Egipt nurkowanie. Poradnik i przewodnik bardzo praktyczny

Egipt to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z akwalungiem lub maską i rurką. To  także jeden z tych punktów na mapie świata, który jest obowiązkową pozycją nawet dla bardzo doświadczonych nurków. Nie wiesz, gdzie nurkować w Hurghadzie, Safadze czy Sharm el-Sheikh? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik i przewodnik: Egipt nurkowanie.
Shutterstock Shutterstock Nurkowanie w Morzu Czerwonym, Egipt

Egipt nurkowanie

Podwodne atrakcje Egiptu, rozsławione przez austriackiego zoologa, doktora Hansa Hassa, znanego twórcę filmów podwodnych oraz słynnego francuskiego nurka, Jacquesa Cousteau, przyciągają każdego roku całe rzesze maniaków nurkowania na każdym poziomie zaawansowania. I nic w tym dziwnego -  egipskie rafy są piękne i wciąż jeszcze niezniszczone, a baza turystyczna bardzo rozbudowana - znajdziemy tu całe mnóstwo doskonale przygotowanych, w pełni profesjonalnych baz nurkowych. Ich właściciele zadbają nie tylko o porządne szkolenie przyszłego nurka, ale także o zorganizowanie wycieczki nurkowej lub całego podwodnego safari tak, by było bezpieczne i obfitowało w atrakcje. Egipskie centra nurkowe świadczą swe usługi przez cały rok. Znajdzie się oferta dla każdego - miłośników nurkowania głębinowego i swobodnego podziwiania morskiego świata z powierzchni wody, zaledwie z maską i rurką. Polaków zachęcić może fakt, iż w wielu bazach nurkowych opiekować będą się nimi Polacy- w Egipcie nie brak zapaleńców, którzy zamienili Polskę na Egipt, żeby być bliżej swojej pasji. Wyszukiwarki internetowe pozwalają znaleźć polskie bazy w wielu lokalizacjach.

Shutterstock Shutterstock Nurkowanie w Egipcie, nurkowanie, egipt

Egipt nurkowanie

Ceny usług w bazach nurkowych są różne, trzeba poszukać najlepszej oferty. Prezentujemy przykładowe ceny za wybrane usługi w roku 2011 (pochodzą z cennika jednego z centrów nurkowych w Hurghadzie):

- jednodniowy kurs dla początkujących: 69 euro

- dwudniowy kurs dla początkujących: 80 euro

- odkrywanie uroków nurkowania ze startem z plaży: 50 euro

- 1/3/5 dni snorkelingu z łodzi: odpowiednio 16/45/65 euro

- jeden dzień nurkowania głębinowego dla zaawansowanych, dwa zejścia: 39 euro

- trzy dni nurkowania głębinowego dla zaawansowanych, sześć zejść: 109 euro

- wynajęcie pełnego ekwipunku do nurkowania na 1/3/5 dni: odpowiednio 16,50/39,60/55 euro.

Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie się na kilka dni "na morze", czyli tak zwane safari nurkowe - połączone z zakwaterowaniem na łodzi. Prawie każda duża baza nurkowa organizuje tego typu pobyty. Pełna lista dobrych i autoryzowanych centrów nurkowych znajduje się pod tym linkiem (http://www.cdws.travel/diving/diving-centers.aspx?destination=5)

Jeśli wstęp mamy za sobą, skoncentrujmy się na najbardziej atrakcyjnych miejscach, które Egipt oferuje poza zasięgiem  wzroku zwykłego człowieka.

Shutterstock Shutterstock Gubal, Egipt

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w okolicach Hurghady?

Egipt nurkowanie. Hurghada

Abu-Rimat: to miejsce leżące zarówno w pobliżu Hurghady, jak i Sharm el-Sheikh. Popularnie nazywane jest "Akwarium". W Abu Rimat żyje bardzo wiele gatunków morskich, w tym tak interesujące okazy jak rekiny lamparcie czy płaszczki i - co charakterystyczne - jest tu dość płytko. Ostroboki, barakudy i małe tuńczyki także występują tu w wielkiej obfitości, a czasami można nawet dostrzec przepływającego rafowego rekina białopłetwego.

Sławą okryte są także Wyspy Braci, oddalone od wybrzeża Egiptu o 67 km. Nie dotrzemy tu jednak inaczej niż łodzią mieszkalną w trakcie safari ze startem w Hurghadzie lub Safadze. Wyspy zwane  Małym i Dużym Bratem to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Egipcie dla doświadczonych nurków. Znajdziecie tu ponad 12 odrębnych miejsc do nurkowania. Zalety Wysp Braci? Możliwość nurkowania przy ścianie, bardzo silne prądy, dwa osiadłe wraki, malownicze rafy koralowe i wspaniałe morskie stworzenia. Spotkać można tu nawet rekiny młoty.

Bardzo atrakcyjnym wypadem nurkowym jest zejście do wraku statku Rosalie Moller. Ten przewożący węgiel statek o długości 108 metrów został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w październiku 1941 roku podczas transportu węgla do Aleksandrii. Wrak, który spoczywa na głębokości 39-50 metrów, znajduje się w zdumiewająco dobrym stanie, w niektórych miejscach pokryty jest twardymi i miękkimi koralowcami. Maszt statku można dostrzec już na głębokości 17 metrów. Niestety, nurkowanie w tym miejscu dozwolone jest wyłącznie dla bardzo doświadczonych nurków - widoczność może być słaba, występują tu bardzo silne prądy i konieczny jest specjalistyczny sprzęt.

Rajem dla nurków są stanowiska wokół Dużej Wyspy Gubal. Główną atrakcją tego miejsca jest wrak frachtowca Ulysses. Do wraku dociera się zwykle w trakcie pobytu na safari nurkowym. Łodzie cumują na noc po południowo-zachodniej stronie wyspy, a wielkim przeżyciem jest nocne nurkowanie do wraku barki, która sama w sobie nie jest może zbyt atrakcyjna, ale znajduje się w niej olbrzymie siedlisko koralowców. Wokół Dużej Wyspy Gubal można spotkać skrzydlice i żółwie morskie. Pojawiają się także doniesienia o obecności delfinów butlonosych.

Careless Reef z jej lasami koralowymi też jest bardzo popularnym celem nurków. Rafa jest sławna dzięki murenom. Rafę tworzą dwie wieże koralowców, pomiędzy którymi znajdziemy dolinę głęboką na szesnaście metrów. Doskonale odnajdą się tu mało doświadczeni nurkowie. Tym, którzy mają już doświadczenie proponuje się zejście na ponad czterdzieści metrów, w celu poznania sekretów podwodnych grot.

Shutterstock Shutterstock Zatoka Delfinów, Egipt

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w okolicach Hurghady?

Egipt nurkowanie. Hurghada

Zaledwie parę kilometrów od Hurghady leży Duża Wyspa Giftun. Wody wokół niej kryją w sobie jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania w całym Morzu Czerwonym. Południowe i wschodnie części wyspy, znajdujące się pod lustrem wody, porastają kolonie rzadkich, niezniszczonych koralowców. Mogą tu nurkować nie tylko doświadczeni płetwonurkowie, ale także ci, który lubią podziwiać morskie głębiny z powierzchni. Głębokości na tym obszarze wahają się od pięciu do dwudziestu pięciu metrów.
Po wschodniej stronie wyspy leży Erg Sabina. Znajduje się tu ogromne wzniesienie, utworzone przez niezwykłe korale ogniste.

Popularnym miejscem dla mniej doświadczonych nurków (choć nie tylko), jest Rafa Abu-Nugar, gdzie w ciągu godziny można dotrzeć z Hurghady. To właśnie tutaj spotkać możemy słynne delfiny butlonose, ryby-papugi, żółwie morskie, a także majestatyczne ośmiornice.

Rafa delfinów (Fanoos) należy do najpiękniejszych raf leżących na północ od Dużej Wyspy Giftun. Dostać się tu można wyłącznie wynajętą łodzią lub statkiem. Miejsce kojarzy się z laguną w kształcie podkowy. Od wschodniej strony znajduje się bardzo ciekawa ściana, wzdłuż której można długo dryfować podziwiając podwodną faunę.

Na koniec zostawiliśmy jedną z najbardziej zapierających dech w piersiach atrakcji - zejście do Zatopionego Miasta, leżącego zaledwie kilka metrów od brzegu w pobliżu miasteczka Sahl Hasheesh. Zobaczymy tu masę kolumn i budowli przypominających podmorskie świątynie. Wśród nich pływają najbardziej kolorowe stworzenia morskie, jakie można sobie wyobrazić.

Egipt nurkowanie Egipt nurkowanie Egipt nurkowanie/Fot. Shutterstock

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w okolicach Aleksandrii?

Egipt nurkowanie. Aleksandria

Podwodne stanowiska archeologiczne Montazah i Maamoura, znajdują się w niewielkiej zatoce we wschodniej części Aleksandrii. Na morskim dnie leżą tu pozostałości antycznych świątyń. Ogromną atrakcją jest długi (ok. 200 m) kamienny pomost z I wieku. Otaczają go liczne szczątki amfor i kotwic. Maamoura znajduje się na wschód od stanowiska Montazah. Można tam obejrzeć pozostałości po innym kamiennym pomoście, datowanym mniej więcej na ten sam okres. Jeszcze kilka lat temu na dnie można było znaleźć wyroby okrętowe z brązu. Niektórzy mówią, że wciąż warto szukać.

Względnie nowym stanowiskiem do nurkowania jest wrak statku Dalia S. Statek ten zatonął u wybrzeży Aleksandrii w 2000 roku. Wrak jest bardzo skorodowany, gdyż statek przewoził ładunek kwasu azotowego, który na skutek katastrofy wydostał się na zewnątrz przez uszkodzone części statku. Miejsce idealne do eksploracji, choć raczej dla doświadczonych nurków

Inne intrygujące wraki, to HMS Attack i SS Aragon. SS Aragon to transportowiec zatopiony po storpedowaniu przez niemiecki okręt podwodny. GHMS Attack - niszczyciel, który płynął mu na ratunek, ale prawie przepołowiony zatonął w pobliżu. Oba znajdują się w odległości około trzynastu kilometrów od wybrzeża i są obowiązkowym punktem safari nurkowych w tym rejonie.

Shutterstock Shutterstock Nurkowanie w Egipcie

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w okolicach Aleksandrii?

Egipt nurkowanie. Aleksandria

Stanowisko archeologiczne Abu-Kir to kolejne wspaniałe miejsce dla nurków. Prowadzone są tu prace nad pełnym odkryciem dwóch zatopionych miast - Heraklionu i Kanoposu. Znaleziono tu ruiny świątyni boga Amona, a także wiele gigantycznych posągów, naczynia i wraki statków. Tam, gdzie miało leżeć Kanopos, odkryto greckie i rzymskie amfory. Projektowane jest tu obecnie podwodne muzeum.

Pary nurkujące wspólnie powinny wybrać się na Wyspę Zakochanych. Pod wodą leżą tu ruiny pałacu Kleopatry, gdzie wedle legendy Marek Antoniusz wyznał jej miłość. Wokół ruin można oglądać także pozostałości statków, a także amfory służące niegdyś do przewozu wina. Miejsce jest wyjątkowo atrakcyjne i nawet samotni nurkowie nie powinni go przegapić.

Najważniejszą i największą atrakcją dla nurków przyjeżdżających do Aleksandrii jest niewątpliwie Wyspa Faros. Wyspa jest zresztą wyspą jedynie z nazwy, w rzeczywistości to rozciągnięte na powierzchni pond pięciu kilometrów kwadratowych stanowisko archeologiczne, dokumentujące wspaniałą przeszłość Aleksandrii. To na wyspie Faros stała słynna latarnia morska (jeden ze starożytnych cudów świata), architektoniczny wyczyn, wznoszący się na ponad sto siedemnaście metrów. W całym rejonie Faros można podziwiać szczątki skarbów architektury: obejrzymy tu kolumny, posągi, a także rzeźby sfinksów i części muru otaczającego miasto oraz - oczywiście - fascynujące ruiny starożytnej latarni.

Shutterstock Shutterstock Nurkowanie w Egipcie

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w Sharm el-Sheikh?

Egipt nurkowanie. Sharm el-Sheikh

Według wielu, to właśnie okolice Sharm el-Sheikh są najatrakcyjniejsze do nurkowania w Egipcie. Masa atrakcji pozwoli zapełnić bardzo dużo czasu.

Ras Muhammad to znany chyba na całym świecie, bo dość nietypowy park narodowy. Znajdują się tu najlepsze i najatrakcyjniejsze miejsca do nurkowania w okolicach Sharm el-Sheikh. W zasadzie Ras Muhammad to cały przylądek, zbudowany z prastarych raf koralowych, które wyłaniają się z morza. Poza swoimi walorami dla nurków, Ras Muhammad jest jednym z najpiękniejszych miejsc na całym półwyspie Synaj. W Ras Muhammad można zobaczyć wyjątkowe morskie stworzenia, z rekinami włącznie.

 

Najpopularniejsze miejsce na terenie Parku to Aleja Płaszczek prowadząca na początku przez piękną jaskinię na głębokości pięciu metrów. Po jej przepłynięciu schodzimy na osiemnaście metrów, aby podziwiać liczne przeźroczki. Kawałek dalej znajdują się stanowiska, przy których zobaczyć można płaszczki, barakudy i tuńczyki. Nurkować może tu każdy, nawet osoby na niskim poziomie zaawansowania. Popularne jest też pływanie z samą maską i rurką.

Niesamowitym doznaniem jest nurkowanie na rafie Rekinów i rafie Yolanda,  połączone z podziwianiem Miasta Ukwiałów. Jest to jednak rozrywka dostępna wyłącznie dla doświadczonych nurków. Na Rafie Yolanda można zobaczyć dwa szczyty, wznoszące się na osiemset metrów. Nazwa Yolanda pochodzi od frachtowca, który zderzył się z rafą w 1980 roku. Ładunek statku wciąż znajduje się po zachodniej stronie rafy. Pozostałością są także... muszle klozetowe i zlewy ze statku. Spotkamy tu rekiny młoty, rekiny rafowe, barakudy oraz mniejsze gatunki ryb i wiele gatunków płaszczek.

Shutterstock Shutterstock Nurkowanie w Egipcie, Rafa Jackson

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w Sharm el-Sheikh?

Egipt nurkowanie. Sharm el-Sheikh

Rafa Jacksona to wielkie skupisko koralowców, a jednocześnie ogromne siedlisko fauny morskiej. Można tu zobaczyć przepływające blisko barakudy, karanksy i większe drapieżniki. Jest to miejsce, gdzie zazwyczaj nurkują profesjonaliści, występują tu bowiem bardzo silne prądy, których początkujący mogą nie opanować.

Rafa Gordona, dostępna wyłącznie łodzią, także jest szalenie popularnym miejscem, obfitującym w niesamowitą podwodną faunę. Rafę zamieszkują przeróżne morskie stworzenia, znajdują się tu zachwycające formacje koralowe i wrak statku - frachtowca Lullia. Fascynującym miejscem jest  amfiteatr rekinów - głęboki na ponad dwadzieścia cztery metry lej, przy którego dnie podziwiać można śpiące rekiny - widok jest niezapomniany.  Na rafie zobaczymy także ośmiornice, wargacze, rekiny rafowe oraz wiele gatunków kolorowych rybek.

W tych okolicach znajdziemy więcej interesujących wraków. Dwa bardzo popularne to Dunraven i Thistlegorm. Ten drugi uznawany jest za najbardziej atrakcyjny wrak statku na świecie. Brytyjski okręt SS Thistlegorm w 1941 został zbombardowany przez wojska niemieckie. W 1951 roku jego wrak został odkryty przez sławnego Jacquesa Cousteau. Wrażenia z nurkowania są tu niesamowite. Dunraven był z kolei angielskim parowcem pływającym do Indii. Mogą tu nurkować tylko osoby z doświadczeniem. W środku można spotkać gigantyczne moreny i ciekawe okazy barwen.

Położony na północ od Zatoki Naama Bliski Ogród to obszar zamieszkały przez interesujące zwierzęta morskie i malownicze koralowce. Żeby tu nurkować, nie trzeba być zaawansowanym nurkiem. Jest to też szalenie popularne miejsce do snurkowania. W pobliżu znajdziemy jeszcze dwa "ogrody", oba również warte uwagi.

Egipt nurkowanie Egipt nurkowanie Egipt nurkowanie/Fot. Shutterstock

Egipt nurkowanie. Gdzie nurkować w Nuweibie?

Egipt nurkowanie. Nuweibia

To właśnie w pobliżu Dahabu znajdziemy słynną na cały świat "Blue Hole", czyli dosłownie "Błękitną Dziurę". Niesamowicie głęboka, kryje w sobie niewiarygodne podwodne krajobrazy. Nurkowanie tutaj wymaga dużych umiejętności technicznych i bywa niebezpieczne, jednak każdy, kto już tu nurkował pragnie wrócić do tej przygody.

Znajdują się tu oczywiście także miejsca idealne dla początkujących lub tych, którzy nie lubują się w niebezpiecznych przygodach. Leżące w pobliżu hotelu Hilton Islands 7 Pinnacles to właśnie takie miejsce. Nazwa pochodzi od wielkich słupów koralowych, wyjątkowo malowniczego elementu krajobrazu. Jest tu stosunkowo płytko, a woda ma tu nadzwyczaj piękny kolor. Żyje tu dużo kolorowych ryb, spotkać można także głodne barakudy.

Jednym z najbardziej znanych miejsc do nurkowania w Dahabie jest tak zwany kanion, zwany także Akwarium. Na głębokości dwunastu metrów można tu dotrzeć do otworu, przez który można przejść do faktycznego akwarium. To ulubione miejsce nurków głębinowych, oblegane zwłaszcza w księżycowe noce podczas nocnych zejść. W niesamowitym świetle można oglądać anthiasy, grupery, żółwie, ślimaki nagoskrzelne, ryby przeźroczkowate i ośmiornice.Łatwe nurkowanie z brzegu można także zaliczyć w bardzo znanej jaskini zwanej... Niższe Oczekiwania. Nurkować można tu na wszystkich poziomach zaawansowania. Obejrzymy tu dwie wspaniałe rafy z pięknymi koralowcami i bardzo zróżnicowanymi gatunkami zwierząt morskich, takich jak żółwie, mureny oraz ryby wargaczowate.

Piękna rafa Lighthouse to znane miejsce, w którym szkolą się początkujący nurkowie ze wszystkich baz w okolicy. Fantastycznie nurkuje się tu też z rurką. Wielka różnorodność formacji koralowych, które można tu odkryć oraz piękne gatunki ryb, które można podziwiać, umila każdy wypad pod wodę. W Lighthouse żyją żółwie, delfiny i duże ryby pelagiczne. Zobaczymy tu też bardzo dużo koników morskich. Jeśli nadal chcemy popływać i podziwiać bez większego wysiłku, to wybrać się należy do Trzech Basenów - płytkich i  piaszczystych. Najgłębszy z basenów ma cztery metry głębokości, a kiedy przepłyniemy baseny, trafimy do przejścia w rafie gdzie króluje dwudziestometrowe zbocze z ogrodem koralowców.

Więcej o: