Aleksandria - Egipt aktywnie

Aleksandria. Położona u brzegów Morza Śródziemnego Aleksandria powoli dogania popularnością Kair. Miejsc do plażowania szukajcie raczej gdzie indziej, ale ogromu zabytków i ciekawostek turystycznych właśnie tutaj! Również jako baza wypadowa dla intensywnego zwiedzania okolic - choćby  wspaniałych oaz i naturalnych skarbów Pustyni Zachodniej - Aleksandria sprawdzi się doskonale.
aleksandria, egipt aleksandria, egipt Fot. Shutterstock

Aleksandria

W zeszłym tygodniu połknęliście egipską pigułkę. Pora na baczniejsze przyjrzenie się najciekawszemu z opisywanych wtedy miejsc - niesamowitej Aleksandrii. Aleksandria zwana "Perłą Morza Śródziemnego", przyciąga urokliwą mieszanką historii i współczesności. Aleksandria to drugie co do wielkości miasto w Egipcie. Odbiega jeszcze nieco popularnością od Kairu, ale posiada wszystko, czego można oczekiwać od prężnego miasta: place, pałace, biblioteki, muzea, szkoły, uniwersytety, ośrodki religijne... No i oczywiście Aleksandria to wspaniałe zabytki minionych wieków.

Raczej nie skorzystamy tu z uroków kameralnych i dzikich plaż, ale jeśli nastawimy się głównie na zwiedzanie, to Aleksandria będzie na pewno doskonała bazą wypadową. To stąd można (przez Marsa Matruh) pojechać na wspaniałą wycieczkę na pustynię, gdzie zobaczymy nie tylko oazy, ale też niewiarygodne twory naturalne Pustyni Zachodniej.

Aleksandria i...

Wstęp do Egiptu. Półwysep Synaj w tydzień - cz. 1

Egipt dla każdego. Wakacje w cieniu piramid

Zabytki starożytnego Egiptu - sprawdź swoją wiedzę!

aleksandria aleksandria Fot. Shutterstock

Aleksandria

Aleksandria. Wielką zaletą Aleksandrii jest bez wątpienia umiarkowany śródziemnomorski klimat. Sprawia on, że lata są chłodniejsze, a zimy łagodniejsze niż w innych częściach Egiptu. Zimy zazwyczaj bywają deszczowe, z temperaturą wahającą się od 10 do 20°C, lata natomiast słyną z orzeźwiającej morskiej bryzy i temperatur w granicach od 22 do 34°C.

Poruszanie się po Aleksandrii jest stosunkowo łatwe, podróżnicy mają tu do dyspozycji wygodną sieć autobusów i tramwajów. W każdym hotelu i punkcie informacji turystycznej dostaniemy mapki, które ułatwią znalezienie odpowiedniej linii i pomogą zaplanować trasę zwiedzania Aleksandrii.

Jeśli chcemy przeznaczyć jeden dzień na czyste lenistwo, mamy do dyspozycji całe piękne wybrzeże w pobliżu Aleksandrii. Rozciąga się ono na długości ponad 70 km, a plaże ciągną się od Maamoura na wschodzie aż po Agamy na zachód od Aleksandrii.

Aleksandria i...

Egipt: piramidy dla początkujących, zaawansowanych i średniozaawansowanych

Egipt - top 10 atrakcji

Egipt pogoda Egipt pogoda Fot. Shutterstock

Aleksandria i okolice

Aleksandria. Możemy także urządzić sobie (samodzielnie lub z pomocą lokalnego biura) wypad do Marsa Matruh, wokół którego położone są miejsca, które naprawdę warto odwiedzić. Jedną z najpopularniejszych plaż w okolicy jest Agiba, przy której znajdują się naturalne groty. Na samym krańcu pustyni leży miejsce, w którym według legendy kąpała się Kleopatra (nazywane jest "Łaźnią Kleopatry") - zatoka o przezroczystej wodzie, otoczona skałami i przypominająca basen. Na wzgórzu naprzeciw zatoki można zobaczyć ruiny jednego z pałaców Kleopatry.

Atrakcją Marsa Matruh jest także małe muzeum, dokumentujące fakt, iż właśnie tutaj przebywał niegdyś generał Erwin Rommel - w sławnych grotach miał ponoć swoją tajną kwaterę. Muzeum jest niewielkie, ale dla tych, którzy pasjonują się historią, może być całkiem przyjemną atrakcją.

Można także rozważyć bliski polskiemu sercu Port Said. Ten nadmorski kurort pochwalić się może przepięknym centrum w stylu kolonialnym. Zobaczymy tu imponujące drewniane wille, zachowane w doskonałym stanie, obecnie także rekonstruowane. Wielu turystów uważa, że Port Said przypomina Nowy Orlean.

Aleksandria i...

Egipskie kurorty - przewodnik praktyczny

Egipt temperatura. Co jakiś czas, warto odpocząć od słońca i usiąść w cieniu. Egipt temperatura. Co jakiś czas, warto odpocząć od słońca i usiąść w cieniu. Fot. Shutterstock

Aleksandria

Aleksandria. Smakosze nie będą mieli w Aleksandrii problemu z zaspokojeniem swoich pragnień. Położenie Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym sprawia, że znajdziemy tu restauracje serwujące dania wielu kuchni świata, a ryby i owoce morza są zawsze świeże i wyśmienite. Jedną z bardzo popularnych restauracji jest Samakmak, której właścicielką jest dawna "królowa" tańca brzucha, Zizi Salem. Tę dość drogą restaurację znajdziemy w dzielnicy Anfushi.

Jeśli w Aleksandrii chcemy zakosztować prawdziwego luksusu, można zatrzymać się w hotelu FourSeasons. Jest to najdroższy hotel w całej Aleksandrii, którego główną atrakcją jest zewnętrzny basen sprawiający wrażenie połączonego z morzem. Stęsknionym za relaksem hotel proponuje usługi swojego centrum SPA (dostępne nie tylko dla gości), które słynie ze znakomitej obsługi. Obecnie trwają także prace nad drążeniem tunelu pod aleksandryjską promenadą, który połączy hotel z prywatną plażą oraz ekskluzywnym portem jachtowym dla gości. Na samej promenadzie znajdziemy wiele kawiarni, restauracji i luksusowych sklepów.

Aleksandria i...

Egipt praktycznie. 11 odpowiedzi na często zadawane pytania

Czytaj więcej - Egipt

Egipt starożytny - Aleksandria Egipt starożytny - Aleksandria Fot. Shutterstock

Aleksandria - warto wiedzieć

Aleksandria zwiedzanie. Licznych atrakcji Aleksandrii na pewno nie da się obejrzeć w jeden dzień i rzadko kto wybiera się tu na tak krótko. Jeśli jednak na zwiedzanie mamy jeden dzień właśnie, to i tak zobaczymy sporo, bo najważniejsze atrakcje Aleksandrii są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Podane ceny podane zostały na podstawie przeliczeń aktualnego kursu dolara.

Zacznijmy od wspaniałego Amfiteatru Rzymskiego, mieszczącego się w dzielnicy Aleksandrii - Kom el-Dik (znanej także pod nazwą Kom el-Dekka). Powstały w II w.n.e. amfiteatr nie oszałamia co prawda, wielkością (składa się z zaledwie trzynastu rzędów marmurowych siedzeń), za to świadomość, że stoi się w miejscu, które pełniło pierwotnie rolę widowni słynnego teatru rzymskiego, a następnie miejsca zebrań najwyższej władzy starożytnego Rzymu, na pewno zrobi wrażenie. To, co przykuwa uwagę, to zaskakująco dobry stan budowli, bez problemu można dostrzec mozaikową strukturę posadzki znajdującej się przed amfiteatrem. Wewnątrz amfiteatru usytuowane zostały (nadgryzione już zębem czasu), podwodne wykopaliska, takie jak sfinks czy część obelisku z czasów faraona, Setiego I. Warto zaznaczyć, iż znajdujący się w Aleksandrii amfiteatr nazywany jest też Odeonem Rzymskim, co tłumaczy jego skromny, w porównaniu do innych amfiteatrów zachowanych z czasów starożytnego Rzymu, rozmiar. Amfiteatr jest otwarty w godzinach od 9 do 16. Cena biletu dla osoby pełnoletniej wynosi ok. 10 zł., są zniżki dla dzieci, uczniów i studentów.

W nabrzeżnej części Aleksandrii znajduje się najpopularniejszy w mieście plac, zwany Placem Sada Zaghlula, przywódcy egipskich nacjonalistów. Na środku placu stoi pomnik Sada, który zdaje się spoglądać zarówno na port wschodni, jak i licznych przechodniów, przemierzających nieodległy plac Midan Ramla.

Aleksandria i...

Egipt z biurem. Autokar czy rejs po Nilu?

Czytaj więcej - Egipt

aleksandria, egipt aleksandria, egipt Fot. Shutterstock

Aleksandria - co zwiedzić w Aleksandrii?

Aleksandria. Kolejnym obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania Aleksandrii jest Biblioteka Aleksandryjska. W obecnej formie jest ona jedynie budowlą nawiązującą do wyglądu i charakteru tej założonej w starożytności przez Ptolemeusza I Sotera. Losy oryginalnej biblioteki, uchodzącej za największą w dziejach świata starożytnego, nie są do końca znane - jedna z dwóch najsłynniejszych wersji mówi, iż została przypadkowo spalona w wyniku prób obrony okrętów egipskich przed inwazją Juliusza Cezara. Druga, radykalniejsza wersja, mówi o celowym podpaleniu biblioteki w roku 642 na rozkaz Omara I, ówczesnego przywódcy muzułmanów. Wedle podań, Omar I miał powiedzieć, że "albo te księgi zawierają to samo, co Koran, więc są niepotrzebne, albo coś innego, więc są szkodliwe". W roku 1989 władze Egiptu rozpisały konkurs na projekt nowej biblioteki, której budowę rozpoczęto sześć lat później. Otwarta w 2002 roku Biblioteka Aleksandryjska przykuwa uwagę nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi, co przy jednoczesnym rozmachu twórców projektu czyni ją jednym z najwspanialszych przykładów dzisiejszej architektury.

Biblioteka Aleksandryjska jest otwarta od soboty do czwartku w godzinach od 11 do 19, w piątki od 15 do 19. Ceny biletów dla turystów: pojedynczy - ok. 5 zł; uczniowie, studenci oraz osoby przebywające na emeryturze - ok. 2,50 zł; bilet zbiorczy, tj. pozwalający zwiedzić całą bibliotekę wraz z prezentowanymi wystawami oraz wizytami w muzeach (jedno zawiera antyki, drugie manuskrypty) - ok. 22 złotych. Ceny biletów dla turystów, uprawniających do wizyty w jednym z dwóch muzeów: studenci i uczniowie - ok. 5 zł, pozostałe osoby przybywające z zagranicy - ok. 10 zł.

Pozostając w rejonach historii grecko-rzymskiej nie sposób pominąć Muzeum Grecko-Rzymskiego, w którego murach zamknięto 1000 lat historii - od dnia założenia Aleksandrii do jej podboju przez Arabów w 640 roku. Na muzeum składa się 25 sal (rozmieszczonych chronologicznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara) oraz wewnętrzny ogród pełen pomników i artefaktów. Jednoczesne przedstawienie trzech okresów: klasycznego, faraońskiego i chrześcijańskiego dowodzi skali wpływu, jaki miała kultura antyczna na kulturę europejską. Muzeum Grecko-Rzymskiego jest otwarte od 9 do 17, za wyjątkiem piątków, gdy zamyka się je od 11:30 do 13:30. Ceny biletów: dorośli - ok. 10 zł, młodzież - ok. 5 zł, uczniowie i studenci - ok. 4 zł, możliwość fotografowania - ok. 5 zł, możliwość filmowania - ok. 50 zł.

Aleksandria i...

Quiz dla Egiptomaniaków - część 1

Czytaj więcej - Egipt

aleksandria, meczet, egipt aleksandria, meczet, egipt Fot. Shutterstock

Aleksandria - co zwiedzić w Aleksandrii?

Aleksandria jest skupiskiem ośrodków religijnych wielu wyznań. Na pewno warto odwiedzić Meczet Attarine'a. W jego pobliżu znajdziemy antykwariaty oferujące meble i pomniejsze ozdoby pochodzące jeszcze z czasów napoleońskich.

W samym centrum Aleksandrii znajduje się meczet, postawiony dla świętego Athanasiusa w 370 roku n.e., pełniący pierwotnie rolę kościoła. Gdy do Egiptu dotarł Islam, kościół zmieniono w niewielki meczet, nazywany Meczetem Tysiąca Kolumn. Z czasem budowla zaczęła niszczeć, jednak wciąż znajduje się w zaskakująco dobrym stanie. Dziś Meczetem Tysiąca Kolumn jest zabytkiem wartym obejrzenia z uwagi na swoje architektoniczne bogactwo (meczet posiada np. jeden z najpiękniejszych w Egipcie minaretów).

Mały meczet, będący najstarszym w Aleksandrii, znajduje się też w forcie Kajbeja, budowli pochodzącej z XV w, wybudowanej z pozostałości po latarni morskiej na Faraos (będącej jednym z 7 starożytnych cudów świata) w celach obronnych - miał on chronić głównie przed atakami najeźdźców od strony morza. Budowla fortu ruszyła na rozkaz sułtana Al-Ashrafa Sayf al-Din Qa'it Bay (stąd też i nazwa fortu). Poza meczetem w forcie znajduje się Muzeum Morskie posiadające w swoich zbiorach przedmioty wydobyte z wraków okrętów zatopionych w czasie walk mających miejsce w okresie napoleońskim i rzymskim. Fort warto odwiedzić ze względu na piękną panoramę miasta, widoczną z jego szczytu. Ceny biletów: normalny - ok. 10 zł, studencki - ok. 5 zł.

Aleksandria i...

Quiz dla Egiptomaniaków - część 2

Czytaj więcej - Egipt

aleksandria, egipt aleksandria, egipt Fot. Shutterstock

Aleksandria - co zwiedzić w Aleksandrii?

Aleksandria. Żelaznym punktem zwiedzania każdego większego miasta jest wizyta w pałacu królewskim. W Aleksandrii jest nim Pałac Ras el-Tin, wybudowany w XIX wieku przez Muhammada Ali Pashę. Obecnie pałac wykorzystywany jest jako baza morska oraz miejsce, w którym przyjmowani są goście państwowi. Wnętrza pałacu nie są dostępne dla zwiedzających, można zobaczyć tylko pałacowe ogrody.

W pobliżu pałacu znajduje się nekropolia Anfuszi, na którą składa się pięć podziemnych katakumb wykutych w podłożu wapiennym, pochodzących z okolic 250 roku p.n.e. Po zejściu schodami w dół dociera się do podziemnego holu prowadzącego do pojedynczych nagrobków. Utrzymane są one w stylu egipskim i greckim, a najlepiej zachowany jest grób drugi. Otwarte w godzinach od 9 do 17. Bilet kosztuje ok. 8 zł.

Dużo bardziej imponujące są katakumby Kaum asz-Szukafa, uchodzące za jeden z siedmiu cudów średniowiecznego świata i odkryte na nowo w roku 1900. Katakumby składają się z serii aleksandryjskich grobowców, obiektów archeologicznych i pomników utrzymanych, podobnie jak opisywana wyżej nekropolia, w stylu romańskim i hellenistycznym, z elementami kultury egipskiej. Przyjmuje się, iż katakumby przeznaczone były dla jednego rodu, co nie tłumaczy jednak obecności w nich zwłok osób spoza rodu. Otwarte od 9 do 17. Cena biletu wynosi ok. 8 zł.

Na koniec wycieczki warto wspomnieć o sztuce egipskiej. Można ją podziwiać m.in. w muzeum Mahmuda Saida, żyjącego w latach 1897-1967 malarza egipskiego. Znajduje się ono w willi należącej niegdyś do malarza i poza ponad czterdziestoma jego pracami zawiera dzieła malarzy egipskich. Pierwsze piętro poświęcone jest twórczości braci Wanly-Seida o Adma, parter zawiera obrazy i rzeźby pozostałych artystów egipskich. W dwóch pozostałych salach znajdują się wystawy czasowe. Otwarte we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem piątków, w godzinach od 9 do 9 wieczorem z przerwą między 13:30 a 17. Ceny biletów: normalny ok. 8 zł, studencki ok. 4.

Aleksandria i...

Zabytki starożytnego Egiptu - sprawdź swoją wiedzę!

Czytaj więcej - Egipt

Więcej o: