Z prądem, czyli 10 spektakularnych rzecznych podróży

Są na świecie miejsca, do których nie można dojechać, tylko trzeba dopłynąć. Wielu atrakcji nie zobaczymy inaczej niż z wody. Przedstawiamy 10 spektakularnych podróży rzecznych dla szukających nowych wrażeń. Tego trzeba spróbować!
Azja Rzeka Jangcy, Szanghaj, Chiny.
Trzecia najdłuższa rzeka na świecie, Jangcy ma ok. 6 tys. km długości. Bieg rozpoczyna na Wyżynie Tybetańskiej, a kończy w Morzu Południowochińskim. Dorzecza Jangcy zamieszkuje prawie połowa mieszkańców Chin. Azja Rzeka Jangcy, Szanghaj, Chiny. Trzecia najdłuższa rzeka na świecie, Jangcy ma ok. 6 tys. km długości. Bieg rozpoczyna na Wyżynie Tybetańskiej, a kończy w Morzu Południowochińskim. Dorzecza Jangcy zamieszkuje prawie połowa mieszkańców Chin. Shutterstock

Trzy przełomy Jangcy, Chiny

Na najdłuższej chińskiej rzece, na odcinku pomiędzy miastami Chongqing i Yichan, znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Chin - Trzy Przełomy. Pierwszy i zarazem najmniejszy przełom, Qutang, może w turystach budzić grozę. Wąski przesmyk między stromymi skałami, głęboka woda pełna wirów - prowadzenie tędy statków wymaga nie lada umiejętności. Drugi przełom, Wu, nazywany jest wąwozem czarownic. Rzeka Jangcy opływa w tym miejscu góry wyrastające 1000 metrów powyżej jej  koryta. Trzeci i ostatni przełom, Xiling, jest najdłuższy. Ze względu na liczne wiry i wystające z wody skały przełom Xiling był niegdyś bardzo niebezpieczny. Dziś nie ma się czego obawiać, nowoczesne statki radzą sobie z nim doskonale.

 

Biura turystyczne organizują kilkudniowe rejsy trasą Trzech Przełomów, standard statku można sobie wybrać z zależności od zasobności portfela. Ale z zobaczeniem tego spektakularnego widoku trzeba się pospieszyć. Budowa Zapory Trzech Przełomów, którą można obejrzeć podczas rejsu po Jangcy, spowodowała ogromne zmiany w przyrodzie, a straty będą jeszcze większe.

 

Dookoła świata: Chiny - w górę Jangcy

Tanie loty do Chin

Hotele w Chinach

Rejs po Nilu Rejs po Nilu Fot. Shutterstock

Rejs po Nilu, Egipt

Rejs po Nilu, jednej z najdłuższych rzek na świecie (a dokładniej po jej egipskiej części), to znakomity sposób, żeby poznać główne zabytki Egiptu. Podczas rejsu ogląda się tak ważne historyczne miejsca jak Luksor z Doliną Królów, Kom Ombo, Edfu czy Asuan, a podróżowanie statkiem jest znacznie wygodniejsze niż jazda autokarem. Nil jest szeroki i majestatyczny, statek płynie powoli, pozwalając na podziwianie pięknej przyrody na brzegach: to bujnej zieleni, palm i bananowców, to znów wysuszonych piachów i ubogich osad, których mali mieszkańcy czasem machają do turystów. Życie nadbrzeżne Egiptu można obserwować wylegując się na pokładzie, a wschody i zachody słońca widziane z rzeki na długo pozostają w pamięci. Rejsy po Nilu oferuje większość biur podróży sprzedających wyjazdy do Egiptu. Rejs po Nilu, jednej z najdłuższych rzek na świecie (a dokładniej po jej egipskiej części), to znakomity sposób, żeby poznać główne zabytki Egiptu. Podczas rejsu ogląda się tak ważne historyczne miejsca jak Luksor z Doliną Królów, Kom Ombo, Edfu czy Asuan, a podróżowanie statkiem jest znacznie wygodniejsze niż jazda autokarem. Nil jest szeroki i majestatyczny, statek płynie powoli, pozwalając na podziwianie pięknej przyrody na brzegach: to bujnej zieleni, palm i bananowców, to znów wysuszonych piachów i ubogich osad, których mali mieszkańcy czasem machają do turystów. Życie nadbrzeżne Egiptu można obserwować wylegując się na pokładzie, a wschody i zachody słońca widziane z rzeki na długo pozostają w pamięci. Rejsy po Nilu oferuje większość biur podróży sprzedających wyjazdy do Egiptu.

Egipt z biurem. Autokar czy rejs po Nilu?

Tanie loty do Egiptu

Hotele w Egipcie


Nile Cruise przez theworldoftravel

Nam Song, Laos, rzeka Nam Song, Laos, rzeka Fot. Shutterstock

Dętkami po Nam Song, Laos

Spływ dętkami, czyli tubing, to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych w Laosie. Górska wieś Vang Vieng przyciąga backpackerów spragnionych rozrywki i mocnych wrażeń. Po rzece Nam Song spływa się na dętkach od traktorów, a podczas tej całodziennej "wyprawy" podziwia się piękne widoki. Nurt jest leniwy, płynie się więc wolno, jednak na ciszę i spokój nie ma co liczyć. Miejsce jest komercyjne, miejscowi odkryli, że turyści stanowią świetne źródło zysków. Po drodze jest sporo barów z imponującym wyborem drinków, więc niejeden spływ odbywa się od knajpy do knajpy - pracownicy barów rzucają do wody liny i w ten sposób ściągają na ląd imprezowiczów. Skutek jest taki, że ten pozornie banalnie łatwy spływ staje się niebezpieczny - wypadki z udziałem pijanych turystów nie należą tu do rzadkości. Wypożyczenie dętki na cały dzień to wydatek rzędu paru dolarów, do tego dochodzi jeszcze kaucja.

 

Laos: spływ na dętkach w Vang Vieng

Tanie loty do Laosu

Hotele w Laosie

tara, rzeka, rafting, czarnogóra tara, rzeka, rafting, czarnogóra Fot. shutterstock

Pontonami po Tarze, Czarnogóra

Najgłębszy kanion Europy - Tara - przyciąga miłośników spektakularnych widoków, pięknej przyrody i wyrazistych atrakcji. Góry Durmitor wznoszą się do 1300 metrów ponad korytem szmaragdowej rzeki, tworząc nastrój niesamowitości i grozy. Rafting Tarą to przeżycie emocjonujące. Spływać można od kilku godzin do kilku dni. Nurt jest wartki, płynie się więc szybko i trzeba mocno trzymać się pontonu, żeby nie znaleźć się w lodowatej wodzie. Pontony obijają się o kamienie i podskakują na skalnych progach, a zapanowanie nad sprzętem wymaga sporej wprawy, dlatego w spływach organizowanych przez agencje dla turystów zawsze uczestniczy miejscowy przewodnik. Widoki, które możemy podziwiać z pontonu, o ile nie skupimy się tylko na walce z żywiołem, są niezapomniane: dzikie góry porośnięte gęstym lasem i strome ściany kanionu, spieniona, krystalicznie czysta woda i wapienne skały.

 

Czarnogóra - 10 atrakcyjnych miejsc nad wodą

Tanie loty do Czarnogóry

Hotele w Czarnogórze

Wodospad Wiktorii leży w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe Wodospad Wiktorii leży w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe Fot. Shutterstock

Rafting na Zambezi, Zambia/Zimbabwe

Spływ rzeką Zambezi w okolicach Jeziora Wiktorii uchodzi za najdzikszy na świecie spływ słodkowodny, a sama Zambezi jest w światowej czołówce w rankingu rzek nadających się do raftingu. Spływ przez spienione fale tej afrykańskiej rzeki to jednak nie jest gratka dla każdego - uchodzi on za bardzo trudny (w międzynarodowej klasyfikacji ma 5. stopień w sześciostopniowej skali trudności), pełno tu wirów, kamieni i wysokich progów, pontony często się wywracają, zdarzają się nawet wypadki śmiertelne, mimo że uczestnicy spływów płyną w kamizelkach ratunkowych i kaskach.

 

Śmiałkowie, którzy zdecydują się na spływ Zambezi, przeżyją jednak bez wątpienia niezapomnianą przygodę. Wartka rzeka płynie kanionem pośród tropikalnej zieleni, z pontonu widać wodospady, bazaltowe skały i egzotyczną roślinność. Jeśli ma się szczęście, można zaobserwować zwierzęta przychodzące do wodopoju. Oczywiście widoki można podziwiać tylko wtedy, gdy uda się oderwać na chwilę od wioseł i pokonać własny lęk.

Moje afrykańskie przygody. Mozambik - przekraczając Zambezi

Tanie loty do Afryki

Hotele w Afryce


AdventureX - Zambezi Whitewater Rafting & Kayaking przez broadbandsports

Amazonka. Brazylijski las deszczowy Amazonka. Brazylijski las deszczowy Fot. Shutterstock

Rejs po Amazonce

Dżungla, piranie i kajmany - tak kojarzy się rejs po największej rzece Ameryki Południowej, Amazonce. Na przepłynięcie całej Amazonki, od jej źródeł do gigantycznej delty, trzeba wielu tygodni i jest to zadanie dla odważnych podróżników. Ale zwykli turyści też mogą popatrzeć na dżunglę amazońską z wody, biura turystyczne organizują dla nich parodniowe, a nawet parogodzinne rejsy. Na takich rejsach można obserwować tropikalną roślinność i wielobarwne ptactwo. Inaczej jest w przypadku zwykłych rejsów pasażerskich - Amazonka jest bardzo szeroka i gdy będziemy płynąć środkiem koryta, niewiele zobaczymy z tego, co jest na brzegach.

 

Amazonka i jej odnogi to główne trakty komunikacyjne przez dżunglę, pozbawioną sieci dróg. W wiele miejsc można się dostać tylko wodą, na przykład do Iquitos - największego na świecie, liczącego 400 tys. mieszkańców miasta, które nie ma łączności drogowej ze światem. Po Amazonce pływają więc nie tylko statki wycieczkowe, ale też normalne statki pasażerskie oraz towarowe, a w portach toczy się intensywne życie.

 

Brazylia. Nie tylko Rio de Janeiro!

Tanie loty do Ameryki Południowej

Hotele w Ameryce Południowej

delta dunaju, dunaj, ukraina delta dunaju, dunaj, ukraina Fot. Shutterstock

Delta Dunaju, Rumunia/Ukraina

Ptasi raj, podziwiany podczas rejsu statkiem lub łódką po którejś z odnóg Delty Dunaju to piękna wakacyjna przygoda. Dunaj, druga co do wielkości rzeka w Europie, zanim wpadnie do Morza Czarnego dzieli się na 3 odnogi: Kilię, Sulinę i Świętego Jerzego, a także wiele kanałów. Pomiędzy ramionami Dunaju rozciągają się dzikie bagna, gdzie można się poczuć jak... nad Amazonką. Obszar delty - jednego z najdzikszych miejsc w Europie - jest jeszcze niezniszczony, niezwykle bogaty przyrodniczo. W trzcinach i na mokradłach można obserwować wiele gatunków ptaków: czaple modronose i purpurowe, kormorany małe, ślepowrony, ibisy kasztanowate i pelikany różowe. Przez deltę przebiega granica między Rumunią i Ukrainą, ale na rejs po delcie można się wybrać w obu krajach.

 

Nie wiadomo, jak długo Delta Dunaju będzie dzika, z rejsem warto się więc pospieszyć. Ukraina pogłębia kanał Bystry, tak by stał się żeglowny i stanowił konkurencję dla rumuńskich odnóg Dunaju. Ekologowie twierdzą, że inwestycja ta może zagrozić unikalnej przyrodzie.

 

Ukraina. Krym - inne wakacje

Tanie loty do Ukrainy

Hotele w Ukrainie

Kali Gandaki, Nepal

Kali Gandaki to po polsku Czarna Rzeka (nazwa pochodzi od osadów niesionych przez wodę). Rafting po Kali Gandaki często łączony jest z trekkingiem po Himalajach. Spływ należy do trudnych, choć nie jest tak ekstremalny jak ten po Zambezi. Pokonywanie progów wodnych wymaga sporych umiejętności technicznych, szczególnie wtedy, gdy poziom wody jest wysoki.

 

Czarna Rzeka płynie najgłębszą doliną świata, między ośmiotysięcznikami: Dhaulagiri i Annapurną - różnica poziomów między korytem rzeki i otaczającymi szczytami sięga aż 6800 m., a sceneria wokół niej jest dzika i fantastyczna. Do tego można poznać kawał autentycznego Nepalu: wioski i świątynie oraz przybrzeżne miejsca kremacji zwłok.

 

Spływy po Kali Gandaki najczęściej trwają 3 dni, ale możliwe są też wyprawy krótsze i dłuższe. Te ostatnie kończą się w miejscu, gdzie Kali Gandaki spotyka się z inną popularną do raftingów rzeką, Trisuli, i nie są tak trudne jak pierwsze odcinki w górnym biegu rzeki, pozwalają więc na spokojne podziwianie przyrody w dolnym biegu.

 

Nepal - nie tylko trekking

Tanie loty do Nepalu

Hotele w Nepalu

Tonle Sap, wietnam, rzeka Tonle Sap, wietnam, rzeka Fot. Shutterstock

Tonle Sap - rzeka, która zawraca. Kambodża/Wietnam

Kambodżańska rzeka Tonle Sap jest nietypowa. Wypływa z jeziora noszącego tę samą nazwę i wpływa do Mekongu. Na wiosnę, w czasie gdy topnieją śniegi w Tybecie, Mekong przybiera, a nadmiar jego wód jest wtłaczany do Tonle Sap, która zaczyna... płynąć w przeciwną stronę. Z kolei gdy woda w rzece zaczyna znowu płynąć we "właściwym" kierunku, z drzew można zbierać ryby.

 

Rzeką Tonle Sap kursują statki pasażerskie przewożące turystów z Siem Reap (w pobliżu miasta znajdują się słynne świątynie Angkoru) do Phnom Penh. Czas rejsu nigdy nie jest znany z wyprzedzeniem, ponieważ zależy od poziomu rzeki oraz stanu statku. Po drodze ogląda się pływające wioski, ale nie jest to atrakcja dla osób o wrażliwych sumieniach - nędza, w jakiej żyją mieszkańcy wsi, jest niewiarygodna.

 

Biura podróży natomiast organizują rejsy rzeką Tonle Sap, a następnie Mekongiem aż do Ho Chi Minh (dawnego Sajgonu) w Wietnamie. Decydując się na taki rejs, mamy szansę płynąć wygodnym i bezpiecznym statkiem. Po drodze jest czas na obserwacje przyrodnicze i odwiedzanie nadbrzeżnych miejscowości: Kampong Chhnang, Chong Koh i Phnom Penh, a w Wietnamie Tan Chau i Ho Chi Minh.

 

Podróż dookoła świata. Zakochaj się w Wietnamie - część I

Tanie loty do Wietnamu

Hotele w Wietnami

Futaleufu, Patagonia, Chile, Argentyna, rzeka Futaleufu, Patagonia, Chile, Argentyna, rzeka Warren.williams/CC/Wikimedia

Futaleufu w Patagonii, Chile/Argentyna

Płynąca przez Argentynę i Chile Futaleufu to w języku Indian Wielka Rzeka. Uchodzi za jedną z najlepszych rzek na świecie do uprawiania raftingu, ale spływ nią nie jest łatwy. Spienione szmaragdowe wody Futaleufu przewalają się między granitowymi skałami, wśród bujnej, intensywnie zielonej roślinności. Emocje są gwarantowane. Silny nurt, wysokie progi, uskoki skalne, potężne fale - cały czas trzeba uważać i pracować nad tym, żeby nie znaleźć się w wodzie. A o wywrotkę łatwo i kiedy do niej dochodzi, staje się jasne, dlaczego od uczestników spływu wymagana jest umiejętność dobrego pływania... Mimo kamizelek ratunkowych w spienionym i pełnym wirów nurcie trudno utrzymać się na powierzchni.

 

Możliwy jest spływ kilkugodzinny, a dla doświadczonych i wytrwałych nawet opcja czterodniowa, z finiszem w jeziorze Yelcho, do którego wpada rzeka Futaleufu. Sezon na rafting trwa od listopada do kwietnia.

 

Nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie można spływać tą patagońską rzeką. Rząd Chile ma pomysł wybudowania na niej zapory. Jeśli dojdzie do jego realizacji, Futaleufu przestanie przyciągać amatorów raftingu z całego świata.

 

Argentyna pełna cudów

Tanie loty do Argentyny

Hotele w Argentynie

Więcej o: