Jak na świecie świętuje się Nowy Rok? Podpowiadamy, dokąd warto pojechać, by przeżyć niezapomnianą zabawę

Szukasz pomysłu na spędzenie niezwykłej sylwestrowej imprezy za granicą? Przedstawiamy kilka ciekawych kierunków, które wyróżniają się nietuzinkowymi noworocznymi zwyczajami.
Sylwester w USA Sylwester w USA fot. pexels

Sylwester w USA

USA to tak ogromny kraj, że z łatwością możemy znaleźć przeróżne imprezy w różnych regionach. Jedną z najbardziej znanych zabaw, która przyciąga tłumy, jest ta organizowana w Nowym Jorku. Zgodnie z tradycją, już od 1904 r. mieszkańcy Nowego Jorku zbierają się w Nowy Rok na Times Square. Ta na co dzień ruchliwa ulica potrafi przyciągnąć nawet milion świętujących. W programie imprezy zawsze można spodziewać się pokazów i występów doskonałych artystów, w tym tych światowej sławy. Kulminacyjnym punktem zabawy jest 'Ball Drop', czyli opuszczanie gigantycznej sfery z wieżowca Times Square One kilkadziesiąt metrów w dół, która równo o północy spada, zalewając uczestników falą confetti. 

Sylwester we Włoszech Sylwester we Włoszech fot. pexels

Sylwester we Włoszech

Włosi znani są przede wszystkim z hucznych imprez sylwestrowych, które odbywają się zarówno w Wenecji czy Rzymie, jak i innych rejonach kraju. Ciekawą tradycją jest wkładanie czerwonej bielizny na powitanie Nowego Roku, co ma ułatwić znalezienie partnera w nadchodzącym roku.

Również, zgodnie ze zwyczajem, około północy powinno zjeść się 12 winogron, co ma przynieść szczęście w każdym miesiącu nadchodzącego roku. Ostatnią ciekawa tradycją jest wyrzucenie jakiegoś starego sprzętu, co ma symbolizować pożegnanie ze starym rokiem. 

Sylwester na Cyprze Sylwester na Cyprze fot. pexels

Sylwester na Cyprze

Na Cyprze równolegle z Nowym Rokiem obchodzi się dzień św. Bazylego. W związku z tym zabawa połączona jest z obdarowywaniem dzieci prezentami. Ciekawym zwyczajem, z którym najprawdopodobniej się spotkacie, świętując na Cyprze Nowy Rok, będzie pieczenie tradycyjnego ciasta migdałowego. W jego środek wkładana jest moneta - ten, kto ją znajdzie będzie cieszył się powodzeniem w nadchodzącym roku. 

Sylwester w Rosji Sylwester w Rosji fot. pexels

Sylwester w Rosji

W Rosji Nowy Rok obchodzony jest w styczniu i w kulturze prawosławnej ma bardzo uroczysty charakter. Połączony jest z tradycją, według której Dziadek Mróz przynosi dzieciom prezenty. Zwykle obchodzony jest w domowym zaciszu wraz z najbliższymi, ale w dużych miastach nie brakuje imprez na świeżym powietrzu. Najbardziej znane są te organizowane w Moskwie, np. na placu Teatralnym, Czerwonym i Twerskim. 

Sylwester na Wyspach Brytyjskich Sylwester na Wyspach Brytyjskich fot. pexels

Sylwester na Wyspach Brytyjskich

Na całych Wyspach Brytyjskich Nowy Rok jest obchodzony bardzo hucznie. W Edynburgu tradycja sięga jeszcze czasów pogańskich, a świętowanie zaczyna się już 30 grudnia. Towarzyszy mu ogromna parada niosąca pochodnie, którą kończy symboliczne podpalenie łodzi wikingów. Z kolei 31 grudnia organizowane są ogromne imprezy muzyczne oraz z pokazami artystycznymi.

W Londynie również będziecie świadkami parady, jednak w tej udział biorą artyści, muzycy i klauni. O północy odbywa się pokaz fajerwerków, który wiele osób podziwia z parowca płynącego Tamizą. 

Sylwester w Danii Sylwester w Danii fot. pexels

Sylwester w Danii

W Danii bardzo ciekawym noworocznym zwyczajem jest tłuczenie talerzy o drzwi przyjaciół - im więcej stłuczonej porcelany, tym większym gronem przyjaciół można się cieszyć. Tradycyjnie o północy należy również 'wskoczyć' w Nowy Rok, zeskakując w tym celu z krzesła. Na noworocznym stole nie zabraknie też specjalnych przysmaków, np. kransekake, czyli ciasta o niezwykłym kształcie.

Komentarze (5)
Jak na świecie świętuje się Nowy Rok? Podpowiadamy, dokąd warto pojechać, by przeżyć niezapomnianą zabawę
Zaloguj się
 • samochodemwszedzie

  Oceniono 2 razy 2

  Jak w sylwestra dobrze nie przypizgasz petardami to nowy rok będzie ch...owy hehehhe!

 • trashbox

  Oceniono 2 razy 2

  w Warszawie bez głośnie, dla głuchoniemych w trosce o ich zdrowie. I psów! najważniejsze kur..a

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 2 razy 0

  A gdzie sylwester z Sydney 'redaktorki' kochane?

 • swerd

  Oceniono 4 razy 0

  nie wiem jak inne miasta, ale byłem w NY i sylwester tam porażka. żeby być blisko times square trzeba zawalić pół dnia. do tego strefy w których nie można mieć picia, nie ma toalet, a do tego pizga.
  chyba tylko dla ludzi co chcą sie przylansić, że byli na Times Square

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX