TOP 7: skarby UNESCO, które spodobają się dzieciom i dorosłym

Te skarby dziedzictwa UNESCO sprawią, że Twoje dziecko pokocha historię i geografię. Najlepsze propozycje wycieczek, które spodobają się całym rodzinom, zaczerpnęliśmy z zestawienia magazynu National Geographic.
Biuro organizowało m.in. wycieczki do Turcji Biuro organizowało m.in. wycieczki do Turcji Fot. Shutterstock

Park Narodowy Göreme w Kapadocji, Turcja

Park Narodowy Göreme w Kapadocji, Turcja

Trudno uwierzyć, że Dolinę Göreme w Kapadocji, odkryto dopiero w 1907 roku. Dziś to miejsce o każdej porze roku przeżywa oblężenie turystów, którzy zagrażają jego kruchemu pięknu. Ale do Parku Narodowego Göreme warto wybrać się choć raz w życiu - widoki są niezapomniane. Składają się na nie miękkie tufowe skały, tworzące niesamowite formacje, ale i człowiek dokonał tu wspaniałych rzeczy. W skałach wykute są kościoły ze ścianami ozdobionymi freskami. W kościołach nie wolno fotografować z użyciem flesza, dotykać ścian i poruszać się drogami poza wyznaczonym szlakiem. Bardzo popularne są loty balonem na ogrzane powietrze - z góry Kapadocja jeszcze bardziej przypomina bajkową krainę. Będąc w Kapadocji warto odwiedzić jeszcze inne jej atrakcje: skalne miasto Üçhisar, podziemne miasta Kaymaklı i Derinkuyu, a także dwie tufowe doliny: Wyobraźni i Miłości. Noc można spędzić w hotelu w jaskini - dzieci na pewno zasną kamiennym snem.

Miasto Uchisar w Kapadocji, Turcja / Shutterstock

Miasto Uchisar w Kapadocji, Turcja / Shutterstock

Narodowy Park Göreme wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1985 roku.

Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna / fot. Shutterstock Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna / fot. Shutterstock Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna / fot. Shutterstock

Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna

Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna

Blisko 40 tys. ciasno ułożonych, wchodzących w morze bazaltowych kolumn, to bardzo lubiana turystyczna atrakcja Irlandii Północnej. Wyjątkowa formacja skalna powstała ok. 50-60 mln lat temu, gdy gorąca lawa zastygła w zimnym oceanie (dzieci słysząc to, na pewno będą pod wrażeniem). Inaczej geologiczny cud interpretuje jedna z irlandzkich legend - według niej grobla jest dziełem olbrzyma, który zbudował ją, by pokonać swojego szkockiego odpowiednika. Przeraził się jednak wielkością Szkota i uciekł do Irlandii, ale w drodze przebrał się za dziecko. Szkocki olbrzym rzucił się za nim w pościg, ale myśląc, że nie da rady (skoro irlandzkie dzieci są tak duże), uciekł z powrotem do Szkocji i porąbał groblę, by przeciwnik go nie dogonił... Ta legenda pokazuje, że nie zawsze trzeba być dużym, gdy jest się wystarczająco sprytnym. A podobną formą skalną można zobaczyć... w Polsce, znajduje się ona na Kamiennej Górze w Lubaniu.

Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna / fot. Shutterstock

Grobla Olbrzyma, Hrabstwo Antrim, Irlandia Północna / fot. Shutterstock

Koloseum i Forum Romanum, Rzym, Włochy / fot. Shutterstock Koloseum i Forum Romanum, Rzym, Włochy / fot. Shutterstock Koloseum i Forum Romanum, Rzym, Włochy / fot. Shutterstock

Koloseum i Forum Romanum, Rzym, Włochy

Koloseum i Forum Romanum, Rzym, Włochy

Stanąć w sercu jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata, na arenie walk lwów i gladiatorów, i słuchać historii, które rozpalają wyobraźnię - nic trudnego! Dzięki tanim lotom do Rzymu można dziś polecieć już za kilkanaście złotych. Największy amfiteatr Imperium Rzymskiego i ruiny Forum Romanum to żelazne punkty zwiedzania włoskiej stolicy. Przyjazna dzieciom wycieczka po Koloseum pozwala prześledzić historię Wiecznego Miasta, od jej legendarnego założenia w 753 roku p.n.e. przez Remusa i Romulusa, po ustanowienie chrześcijańskiej stolicy w Watykanie. Pod podłogą areny Koloseum obecnie widoczne są podziemne labirynty korytarzy i klatek, gdzie gladiatorzy i zwierzęta (m.in. nosorożce, słonie, lwy, tygrysy i krokodyle) czekały na swoją kolej w igrzyskach.

Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada / fot. Shutterstock Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada / fot. Shutterstock Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada / fot. Shutterstock

Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada

Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada

Podróż do Prowincjonalnego Parku Dinozaurów w kanadyjskiej Albercie to dość droga wycieczka, ale dzieci, które mają paleontologiczną pasję, na pewno będą nią zachwycone. Park jest jednym z miejsc na świecie, gdzie najliczniej występują skamieniałe szczątki dinozaurów - odnaleziono tu kości co najmniej 39 gatunków, m.in. tyranozaurów i troodonów, a ponad 500 obiektów z parku trafiło do różnych światowych muzeów historii naturalnej. Odwiedzający park turyści nie mogą poszukiwać skamieniałości na własną rękę, ale przyjazna dzieciom oferta kopalnych safari, warsztatów, wystaw i zajęć z przewodnikiem jest bardzo szeroka.

Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada / fot. Shutterstock

Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kanada / fot. Shutterstock

65 mln lat temu na terenach dzisiejszej Alberty panował klimat subtropikalny, a ziemię pokrywały gęste lasy, bagniska i... śródlądowe morze. Dzisiaj dookoła rozciąga się preria, ale sam park jest wyjątkowy krajobrazowo - pełen zieleni i ciekawych formacji skalnych.

Prowincjonalny Park Dinozaurów w Kanadzie został wpisany na listę UNESCO w 1979 roku.

Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA / fot. Shutterstock Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA / fot. Shutterstock Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA / fot. Shutterstock

Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA

Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA

Jeden z najpiękniejszych wyspiarskich archipelagów świata, Hawaje, to dzieło wulkanów. Do dziś na Hawajach czynnie działają m.in. Mauna Loa i Kilauea, dwa spośród największych i najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Mauna Loa to najbardziej masywna góra na Ziemi - znaczna jej część stoi nad obniżonym dnie morskim, a całość przewyższa Mount Everest. Te dwa piękne wulkany bez wytchnienia produkują ogniste fontanny i rzeki lawy, tworząc zapierające dech w piersiach widowisko i stale kształtując oblicze okolicy.

Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA / fot. Shutterstock

Park Narodowy Wulkany Hawai'i, Hawaje, USA / fot. Shutterstock

W parku zadbano o aktywności dla rodzin z dziećmi. W ofercie są m.in. wspinaczki z przewodnikiem i wycieczki samochodowe, dopasowane do potrzeb i możliwości młodszych i starszych turystów. Wielu wrażeń dostarczy na pewno nocne zwiedzanie parku. Na terenie Parku Wulkany Hawai'i działa bezpłatny camping.

Teatr marionetek Wayang, Bali i Jawa, Indonezja / fot. Shutterstock Teatr marionetek Wayang, Bali i Jawa, Indonezja / fot. Shutterstock Teatr marionetek Wayang, Bali i Jawa, Indonezja / fot. Shutterstock

Teatr marionetek Wayang, Bali i Jawa, Indonezja

Teatr marionetek Wayang, Bali i Jawa, Indonezja

Migoczące świece, cienie, dym i zdolny gawędziarz - indonezyjscy lalkarze teatru Wayang potrafią stworzyć klimat, który zaczaruje każde dziecko, ale także dorośli nie zdołają mu się oprzeć. Trójwymiarowe drewniane marionetki (nazywane wayang) ożywają w rękach lalkarzy, odtwarzając ponadczasowe opowieści za podświetlonym ekranem. Kult wayang obejmuje tereny indonezyjskich wysp Bali i Jawy, więc tradycyjnych wykonań wayang można szukać w wielu miejscach. Przedstawieniom towarzyszy eteryczna muzyka grana na wiele instrumentów, m.in. ksylofon, bębny, gongi i bambusowe flety, a opowiadane historie dotyczą najczęściej azjatyckich mitów, ale nierzadko bywają też polityczną satyrą. Nawet jeśli nie zrozumiecie przekazu wayang, to sam spektakl będzie olśniewający.

Marionetki Wayang, Bali i Jawa, Indonezja / fot. Shutterstock

Marionetki Wayang, Bali i Jawa, Indonezja / fot. Shutterstock

Park Narodowy Serengeti, Tanzania / fot. Shutterstock Park Narodowy Serengeti, Tanzania / fot. Shutterstock Park Narodowy Serengeti, Tanzania / fot. Shutterstock

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Jedno z najbardziej spektakularnych miejsc migracji dzikich zwierząt znajduje się w Tanzanii, w Parku Narodowym Serengeti. Park położony na wschód od Jeziora Wiktorii należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie (został wpisany na listę UNESCO). Płaska równina porośnięta trawiastą sawanną, z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, to scena wielkiego spektaklu przyrody: w porze suchej (od października do maja) migrują tędy wielomilionowe stada kopytnych: antylop, zebr, gazeli Thompsona i Granta oraz bawołów. To także jedno z największych na świecie skupisk drapieżników: lwów, lampartów, gepardów, hien. Wszystkie te zwierzęta (a ponadto: żyrafy, słonie, nosorożce, krokodyle...) można zobaczyć podczas profesjonalnego safari.

Park Narodowy Serengeti, Tanzania / fot. Shutterstock

Park Narodowy Serengeti, Tanzania / fot. Shutterstock

Więcej o: