10 parków rozrywki w Europie, gdzie będziecie się bawić jak dzieci

W Europie parków rozrywki jest kilkadziesiąt, w Polsce takich z prawdziwego zdarzenia wciąż jeszcze brakuje. Szczególnie godne uwagi są parki tematyczne, gdzie można się nie tylko poszaleć, ale też dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
disneyland paris disneyland paris Fot. flickr.com/Christian Grunert

Disneyland, Paryż (Francja)

Czy będąc dziećmi choć raz nie marzyliście o tym, by uścisnąć rękę Myszce Mickey i na żywo usłyszeć, jak śmieje się Goofy? My tak, podobnie jak miliony dzieci na całym świecie. Najbliższy dla polskich dzieciaków (i ich rodziców) Disneyland, czyli park rozrywki wytwórni Walta Disneya, znajduje się na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Vallée, i w przyszłym roku będzie obchodzić swoje dwudzieste urodziny.

Co można robić w Disneylandzie? Pytanie, czego nie można! Przede wszystkim - spotkać się z ukochanymi bohaterami z bajek Disneya, których wciąż przecież przybywa. Na gości Disneylandu czeka śmietanka kreskówkowych postaci, a ponadto: Disney Railroad (kolejka wożąca chętnych dookoła parku), Kraina Dzikiego Zachodu z Domem Strachu, górnicza kolejka pomiędzy czerwonymi skalistymi wzgórzami na sztucznym jeziorze, Kraina Przygody z rollercoasterem Indiany Jonesa, Kraina Fantazji dla najmłodszych oraz Kraina Odkryć z symulatorami ruchu. Jeden dzień może nie wystarczyć. Uwaga na wioskę Disneya ze sklepami...

Do podparyskiego Disneylandu (a dokładniej: Euro Disney Resortu) najłatwiej dostać się samochodem z Paryża lub specjalnym pociągiem Disneyland Paris Express. Pociąg rusza o 8.00 ze stacji Gare du Nord, zatrzymując się jeszcze na stacjach: Opera, Madeleine i Chatelet. Po godzinie i dwudziestu minutach następuje kulminacja pisku dzieciaków - kolejka dojeżdża pod samo wejście do Disneylandu. Podróż powrotna do Paryża rozpoczyna się o godzinie 18.00.

Koszt biletu w obie strony wraz z biletem wstępu na cały dzień do parku to ok. 380 zł dla osoby dorosłej i ok. 300 zł dla dziecka.

Jednodniowy bilet wstępu do Disneylandu (bez dojazdu pociągiem) kosztuje ok. 215 zł dla osoby dorosłej i ok. 190 zł dla dziecka (3-11 lat). Trzydniowy bilet kosztuje natomiast ok. 560 zł dla dorosłego i ok. 480 zł dla dziecka.

Disneyland otwarty jest przez cały rok, od godziny 8.00 do 20.00 (w weekendy nawet do 22.00), z tym, że w godzinach 8.00-10.00 park jest otwarty wyłącznie dla gości zamieszkujących hotele położone na terenie Disneylandu.

europa park europa park Fot. flickr.com/wrayckage

Europa-Park, Rust (Niemcy)

Europa-Park to drugi najpopularniejszy park rozrywki w Europie, zdaniem wielu nie mniej ciekawy niż Disneyland, za to mniejszy od niego, a przez to bardziej przyjazny. Położony jest ok. 40 kilometrów od Freiburga, w niewielkiej miejscowości Rust.

Cały park podzielony jest na 12 kategorii tematycznych, z których każda to jeden z krajów europejskich wraz z jego kulturą, tradycją, zabudową i roślinnością. Europa-Park zajmuje powierzchnię 70 ha, poszczególne jego części łączy kolej szynowa. Są tutaj liczne karuzele i kolejki górskie, w tym jedna z najwyższych kolejek w Europie - Silver Star (73 metry). Dużych emocji dostarcza również spływ tratwą rwącym potokiem.

Do Euro-Parku najłatwiej dotrzeć samochodem: z północy - autostradą A5 w kierunku Basel i dalej zjazdem 57b do Rust; z południa należy obrać kierunek na Frankfurt. Niezmotoryzowani turyści dojadą do parku pociągiem. Należy wysiąść na stacji Ringsheim, oddalonej od Euro-Parku o 4 km, a dalej autobusem kursującym regularnie ze stacji kolejowej. Do Ringsheim można dojechać pociągiem regionalnym z Offenburg albo z Freiburg im Breisgau. Inna możliwością dojazdu jest autobus Südbaden-Europa-Park-Bus, numer 7200 kursujący z Freiburga do Rust.

W sezonie letnim (9.04 - 6.11) Euro-Park otwarty jest w godzinach 9.00-18.00. W sezonie zimowym (26.11-8.1) natomiast w godzinach 11.00-19.00.

W sezonie letnim bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje ok. 150 zł, dla dzieci (4-11 lat) i osób powyżej 60 roku życia ok. 135 zł. Dzieci do 12 roku życia w dniu swoich urodzin wchodzą za darmo. W sezonie zimowym jest taniej - bilet wstępu dla dziecka to ok. 110 zł, a dla osoby dorosłej ok. 125 zł.

hansa park hansa park jphintze/flickr.com

Hansa Park, Skierksdorf (Niemcy)

Nadmorski Hans Park to park tematyczny i przygodowy, który spodoba się nie tylko maluchom marzącym o zostaniu wilkiem morskim. Położony jest w Skierksdorf na wybrzeżu Zatoki Lubeckiej.

Park obejmuje około 46 ha. Całość podzielona jest na 12 krain tematycznych w tym m.in.: Krainę przygody, Bonanza-City, Obóz drwali, Krainę dzieci, Mexico, Krainę piratów i Cuda wodne. Łącznie w Hansa Parku znajduje się ponad 125 atrakcji, w tym 36 karuzel i kolejek górskich. Najlepiej przetestować je samemu. My polecamy zjazd kolejką górską "Fluch von Novogrod" - kąt nachylenia kolejki (pędzącej w  całkowitych ciemnościach) to aż 97 stopni!

Do Hansa Parku można dojechać różnymi środkami lokomocji. Z pewnością najszybsza i najwygodniejsza jest opcja samochodowa. Należy kierować się autostradą A1 Lubeka - Puttgarden i zjechać zjazdem numer 14 "Neustadt-Mitte". Dla osób niezmotoryzowanych wygodnie będzie dojechać pociągiem do stacji Skierksdorf. Należy wybrać pociąg regionalny jadący z Hamburga, Lubeki, Neustadt lub Puttgarden. Stacja kolejowa położona jest około 10 minut pieszo od Hansa Parku. W przypadku podróży samolotem najlepiej skorzystać z lotniska Lübeck-Blankensee lub Hamburg-Fuhlsbüttel.

Hansa Park otwarty jest od 15 kwietnia do 23 października, codziennie w godzinach 9.00-18.00. Przejażdżki i pokazy startują o godzinie 10.00. Bilet wstępu na teren parku to koszt ok. 125 zł dla osoby dorosłej, ok. 100 zł dla dzieci (4-14 lat) oraz osób powyżej 60 roku życia.

Legoland w Billund Legoland w Billund Legoland w Billund / fot. Sir Jayko/flickr.com

Legoland, Billund (Dania)

Legoland w duńskim Billund powstał w 1968 roku i jest największym Legolandem na świecie - zajmuje powierzchnię aż 123 tysięcy m².

Legoland podzielony jest na kilka działów tematycznych. W części Miniland można odbyć wspaniałą podróż, oglądając najbardziej charakterystyczne budowle z całego świata (między innymi Statuę Wolności i Biały Dom), zbudowane z ponad 20 milionów klocków LEGO. Dla mniejszych dzieci stworzono krainę Duplo, dla nieco starszych - Legoredo Town. Największą atrakcją tej części Legolandu jest z pewnością wycieczka indiańskim kanu - na końcu przejażdżki czeka nas skok z wodospadu przy dużej prędkości. W krainie Piratland dzieci znajdą jaskinię i statek piratów oraz kilkumetrową wieżę do wspinaczki po linie. Dla najstarszych dzieci przygotowano Lego City.

W Legolandzie znajdziecie również kino 4D, w którym odbywają się około półgodzinne projekcje przenoszące widzów w świat fantazji.

Legoland w Billund otwarty jest w sezonie letnim (2.4 - 30.10) w godzinach 10.00-18.00, oraz 10.00-20.00 w weekendy. Bilet wstępu na jeden dzień dla osoby dorosłej to koszt ok. 170 zł, natomiast dla dziecka (3-12 lat) oraz osoby po 65 roku życia - ok. 150 zł.  Można również nabyć bilet rodzinny dla 4 osób, jego koszt to ok. 600 zł.

Park Tivoli Park Tivoli Fot. Shutterstock

Park Tivoli , Kopenhaga (Dania)

Słynny park rozrywki Tivoli położony jest w centrum Kopenhagi. Pod względem liczby odwiedzających go turystów Tivoli plasuje się na trzecim miejscu w Europie. Został otwarty w 1843 roku, co czyni go drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Właśnie w Parku Tivoli znajdują się jedne z najstarszych na świecie kolejek górskich: Rutsjebanen i Bjerg Banen, zbudowane w 1914 roku z... drewna.

Park Rozrywki Tivoli skrywa jeszcze więcej rekordów - znajduje się w nim m.in. najwyższa karuzela na świecie, mierząca 80 metrów wysokości Himmelskibet, z której roztacza się niesamowita panorama Kopenhagi. W parku znajdują się karuzele, kolejki górskie, akrobaci, muzykanci, tancerze i aktorzy odgrywający sceny z bajek Andersena. Można pójść na spektakl oryginalnego teatru pantomimy, którego historia sięga 1874 roku. Wielbiciele mocnych wrażeń na pewno skuszą się na przejazd The Deamon, czyli robiącą trzy pętle kolejką rollercoaster lub zjazd z wieży The Golden Tower.

Co piątek w Parku Tivoli odbywają się koncerty rockowe na wolnym powietrzu, natomiast w Sali Koncertowej Tivoli można posłuchać muzyki klasycznej lub obejrzeć balet.

Park Rozrywki Tivoli jest otwarty od 14 kwietnia do 25 września oraz od 14 do 23 października i od 11 listopada do 30 grudnia codziennie od godziny 11.00. Wstęp do parku kosztuje ok. 45 zł (do czerwca) lub ok. 60 zł (od 1 lipca) dla wszystkich osób powyżej 8 roku życia. Dodatkowo można wykupić karnet na kilka przejazdów kolejkami, koszt karnetu to ok. 120 zł.

Legoland, Niemcy Legoland, Niemcy Peter R./flickr.ocm

Legoland w Günzburg (Niemcy)

Niemcy także mają swój Legoland, a znajduje się on w bawarskim mieście Günzburg, bezpośrednio przy trasie A8 w odległości około godziny jazdy samochodem z Monachium i Stuttgartu.

O tym, że Legoland to fascynująca mieszanka rozrywki i nauki o otaczającym świecie, przyrodzie i technice, powie nam każde wygadane (i marzące o wycieczce do krainy LEGO) dziecko.

Cały niemiecki Legoland został zbudowany z ponad 50 milionów klocków. Pośród 50 atrakcji Legolandu każdy znajdzie coś dla siebie.

Serce parku stanowi Miniland, czyli kraina zminiaturyzowanych budowli z różnych zakątków Europy. Ogromne wrażenie robi największa na świecie budowla z klocków LEGO, czyli monachijski stadion Allianz Arena, został zbudowany z ponad miliona drobnych elementów. W podwodnym, zatopionym mieście LEGO Atlantis wędruje się pośród ławicy kolorowych, egzotycznych rybek, ale również pośród rekinów. Na wielbicieli jeszcze mocniejszych wrażeń czekają liczne kolejki, karuzele i rollercoastery. Będąc w Legolandzie można również wziąć udział w ekspedycji do dżungli lub w afrykańskim safari.

Legoland w Günzburg jest otwarty od 9.04 do 6.11 w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilet wstępu to koszt ok. 140 zł dla dziecka (3-11 lat) oraz dla seniorów (powyżej 60 roku życia). Osoba dorosła za wstęp płaci ok. 155 zł.

Tropical Islands pod Berlinem/ Fot. Shutterstock Tropical Islands pod Berlinem/ Fot. Shutterstock Tropical Islands pod Berlinem/ Fot. Shutterstock

Tropical Islands, Krausnick pod Berlinem (Niemcy)

Tropical Islands, czyli największa całoroczne tropikana w Europie, znajduje się we wschodnich Niemczech, w miejscowości Krausnick, niedaleko autostrady łączącej Berlin z Cottbus (Tropical Islands mieści się w największej na świecie wolnostojącej hali samonośnej).

Dzień w parku Tropical Islands zaczyna się egzotycznym śniadaniem, po południu można obejrzeć pokaz dnia, a wieczorem na gości czeka "wielka kulminacja". Można zostać na nocleg, śpiąc w namiocie na białym piasku. W Tropical Islands można popływać w Południowym Pacyfiku lub na lagunie Bali. Woda ma temperaturę 28°C. Przy ponad 200-metrowej plaży są rozstawione leżaki, a specjalna membrana pokrywająca dach hali przepuszcza promienie słoneczne i umożliwia naturalną opaleniznę. Dla najmłodszych największą atrakcją Tropical Islands będą z pewnością zjeżdżalnie i rwąca rzeka.

Na terenie hali znajdziemy kompleks saun oraz bary przekąskowe i restauracje samoobsługowe. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją Tropical Islands jest największy na świecie las deszczowy zlokalizowany w pomieszczeniu. Rośnie w nim ponad 50 000 roślin.

Jednodniowy bilet wstępu do Tropical Islands dla osoby dorosłej kosztuje ok. 100 zł, dla dziecka w wieku 4-14 lat - ok. 85 zł. Jeśli chcemy uczestniczyć w przedstawieniu dziennym oraz w wieczornym show to musimy zapłacić za bilet odpowiednio ok. 240 zł i ok. 210 zł.

port adventura port adventura Francesc Perez/flickr.ocm

Port Aventura, Salou (Hiszpania)

Port Aventura to rodzinne wesołe miasteczko położone w pobliżu miast Salou i Tarragona na wybrzeżu Costa Dorada w Hiszpanii, w odległości kilkudziesięciu kilometrów na południe od Barcelony.

Na terenie Parku znajduje się 100 atrakcji, między innymi największa kolejka górska w Europie Dragon Khan, drewniana kolejka górska Stampida, piłko-kolejka Furius, czy Hurakan Condor - wystrzeliwana wieża.

W przeciągu kilku godzin można wybrać się na wycieczkę dookoła świata i odwiedzić tak egzotyczne kraje jak: Chiny, Meksyk czy wysepki Polinezji. Port Aventura to nie tylko karuzele, kolejki, huśtawki, ale również ponad 100 rozmaitych pokazów (w tym kankan, chińskie akrobacje czy tańce plemion Polinezji).

Park Port Aventura jest otwarty codziennie od połowy marca do 2 listopada oraz w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W pozostałym czasie otwarty jest tylko w soboty i niedziele. W sezonie letnim park jest czynny w godzinach 10.00-24.00, a poza sezonem - od 10.00 do 19.00. Jednodniowy bilet wstępu na teren Port Aventura kosztuje ok. 185 zł dla osoby dorosłej i ok. 140 zł dla dzieci (3-11 lat) i seniorów (powyżej 60 roku życia).

Gardaland Gardaland www.gardaland.it

Gardaland (Włochy)

Gardaland to park rozrywki znajdujący się we włoskiej prowincji Werona, usytuowany na południowo-wschodnim brzegu jeziora Garda. Zajmuje obszar 600 tysięcy m².

Znajdują się tutaj rozmaite zjeżdżalnie wodne, rollercoastery, "latające fotele", łódki-koła pływające po wzburzonej rzece. Największą atrakcją Gardalandu jest z pewnością odwrócona kolejka górska Blue Tornado, która rozwija prędkość do 80 km/h. Dodatkowo w Gardalandzie odbywają się liczne pokazy i występy na lodzie. Całość parku podzielona jest na trzy sektory tematyczne: Fantasy, Adventure i Adrenaline.

Do Gardalandu najlepiej dojechać samochodem jadąc autostradą A4 od Mediolanu (zjazd na Peschiera del Garda), od strony Wenecji zjazd na Sommacampagna i drogą SS11.

Latem park jest otwarty w godzinach 10.00-23.00, a w weekendy nawet do 24.00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje ok. 150 zł, dzieci do 10 roku życia i seniorzy po 60 roku życia płacą za wstęp ok. 125 zł. Bilet do delfinarium jest dodatkowo płatny, koszt biletu normalnego ok. 20 zł.

Efteling Park Efteling Park dirkjankraan.com/flickr.ocm

Efteling Park, Kaatsheuvel (Holandia)

Efteling Park to największy park rozrywki w Holandii. Znajduje się w Kaatsheuvel w pobliżu miejscowości Tilburg, w odległości około 100 km od Hagi i Amsterdamu. Został otwarty w 1952 roku, zajmuje obszar 720 tysięcy m².

Miejsce to magiczne, pełne krasnali, wróżek i elfów ze znanych bajek. Nie brakuje też rollercoasterów i torów bobslejowych. Do największych atrakcji parku należą: Villa Volta, Pirania River, Bobbaan (tor bobslejowy) i Fata Morgana. Cały obszar parku jest zadbany i pełen kwiatów oraz podzielony na części tematyczne - i duzi, i mali znajdą coś dla siebie.

Na terenie parku znajdują się kafejki i restauracje. Do kompleksu należą także pola golfowe i hotel z bajkowymi apartamentami. Łącznie w Efteling Parku znajduje się 36 atrakcji dla zwiedzających.

Efteling Park otwarty jest codziennie od 1.04 do 1.11 w godzinach 10.00-18.00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt około 140 zł. Dla dzieci oraz grup zorganizowanych bilet kosztuje 120 zł.

Więcej o: