Na wakacje da się tanio pojechać. Wybraliśmy oferty all inclusive na lato 2019, które kosztują nie więcej niż dwa tysiące zł

Rezerwowanie wycieczek first minute na przyszłoroczne wakacje już teraz to bardzo dobry krok. Dzięki temu można znaleźć wiele ofert w niskich cenach. My wybraliśmy kilka propozycji all inclusive za nie więcej niż dwa tysiące złotych.
Slatine - wioska rybacka i turystyczna na wyspie Ciovo w Chorwacji Slatine - wioska rybacka i turystyczna na wyspie Ciovo w Chorwacji Shutterstock

Kastelanska Riwiera, Chorwacja

Wydawać by się mogło, że znalezienie w Chorwacji ustronnego miejsca, gdzie nie rozwinął się jeszcze silnie przemysł turystyczny, jest właściwie niemożliwe. Wystarczy jednak trochę poszukać, aby znaleźć prawdziwe skarby.

Jednym z nich jest rybacka wioska Slatine na wyspie Ciovo. Ma leniwy, wakacyjny klimat, a bardziej zaludnia się praktycznie tylko w sierpniu. Leży niedaleko jednego z najpiękniejszych dalmackich miast - Trogiru. Jest więc świetną bazą wypadową do zwiedzania tego miasta, a także innego, którego żal nie zobaczyć, gdy jest się w Chorwacji. Chodzi o Split z pałacem cesarza Dioklecjana, który został wpisany na listę UNESCO, pozostałościami akweduktu i katedrą, która jednak nie była nią od początku - do VIII wieku było to mauzoleum Dioklecjana.

Jeśli zaś chcecie pojechać bardziej w głąb lądu, wybierzcie się do Parku Narodowego Krka. Znajduje się tam m.in. najdłuższy i najczęściej odwiedzany wodospad rzeki Krka - Skradinski Buk.

Sama wyspa Ciovo to z kolei miejsce pełne urokliwych zatoczek, roślinności i kameralnych plaż. 

Słynne greckie Meteory z zespołem klasztorów na szczycie Słynne greckie Meteory z zespołem klasztorów na szczycie Shutterstock

Velika, Grecja

Grecja to od wielu lat jeden z ulubionych kierunków Polaków. Chętnie jeździmy tam na wakacje i nic dziwnego, bo kraj ten ma wiele do zaoferowania. I wciąż są tam miejsca nieco mniej popularne wśród podróżnych.

Na pewno trzeba do nich zaliczyć miejscowość Velika w Tesalii, około 150 km od Salonik. Śmiało można porównać ją do opisywanej przez nas wyżej chorwackiej wioski Slatine. Jest równie spokojna i klimatyczna. Stamtąd możecie wybrać się na wycieczkę w okolice miasta Kalambaka, gdzie znajdują się słynne Meteory - skały, których wysokość sięga 540 m n.p.m. Na ich szczytach ulokowany został zespół 24 klasztorów prawosławnych. Trzeba przyznać, że wygląda to naprawę spektakularnie. Jest to jednak atrakcja zdecydowanie dla odważnych - osoby, które cierpią na lęk wysokości, powinny poważnie przemyśleć wyprawę.

Sama miejscowość to z kolei jedno z miejsc, które chętnie podczas wakacji odwiedzają Grecy, więc możecie liczyć na prawdziwie grecki klimat. Do tego wylegiwanie na plażach, podziwianie zielonych wzgórz i spacery po nadmorskiej promenadzie - czy można chcieć więcej? A jeśli macie więcej czasu, możecie wybrać się na wycieczkę na którąś z pobliskich wysp - Skiatos lub Skopelos.

Złote Piaski w Bułgarii Złote Piaski w Bułgarii Shutterstock

Złote Piaski, Bułgaria

Choć Złote Piaski to jeden z najsłynniejszych kurortów turystycznych w Bułgarii, wystarczy zaszyć się w nieco mniej popularnej dzielnicy, aby zaznać więcej spokoju. Mowa o dzielnicy Czajka, która oddalona jest od centrum Złotych Piasków o około dwa kilometry.

Gdy już znudzi wam się plażowanie, możecie wybrać się na wycieczkę do pobliskich miast. Punktem obowiązkowym na wybrzeżu Morza Czarnego jest Nesebyr. Tamtejsze stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza tym to prawdziwa mozaika kultur - znajdują się tam pozostałości z czasów starożytnych Rzymian i Greków, tureckie łaźnie i cerkwie ze średniowiecza.

Kolejny interesujący punkt to miasto Bałczik, które nazywane jest Białym Miastem. Przydomek ten zyskało ze względu na kolor wapiennych skał, na których powstało. Najważniejszą atrakcją jest kompleks pałacowo-ogrodowy królowej Marii, który jest połączeniem różnych stylów. Ogród botaniczny, który okala pałac, dzieli się na kilka części. Jest tam m.in. bardzo bogata kolekcja kaktusów i róż.

Widok na miasto Alanya w Turcji Widok na miasto Alanya w Turcji Shutterstock

Riwiera Turecka

Riwiera Turecka to jedno z najlepszych miejsc na wakacje. Wielu turystów chętnie decyduje się na Alanyę - miasto, które leży w prowincji Antalya. Tętni ono życiem, jest pełne restauracji, kawiarni i atrakcji dla przyjezdnych. Znajduje się tam też 2,5-kilometrowa plaża Kleopatry z jasnym, drobnym piaskiem, który zachęca, aby zanurzyć w nim stopy w czasie spaceru.

W Alanyi koniecznie trzeba wspiąć się na wzgórze Kale, skąd rozciąga się widok na port i plażę. Nie można też pominąć jaskini Dim, która jest jedną z najdłuższych w Turcji. Waszym oczom ukażą się tam ciekawe formy naciekowe w postaci stalagmitów i stalaktytów. 

W związku z tym, że Alanya jest miastem portowym, turyści mogą też wybrać się na rejs statkiem i przekonać się, jak okolica prezentuje się z innej perspektywy.