9 wskazówek, jak się wyspać w trakcie podróży samolotem (i nie tylko)

Jedni boją się latać, drudzy to uwielbiają, a jeszcze inni najchętniej z nudów przespaliby całą podróż. To ostatnie nie zawsze się udaje, ale z tymi radami powinno pójść jak z płatka.
Picie kawy i alkoholu w podróży nie jest najlepszym pomysłem, jeśli planujemy spać Picie kawy i alkoholu w podróży nie jest najlepszym pomysłem, jeśli planujemy spać fot. Martin Fisch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

9 wskazówek, jak się wyspać w trakcie podróży samolotem (i nie tylko)

Jedni boją się latać, drudzy to uwielbiają, a jeszcze inni najchętniej z nudów przespaliby całą podróż. To ostatnie nie zawsze się udaje, ale z tymi radami powinno pójść jak z płatka.

Nie pij alkoholu ani kawy

O ile w przypadku kawy czy napojów energetycznych z zawartością kofeiny, tauryny i innych substancji pobudzających ta rada jest dość oczywista, to z alkoholem sprawa jest bardziej skomplikowana.

Nie brakuje osób, które twierdzą, że "procenty" pozwalają im się uspokoić i działają usypiająco. Owszem, ale sam alkohol znacząco pogarsza jakość snu, co w efekcie może sprawić, że po takiej wymuszonej drzemce będziemy się czuć jeszcze bardziej zmęczeni.

Chcesz się wyspać? Lataj nocą Chcesz się wyspać? Lataj nocą fot. Maxpixel.com/CC0

Nocne godziny to najlepszy czas na podróż

Według osób, które regularnie podróżują, najlepsza na przemieszczanie się samolotem i innymi publicznymi środkami transportu jest noc. Dlaczego? Bo wtedy organizm jest przyzwyczajony do spania, więc nawet w nietypowych warunkach będzie mu łatwiej zasnąć.

Poza tym nocą zwykle jest spokojniej i ciszej, co ma duże znaczenie dla jakości snu.

W środku tygodnia podróżuje najmniej ludzi, co poprawia komfort tych, którzy się na to zdecydowali W środku tygodnia podróżuje najmniej ludzi, co poprawia komfort tych, którzy się na to zdecydowali fot. Tigerlili713/Pixabay.com/CC0

Chcesz się wyspać? Zarezerwuj lot na wtorek albo środę

Środkowe dni tygodnia są najmniej popularne wśród podróżujących. Większość wybiera piątki i poniedziałki, więc jeśli masz swobodę wyboru, rezerwuj lot i kupuj bilet na podróż, która odbędzie się we wtorek lub środę.

Dzięki temu masz o wiele większą szansę na uniknięcie tłumu pasażerów, a co za tym idzie - na większy komfort własnej podróży, więc też lepsze warunki do spania.

Śpiąc przy oknie nie ryzykujemy, że nasz współpasażer będzie nas budził chcąc iść na przykład do łazienki Śpiąc przy oknie nie ryzykujemy, że nasz współpasażer będzie nas budził chcąc iść na przykład do łazienki fot. Unsplash/Pexels.com/CC0

Wybierz miejsce przy oknie

Jeśli tylko masz taką możliwość, zawsze wybieraj miejsce przy oknie. Po pierwsze dlatego, że będziesz miał na czym oprzeć głowę w razie potrzeby, a po drugie siedzący obok ciebie pasażer nie będzie musiał cię budzić, jeśli będzie chciał wyjść do łazienki czy gdziekolwiek indziej.

Jeśli marzysz o przedrzemaniu całej trasy, unikaj za to miejsc przy łazience i przy schowkach na bagaż. Zwykle kręci się tam więcej osób i lubią je rezerwować rodziny z dziećmi. Tłum ludzi z pewnością nie sprzyja wyspaniu się.

Jeśli masz taką możliwość, odchyl maksymalnie fotel, żeby lepiej się wyspać Jeśli masz taką możliwość, odchyl maksymalnie fotel, żeby lepiej się wyspać fot. StelaDi/Pixabay.com/CC0

Odchyl fotel pod odpowiednim kątem

Jaki to ten odpowiedni? Jak największy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to punkt nierzadko najtrudniejszy do zrealizowania, ale jeśli tylko masz taką możliwość i pasażerowi za tobą to nie przeszkadza, odchyl oparcie fotela do maksimum.

Dzięki temu będziesz lepiej spać i obudzisz się bez bólu szyi, kręgosłupa czy pleców.

Ciepłe skarpetki i wygodne ubrania to w podróży po prostu mus Ciepłe skarpetki i wygodne ubrania to w podróży po prostu mus fot. Tony Alter/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Załóż wygodne ubrania i nie zapomnij o skarpetkach

Nawet jeśli podróżujesz latem do ciepłego miejsca lub z niego wybywasz, na pokład samolotu i każdego klimatyzowanego środka transportu zabierz ze sobą skarpetki i miękkie okrycie wierzchnie. W chłodzie trudniej zasnąć, a nie w każdych liniach pasażerowie mają zapewnione koce.

Pamiętaj też o wygodnych butach i pozostałych elementach garderoby, które nie krępują ruchów. Takie ubrania pozwolą ci się zdrzemnąć o wiele lepiej, niż sztywne dżinsy czy bluzka z dużym dekoltem, którą trzeba cały czas poprawiać, żeby przypadkiem współpasażerowie nie zobaczyli czegoś, czego nie powinni.

Spanie z zapiętymi pasami może nie jest najwygodniejsze, ale przynajmniej nie ryzykujemy obudzenia przez stewardessy Spanie z zapiętymi pasami może nie jest najwygodniejsze, ale przynajmniej nie ryzykujemy obudzenia przez stewardessy fot. Daniel Schwen/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Śpij z zapiętymi na ubraniach pasami - niech będą widoczne

Ta zasada dotyczy podróżowania samolotem. Zapięte pasy same w sobie nie sprawią, że będziesz lepiej spać. Ale dzięki temu stewardessy nie będą cię budzić, kiedy pojawi się konieczność ich zapięcia na przykład z powodu spodziewanych turbulencji.

Z tego względu ważne jest, żeby były widoczne - koc czy bluzę lepiej schowaj pod pasy.

Odpowiednia poduszka, zatyczki do uszu i opaska na oczy ułatwią zaśnięcie nawet w trudnych warunkach Odpowiednia poduszka, zatyczki do uszu i opaska na oczy ułatwią zaśnięcie nawet w trudnych warunkach fot. Teemeah/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Miej przy sobie akcesoria do spania

Światło i hałas to "przeszkadzacze", które mogą zrujnować nawet najgłębszy sen. Dlatego zatyczki do uszu to podstawa - można je dostać w każdej aptece i w wielu drogeriach za maksymalnie kilka złotych. Przyda się też specjalna opaska na oczy - najlepsze są te z jedwabiu, ale każda inna też się sprawdzi. W ostateczności możesz zasłonić oczy szalikiem z delikatnego materiału.

W podróż dobrze jest też wziąć ze sobą specjalną poduszkę, tzw. samochodową. Jeśli jej nie posiadasz, zroluj sweter albo inne ubranie z grubszego materiału, które akurat masz pod ręką.

Korzystanie z telefonu czy laptopa przed snem źle wpływa na jego jakość Korzystanie z telefonu czy laptopa przed snem źle wpływa na jego jakość fot. Jesse Knish/Flickr.com/

Nie korzystaj z telefonu, tabletu czy laptopa

Chodzi o to, że ekrany urządzeń elektroniczne emitują tzw. niebieskie światło, które pobudza mózg i tym samym utrudnia zasypianie. Możesz użyć ich ewentualnie do słuchania muzyki, a najlepiej relaksujących dźwięków takich jak szum wody czy śpiew ptaków.

Dobrym rozwiązaniem jest też tradycyjna książka albo czytnik z technologią "paper white" - nie męczą tak wzroku i pozwolą zająć czas w oczekiwaniu na nadejście upragnionego snu.