Najpiękniejsze wyspy Morza Bałtyckiego

Na wakacje zwykle wybieramy się na wyspy greckie, hiszpańskie. Rzadziej na mniej zatłoczone, a równie urokliwe wyspy Morza Bałtyckiego. Może pora to zmienić? Bornholm, Olandia, Gotlandia, Wolin, Uznam, Rugia, Alandy czekają
Wybrzeże Bornholmu, Dania / fot. Małgorzata Miłaszewska/CC/Wikipedia.com Wybrzeże Bornholmu, Dania / fot. Małgorzata Miłaszewska/CC/Wikipedia.com Wybrzeże Bornholmu, Dania / fot. Małgorzata Miłaszewska/CC/Wikipedia.com

Bornholm

Bornholm

Niedaleko, bo zaledwie 100 kilometrów od naszego wybrzeża leży najpiękniejsza i najcieplejsza wyspa Bałtyku. Podobno, gdy Bóg stworzył Danię, zostało mu jeszcze kilka pięknych kawałków, które rzucił w morze. Tak powstał Bornholm przez Duńczyków zwany "Słoneczną Wyspą" lub "Majorką Północy", bo ma najwięcej pogodnych dni w całej Danii. Za sprawą ciepłego klimatu, tak odmiennego niż w reszcie kraju, na Bornholmie rosną nawet figi.

Wyspa licząca 588 km2 oczarowuje swoim naturalnym pięknem. Na południu znaleźć można wspaniałe plaże z drobnym, białym piaskiem, a w północnej części strome klify i skały ze słynną Jons Kapel.

Zabudowa miasteczek wprowadza spokojny, sielski klimat. Typowe są niskie, drewniane lub w połowie drewniane domki, na ogół kryte czerwoną dachówką i obowiązkowo kolorowo malowane. Stolicą wyspy jest Rønne. Tu żyje jedna trzecia wszystkich mieszkańców Bornholmu. Warto zwiedzić znajdujący się w mieście najstarszy w Danii teatr i do dziś używaną kuźnię z XVIII w. Przy ulicy Krystalgade zachowała się także najstarsza na wyspie XIX-wieczna fabryka ceramiki, gdzie można się przyjrzeć, jak wytwarzana jest bornholmska porcelana.

Wybrzeże Bornholmu można przejechać na rowerze / fot. ShutterstockWybrzeże Bornholmu można przejechać na rowerze / fot. Shutterstock

Najbardziej atrakcyjne dla turystów jest jednak nadmorskie miasteczko Svaneke, czyli tzw. łabędzie miasto. Można tu podziwiać całe uliczki z zabudowaniami pochodzącymi z XVI i XVII wieku. Domy wyglądają tak samo jak 200 lat temu. W miejscowej wędzarni zjeść trzeba śledzie - specjał Bornholmu.

Warto też odwiedzić miasteczko Gudhjem, malowniczo położone na zboczach schodzących w stronę morza. To ulubione miejsce malarzy, którzy chętnie uwieczniają domki o czerwonych dachach i wiatraki, których jest tu aż czternaście w tym największy na wyspie - Gudhjem Mole.

Zobacz także:

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

10 najpiękniejszych plaż w Niemczech

Zwycięzcy konkursu popłyną na Bornholm Zwycięzcy konkursu popłyną na Bornholm Bornholm/Fot. Shutterstock

Bornholm

Bornholm - warto wiedzieć:

Wyspa jest rajem dla rowerzystów. Wyznaczono tu 250 km ścieżek rowerowych. Do wyboru są bardziej pagórkowate trasy zachodniego i północnego wybrzeża, łagodne, ciągnące się wzdłuż plaż drogi na południu oraz ścieżki centralne, wiodące przez bukowe lasy. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu, dojazd do najważniejszych atrakcji jest bezproblemowy. Darmową mapkę ścieżek dostać można w każdym punkcie informacyjnym.

Dodatkową atrakcją Bornholmu są towarzyszące plażom pola ruchomych wydm, które dochodzą nawet do kilkunastu metrów. Przebywanie na wydmach jest dozwolone.

Najpiękniejsza plaża Bornholmu znajduje się w Dueodde na południowym wybrzeżu. Jej niespotykanie drobny piasek używany był niegdyś do wyrobu klepsydr.

Bornholm to wyspa artystów. Otwarte pracownie zachęcają by podpatrzeć tajniki sztuki, kupić powstałe na naszych oczach arcydzieła ze szkła, kamienia i bursztynu. Wyspa słynie też z naturalnej kuchni, gdzie prym poza złotym wędzonym śledziem wiodą miejscowe sery i słodycze. Będąc z dziećmi warto odwiedzić fabrykę cukierków w Svaneke.

Bornholm. Wyjątkowe atrakcje na Bornholmie:

Na Bornholmie znajduje się kilka wyjątkowych atrakcji. Jedną z nich jest centrum średniowiecza w Osterlars, które przenosi turystów do lat 1300-1450. Goście w aktywny sposób uczestniczyć mogą w popularnych w średniowieczu zabawach, przyglądają się pracy rzemieślników, poznają średniowieczną modę i sztukę gotowania. Odwiedzają ponadto stary młyn wodny, a także ruiny warownego zamku Hammerhus, który przez wieki strzegł niezależności wyspy.

W Parku Motyli i Krainie Tropików w Nexo w południowo-wschodniej części Bornholmu podziwiać można wielobarwne motyle oraz imponujący ogród pełen kwiatów.

Na Bornholmie znajduje się także najstarszy w Danii park rozrywki - Joboland, który jest połączeniem parku wodnego z zoo i wesołym miasteczkiem.

W Muzeum NaturBornholm - nowoczesnym multimedialnym centrum wystawienniczym - przenieść się można w czasie o 1700 mln lat wstecz. Obiekt położony jest w centralnej części duńskiej wyspy. Powinien się tu wybrać każdy, kto pragnie odkryć tajemnice Bornholmu.

Na Bornholmie znajduje się także najdłuższy w Danii wyciąg linowy wiszący ponad wodami "Opalowego Jeziora". Szalony zjazd na linie rozpoczyna się na brzegu na wysokości 50 metrów. Trasę długości 290 metrów pokonuje się z maksymalną prędkością 55 km/godz.

Dumą wyspy są lśniące bielą kościoły rotundowe pochodzące z XII i XIII wieku. W całej Danii jest ich siedem, z czego cztery na Bornholmie. Świątynie znajdują się w Nyker, Olsker, Nylars i Sterlars.

Jak dotrzeć: Bezpośrednio z Polski dopłyniemy na Bornholm promem ze Świnoujścia lub z Kołobrzegu.

Zobacz także:

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

9980254
Olandia / fot. Shutterstock Olandia / fot. Shutterstock Olandia / fot. Shutterstock

Olandia

Olandia

Na południowo-wschodnim Bałtyku leżą dwie szwedzkie wyspy - Olandia i Gotlandia.

Olandia (1344 km2) jest długa i wąska. Z kontynentem łączy ją jeden z najdłuższych mostów w Europie, który przenosi podróżnych w całkowicie inną scenerię.

Słoneczna i wietrzna Olandia jest unikatowa, ponieważ krajobrazowo zupełnie nie przypomina Szwecji. Tuż obok typowo europejskich kwiatów rosną tu gatunki z syberyjskiej tundry, a także 40 gatunków storczyków. Południowa cześć to obszary stepowe - bujne wrzosowiska wpisano na listę UNESCO. Do tego dochodzą czyste plaże wybrzeża Olandii. Najładniejszą i najlepiej przygotowaną jest piaszczysta Boda Sand w północno-wschodniej części wyspy.

Charakterystycznym elementem bezkresnych nizin Olandii są magiczne kręgi, olbrzymie kamienie runiczne i wiatraki, które są symbolem wyspy. Na krawędzi płaskowyżu Stora Alvaret stoi aż kilkaset wiatraków, których królem jest wiatrak Sandvik zbudowany w stylu holenderskim w XIX w.. Płaskowyż Alvaret stanowi także unikatowy krajobraz roślinny, którego ozdobą są m.in. storczyki i róże skalne. Spacerując w jego rejonie warto mieć ze sobą aparat. Wzdłuż linii brzegowej Olandii ciągną się liczne kempingi, które są najpopularniejszą formą noclegu na wyspie.

Wiatraki to wizytówka Olandii / fot. ShutterstockWiatraki to wizytówka Olandii / fot. Shutterstock

Olandia. Co zwiedzić na wyspie Olandia?

Pierwsze za mostem miasto Borgholm, gdzie można smacznie zjeść, znaleźć nocleg, poobserwować życie mieszkańców wyspy. Rezerwat przyrody Ottenby, gdzie znajduje się rekordowo najwyższa latarnia morska Szwecji - Lange Jan z fantastycznym widokiem na południową część wyspy, a przy dobrej widoczności również drugą stronę Cieśniny Kalmarskiej. Jest tu też najsłynniejsza w Szwecji stacja ornitologiczna, z której obserwować można tysiące ptaków wędrownych. Interesująca jest warowna wioska Ekotorp, która została zrekonstruowana, by pokazać życie miejscowej społeczności między 300 i 1300 rokiem. Fort ożywa w czasie wielkiego letniego Pikniku Historycznego.

Olandię upodobała sobie nawet szwedzka rodzina królewska. Dla zwiedzających otwarty jest park letniej rezydencji rodziny królewskiej, w którym podziwiać można m.in. ogród róż, ogród włoski, wodną kaskadę i wiele rzadkich gatunków drzew.

Na północnym krańcu wyspy nad zatoką Grankullaviken rozciąga się kompleks leśny nazwany Puszczą Trolli. Drzewa, głównie wiekowe dęby i sosny, przybierają tu tak różne formy, że spacerując wieloma wyznaczonymi trasami turystycznymi można poczuć się jak w fantastycznej powieści. Las kryje ponadto miejsca pogańskich obrzędów.

Jak dotrzeć: Promem z Gdyni do Karlskrony i autobusem na Olandię.

Zobacz także:

Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Największe atrakcje Skandynawii w pigułce

Latarnia morska Stora Karlso, Gotlandia / fot. Shutterstock Latarnia morska Stora Karlso, Gotlandia / fot. Shutterstock Latarnia morska Stora Karlso, Gotlandia / fot. Shutterstock

Gotlandia

Gotlandia

Gotlandia (2994 km2), największa wyspa na Bałtyku, rości sobie prawo do tytułu najbardziej słonecznego miejsca w Szwecji. Liczba godzin słonecznych w roku między 15 czerwca i 15 sierpnia wynosi tu 500. Nazywana bywa Wyspą Róż i Ruin, po części z racji ciemnoczerwonych róż, kwitnących tu aż do listopada. Niegdyś mieszkali tu waleczni wikingowie, skandynawscy rycerze, hanzeatyccy kupcy, a w XV i XVI w. swoją bazę wypadową mieli tu bałtyccy piraci.

Gotlandia nazywana jest "Wyspą Róż i Ruin". Uliczka w Visby / fot. ShutterstockGotlandia nazywana jest "Wyspą Róż i Ruin". Uliczka w Visby / fot. Shutterstock

Dziś Gotlandia jest rajem dla turystów poszukujących ciszy i schronienia wśród niezwykłej i nieskażonej cywilizacją przyrody. Rezerwaty w każdym zakątku wyspy, liczne jeziora i doskonale zachowane jaskinie ze stalaktytami świadczą o dziewiczym charakterze Gotlandii. To region wymarzony dla turystyki rowerowej i pieszej. Najrozleglejszy las, Lojstaskogen, jest ostoją niezwykłej rasy koników gotlandzkich, zwanych w Szwecji russ, ponieważ sądzi się, że pochodzą one z Rosji.

Wyspa zadowoli plażowiczów. Wzdłuż 80 km linii brzegowej znajduje się sporo piaszczystych plaż zarówno zagospodarowanych jak i tych dzikich.

Jest też co zwiedzać. Przez wieki niepodzielnie nad wyspą panowali Wikingowie, którzy pozostawili liczne ślady swojej bytności w tym około 100 fortów wzniesionych na skalistych wzgórzach lub okolicznych wysepkach. Wędrówkę śladami Wikingów należy rozpocząć od wioski Wikingów w Tofta. Obowiązkowo odwiedzić trzeba największe miasto na wyspie Visby, które jest przykładem dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowy wraz murami obronnymi, okazałymi bramami i prawie czterdziestoma basztami. Gotyckie miasteczko usiane jest także muzeami i galeriami z królującą ponad miastem niezwykłej urody Katedrą pw. Marii Panny z przełomu XII-XIII wieku. Warto tu zawitać w 32 tygodniu roku, kiedy to organizowany jest Tydzień Średniowiecza. Odbywają się wtedy turnieje rycerskie, ludność przebiera się w stroje z epoki a na jarmarkach zakupić można wyroby rękodzielnicze i wiele unikalnych ozdób. Dawny port hanzeatycki w Visby, jest obecnie uroczym parkiem z pięknymi roślinami i sadzawkami.

Visby, Gotlandia, Szwecja / fot. ShutterstockVisby, Gotlandia, Szwecja / fot. Shutterstock

Gotlandia. Warto wiedzieć:

Można popłynąć na niewielką wysepkę Fårö, na której znajdują się fantastyczne formacje skalne, a także piękne piaszczyste plaże. Promy na wyspę odpływają z portu Fårösund.

Kuchnia gotlandzka bazuje na rybach. Najczęściej przyrządzaną rybą w Gotlandii jest turbot, zwany w lokalnym dialekcie butte. Typowym dodatkiem do dań jest polewka z pora nazywanego tu kajp.

Na wyspie kręcono zdjęcia do filmu o przygodach Pippi Langstrumpf. W biurach informacji turystycznej można kupić mapkę ze szlakiem śladami Pippi.

Jak dotrzeć: Promem z Gdańska do Nynashamn i z Nynashamn na Gotlandię.

Zobacz także:

Karlskrona - Szwecja w pigułce

Wolin / fot. Shutterstock Wolin / fot. Shutterstock Wolin / fot. Shutterstock

Wolin

Wolin

Wolin to przybrzeżna wyspa należąca do Polski, położona w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego między Zatoką Pomorską na północy a Zalewem Szczecińskim na południu. Od strony zachodniej oddziela ją od lądu rzeka Świna zaś od wschodu rzeka Dziwna. Jest największą z ok. 40 wysp znajdujących się u ujścia Odry, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2. Na wyspie Wolin istnieje bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Na północnym wybrzeżu znajdują się znane kąpieliska m.in. Międzyzdroje i wschodnia dzielnica Świnoujścia - Warszów. Międzyzdroje to typowy komercyjny kurort z nowoczesnym molo, Promenadą Gwiazd i jedynym w Polsce muzeum figur woskowych.

Warto opuścić na trochę Międzyzdroje i udać się na dłuższą wycieczkę po wyspie. Już w lesie, dwa kilometry od Międzyzdrojów znajduje się rezerwat żubrów, którego stałymi mieszkańcami jest także kilka dzików, saren i orły bieliki. Wolińskie żubry nizinne zostały tu sprowadzone z Białowieży.

Największą atrakcją wyspy Wolin są jednak ciągnące się na wschód od Międzyzdrojów najwyższe w Polsce klify. Klif Gostań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć bezkresne morze oraz całą okolicę.

Osoby zainteresowane historią wyspy powinny udać się do Zalesia, kilka kilometrów na południe od Międzyzdrojów, gdzie na wysokiej skarpie sterczą betonowe budowle zwane Stonogami. To pozostałości po eksperymentalnej, tajnej broni Hitlera V3. Można też odwiedzić miasto Wolin, które w X stuleciu było prężnym centrum handlowym i jednym z najbogatszych portów na Bałtyku. Dziś znakami dawnej świetności miasta jest kościół św. Mikołaja z XIII w., neobarokowy budynek dzisiejszej poczty, neogotycki ratusz i kilka domów z XIX w.

Warto objechać wyspę Wolin na rowerze. Wtedy nie ominie się mniej popularnych atrakcji takich jak jezioro Turkusowe w Wapnicy, które na skutek zalania jednego z dawnych wyrobisk kopalni kredy nabrało niezwykłego koloru. Kolor ten najlepiej widać po wejściu na pobliskie wzniesienie zwane Górą Piaskową. Wytrwali piechurzy mogą wędrować szlakami turystycznymi Wolińskiego Parku Narodowego - czerwonym, wiodącym wzdłuż klifowego wybrzeża, niebieskim wzdłuż brzegów jezior Wicko Małe i Wielkie i nad Zalewem Szczecińskim do Wolina, oraz zielonym, który wiedzie przez Warnowo, Pojezierze Wolińskie.

W wakacje odbywa się w Wolinie Festiwal Słowian i Wikingów. Prezentowane są repliki okrętów historycznych. Można obejrzeć regaty, bitwę morską i pokazy różnych rzemiosł, m.in. jubilerstwa, garncarstwa. Dla dzieci przygotowywany jest średniowieczny plac zabaw.

Jak dotrzeć: Na wyspę Wolin (265 km kw.) prowadzi ze Szczecina trasa szybkiego ruchu z mostem nad rzeką Dziwną.

Zobacz także:

Polska. Najpiękniejsze doliny w Tatrach

Wyspa Uznam Wyspa Uznam Fot. Shutterstock

Uznam

Uznam

Wyspa Uznam (445km2) należy do Maklemburgii-Pomorza Przedniego. W większości leży na granicy Niemiec. Największą atrakcją tej części wyspy są Cesarskie Kąpieliska Wilhelma. Mianem tym określa się trzy uzdrowiskowe miejscowości - Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck, połączone najdłuższą, ośmiokilometrową promenadą. Kąpieliska posiadają  szerokie piaszczyste plaże, które przyciągały kuracjuszy już w XIX wieku. Wizytówką Bansin jest ul. Seestrasse wiodąca wprost na plażę, wzdłuż której wznoszą się imponujące wille i hotele. Heringsdorf, to wioska śledzi o rybackiej tradycji, która szczyci się najdłuższym molem w Niemczech. Ahlbeck, położone jest najbliżej granicy z Polską i jest skupiskiem największej liczby komfortowych hoteli. We wszystkich tych kurortach podziwiać można pięknie utrzymaną architekturę uzdrowiskową z XIX wieku.

Na polskiej części Uznam leży znany kurort Świnoujście. W mieście znaleźć można nie tylko piękne plaże, ale też kilka zabytków m.in. zespół fortów pruskich z XIX w., charakterystyczny falochron, oraz jedną z najwyższych latarni nad Bałtykiem (65 m). Z jej szczytu widać kolejną interesującą wyspę Morza Bałtyckiego - Rugię.

Jak dotrzeć: ze Świnoujścia drogą nr 110. Wzdłuż wybrzeża trasą nr 111.

Zobacz także:

10 najpiękniejszych plaż w Niemczech

Klify Rugii, Niemcy / fot. Shutterstock Klify Rugii, Niemcy / fot. Shutterstock Klify Rugii, Niemcy / fot. Shutterstock

Rugia

Rugia

Największa niemiecka wyspa ma 926 km2. Urozmaicona linia brzegowa z wieloma zatokami, półwyspami i mierzejami sprawia, że jest to stałe miejsce wypoczynku tysięcy Niemców. Dębowe lasy, piaszczyste plaże i jeziora dają sposobność do aktywnego spędzania czasu na wyspie. Wokół pięciu półwyspów Rugii można pływać jachtami, kajakami, żaglówkami. Zatoki przyciągają miłośników windsurfingu.

Wczesny poranek przy molo w Sellin, Rugia, Niemcy / fot. ShutterstockWczesny poranek przy molo w Sellin, Rugia, Niemcy / fot. Shutterstock

Najbardziej malowniczym zakątkiem wyspy jest porośnięty lasami Stubnitz półwysep Jasmund. Strome wybrzeże pomiędzy Sassnitz a Lohme słynie z rewelacyjnych widoków, bukowych lasów i bagien. Płynąc na Rugię już z oddali widać charakterystyczne białe klify Stubbenkammer. Wycieczka krawędzią klifu na samotną skałę Wissower Klinken jest czymś, co z pewnością warto przeżyć. Obowiązkowym punktem pobytu na Rugii powinna być także wycieczka widowiskową trasą na Przylądek Arkona na półwyspie Wittów, gdzie znajdują się dwie latarnie morskie i pozostałości pogańskiej osady.

Rugia słynie z klimatycznych miasteczek połączonych "Szalonym Rolandem", czyli zabytkową kolejką parową. Najważniejszym miastem wyspy zwanym "Wenecją Północy" jest Stralsund. Miasto zostało w 2002 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze zabytki to XII-wieczny ratusz z fasadą ozdobioną ażurową attyką i kościół św. Mikołaja, z którego wieży roztacza się piękna panorama miasta.

Kredowe wybrzeże Rugii, Niemcy / fot. ShutterstockKredowe wybrzeże Rugii, Niemcy / fot. Shutterstock

Warto wiedzieć:

Z Sassnitz na półwyspie Jasmund wypływają statki na rejsy wycieczkowe wzdłuż klifowych wybrzeży. Z wioski Lauterbach, kursują statki na urokliwą, porośniętą lasami wysepkę Vilm. Ze Starslundu popłynąć można promem na spokojną wyspę Hiddensee, a z Neu Mukran na Bornholm.

Jak dotrzeć: pociągiem z Berlina, samochodem z wyspy Uznam trasą E25, ze Szczecina do Stralsundu dojechać można trasą A20 i B96, ze Świnoujścia trasą B110/A20 i B96.

Zobacz także:

10 miejsc w Europie, gdzie góry spotykają się z morzem

Wyspy Alandzkie, Finlandia Wyspy Alandzkie, Finlandia Wyspy Alandzkie, Finlandia / fot. Shutterstock

Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie, choć oficjalnie należą do Finlandii, w rzeczywistości są autonomiczne: mają swój parlament, mieszkańcy wysp czują się Alandczykami. Archipelag ponad 6,5 tysiąca wysp znajduje się w środkowej części Bałtyku. Tylko kilkadziesiąt wysp jest zamieszkanych, głównie przez ludność pochodzenia szwedzkiego. Wyspy Alandzkie podobnie jak pozostałe wyspy Morza Bałtyckiego można z powodzeniem zwiedzić na rowerze. Nie ma na nich wielu zabytków, ale dziewicze piękno archipelagu przyciąga miłośników przyrody. Większość Wysp Alandzkich pokrytych jest gęstym, najczęściej mieszanym lasem. Woda jest czysta, nie brakuje ładnych plaż. Transport miedzy wyspami zapewnia firma autobusowo-promowa.

Wyspy Alandzkie, Finlandia / fot. acidka/CC/Flickr.comWyspy Alandzkie, Finlandia / fot. acidka/CC/Flickr.com

Głównym ośrodkiem archipelagu jest miasto Mariehamn. Skupia się tu cała administracja i życie Wysp Alandzkich. Miasto oferuje kilka atrakcji - m.in. zachowany w stanie pierwotnym żaglowiec Pommern, Muzeum Morskie - posiadające ogromną kolekcję pamiątek pochodzących ze słynnych żaglowców, Muzeum Alandzkie oraz Muzeum Sztuki Alandzkiej. W stolicy organizowanych jest latem wiele imprez i festiwali m.in. Alandia Jazz czy Alandzkie Dni Morza.

Na Wyspach Alandzkich odwiedzić można ponadto starożytne grody, średniowieczne zamki i kościoły oraz miasta i porty z czasów rządów Rosjan. Zainteresowani najdawniejszymi dziejami powinni się wybrać do wioski z epoki kamiennej -  Langbergsoda w okolicach Orrdalsklint, w gminie Saltvik. Można tam zasmakować życia codziennego naszych przodków, przebrać się w skórę, rozpalić ogień czy postrzelać z łuku. Warto zobaczyć jedyny średniowieczny zamek na Wyspach Alandzkich - Zamek w Kastelholm zbudowany w XVI w. i znajdujący się niedaleko skansen Jana Karlsgardena. Dzieci zachwycone będą bajkowym Szlakiem Trolli, który prowadzi przez urocze zakątki północnego wybrzeża wyspy Aland.

Na Wyspach Alandzkich można spędzić miły rodzinny urlop. Lata są niezbyt upalne (średnia temp. lipca 16,4°), ale za to słoneczne, z małą ilością opadów. Warto odwiedzić wyspy na początku lipca, kiedy występują białe noce. Najciekawszą formą zakwaterowania są kolorowe domki kempingowe, zwane tutaj stuga. Z reguły są urokliwie usytuowane, a wysoki standard zadowoli nawet najbardziej wymagających urlopowiczów.

Jak dotrzeć: Na Alandy najlepiej dostać się płynąc promem z Gdańska do Nynäshamn (520 km). Podróż trwa 18 godzin.

Zobacz także:

Plaże na wakacje. Najczystsze kąpieliska Europy

Więcej o: