Pierwszy lot samolotem z dzieckiem. Podpowiadamy, jak ułatwić mu podróż lub sprawić, że pokocha latanie

Niegrzeczne, płaczące dzieci - ta odpowiedź pada zwykle, kiedy ktoś pyta pasażerów, czego najbardziej nie lubią na pokładzie samolotów. Pamiętajmy, że dziecko płacze dlatego, że cierpi. Radzimy, jak można ułatwić mu latanie.
Jak przygotować dziecko do pierwszego lotu samolotem? Jak przygotować dziecko do pierwszego lotu samolotem? istock

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem. Podpowiadamy, jak ułatwić mu podróż lub sprawić, że pokocha latanie

Niegrzeczne, płaczące dzieci - ta odpowiedź pada zwykle, kiedy ktoś pyta pasażerów, czego najbardziej nie lubią na pokładzie samolotów. Pamiętajmy, że dziecko płacze dlatego, że cierpi. Radzimy, jak można ułatwić mu latanie.

Pamiętacie swój pierwszy lot samolotem? Pewnie byliście zdenerwowani - odgłosami samolotu, zatkanymi uszami, całą tą nową, niepokojącą sytuacją. Dzieci mają tak samo, z tą różnicą, że maluchy nie wszystko rozumieją, więc jeszcze trudniej im pozbyć się niepokoju. Obsługa pokładowa robi wiele, by uprzyjemnić najmłodszym pasażerom lot, ale zadbanie o ich komfort (a tym samym komfort innych osób znajdujących się na pokładzie) to przede wszystkim obowiązek rodziców.

Zobacz, o czym pamiętać, jeśli planujesz pierwszy w życiu lot samolotem z dzieckiem.

Według definicji większości linii lotniczych niemowlę to dziecko, które nie ukończyło dwóch lat Według definicji większości linii lotniczych niemowlę to dziecko, które nie ukończyło dwóch lat istock

Wiek dziecka jest ważny

W podróż teoretycznie można wybrać się z tygodniowym maluchem, ale nie zaleca się latać z niemowlęciem, które nie skończyło dwóch miesięcy. Dzieci w tym wieku są bardziej narażone na infekcje. Według definicji większości linii lotniczych niemowlę to dziecko, które nie ukończyło dwóch lat. W rzeczywistości okres niemowlęctwa trwa do ukończenia pierwszego roku życia.

Może zainteresuje cię też: Podróż samolotem z takimi pasażerami to udręka. Nie ma lotu, żebyś nie trafił choć na jednego z nich

Zwykle bilet dla niemowlęcia (czyli 0-2 lata) kosztuje 10-20 proc. ceny normalnego biletu, ale dziecko musi siedzieć na kolanach rodziców (nie ma dla niego osobnego siedzenia) Zwykle bilet dla niemowlęcia (czyli 0-2 lata) kosztuje 10-20 proc. ceny normalnego biletu, ale dziecko musi siedzieć na kolanach rodziców (nie ma dla niego osobnego siedzenia) istock

Ceny biletów są niższe

Bilety dla dzieci są tańsze i na to warto zwracać uwagę przy rezerwacji. Zwykle bilet dla niemowlęcia (czyli 0-2 lata) kosztuje 10-20 proc. ceny normalnego biletu, ale dziecko musi siedzieć na kolanach rodziców (nie ma dla niego osobnego siedzenia). Takie bilety mają też niższe limity bagażu. Bilety dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat też są tańsze od normalnych (już nie tak drastycznie, ale jednak), dziecko ma własny fotel i limit bagażu, jak dorosły (różne linie mają różną politykę, zawsze trzeba sprawdzić szczegóły przed lotem).

Rodziny z małymi dziećmi mają prawo do przejścia kontroli bezpieczeństwa poza kolejnością Rodziny z małymi dziećmi mają prawo do przejścia kontroli bezpieczeństwa poza kolejnością istock

Możesz wybrać miejsce

Podczas check-inu rodzice z dziećmi mogą wybierać spośród miejsc, gdzie jest więcej przestrzeni (np. na rozłożenie fotelika lub kocyka na podłodze do zabawy). Na odprawę warto przyjechać minimum dwie godziny przed lotem (nigdy na ostatnią chwilę). 

Rodziny z małymi dziećmi mają prawo do przejścia kontroli bezpieczeństwa poza kolejnością. Bez skrępowania można z tego skorzystać ustawiając się w kolejce.

Może zainteresuje cię też: Naukowcy donoszą: sposób, w jaki zajmujemy miejsca w samolocie zwiększa ryzyko "złapania" wirusa

W samolotach pojawia się coraz więcej ułatwień dla rodziców W samolotach pojawia się coraz więcej ułatwień dla rodziców istock

Jest wiele ułatwień dla rodziców

Wiele linii lotniczych maksymalnie ułatwia rodzicom lot: udostępnia przewijaki, dodatkowe kocyki, zestawy z przyborami do malowania i zabawką. Na długich, nocnych trasach zwykle są też tzw. "sky cots", czyli łóżeczka dla dzieci. Gdy chce się z nich skorzystać, trzeba wcześniej powiadomić o tym linię lotniczą.

Jednak mimo tych udogodnień, do wejścia na pokład trzeba się przygotować. Ale nie zabieraj połowy mieszkania, a tylko najpotrzebniejsze rzeczy: pieluszki jednorazowe (jeśli dziecko jeszcze ich używa), picie, posiłki i przekąski, zabawki, nawilżane chusteczki, krem nawilżający, ubranko na zmianę (zwłaszcza jeśli w miejscu docelowym panuje zupełnie inny klimat, np. lecicie z zimnej Polski w tropiki), kocyk do przykrycia.

Pakując torbę dla dziecka, pamiętaj, że jedzenie i picie dla dzieci nie podlega ograniczeniom 100 ml Pakując torbę dla dziecka, pamiętaj, że jedzenie i picie dla dzieci nie podlega ograniczeniom 100 ml istock

Pamiętaj o ograniczeniach

Pakując torbę dla dziecka, pamiętaj, że jedzenie i picie dla dzieci nie podlega ograniczeniom 100 ml (jest jednak poddawane kontroli), ale kosmetyki już tak - większe, a potrzebne w czasie lotu, trzeba przelać do mniejszych pojemników. Resztę można przewieźć w bagażu rejestrowanym, nadawanym do luku.

Aby dziecko nie czuło niepokoju, opowiedz mu o podróży Aby dziecko nie czuło niepokoju, opowiedz mu o podróży istock

Opowiedz dziecku o locie

Dziecko trzeba do lotu przygotować, a nie zakładać, że po prostu naturalnie odnajdzie się w nowej sytuacji. Jeszcze przed lotem należy spokojnie opisać mu to, co będzie się działo i delikatnie przygotować np. na ewentualne turbulencje. Wtedy nie będzie przestraszone, gdy wydarzy się coś, czego się nie spodziewało.

Na zatykające się uszy jest kilka sposobów Na zatykające się uszy jest kilka sposobów istock

Uważajcie na zatkane uszy

Osobną kwestią są zatykające się uszy. Dzieje się tak zwykle przy starcie i lądowaniu. Sposoby radzenia sobie z wyrównywaniem ciśnienia to zatkanie palcami nosa lub picie napoju małymi łyczkami (małe dzieci przez słomkę, niemowlęta mogą dostać butelkę, smoczek lub zostać nakarmione piersią). Większe dzieci mogą żuć gumę lub ssać cukierka.

Czytaj też: Dlaczego lepiej nie spać podczas startu i lądowania samolotu? Można nawet stracić słuch [WYJAŚNIAMY]

Jeśli czegoś potrzebujesz, poproś załogę o pomoc Jeśli czegoś potrzebujesz, poproś załogę o pomoc istock

Nie wstydź się poprosić

Jeśli już na pokładzie masz jakiekolwiek pytania, z czymś sobie nie radzisz lub czegoś potrzebujesz (gorącej wody, kredek, kocyka, poduszeczki, podgrzania posiłku) - śmiało zwracaj się do personelu pokładowego. Jeśli będą w stanie, na pewno pomogą.

Zobacz też: Dietetyczna cola to najgorsze, co możesz zamówić na pokładzie samolotu. Stewardessa tłumaczy, dlaczego

Dobrze jest zapewnić maluchowi zestaw rozrywek na czas lotu Dobrze jest zapewnić maluchowi zestaw rozrywek na czas lotu istock

Zapewnij dziecku rozrywki

Dzieciom jest trudno usiedzieć wiele godzin na miejscu, więc na czas lotu należy zapewnić im rozrywkę. Najlepiej kupić nowe zabawki, które zajmą je na dłużej, zabrać tablet z bajkami, książeczki, kolorowanki. Gdy dziecko mimo to kręci się i marudzi - warto wybrać się z nim na wycieczkę po samolocie - pokazać różne miejsca, wyjrzeć przez okno, pamiętając by nie przeszkadzać innym pasażerom.

Zobacz też: Podczas lotu wyłączasz nawiew nad swoim fotelem? Możesz się przez to rozchorować [WYJAŚNIAMY]

Sztuką jest zadowolić wszystkich. Trzeba pamiętać zarówno o sobie, jak i o współpasażerach Sztuką jest zadowolić wszystkich. Trzeba pamiętać zarówno o sobie, jak i o współpasażerach istock

Pamiętaj i o sobie, i o innych

Dziecko jest takim samym pełnoprawnym pasażerem na pokładzie, jak dorośli - nawet jeśli jego bilet kosztował mniej. Gdy zacznie grymasić lub popłakiwać, nie warto przejmować się każdym krzywym spojrzeniem. Ale nie należy też pozwalać, by dziecko uprzykrzało lot innym - kopało w cudzy fotel, biegało, głośno krzyczało, ciągnęło za włosy itp. Każdy ma prawo odbyć lot w spokoju. Zrozumienie i szanowanie potrzeb i dziecka, i innych pasażerów, to najważniejsze, o czym warto pamiętać.

Więcej o: