Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech [PORADNIK PRAKTYCZNY 2015]

Tradycja niektórych ma już blisko 600 lat, a liczba odwiedzających je gości rokrocznie sięga kilku milionów. Mimo to nie ma tam tłoku ani nerwów, czuć za to prawdziwą magię świąt. W ciągu czterech tygodni adwentu wybrane place i dzielnice Drezna, Monachium, Berlina czy Norymbergi za sprawą bożonarodzeniowych jarmarków zamieniają się w bajkowy świat. Oto praktyczny przewodnik po 10 najpiękniejszych i najciekawszych niemieckich weihnachtsmarkt. Wszystkie znajdują się po wschodniej stronie Niemiec, więc z Polski dotrzecie na nie w ciągu zaledwie kilku godzin.
Materiały Partnera Materiały Partnera Materiały Partnera

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Jeśli macie w gronie swoich bliskich bożonarodzeniowego sceptyka, zabierzcie go na jarmark. Nie ma siły, by nie skapitulował: skończy z kubkiem grzanego wina w jednej i piernikiem lub struclą w drugiej dłoni, paką oryginalnych, kupowanych bez pośpiechu prezentów, zasłuchany w kolędy lub anielskie chórki.

Po takiej wycieczce chyba każdy w radosnym napięciu odlicza dni i godziny do Gwiazdki. Mija gdzieś stres przygotowań, jest czas się spotkać, napić i zjeść coś pysznego, nawdychać zapachów, posłuchać muzyki, pospacerować, pozachwycać się. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dorośli przez chwilę mogą znów poczuć się dziećmi, przypomnieć sobie, na czym polega czar świątecznej atmosfery.

Jedna z najpiękniejszych tradycji niemieckojęzycznej Europy (dziś podchwytywana przez cały świat, nawet miejsca, gdzie śniegu nigdy nie widziano) ma swoje korzenie w głębokim średniowieczu. Po raz pierwszy specjalne stragany przed Wigilią rozstawiono w 1393 roku we Frankfurcie. Ale prawdziwa fala popularności niemieckich Christkindlesmarkt zaczęła się od Drezna. W 1434 roku panujący w Saksonii elektor Fryderyk II i jego brat książę Zygmunt przyznali stolicy Saksonii prawo do organizowaniu jednodniowego jarmarku w każdym tygodniu roku. Jednym z tych specjalnych dni był dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.

Oczywiście nie od razu bożonarodzeniowy jarmark zbudowano - początkowo był to zwykły targ, dopiero z czasem na straganach pojawiło się wytęsknione po długim poście pieczyste na świąteczny stół. Jarmark powoli obrastał legendą, ściągał coraz więcej wystawców i klientów, a przy okazji świetnie zarabiał dla miasta. Nic dziwnego, że pomysł przejęły kolejne miasta. Przez kilkaset lat tradycja nie tylko nie zanikła, ale niesłychanie się rozwinęła - co roku w całych Niemczech bożonarodzeniowych jarmarków organizuje się ponad 150.

Dawno też już przestały to być wyłącznie targi. Stragany z przysmakami i wyrobami rzemieślników są oczywiście podstawą weihnachtsmarkt, ale to nie koniec wrażeń - są objazdowe lunaparki, koncerty, występy teatrów, święty Mikołaj z elfami, wspaniałe świąteczne dekoracje i cała masa innych atrakcji. Bo kupowanie wyjątkowych, ręcznie robionych rzeczy to jedno, ale równie ważne, a może ważniejsze jest spotkanie z bliskimi, kulturą, tradycją, a wreszcie, jeśli aura dopisze, piękną zimą, która rzadko w mieście wygląda aż tak wspaniale.

Warto zajrzeć na nie jeden, a kilka bożonarodzeniowych jarmarków (dzięki świetnie rozbudowanej sieci niemieckiej kolei jedne z najpiękniejszych - w Monachium i Norymberdze - można bez trudu odwiedzić w ciągu jednego dnia), bo każdy z nich jest nieco inny i czym innym stara się wyróżnić.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

Drezno

Najsłynniejszy drezdeński jarmark bożonarodzeniowy (bo w mieście jest ich kilkanaście) ma swoją własną nazwę: Dresdner Striezelmarkt. Striezel to słynna drezdeńska strucla bożonarodzeniowa, którą w dniu otwarcia jarmarku kroi się i częstuje nią wszystkich przybyłych. Otwarcie już się odbyło (26.11), ale spokojnie - przez kolejne cztery tygodnie strucli na pewno nie zabraknie, bo jest ona znakiem rozpoznawczym jarmarku. Drugim z symboli jest największa na świecie, 14-metrowa świąteczna piramida, wprawiana w ruch w dniu otwarcia (poruszają się na niej figurki związane z Bożym Narodzeniem i kulturą regionu).

W tym roku Striezelmarkt w samym centrum barokowego Drezna odbywa się już po raz 581. Oprócz wspaniałych dekoracji, iluminacji i straganów, każdego dnia odwiedzających czeka bogaty program wydarzeń (trudno opisać wszystkie, pełny terminarz znajdziecie na stronie: http://www.striezelmarkt.org/striezelmarkt/programm.html).

Przykładowo: codziennie o 15:45 otwiera się Teatr Lalek przy kalendarzu adwentowym, wystawiający różne przedstawienia, a o 16:30 przychodzi święty Mikołaj, który wysłuchuje małych, ale zgadza się porozmawiać także z dużymi. Działa domek śliwkowego ludzika, świąteczna piekarnia, skrzacie kino, dom bajek i domek piernikowy. Są występy chórów i karuzele.

fot. shutterstock.com

fot. Shutterstock

Są wreszcie specjalne święta: Święto Strucli - pochód z olbrzymią struclą (kolejna okazja do degustacji) od Zwinger do Striezelmarkt, Święto Piernika, Święto Piramidy, Święto Świecznika oraz tradycyjne saksońskie górnicze Boże Narodzenie. Nic dziwnego, że to jeden z najchętniej odwiedzanych bożonarodzeniowych jarmarków w całych Niemczech.

Gdzie: Altmarkt

Kiedy: 26.11 -24.12.2015

Godziny otwarcia jarmarku:

27.11-23.12.15 - 10:00-21:00

11.12.15 - 10:00-23:00

24.12.15 - 10:00-14:00

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Hamburg

Podobnie jak Drezno, Hamburg także ma niejeden jarmark bożonarodzeniowy. Można zaryzykować stwierdzenie, że głównym jest historyczny jarmark na rynku Rathausmarkt. Za cuda, które co roku dzieją się przed monumentalnym zabytkowym ratuszem, odpowiadają artyści cyrku Roncalli. Ten jarmark to przede wszystkim ukłon w stronę nostalgii: stragany rękodzielników, cukierników i zabawkarzy (oraz ich wyroby) nie mają nic wspólnego ze świąteczną tandetą, nawiązują do najpiękniejszych hamburskich tradycji.

fot. shutterstock.com

fot. Shutterstock

Koniecznie trzeba przejść się aleją zabawek i spróbować regionalnych specjałów, w tym przygotowanego specjalnie na jarmark grzanego wina z korzeniami (uwaga, zaostrza apetyt). Wielką atrakcją jest latający Święty Mikołaj w saniach - magiczne show można oglądać codziennie o 16, 18 i 20. Na rynku działa karuzela. A w każdą sobotę adwentu przez miasto jadą parady elfów, wróżek, aniołów i reniferów, rozkręcające świąteczną atmosferę.

Gdzie: Rathausmarkt

Kiedy: 23.11-23.12.15

Godziny otwarcia jarmarku:

Pn-czw i w niedzielę: 11:00-21:00

Pt-sob: 11:00-22:00

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Norymberga

Każdy może mieć swoje zdanie, ale wiele jest głosów mówiących, że to właśnie norymberski jarmark bożonarodzeniowy jest w Niemczech tym najsłynniejszym. Jarmark tradycyjnie otwiera Christkind, czyli symbolizujący Dzieciątko Jezus norymberski anioł (od 1948 roku w jego rolę wciela się piękna, młoda dziewczyna, wybierana na dwie roczne kadencje. Praca nie kończy się na czterech tygodniach Adwentu - anielica przez cały rok ma w ramach swoich obowiązków nieść radość i nadzieję).

W Norymberdze koniecznie trzeba spróbować Drei im Weckla - bułki z trzema białymi norymberskimi kiełbaskami z rusztu, polanymi musztardą. Z tymi kiełbaskami też wiąże się legenda: podobno są tak małe, bo w średniowieczu, gdy po zmroku zamykano bramy miasta, dzięki temu dało się je przepchnąć przez dziurkę od klucza, ku radości spóźnionych, a wygłodniałych klientów. Nawet jeśli to nieprawda - są pyszne. Do tego poncz, z największego na świecie ponczowego gara.

fot. shutterstock.com

fot. Shutterstock

To dla ciała, a dla ducha: wystawa zabytkowych straganów w Ratuszu, jarmark rękodzieła na dziedzińcu rzemieślników, koncerty bożonarodzeniowe i adwentowe w kościołach, pochód ze światełkami na zamek, przejażdżki pocztowym dyliżansem i tradycyjne jasełka. Pełny program wydarzeń można znaleźć tutaj: http://www.christkindlesmarkt.de/en/your-visit/program/dates-more-1.2375579.

Gdzie: Haumptmarkt 18

Kiedy: 27.11-24.12.15

Godziny otwarcia jarmarku:

Codziennie: 10:00-21:00

24.12.15: 10:00-14:00

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Berlin

W Berlinie bożonarodzeniowych jarmarków jest ponad? 60! Od typowo tradycyjnych - z piernikami i kolędami, po mocno alternatywne - z wegańską czekoladą i artystami z dredami. Wszystkie berlińskie jarmarki są otwarte codziennie od 11:00/12:00 do 21:00/22:00, nieczynne w Wigilię.

Jednym z najbardziej fascynujących jest jarmark na placu Gendarmenmarkt. Otwiera się najwcześniej (23.11.15) i działa wyjątkowo długo - aż do Sylwestra, ale wstęp jest biletowany (codziennie 1 euro, a 31.12 - 12 euro, dzieci poniżej 12 roku życia - gratis). Co roku przybywa tu ok. 60 tys. gości. Wśród wystawców są dmuchacze szkła i mistrz orgiami, można kupić najwyższej jakości wyroby z kości słoniowej i zajrzeć do modystki - artyści-rzemieślnicy na tym jarmarku nigdy nie są przypadkowi. Przysmaki serwowane są w ogrzewanym namiocie (tu też znajduje się część straganów z rękodziełem). Przed wejściem każdy poddawany jest kontroli bezpieczeństwa, należy o tym pamiętać i nie wnosić dużego bagażu.

Godziny otwarcia: codziennie 11:00-21:00; wigilia i sylwester: 11:00-18:00

Wielki Berliński Jarmark Bożonarodzeniowy ciągnie się od Alexanderstrasse do Alexanderplatz. Tu atrakcją jest oczywiście sam kiermasz, ale przede wszystkim największe berlińskie świąteczne wesołe miasteczko. Jest to więc idealna propozycja dla całych rodzin - zastrzyk adrenaliny i endorfin na mroźnym powietrzu gwarantowany. Jarmark startuje 23.11 i działa do 24.12.15.

Sporo dzieje się też na słynnym Potsdamerplatz, który już 30.10 (do 3.01.16) przekształca się w wielką zimową krainę. Otwierany jest tu tor saneczkowy z widokiem na Bramę Brandenburską, lodowisko na świeżym powietrzu i curling. Na placu staje też najprawdziwszy drewniany szalet, czyli górska chatka serwująca specjały kuchni austriackiej. W środku jest piec kaflowy, a od 19 DJ rozkręca imprezę w stylu apres-ski.

Warto odwiedzić też inne berlińskie jarmarki: przy pałacu Charlottenburg (iście królewski, ze stołami w pałacu, które codziennie uginają się pod prezentami) czy jarmark św. Łucji w dzielnicy Prenzlauer Berg - w szwedzkim stylu, z ogniskiem, zabytkowymi karuzelami, św. Mikołajem od 17:00 i programem kulturalnym od 20:00.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Poczdam

W Poczdamie, podobnie jak w Berlinie, króluje różnorodność - tu każda dzielnica świętuje na swój niepowtarzalny sposób. W centrum miasta rozkłada się jarmark historyczny Niebieski Blask Świateł (przy Luisenplatz i Brandenburger Strasse, na jednym z pięciu rynków Poczdamu). Działa aż do 28.12, czyli na wycieczkę można się wybrać też w święta Bożego Narodzenia (większość jarmarków bożonarodzeniowych jest już spakowana przed Wigilią). Można tu spróbować przysmaków kuchni brandenburskiej, codziennie od 10 do 21 działa lodowisko.

W posiadłości koronnej Bornstedt, miejscu z listy UNESCO, do 27.12 urzęduje jarmark Romantyczna Wieś. Jest tu ogromna, pięknie oświetlona choinka i ocieplane kosze (ogólnie sporo miejsc, gdzie można się ogrzać i pokontemplować) . Jarmark jest otwarty codziennie od 11:30 do 18:30.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Neubrandenburg

To najbliższa miejscowość z tradycyjnym bożonarodzeniowym jarmarkiem dla mieszkańców Szczecina - samochodem dotrzecie tu w mniej niż 1,5 godziny. Ale trzeba się pospieszyć - jarmark działa tylko do 21.12 (niedz. i czw. 10:00-20:00, pt-sob 10:00-21:00).

Jarmark nosi nazwę Weberglockenmarkt (co można tłumaczyć jako "jarmark dzwonkowy") i ma bardzo tradycyjny, regionalny charakter. Tu motywem przewodnim są dom, rodzina i rzemiosło. Ale sztywno nie będzie: już działa lodowisko, w każdy piątek i sobotę wieczorem odbywa się party pod wielką jodłą (z muzyką na żywo), w Mikołajki (6.12) o 16:45 startuje pochód z lampionami, jest wesołe miasteczko (specjalne akcje dla rodzin w każdą środę, np. "zapłać raz, wejdź dwa razy"). Można tu kupić produkty z regionu, ale też z Berlina, Turyngii czy Saksonii. Na uroczym jarmarku dzwoneczkowym odbywają się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Codzienną ofertę zakupów uzupełniają weekendy rzemiosła artystycznego, a przy bramie Treptower Tor można podziwiać ręcznie wykonane unikalne produkty ceramiczne, tekstylne, szklane i drewniane.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Cottbus

Cottbus to po polsku Chociebuż i już sama ta nazwa zachęca do zrobienia sobie przedświątecznej wycieczki. Blisko tu mają mieszkańcy Poznania, a jeszcze bliżej - Zielonej Góry (1,5 godziny samochodem). Jarmark opanowuje całe centrum Cottbus - od wieży Spremberger Turm do zabytkowego rynku i studni miejskiej. Tu znakiem rozpoznawczym są biało-czerwone herrnhuckie gwiazdy - wszyscy starają się ozdabiać swój kawałek przestrzeni w identyczny sposób, przez co miasto dosłownie w nich tonie i jest bardzo romantycznie. W centralnym miejscu stoi bożonarodzeniowa piramida, jest też oczywiście gigantyczna choinka (i masa mniejszych). A najlepszy widok na to wszystko jest z diabelskiego młyna - ma aż 50 metrów wysokości.

Lokalni wystawcy stają na rzęsach, by zaoferować kupującym prawdziwie oryginalne prezenty, ale bez trudu dostaniecie tu też tradycyjnego dziadka do orzechów i piękne, ręcznie malowane bombki. Sporo pracy ma św. Mikołaj - codziennie od 16:00 dzieci, które zaśpiewają mu piosenkę lub powiedzą wierszyk, dostaną prezent z worka. A nocą 5. grudnia Mikołaj nasypie cukierków do każdej skarpety i bucika pozostawionego na scenie na Starym Rynku (do odbioru w Mikołajki). Listy do Mikołaja można wrzucać też do żółtej skrzynki przy scenie, część dziecięcych życzeń się spełni. Na scenie codziennie można spodziewać się koncertów. 13 grudnia koncert chóralny kolęd poprowadzi znany niemiecki dyrygent Gotthlif Fischer.

Jarmark działa od 25.11 do 23.12, otwarty jest codziennie od 11:00 do 19:00.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Wittenberga

Wittenberga to miasto Marcina Lutra - w tutejszym kościele św. Marii wygłosił większość swoich kazań. Rynek otaczają śliczne kamieniczki, bożonarodzeniowy jarmark ma więc niezwykłą, historyczną oprawę. W zabytkowych pomieszczeniach domu Cranacha i na dziedzińcu swoje produkty wystawią lokalni i zagraniczni artyści.

W długi adwentowy weekend - 4-6 grudnia - przy kościele Mariackim i na Rynku będzie można posłuchać muzyki wielu gatunków - od kolęd do tanecznej. Trzeba spróbować tradycyjnej kiełbasy Mollensdorf. Wiele atrakcji czeka na dzieci: zoo, przejażdżki na kucykach, karuzele i minipociąg. Specjalny program kulturalny dla dzieci na scenie można śledzić między 17 a 19.

Jarmark działa od 25.11 do 22.

Godziny otwarcia: niedz-śr: 11:00-19:00, czw-sob: 11:00-20:00.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Magdeburg

Wyróżnić się w gronie wspaniałych niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych nie jest łatwo. Ale nie byle jakie wrażenia czekają na tych, którzy zdecydują się w tym roku zajrzeć do Magdeburga. Największą atrakcją jest wieża widokowa Skyliner. Z tarasu na 72 metrach (w sumie wieża ma 81 metrów wysokości) przy dobrej pogodzie widoczność sięga prawie 30 kilometrów!

W drewnianej chatce na Starym Rynku na wprost Ratusza codziennie urzęduje św. Mikołaj - to pierwsze niemieckie miasto, gdzie święty ma mieszkanie. Można do niego zaglądać przez okno między 14 a 18, a czasem nawet wysłuchać bajki przy kominku. Trzeba tylko pamiętać, że codziennie o 16:30 Święty idzie otworzyć okienko w kalendarzu adwentowym. Codziennie od 14 do 18 warto się też wybrać do Domu Rzemiosła (naprzeciwko domku św. Mikołaja), gdzie własnoręcznie można zrobić gwiazdkowe prezenty. Jest lodowisko, diabelski młyn i oczywiście stragany, a na nich masa przyszłych gwiazdkowych prezentów i lokalnych specjałów gastronomicznych (np. ciasto ze smalcem).

Jarmark działa od 23.11 do 30.12.

Godziny otwarcia: niedz-czw: 11-22, pt-sob: 11-23. W wigilię nieczynne.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas

 fot. Shutterstock

Konigstein

Königstein leży ok. 40 km od Drezna, więc przy dobrej organizacji te dwa jarmarki można zobaczyć w ciągu jednego dnia (ale pamiętajcie, że każdy jarmark bożonarodzeniowy najpiękniej wygląda wieczorem). Jarmark ma historyczno-romantyczny charakter i w tym roku odbywa się nie po raz pięćsetny, a zaledwie dwudziesty, ale już i tak dorobił się zasłużonej popularności.

Jest na pewno mniejszy niż drezdeński, ale niezwykle urokliwy, a poza straganami z rzemiosłem - pełen atrakcji. Działa wyłącznie w adwentowe weekendy - w soboty i niedziele od 11 do 19.

Czego można się spodziewać? Są dwie sceny - na dużej odbywają się pokazy żonglerki, opowiadane są historie i baśnie, tę scenę odwiedza św. Mikołaj; mała scena jest miejscem adwentowych spektakli. Można się wygrzać w ruskiej bani, pooglądać pokazy starych sztuk i rzemiosła czy dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa historyczna fontanna z 1912 roku.

Co godzinę można wysłuchać 15-minutowego koncertu organowego, a o 12, 13:30 i 15 w Kościele Garnizonowym grane są spektakle Teatru Lalek. Punktualnie o 16 otwierane jest okno najdłuższego w Niemczech kalendarza adwentowego. Na każdy weekend przygotowano inny program, szczegóły na stronie: http://www.festung-koenigstein.de/de/historischer-weihnachtsmarkt.html.

Więcej informacji na stronie: www.germany.travel/christmas