Nie tylko molo i tłumy na Monciaku. Co jeszcze zrobić będąc w Sopocie? [9 ATRAKCJI]

Sopot to znacznie więcej niż tylko molo i plażowanie. Paddleboarding, rejsy superszybkimi RIB-am, leśne wędrówki czy rowerowe trasy to tylko niektóre tajemnice miasta. Podpowiadamy, jak urozmaicić sobie wypoczynek w naszej nadmorskiej perełce.
Trójmiejski Park Krajobrazowy Trójmiejski Park Krajobrazowy JAN RUSEK

Nie tylko molo i tłumy na Monciaku. Co jeszcze trzeba poznać w Sopocie? [9 ATRAKCJI]

Sopot to znacznie więcej niż tylko molo i plażowanie. Paddleboarding, rejsy superszybkimi RIB-am, leśne wędrówki czy rowerowe trasy to tylko niektóre tajemnice miasta. Podpowiadamy, jak urozmaicić sobie wypoczynek w naszej nadmorskiej perełce.

Na rower! Trójmiejski Park Krajobrazowy

Sopot to idealnie miejsce, jeśli cenisz połączenie wielkomiejskiego klimatu z przyrodą i ciszą. Większość turystów na spacer, jogging czy rower wybiera zatłoczoną ścieżkę wzdłuż plaży, tymczasem Sopot okala kilka świetnie oznakowanych leśnych szlaków turystycznych i rowerowych, które, choć zaczynają się w mieście,
nie przyciągają tłumów. Wszystkie do przejścia w kilka godzin, a po drodze: strome wzniesienia, parowy, oczka wodne, rezerwat, drzewa olbrzymy, diabelski kamień i widoki na morze. Panoramę Sopotu i Zatoki Gdańskiej widać z Glinnej Góry na Szlaku Wiewiórek (4 km, białe znaki), który zaczyna się od sanatorium Leśnik przy ul. 23 Marca.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji o trasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zerknij TUTAJ >>

RIB-y to łodzie hybrydowe. RIB-y to łodzie hybrydowe. fot. www.aquatom.pl

RIB-y, czyli morskie 4 x 4

RIB-y - często mylone z pontonami, to morskie 'terenówki'. Przez wiele lat łodzie te wykorzystywane były przez policję, wojsko i ratowników, a od niedawna też przez sportowców - do regat, i amatorskich zawodów. Jako morski odpowiednik pojazdu 4 x 4 są dużo stabilniejsze i szybsze niż zwykłe motorówki, a dzięki skokom na falach gwarantują też dużo więcej emocji. Rejsy motorówką lub RIB-em po Zatoce Gdańskiej - nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych, startują z Mariny Sopot na końcu molo.
Sopockie RIB-y wynajmiejsz np. TUTAJ >>

Weranda budynku przy ul. Chrobrego 27. Weranda budynku przy ul. Chrobrego 27. fot. https://www.instantstreetview.com/@54.440981,18.570675,342.27h,23.34p,0.44z

Secesja i 300 werand jak z Alp

Wystarczy oddalić się pieszo o 5-6 minut od Monciaka, by wejść w ciche uliczki z drewnianymi werandami z końca XIX w. Możemy wtedy podziwiać wieżyczki, maszkarony, secesyjne framugi okien, ościeżnice i witraże oraz bajkowe minibalkony. Do urozmaicania fasad domów tymi elementami zachęcali właścicieli pruscy urzędnicy, obniżając im podatek od nieruchomości. Modna wtedy secesja i werandy jak ze Szwajcarii, skutecznie ściągały tu kuracjuszy, bo przywodziły im na myśl alpejskie uzdrowiska. Żeby je zobaczyć, trzeba zejść z Monciaka w ul. Chmielewskiego i ul. Haffnera, lub udać się na nieodległe ulice: Dębową, Lipową, Parkową, Chopina i Morską.

Paddleboarding - nowa dyscyplina sportów wodnych, którą możesz uprawiać na Mazurach Paddleboarding - nowa dyscyplina sportów wodnych, którą możesz uprawiać na Mazurach fot. Shutterstock

Stand-up paddle dla większych dzieci

SUP, czyli wiosłowanie na (początkowo) płytkiej wodzie podczas stania na desce jest aktywnością, w której może wziąć udział cała rodzina. Oswajanie się z deską i wiosłem i opanowanie balansowania można rozłożyć na przyjemny kilkudniowy trening.
Pływanie na stojąco na płytkiej wodzie to relaksujące, a czasem wyciszające zajęcia dla dzieci do 12 roku życiai dorosłych. Oferują je szkółki żeglarskie przy wejściach 17 i 34. Do spróbowana SUP-a niech przekona Was fakt, że po opanowaniu podstaw stand-up surferzy łapią więcej fal niż 'zwykli' surferzy!

Paddleboardingu w Sopocie szukaj TUTAJ >>

Na koń! Hipodrom

Wyścigi konne to letnia tradycja Sopotu od czasu międzywojennego. Jak co roku, przez dwa weekendy lipca, trybuny wypełniają tysiące pasjonatów gonitw, a wśród nich ci, którzy biorą udział w modowym konkursie kapeluszy.
Startują konie z kraju i zagranicy o imionach takich jak: Hot Chocolate, Triumfatorka, Zatoka Wenecka czy Art Deco. Dzieci mogą korzystać z lekcji jazdy konnej w szkółkach, a w trakcie gonitw z animacji i warsztatów.

Kolejne wyścigi w Sopocie już 15-16 lipca. Więcej informacji >>

Plaża retro. Kostiumy kąpielowe z lat 20. i 30.

Opalenizna zaczęła być popularna dopiero w latach 30. W tym okresie plażowicz na posiłek wybierał się w tzw. 'pidżamie plażowej', bo nie do pomyślenia było jedzenie w negliżu, a czepki pływackie były bogato zdobione - w ten sposób Polki wyrażały radość z uzyskanego przez kraj dostępu do morza.
Dziś pokaz mody plażowej retro w muzeum miasta, przygotowany przez żeńską grupę rekonstrukcyjną Bluszcz, usatysfakcjonuje tych, którzy szukają kontaktu z dawnym Sopotem. To też świetna
odskocznia od imprezowego życia kurortu.
Opera Leśna Opera Leśna Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

Do Opery Leśnej, czyli Sopot za torami

Najfajniejsze w sopockiej Operze Leśnej jest to, że scena faktycznie jest położona w lesie - na granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na wzgórzu, co zapewnia jej świetną akustykę. Dojście z Monciaka, np. ulicami Sikorskiego i Moniuszki, zajmie ok. 20-25 min. i pozwala poznać Sopot 'za torami', który cieszy oko m.in. secesyjną architekturą.

W tym roku w Operze Leśnej będzie można zobaczyć m.in koncert Eltona Johna! Co jeszcze? Sprawdź tutaj >>

Szpital reumatologiczny w Sopocie zostanie rozbudowany Szpital reumatologiczny w Sopocie zostanie rozbudowany Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

Na zdrowie! Inhalacje... przy fontannach

Może się wydawać, że atrakcja typu 'zażywanie inhalacji w pobliżu fontanny, z której płynie solanka', trąci myszką. Ale trudno przecenić jej zbawienne działanie.
To dobry pomysł dla mieszkańców dużych miast, którzy na co dzień oddychają zanieczyszczonym powietrzem i są mocno narażeni na choroby górnych dróg oddechowych i stres. Kilka fontann w stylu bajkowym lub secesyjnym znajduje się w parku wzdłuż plaży, przy Al. Wojska Polskiego.
3 Siostry 3 Siostry ŁUKASZ GŁOWALA

Hipsterskie smaki (i miejsca)

Na latte warto wybrać się do Trzech Sióstr przy ul. Obrońców Warszawy. To klub i kawiarnia w jednym, słynący z unikalnego wystroju, m.in. damskich szpilek przyczepionych do sufitu.
Najlepszy humus w mieście, jak i przepyszne hiszpańskie przekąski, serwuje klimatyczny Tapas De Rucola przy ul. Pułaskiego 15.
A jeśli preferujesz wegetariańskie jedzenie, to bezapelacyjnie trzeba zajść do 'Śliwki w kompot' przy Monciaku. Również na piwo...
Co jeszcze polecacie zobaczyć w Sopocie? Czekamy na Wasze propozycje.