Majówka dawniej - zobacz stare zdjęcia!

Dawniej weekend majowy, a także inne długie weekendy spędzało się głównie w Polsce. Mieszkańcy dużych miast wyjeżdżali w góry, nad jezioro, do pobliskich parków. Zobacz wyjątkowe zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat!
Mazury Mazury Wypoczynek na Mazurach/fot. nac.gov.pl

Wypoczynek na Mazurach

Wypoczynek na Mazurach był, jest i będzie idealną propozycją na majowy weekend. Na zdjęciu samochody osobowe stojące w pobliżu jeziora. Na pierwszym planie stoi samochód osobowy marki Simca Aronde, 1958 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Mazury, Dwie kobiety przy samochodzie osobowym marki Simca Aronde stojącym w pobliżu jeziora. Mazury, Dwie kobiety przy samochodzie osobowym marki Simca Aronde stojącym w pobliżu jeziora. Wypoczynek na Mazurach/fot. nac.gov.pl

Wypoczynek na Mazurach

Wypoczynek na Mazurach był, jest i będzie idealną propozycją na majowy weekend. Na zdjęciu dwie kobiety przy samochodzie osobowym marki Simca Aronde stojącym w pobliżu jeziora, 1958 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Zakopane Zakopane Zakopane, Gubałówka/fot. nac.gov.pl

Zakopane, Gubałówka

Także polskie góry nigdy się nie nudzą. Jednym z miejsc zawsze chętnie odwiedzanych przez turystów w Zakopanem jest Gubałówka. Na zdjęciu: panie odpoczywające na Gubałówce, (wykonanie 1939 - 1944) [zdjęcie w zasobach NAC].

Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę/fot. nac.gov.pl

Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę

Także polskie góry nigdy się nie nudzą. Jednym z miejsc, zawsze chętnie odwiedzanych przez turystów w Zakopanem jest Gubałówka. Na zdjęciu kolejka linowo-terenowa na Gubałówki, 1938 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Widok na schronisko w Morskim Oku. Widok na schronisko w Morskim Oku. Widok na schronisko w Morskim Oku/fot. nac.gov.pl

Tatry - Morskie Oko

Tatry są ciekawe o każdej porze roku. Na wiosnę można wędrować szlakami o różnej trudności. Jednym z bardziej znanych jest szlak nad Morskie Oko. Wiedzie z Palenicy Białczańskiej wprost nad jezioro. Na zdjęciu widok na schronisko w Morskim Oku [zdjęcie w zasobach NAC].

Most kamienny drogowy przy Wodogrzmotach Mickiewicza na drodze z Zakopanego do Morskiego Oka Most kamienny drogowy przy Wodogrzmotach Mickiewicza na drodze z Zakopanego do Morskiego Oka W drodze do Morskiego Oka/fot. nac.gov.pl

Morskie Oko

Kamienny most drogowy przy Wodogrzmotach Mickiewicza na drodze z Zakopanego do Morskiego Oka.  Widoczny ruch na drodze bryczki, rowerzysta, motocykl, piesi, 1931 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Tatry. Wspinaczka na Grani Fajek Tatry. Wspinaczka na Grani Fajek Tatry. Wspinaczka na Grani Fajek/fot. nac.gov.pl

Tatry. Wspinaczka na Grani Fajek

Tatry. Wspinaczka na Grani Fajek, 1942 rok. Warto zwrócić uwagę na stroje, które wówczas zakładano na wycieczki w góry [zdjęcie w zasobach NAC].

Kraków. Planty Kraków. Planty Kraków. Planty/fot. nac.gov.pl

Kraków, Planty

Kraków, Planty. Kobiety z wózkami dziecięcymi i dzieci na spacerze w parku, 1928 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Lasek Wolski w Krakowie Lasek Wolski w Krakowie Lasek Wolski w Krakowie/fot. nac.gov.pl

Lasek Wolski w Krakowie

Lasek Wolski w Krakowie. Wypoczynek na leżakach w lesie, 1932 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Poznań. Park Sołacki. Widoczni mieszkańcy podczas wypoczynku. Poznań. Park Sołacki. Widoczni mieszkańcy podczas wypoczynku. Poznań. Park Sołacki/fot. nac.gov.pl

Poznań. Park Sołacki

Poznań, Park Sołacki. Mieszkańcy Poznania podczas wypoczynku w parku spacerują całymi rodzinami, relaksują się przy stolikach nad wodą [zdjęcie w zasobach NAC].

Stoiska handlowe WSS Stoiska handlowe WSS "Społem" w Warszawie podczas obchodów 1 maja Warszawa/fot. nac.gov.pl

Warszawa

A w Warszawie mieszkańcy spacerują po mieście. Na zdjęciu stoiska handlowe WSS "Społem" w Warszawie podczas obchodów 1 maja 1969 [zdjęcie w zasobach NAC].

Powsin, Warszawa Powsin, Warszawa Powsin, Warszawa/fot. nac.gov.pl

Powsin, Warszawa

W wolny weekend Warszawiacy wybierali się także do Powsina. Na zdjęciu przystanek autobusowy w Powsinie w Warszawie, 1979. Po niedzielnym wypoczynku w Powsinie grupa osób wsiada do autobusu Jelcz PR110 linii 139 [zdjęcie w zasobach NAC].

Park Kultury w Powsinie Park Kultury w Powsinie Park Kultury w Powsinie/fot. nac.gov.pl

Park Kultury w Powsinie

Park Kultury w Powsinie. Grupa osób siedząca przy stoliku i grająca w karty, 1961 rok [zdjęcie w zasobach NAC].

Park Kultury w Powsinie Park Kultury w Powsinie Park Kultury w Powsinie/fot. nac.gov.pl

Park Kultury w Powsinie

Park Kultury w Powsinie. Tak w 1961 roku wyglądały domki kempingowe na terenie parku [zdjęcie w zasobach NAC].

Uczestnicy wycieczki na pokładzie statku przed wyruszeniem na pełne morze, Gdynia Uczestnicy wycieczki na pokładzie statku przed wyruszeniem na pełne morze, Gdynia Gdynia/fot. nac.gov.pl

Gdynia

Gdynia. Na zdjęciu uczestnicy wycieczki na pokładzie statku przed wyruszeniem na pełne morze (wykonanie 1930 - 1939) [zdjęcie w zasobach NAC].

Parku Narodowego w Pieninach - spływ Dunajcem z Czorsztyna do Szczawnicy Parku Narodowego w Pieninach - spływ Dunajcem z Czorsztyna do Szczawnicy Spływ Dunajcem/ fot. nac.gov.pl

Park Narodowy w Pieninach - spływ Dunajcem

Spływ Przełomem Dunajca tratwami to jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Na zdjęciu  Park Narodowy w Pieninach - spływ Dunajcem z Czorsztyna do Szczawnicy. Zdjęcie wykonane w 1930 roku [zdjęcie w zasobach NAC].

Więcej o: