Nocna wycieczka do zoo, plaża w środku miasta i kino pod chmurką. Zobacz, jakie wspaniałe może być lato w wielkim mieście

Darmowe festiwale, przepiękne parki, miejskie plaże i kino na świeżym powietrzu. Lato w mieście się nie nudzi. Przeczytaj, co w tym roku dzieje się w Londynie, Budapeszcie, Amsterdamie oraz Barcelonie i gdzie najlepiej spędzić miejskie wakacje.
Performance w Zoo Lates/ Fot.www.zsl.org Performance w Zoo Lates/ Fot.www.zsl.org Performance w Zoo Lates/ Fot.www.zsl.org

Londyn. Zoo po godzinach

Zoo po godzinach

Każdego piątkowego wieczoru w czerwcu i lipcu w ramach Zoo Lates londyńskie zoo otwarte jest po godzinach. W tym czasie można odwiedzić 17500 stworzeń zamieszkujących zoo, posłuchać historii, które opowiadają ich opiekunowie czy uczestniczyć w ich karmieniu. Ale to nie wszystko, oprócz tego czekają Was także przedstawienia The Lates Show, kabarety, improwizowane komedie w ramach The Komedy Den, festiwale street foodu i bary.

Dodatkową atrakcją jest tzw. Terytorium Tygrysa, gdzie w odtworzonych warunkach indonezyjskiej dżungli można spotkać się z drapieżnikiem oko w oko.

Zoo Lates otwarte jest od godziny 18 do 22 dla osób pełnoletnich. Program i ceny biletów znajdziecie tu.

Tygrys w londyńskim Zoo/ Fot. ShutterstockTygrys w londyńskim Zoo/ Fot. Shutterstock

World Naked Bike Ride/ Fot.CC BY 2.0/ CGP Grey/ Flickr.com World Naked Bike Ride/ Fot.CC BY 2.0/ CGP Grey/ Flickr.com World Naked Bike Ride/ Fot.CC BY 2.0/ CGP Grey/ Flickr.com

Londyn. Na rowerze na golasa

Na rowerze na golasa

World Naked Bike Ride czyli słynna przejażdżka rowerowa nago startuje z sześciu punktów Londynu: West Norwood, Clapham Junction, Tower Hill, Kings Cross, Regents Park i Hyde Park. Trasa południowa i północna łączą się w Westminster i kierują się dalej w stronę Wellington Arch.

Gdziekolwiek zaczniesz, nie zdejmuj ciuchów zbyt prędko. Nikt nie powinien się rozbierać przed startem, ale też nikt nie musi się rozbierać. Zasada jest prosta: as bare as you dare, czyli, w wolnym tłumaczeniu, na tyle nagi, na ile masz odwagi. Uczestnicy przejażdżki protestują przeciwko uzależnienia świata od ropy, a także celebrują piękno ludzkiego ciała. Jeśli więc nie boisz się uwierającego siodełka i lubisz pokazać trochę ciałka, wsiadaj na rower i razem z przewidywanym tysiącem uczestników przejedź dumnie przez Londyn.

World Naked Bike Ride/ Fot. CC BY 2.0/ Todd Huffman/ Flickr.comWorld Naked Bike Ride/ Fot. CC BY 2.0/ Todd Huffman/ Flickr.com

Camden Beach/ Fot. www.beachtomato.com Camden Beach/ Fot. www.beachtomato.com Camden Beach/ Fot. www.beachtomato.com

Londyn. Drink z palemką na Camden Beach

Drink z palemką na Camden Beach

Sztuczna miejska plaża, która powstała dzięki The Roundhouse to 900 metrów kwadratowych wypełnionych 150 tonami piasku. To także leżaki, plażowe chatki z muzyką i stoły do ping - ponga .

Plaża powstała przy okazji Olimpiady w 2012 roku i cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w tym sezonie otwierana jest na nowo. Choć wstęp jest bezpłatny, lepiej zarezerwować sobie leżaczek, by w spokoju móc się cieszyć swoim drinkiem i oczywiście, rybką, bo jak tu siedzieć na plaży w Wielkiej Brytanii bez "fish & chips".

Camden Beach/ Fot. CC BY 2.0/ Matt Brown/ Flickr.comCamden Beach/ Fot. CC BY 2.0/ Matt Brown/ Flickr.com

Parada dzieci podczas City of London Festival/www.facebook.com/CityofLondonFestival/ Parada dzieci podczas City of London Festival/www.facebook.com/CityofLondonFestival/ Parada dzieci podczas City of London Festival/www.facebook.com/CityofLondonFestival/

Londyn. City of London Festival

City of London Festival

Coroczny letni festiwal City of London to wydarzenia muzyczne w zabytkowych miejscach Londynu. W tym roku występy orkiestry w Katedrze Św. Pawła, koncerty jazzowe na tle wieżowca zwanego Gherkin (korniszon). Dodatkowo, w Bowler Hat na placu Paternoster przedstawienia dla dzieci, stand-upy, cyrk i kabarety.

Co roku w ramach festiwalu organizowana jest także parada dzieci, która przechodzi ulicami Londynu, zaczynając od Guildhall Yard i kończąc w Katedrze Świętego Pawła. Dzieci poprzebierane są w kolorowe kostiumy i maski, a paradę wieńczy przedstawienie muzyczne pod Katedrą.

Festiwal trwa od 22 czerwca do 17 lipca 2014, wszelkie informacje na temat cen biletów i programu znajdziecie tu.

Uliczne przedstawienia podczas City of London Festival/ Fot. www.facebook.com/CityofLondonFestival/Uliczne przedstawienia podczas City of London Festival/ Fot. www.facebook.com/CityofLondonFestival/

Szimpla Kert/ Fot. CC BY 2.0/ Nicolas Vollmer/ Flickr.com Szimpla Kert/ Fot. CC BY 2.0/ Nicolas Vollmer/ Flickr.com Szimpla Kert/ Fot. CC BY 2.0/ Nicolas Vollmer/ Flickr.com

Budapeszt. Wycieczka po pubach w starych kamienicach

Wycieczka po pubach w starych kamienicach

W starych, często rozpadających się kamienicach siedzibę znalazły najciekawsze bary i puby Budapesztu. Ponieważ ruin pubs (węg. romkocsmak) ulokowane są wokół VII i V dzielnicy w Peszcie, możesz zrobić sobie małą wycieczkę z jednej do drugiej.

Zaczynamy od Szimpla Kert na Kazinczy utca 14, która była pierwszym tego typu miejscem na mapie Budapesztu. Kilka pokoi, każdy inaczej urządzony i otwarty dziedziniec, idealny w gorące budapeszteńskie noce, sprawiają, że miejsce się nie nudzi. Wypij piwko, zagraj w piłkarzyki, wychyl kieliszek palinki i ruszamy dalej.

KisCsendes w V dzielnicy na ulicy Ferenczy Istvan 5 to pub, którego nazwa oznacza "mały cichy". Została nadana z przekorą po poprzedniku, pubie "cichym", na którego głośność narzekali mieszkańcy. KisCsednes to surrealistyczne wnętrze złożone z przeróżnych gadżetów, które oferuje każdego dnia inne wydarzenie: koncert, pokaz filmu czy spotkanie literackie.

Kuplung na Kiraly utca to wielka przestrzeń pomalowana przez lokalnych artystów, w której właściciele umieścili parę ogrodowych stołów i ławek, stół do piłkarzyków (w Budapeszcie wprost obowiązkowy) i dwa bary do dyspozycji. Mimo surowego wnętrza, miejsce niezmiennie cieszy się dużą popularnością od 2004 roku.

Więcej barów w starych kamienicach znajdziesz tu.

Mural w Kuplung/ Fot. CC BY 2.0/ Bill Rand/ Flickr.comMural w Kuplung/ Fot. CC BY 2.0/ Bill Rand/ Flickr.com

Sziget Festival/ Fot. Shutterstock Sziget Festival/ Fot. Shutterstock Sziget Festival/ Fot. Shutterstock

Budapeszt. Sziget Festival

Sziget Festival

Największy festiwal w Europie Środkowej, o którym pewnie każdy z Was słyszał, jeżeli już na nim nie był. Koncerty odbywają się na wyspie Obudai na Dunaju. W tym roku między 11 a 18 sierpnia wystąpią między innymi Maclemore & Ryan Lewis, Queens of the Stone Age, The Prodigy, Placebo, OutKast, Lilli Allen, Calvin Harris, Manic Street Preachers i wielu wielu innych.

Bilety na cały tydzień wraz z miejscem na polu campingowym kosztują 229 euro, wstęp na pięć dni bez pola campingowego 199 euro, natomiast bilet na jeden dzień 50 euro. Sprawdźcie ceny i program na stronie festiwalu tutaj.

 

Stoiska z jedzeniem z Siedmiogrodu na Sziget Festival/ Fot. CC BY 2.0/ Petri Louhelainen/Flickr.com Stoiska z jedzeniem z Siedmiogrodu na Sziget Festival/ Fot. CC BY 2.0/ Petri Louhelainen/Flickr.com

Fajerwerki nad Zamkiem w Budzie/ Fot. Shutterstock Fajerwerki nad Zamkiem w Budzie/ Fot. Shutterstock Fajerwerki nad Zamkiem w Budzie/ Fot. Shutterstock

Budapest. Dzień Świętego Stefana

Dzień Świętego Stefana

Jeżeli planujecie wycieczkę do Budapesztu w sierpniu, to być może załapiecie się na święto narodowe Węgrów - dzień Świętego Stefana. 20 sierpnia od rana do później nocy, miasto wypełnione jest przeróżnymi atrakcjami, a wieczorem rozświetla je feeria kolorów pokazu sztucznych ogni. Król Stefan był pierwszym królem Węgier i tego dnia Madziarzy świętują jego kanonizację oraz powstanie państwa węgierskiego.

To wyjątkowy dzień, w którym Budapeszt zdaje się jeszcze bardziej ruchliwy niż zazwyczaj. Większość uroczystości, jak procesja relikwii Św. Stefana rozpoczyna się pod Bazyliką jego imienia, w programie też pokazy lotnicze, pokazy łucznictwa, a wieczorem koncerty oraz fajerwerki nad Dunajem.

Bazylika Św.Stefana/ Fot. ShutterstockBazylika Św.Stefana/ Fot. Shutterstock

Wyspa Małgorzaty/Fot. Shutterstock Wyspa Małgorzaty/Fot. Shutterstock Wyspa Małgorzaty/Fot. Shutterstock

Budapeszt. Wyspa Małgorzaty

Budapest Summer Festival i Wyspa Małgorzaty

Położona na Dunaju wyspa to atrakcja sama w sobie. Skrawek zieleni pośrodku miasta zachęca do piknikowania, jazdy na rowerze i innych sportów. Tutaj także ma miejsce Letni Festiwal trwający praktycznie przez całe lato, od 6 czerwca do 31 sierpnia. W programie przedstawienia, pokazy tańca i koncerty w amfiteatrze, położonym w cieniu secesyjnej wieży ciśnień.

W tym roku, z okazji 450. rocznicy urodzin Shakespeare'a na scenie zobaczyć będzie można "Hamleta" w wykonaniu Globe Theater z Londynu (21 czerwca). Oprócz tego w programie Balet Moskiewski w "Święcie Wiosny", koncerty symfoniczne, opera "Aida" oraz koncert Buena Vista Social Club.

Program festiwalu możecie sprawdzić tu.

Wyspa Małgorzaty i wieża wodna/ Fot. ShutterstockWyspa Małgorzaty i wieża ciśnień/ Fot. Shutterstock

Ognisko z okazji Nocy Świętojańskiej/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Roc Garcia-Elias Cos/Wikimedia Commons Ognisko z okazji Nocy Świętojańskiej/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Roc Garcia-Elias Cos/Wikimedia Commons Ognisko z okazji Nocy Świętojańskiej/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Roc Garcia-Elias Cos/Wikimedia Commons

Barcelona. Noc Świętojańska

Noc Świętojańska w Barcelonie

Noc Świętojańska (Sant Joan), czyli obchody najkrótszej nocy w roku, to w Barcelonie huczna impreza. W nocy 23 czerwca miejską plażę rozświetlają ogniska i fajerwerki, puszczane spontanicznie często aż do rana. Ludzie świętują, podjadają i piją przez całą noc. Tradycyjnie spożywa się cavę i cocę- płaski, chrupiący chleb z kandyzowanymi owocami. Tej nocy kursuje specjalne metro i pociągi FGC aż do świtu. I co najlepsze, 24 czerwca jest dniem wolnym od pracy, więc wszyscy imprezowicze mogą odpocząć i wyleczyć kaca.

Zobaczcie co się dzieje na mieście tego dnia.

Fajerwerki z okazji Nocy Świętojańskiej/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Bruno Zaragoza/Flickr.comFajerwerki z okazji Nocy Świętojańskiej/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Bruno Zaragoza/Flickr.com

Fontanna w Parc de la Ciutadella/ Fot. Shutterstock Fontanna w Parc de la Ciutadella/ Fot. Shutterstock Fontanna w Parc de la Ciutadella/ Fot. Shutterstock

Barcelona. Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella

W tym pięknym parku w centrum miasta warto spędzić cały dzień. Parc de la Ciutadella ma długą historię, powstał w połowie XIX wieku i długo był jedynym zielonym terenem w Barcelonie. To 280,000 metrów kwadratowych, gdzie znajdziemy także zoo (do niedawna dom goryla albinosa Śnieżynki), muzeum zoologiczne, jeziorko i okazałą fontannę zaprojektowaną przez Josepa Fontsere. W parku zawsze jest tłoczno, schodzą się do niego zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści. Miło jest wtopić się w tłum piknikujących Katalończyków i chłonąć atmosferę miasta. Bardziej aktywni mogą powiosłować na jeziorze, pobiegać albo wynająć rowery. Dzieci mają tu specjalnie wydzielone miejsce w górnej części parku.

Jezioro w Parc de la Ciutadella/ Fot. ShutterstockJezioro w Parc de la Ciutadella/ Fot. Shutterstock

Festa Major de Gracia/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Cary Bass-Descheves/ Flickr.com Festa Major de Gracia/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Cary Bass-Descheves/ Flickr.com Festa Major de Gracia/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Cary Bass-Descheves/ Flickr.com

Barcelona. Festa Major de Gracia

Festa Major de Gràcia

W trakcie fiesty w dzielnicy Gràcia ulice przeobrażają się w statki pirackie, dżunglę i scenerie jak z Jurassic Parku. Festiwal otwiera pokaz gigantów i zamków na Placa de la Vila de Gràcia i kończy się correfoc - "biegiem ognia" - kiedy to grupa osób przebrana za diabły odpala sztuczne ognie i tańczy z nimi w rytm bębnów. W międzyczasie organizowane są różne atrakcje, koncerty, rozstawia się gumowe zamki do skakania dla dzieci. W festynie uczestniczą wszystkie grupy wiekowe, w ciągu dnia program naszpikowany jest atrakcjami dla dzieci i rodzin, a wieczorem zaczyna się impreza, która trwa do rana.

Fiesta trwa od 15 do 21 sierpnia.

Correfoc/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Gerard Reyes/ Flickr.comCorrefoc/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Gerard Reyes/ Flickr.com

Zamek na Montjuic/ Fot. Shutterstock Zamek na Montjuic/ Fot. Shutterstock Zamek na Montjuic/ Fot. Shutterstock

Barcelona. Kino pod chmurką

Sala Montjuïc, kino pod chmurką

Przez cały lipiec w twierdzy na wzgórzu Montjuïc trwają projekcje zarówno klasycznych, jak i współczesnych produkcji filmowych. Trzy razy w tygodniu trawiasta fosa zamku zamienia się w kino pod chmurką. Warto przyjść wcześniej, rozłożyć się na kocyku i posłuchać koncertów jazzowych, organizowanych przed pokazami. Dodatkowo miasto zapewnia darmowy dojazd, z Plaza Espanya odjeżdżają autobusy od 20.30 o 21.30 i wracają do miasta po filmie.

Akcja trwa od 6 lipca do 8 sierpnia. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6 euro. W tym roku w repertuarze między innymi: Grawitacja, Blue Jasmine, Śniadanie u Tiffany'ego, Django Unchained, Grease, Searching for Sugarman, Ojciec chrzestny i wiele innych.

Sala Montjuic. Kino pod chmurką/ Fot. Veronica Moragas/www.guidepal.comSala Montjuic. Kino pod chmurką/ Fot. Veronica Moragas/www.guidepal.com

Amsterdam Roots Festival/ Fot. Shutterstock Amsterdam Roots Festival/ Fot. Shutterstock Amsterdam Roots Festival/ Fot. Shutterstock

Amsterdam Roots Festival

Amsterdam Roots Festival

Od 2 do 6 lipca miasto gości coroczny festiwal muzyki etnicznej z całego świata. Koncerty odbywają sę na wyspie Java w rejonie wschodnich doków miasta.

Na festiwal ściągają zarówno gwiazdy muzyki roots, jak i wschodzące gwiazdy rozpoznawalne w krajach, z których pochodzą. Niegdyś wstęp na festiwal był darmowy, w tej chwili bilet kosztuje 12,50 euro (przy wejściu w dzień koncertów 15 euro), ale nie jest to wygórowana cena, w porównaniu z tym co możemy na nim zobaczyć. W tym roku Roots Festival inauguruje występ senegalskiego piosenkarza Youssou N'Dour.

Na festiwalu prezentowana jest muzyka z różnych zakątków świata, jak też warsztaty tańca, zajęcia dla dzieci, stanowiska z etnicznymi ubraniami i jedzeniem z całego świata.

Sprawdźcie ceny biletów i program festiwalu tutaj.

Youssou N?Dour/ CC BY-SA 3.0/ Thesupermat/ Wikimedia CommonsYoussou N'Dour/ CC BY-SA 3.0/ Thesupermat/ Wikimedia Commons

Vondelpark/ Fot. Shutterstock Vondelpark/ Fot. Shutterstock Vondelpark/ Fot. Shutterstock

Amsterdam. Vondelpark

Vondelpark

Usytuowany obok Rijksmuseum, Stedelijk Museum i Muzeum Van Gogha jest ulubionym parkiem mieszkańców Amsterdamu i turystów. Trudno im się dziwić, park daje naprawdę dużo możliwości, jest gdzie biegać, jeździć na rolkach, słuchać muzyki czy polenić się na trawie.

Park położony jest na 47 hektarach, na których znajdziemy między innymi amfiteatr i otwartą scenę muzyczną, piękny ogród różany, Blauwe Theehuis ( czyli modernistyczną herbaciarnię z początku XX wieku, która w tej chwili mieści w sobie kawiarnię i restaurację) oraz trzy inne kawiarnie: Cafe Vertigo z ogromnym tarasem, zaraz przy Filmmuseum, Het Groot Melkhuis i Vondeltuin, popularną wśród rodziców z dziećmi.

Dodatkowo w lecie na deskach amfiteatru Vondelparku tzw. Openluchttheatre podziwiać można wszelkie rodzaje przedstawień od dramatów, komedii, komedii improwizowanych, pokazów tańca, kończąc na stand-upach. Program wydarzeń znajdziecie na tutaj.

Lato w Vondelpark/ Fot. CC BY-SA 2.0/ martin_vmorris/ Flickr.comLato w Vondelpark/ Fot. CC BY-SA 2.0/ martin_vmorris/ Flickr.com

Jakie ogrody kryją amsterdamskie kamienice?/ Fot. Shutterstock Jakie ogrody kryją amsterdamskie kamienice?/ Fot. Shutterstock Jakie ogrody kryją amsterdamskie kamienice?/ Fot. Shutterstock

Amsterdam. Dni Otwartych Ogrodów

Dni Otwartych Ogrodów

Nie każdy wie, że za domami równiutko ustawionymi wzdłuż amsterdamskich kanałów znajdują się piękne ogrody. Ogrody tak duże, że często stoi na nich osobna ogrodowa altanka. Tak stare, że niektóre z drzew mają po sto lat. Raz w roku około 30 prywatnych amsterdamskich ogrodów otwiera się dla zwiedzających. Ponieważ jedynym sposobem, żeby dostać się do ogrodów jest przejście przez dom, mamy także niepowtarzalną okazję poczuć ich holenderską atmosferę.

Dzień otwartych ogrodów organizowany jest od 20 lat i za każdym razem inni mieszkańcy Amsterdamu udostępniają swoje ogrody, zazwyczaj według motywu przewodniego. Święto Ogrodów ma miejsce w trzeci weekend czerwca, od piątku do niedzieli od 10 rano do 17 po południu. Bilet na te trzy dni kosztuje 15 euro, a dzięki zebranym pieniądzom restaurowane są ogrody publiczne.

Program Dni Otwartych Ogrodów sprawdzicie tutaj.

Ogrody Amsterdamu/ Fot. ShutterstockOgrody Amsterdamu/ Fot. Shutterstock

Grachtenfestival/ fot. Ronald Knapp/ http://www.grachtenfestival.nl/ Grachtenfestival/ fot. Ronald Knapp/ http://www.grachtenfestival.nl/ Grachtenfestival/ fot. Ronald Knapp/ http://www.grachtenfestival.nl/

Amsterdam. Grachtenfestival

Grachtenfestival

Jeżeli planujesz wycieczkę do Amsterdamu w sierpniu to wybrałeś/aś idealny moment! Załapiesz się na Grachtenfestival (Festiwal Kanałów), który ma miejsce od 15 do 24 sierpnia. W tym czasie historyczna część Amsterdamu gości koncerty muzyki klasycznej. Wielką zaletą festiwalu jest jego położenie, tuż nad wodą przy kanałach przecinających miasta. Wśród występujących, obok wielkich nazwisk, młodzi utalentowani muzycy, dla których przygotowana jest specjalna scena.

Sprawdź program festiwalu tutaj.

Podczas festiwalu nad kanałami Amsterdamu rozbrzmiewa muzyka klasyczna/ Fot. CC BY-SA 2.0./ Stacy/ Flickr.comPodczas festiwalu nad kanałami Amsterdamu rozbrzmiewa muzyka klasyczna/ Fot. CC BY-SA 2.0./ Stacy/ Flickr.com

Więcej o: