Prowansja - uroki południowej Francji

Do niedawna kolejne pokolenia Francuzów żartowały sobie na temat prostaczków z Prowansji. Dziś tłumnie przyjeżdżają tu turyści, a Prowansja znana jest jako kraina artystów i filmowców. Witajcie w krainie kwitnącej lawendy i zachwycającej przyrody. W Prowansji czeka wszystko, co powinien mieć raj na ziemi.
prowansja, lawenda, francja prowansja, lawenda, francja Fot. 123rf

Prowansja

Prowansja to obecnie najchętniej odwiedzana część Francji. Zapomnijcie o pięknym, ale wielkomiejskim Paryżu - w Prowansji znajdziecie atmosferę międzynarodowego luzu, wspaniałe kafejki podające na śniadania święte o tej porze croissanty i wszechobecny luz, tak typowy dla południa Europy, a którego próżno już szukać w zabieganym Paryżu.

Prowansja ma klimat typowy dla krajów śródziemnomorskich, gdzie lata są upalne, a zimy łagodne i ciepłe. Tu prosto z gór schodzi się do morza, po zachwycająco pięknym wybrzeżu rozsiane są wsie i miasteczka, a w wielu miejscach utworzone zostały rezerwaty i parki przyrodnicze - od Morza Śródziemnego po Alpy Nadmorskie. Na miłośników przyrody czekają w Prowansji takie cuda natury jak największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon czy położone w delcie rzeki Rodan rozlewiska i bagna na terenach Regionalnego Parku Narodowego Camargue (największe w Europie). Prowansję warto odwiedzić wiosną, kiedy rozkwitają kwiaty lub latem, gdy w lipcu i sierpniu w wielu miastach odbywają się festiwale, a na równinie Valensole zakwita tak charakterystyczna dla tego regionu lawenda.

 

Francuskie kurorty. Deauville - Trouville

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Prowansja, Camargue Prowansja, Camargue Fot. Shutterstock

Co warto zobaczyć w Prowansji? Camargue

Camargue to idealne miejsce dla miłośników niespotykanej przyrody. Umiejscowiony w delcie Rodanu wielki rezerwat o powierzchni 85 tys. hektarów rozciąga się w okolicach jeziora Vaccares (Étang de Vaccares), czyli największej laguny tej delty. Jest to najbardziej niezwykłe miejsce we Francji: zielone pola ryżowe, pokryta bujną roślinnością równina, pełna lagun i piaszczystych łach, gdzie spotkać można około 400 gatunków rzadkich ptaków, stada dzikich koni a także czarne byki, które - o czym nie każdy wie - są wykorzystywane podczas corridy we Francji i Hiszpanii. Na terenach Camargue koniecznie trzeba spróbować znanego na całym świecie ryżu, który jest ważnym składnikiem wielu lokalnych potraw, np. gulaszu z byka czyli daube de taureau.

Szukając noclegu w Camargue najlepiej zawitać do Musée Camarguais Parc Naturel Régional de Camargue (www.parc-camargue.fr), dokąd dojedziemy z Arles w kierunku St-Maries-de-la-Mer. W punkcie informacyjnym parku dowiemy się wszystkiego o możliwościach zwiedzania i aktywnego spędzenia czasu (np. , a także spędzenia nocy w jednym z mas, czyli dawnych zagród służących pierwotnie za schronienie tutejszym pasterzom, a dziś przerobionych przez właścicieli na turystyczne kwatery.

 

Francja. Słynny kurort Megeve

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Prowansja, Awinion Prowansja, Awinion Fot. Shutterstock

Co warto zobaczyć w Prowansji? Awinion

Awinion nazywane jest francuskim ogrodem. To kwintesencja Prowansji. Miasto Awinion (Avignon) zostało założone w 48 roku p.n.e., i naprawdę czuć tu oddech przeszłości. Warto odwiedzić XIV-wieczny Pałac Papieski w stylu gotyckim - dawną siedzibę papieży. Zbudowana z białego kamienia warownia jest największą europejską budowlą gotycką. Do absolutnych must see Awinionu należą także XIII-wieczna katedra romańska z freskami autorstwa Simone Martiniego oraz oczywiście słynny "most w Awinion" z wiersza K.K Baczyńskiego, czyli most Pont Saint Benezet (most św. Benezeta) datowany na XII wiek. Cały ten kompleks został wpisany na listę UNESCO. Wreszcie nasze oczy zachwyci XIII-wieczna synagoga, gdzie zachowały się fragmenty równie starego pieca, w którym wypiekano chleb na paschę. Z Awinionu mamy około 50 km do Saintes-Maries-de-la-Mer - jeśli po całym dniu zwiedzania zechcemy wybrać się na plażę z pięknym widokiem i ciepłą wodą, to właśnie tam warto się udać.

 

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Prowansja, Marsylia Prowansja, Marsylia Fot. 123rf

Co warto zobaczyć w Prowansji? Marsylia

Marsylia to piękne portowe miasto, w którym czuje się międzynarodowy klimat. Warto poczuć atmosferę tego barwnego miejsca i wybrać się na spacer do starego portu rybackiego czy na przystań promów, a przy okazji zwiedzić XIII-wieczne forty. Jest tu też wspaniała XIX-wieczna Bazylika Notre-Dame-de-la-Garde w stylu bizantyjskim, skąd widać przepiękną panoramę Marsylii. Na dzwonnicy bazyliki znajduje się dziesięciometrowa złocona statua Matki Boskiej.

Ogromnym przeskokiem będzie wizyta w Cite Radieuse, słynnym budynku mieszkalnym, który uchodzi za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł architektury nowoczesnej (Cite Radieuse dał początek nurtowi zwanemu brutalizmem). Duże wrażenie na zwiedzających zrobi zapewne marsylski Ogród Ruin, gdzie znajdziemy pozostałości portu z IV wieku. Koniecznie trzeba też zobaczyć XVII-wieczne hospicjum La Vieille Charite. Warto też wybrać się na wysepkę, na którą z portu co godzinę odpływa statek. Wysepka znajduje się 3,5 km od Marsylii i stoi na niej XVII-wieczny zamek Chateau d'If, który pełnił funkcję więzienia, a unieśmiertelniony został w powieści "Hrabia Monte Christo" Aleksandra Dumasa.

 

Francja. Na luzie w Lozere

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Gourdon, Grasse, francja, prowansja Gourdon, Grasse, francja, prowansja Fot. Shutterstock

Alpy Francuskie pachnące lawendą - Gourdon i Grasse

Alpy Francuskie to jedne z najpiękniejszych łańcuchów górskich na świecie, wymarzone do uprawiania zimowych sportów i letnich wędrówek - na turystów czekają tu setki kilometrów szlaków do przemierzenia, zwłaszcza na południu, gdzie stoki są bardziej nasłonecznione. W Alpach Francuskich Można uprawiać też kajakarstwo, żeglugę na tratwach, lotniarstwo i jazdę rowerami górskimi.

Ceny za wypoczynek w tym miejscu są umiarkowane, zaś oferta noclegowa bogata i bardzo zróżnicowana. Jednym z chętnie odwiedzanych miejsc w Alpach Francuskich jest Brides les Bains, miasteczko znane z uzdrowisk ze źródłami termalnymi. Jest tu także baza odnowy biologicznej i jedyne w Alpach kasyno. Łącznie w Alpach Francuskich znajduje się około 1100 tras a także 4 parki snowboardowe.

 

Alpy Francuskie na wakacje: Gourdon i Grasse


Niedaleko Camargue znajduje się pasmo gór Gorges du Loup, które ciągnie się wzdłuż rzeki Loup i dociera do malowniczej miejscowości Gourdon, gdzie z miejscowego pałacyku rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki i morze. By zaliczyć piękne widoki warto też wybrać się na taras XIII-wiecznego zamku, w którym - choć jest własnością prywatną - mieszczą się dwa muzea otwarte dla zwiedzających. Od Gourdon już tylko rzut beretem dzieli nas od Grasse, słynącego z produkcji doskonałych perfum. Grasse stało się ośrodkiem wyrobu perfum już w XVI wieku. Perfumy w Grasee produkuje się głównie z kwiatów, warto tu przyjechać w pierwszym tygodniu sierpnia na święto jaśminów i w maju na wystawę róż. Koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Perfum oraz słynną perfumerię Fragonard, gdzie zobaczymy jak wytwarza się perfumy.

 

Narty latem? Czemu nie?

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

digne, francja, prowansja, alpy digne, francja, prowansja, alpy Fot. Shutterstock

Alpy Francuskie na wakacje: Digne-les-Bains

Do Digne-les-Bains trzeba przyjechać na imprezę, z której słynie Prowansja. Na początku sierpnia, przez cztery dni, świętuje się tu koniec zbiorów lawendy, a stoiska przy głównej ulicy miasteczka uginają się od słoików miodu lawendowego oraz innych lawendowych produktów. Ostatniego dnia festiwalu na ulicach odbywa się kolorowa parada z tańcami i muzyką, a na początku korowodu idzie polewaczka, spryskując ulice słodką wodą lawendową. Samo Digne-les-Bains jest uzdrowiskiem mogącym pochwalić się posiadaniem aż siedmiu gorących źródeł - tutejszy Etablissement Thermal jest tłumnie odwiedzany przez kuracjuszy.

O Digne mówi się, że jest alpejską stolicą lawendy, ale także ośrodkiem rzeźby współczesnej - tę można podziwiać spacerując ulicami miasteczka. Na pewno warto zajrzeć do wyjątkowego Musee Municipal, które mieści się w dawnym przytułku miejskim i dysponuje ciekawym zbiorem malarstwa włoskiego, flamandzkiego i francuskiego z XVIII i XIX wieku. Do miejscowych atrakcji zalicza się także centrum tybetańskie, za to prawdziwym must see jest najstarsza część miasta. Zaczyna się tuż za XIX- wieczną Grande Fontaine. Blisko znajdującego się w tej części Digne XIV-wiecznego klasztoru mieści się z kolei sklep Jardin Boutanique des Cordeliers, pełen ziół leczniczych.

 

Podróże kulinarne. Gdzie zjemy najsmaczniej?

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Francja wycieczki, Prowansja, Cannes, Lazurowe Wybrzeże Francja wycieczki, Prowansja, Cannes, Lazurowe Wybrzeże Cannes, fot. Shutterstock

Lazurowe Wybrzeże: Cannes

Kto nie marzył choć raz w życiu o spędzeniu wakacji na Lazurowym Wybrzeżu? Ta znana niemal wszystkim, owiana nutką romantyzmu i bardzo filmowa część Francji znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Na Lazurowym Wybrzeżu znajdziemy wszystko, co potrzebne do wypoczynku: luksusowe, ale przytulne kąpieliska, lasy i ogrody oliwne, pasma gór i wypalone stepy, głębokie wąwozy. Wybrzeże odwiedza około 10 milionów turystów rocznie, więc zaplecze hotelarskie jest ogromne, a oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej mamy mariny, kąpieliska i kasyna. Ceny w sezonie za mieszkanie są wysokie, warto wybrać się tu wczesną jesienią lub wiosną, chyba że skorzystamy z promocyjnych ofert biur podróży. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse, La-seyne-sur-Mer i Saint-Tropez. W okolicach plaż wybrzeża szeroką ofertę turystyczną, od ekskluzywnych hoteli i pensjonatów, po zwykłe campingi. Niedaleko wybrzeża mamy też wyspy Porquerolles, nazywane złotymi, które są rajem dla płetwonurków.

Wszyscy słyszeliśmy o Cannes, choć w mediach pojawia się zazwyczaj raz w roku, podczas słynnego festiwalu filmowego. I choć Cannes wydaje się niezwykle reprezentacyjnym miastem i nazywane jest najbardziej prestiżowym kurortem Lazurowego Wybrzeża, to w rzeczywistości jest niewielką miejscowością, której główna część zawęża się do kilkunastu ulic. Skąd więc wzięła się popularność Cannes? W latach 30 XIX wieku małą rybacką osadę odkryła francuska arystokracja. Do dziś można podziwiać powstałe wówczas wille. Warto wybrać się na spacer główną promenadą miasta, czyli La Croisette, wzdłuż której możemy podziwiać najdroższe hotele w mieście, odwiedzane przez gwiazdy filmowe. To przy tej promenadzie trafimy na odbite w chodnikowych płytach dłonie największych gwiazd kina. Tu piękno natury (wspaniałe rozarium) miesza się z oszałamiająco drogimi, ekskluzywnymi butikami, a międzynarodowy klimat z luksusowym blichtrem. Poza tym Cannes to także wspaniałe piaszczyste plaże oraz charakterystyczny, główny  port jachtowy Francji, wzdłuż którego  rozmieszczono domy z kolorowym fasadami. Warto wybrać się na wzgórze Le Suquet, z którego rozciąga się piękny widok na miasto, a na jego szczycie znajduje się Musee de la Castre. Wakacje w Cannes to luksus, ale trzeba spędzić tu choć jeden dzień, bo Cannes dla południa Francji jest jak wieża Eiffla dla Paryża.

 

TOP 25. Najlepsze miejsca na wakacje 2011 na świecie

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Prowansja, Monte Carlo, Lazurowe Wybrzeże, Prowansja, Monte Carlo, Lazurowe Wybrzeże, Fot. Shutterstock

Lazurowe Wybrzeże: Monte Carlo, Saint-Tropez, Nicea

Monte Carlo to dzielnica księstwa Monako, najmniejszego niezależnego państwa  świata, znana z okładek chyba wszystkich możliwych zagranicznych bulwarówek, zarówno z powodu chętnie bywających tam celebrytów, jak i odbywających się w Monte Carlo wyścigów Formuły 1, które przyciągają tłumy fanów. Położone na stoku górskim nad Morzem Liguryjskim Monte Carlo słynie z pięknych plaż i kasyn, ale jest tu także kąpielisko morskie, ogród botaniczny i uzdrowisko, a dla miłośników sztuki - Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych. Wreszcie, w Monte Carlo mamy szansę zaznać trochę blichtru i odwiedzić zamek, gdzie mieszka rodzina królewska, stadion piłkarski AS Monaco i port jachtowy, gdzie cumują jachty najbogatszych ludzi na świecie.

Lazurowe Wybrzeże - szlakiem malarzy

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Francja wycieczki, Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, Saint Tropez Francja wycieczki, Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, Saint Tropez Fot. Shutterstock

Lazurowe Wybrzeże: Monte Carlo, Saint-Tropez, Nicea

Saint-Tropez - znane dzięki dyżurnemu żandarmowi wszechczasów, czyli postaci wykreowanej przez wybitnego aktora Louisa de Funèsa, to kraina marzeń wielu turystów. Tu znajduje się Zatoka Milionerów, której port wypełniony jest po brzegi drogimi jachtami, tu swoje wille mają gwiazdy filmowe, od Romana Polańskiego po Brigitte Bardot. Od momentu gdy ta ostatnia wystąpiła w filmie "I Bóg stworzył kobietę", Saint-Tropez przyciąga tłumy. Oprócz wspaniałych plaż i portu, warto przejść się ulicami pełnymi jednych z najdroższych butików w Europie.

 

Najpiękniejsze plaże Europy

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Lazurowe Wybrzeże, Francja. Lazurowe Wybrzeże znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Ta część Francji słynie z luksusowych kurortów i pięknej pogody. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse i Saint-Tropez. Oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej są tu mariny, kąpieliska i kasyna. Lazurowe Wybrzeże, Francja. Lazurowe Wybrzeże znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Ta część Francji słynie z luksusowych kurortów i pięknej pogody. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse i Saint-Tropez. Oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej są tu mariny, kąpieliska i kasyna. Nicea, Lazurowe Wybrzeże/Fot. 123rf

Lazurowe Wybrzeże: Monte Carlo, Saint-Tropez, Nicea

Nicea stała się drugą po Paryżu najważniejszą atrakcją turystyczną Francji. Położona nad piękną Zatoką Aniołów, ma doskonały mikroklimat, a słońce świeci tu 320 dni w roku. W Nicei jest wszystko: piękne dzielnice, dużo zieleni, wspaniałe sklepy i najlepsze plaże Francji z czystą wodą. Bajkowa podróż zaczyna się już od otoczonej palmami i egzotycznymi roślinami alei Promenade des Anglais, gdzie można zobaczyć zachwycające rajskie ptaki. Dalej mamy do wyboru: wyjątkową architekturę, ciekawe muzea sztuki współczesnej, piękne parki, targi kwiatowe i domy handlowe. Starówka w Nicei przypomina klimatem włoskie miasteczka, pełna jest krętych uliczek, kawiarenek i restauracji. Do obowiązkowego programu zwiedzania należy wzgórze zamkowe La Colline du Chateau, skąd mamy niepowtarzalny widok na miasto, a teren wzgórza, przekształcony w park kwiatowy, kryje w sobie wodospad. Wreszcie trochę historii: niedaleko centrum znajduje się Rosyjski Sobór Prawosławny imienia św. Mikołaja, wzorowany na moskiewskiej cerkwi Wasyla Błogosławionego, gdzie znajdziemy wiele cennych ikon.

 

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Więcej o: