy. 

Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w nim, będziecie mogli doświadczyć całej gamy smaków, barw i doświadczeń. Obowiązkowy punkt zwiedzania to Colombo, miasto, które jest stolicą Sri Lanki. Przeplatają się tam nowoczesność i postkolonialna przeszłość. Uwagę przykuwają tamtejsze Ogrody Cynamonowe, czyli luksusowe przedmieścia pełne reprezentacyjnych gmachów - to w nich mieszczą się m.in. ambasady.

W Colombo odwiedźcie też świątynię buddyjską, kościół Wolvendhal z okresu panowania Holendrów i zobaczcie majestatyczną replikę posągu Buddy Aukana. 

Wizyta na Sri Lance to też okazja, aby wybrać się na safari np. do Parku Narodowego Minneriya lub Yala i zobaczyć słonie i inne gatunki zwierząt.

Sigirija, Sri Lanka / fot. Shutterstock
Sigirija, Sri Lanka / fot. Shutterstock

Wyspa może poszczycić się też skalną fortecą Sigirija, która została wpisana na listę UNESCO. Budowla wzniesiona została w V wieku na szczycie 200-metrowej skały. Fragmenty pałacu zachowały się do dzisiaj, a wiodą do nich wąskie schody, u stóp których znajdują się potężne, rzeźbione, lwie łapy.