Takie są Włochy!

Gdzie szukać najczystszej włoskiej plaży, jak się dostać bez kolejki do Koloseum i czy warto jeździć najdroższym pociągiem? Włochy na wakacje - to warto wiedzieć.
włochy, plaża, sycylia włochy, plaża, sycylia Fot. 123rf

Włoskie plaże

Włochy to kraj o niezwykle rozbudowanej linii brzegowej, z pięknymi plażami i ciepłym morzem. W sezonie letnim to właśnie włoskie miejscowości nadmorskie są celem turystycznych wypraw. Włoskie plaże są przeważnie piaszczyste, tylko w niektórych miejscach zdarzają się wybrzeża skaliste. Na włoskim wybrzeżu powstało wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Plaża przylegająca do takiego obiektu jest zazwyczaj plażą zamkniętą (czasami można na nią wejść za opłatą). We Włoszech płatne są także ogólnodostępne plaże miejskie. Turyści mogą jednak otrzymać wstęp wolny albo zniżkę od hotelu, w którym się zatrzymują (jeśli hotel nie ma własnej plaży). Dzięki temu systemowi plaże włoskie są bardzo uporządkowane, obsługa wystawia parasole i leżaki w równych rzędach, a ich ograniczona ilość zapobiega zbytniemu zatłoczeniu. Na takiej plaży działa zazwyczaj kawiarnia, jest toaleta oraz prysznic, a czujna obsługa przegania natrętnych handlarzy oferujących kolorowymi pareo i okulary przeciwsłoneczne. Plaże bezpłatne (zwane także "dzikimi" plażami) znajdują się na obrzeżach włoskich miast albo wręcz poza nimi - bez samochodu dojazd do nich może być trudny. Trzeba też pamiętać, że dzikie włoskie plaże są niestrzeżone.

 

TOP 10. Najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Włochy. Sardynia - wakacje na wyspie

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

Włoska kuchnia

Włochy to jedzenie, a jedzenie to pizza! Ale nie tylko. Ojczyzną pizzy jest Neapol, ale potrawa ta jest obecna w całej Italii. Bardzo popularne są małe lokale szybkiej obsługi, w których całkiem duży i smaczny kawałek pizzy na wynos można kupić już za 2 euro. We włoskich restauracjach warto spróbować różnego rodzaju past (makaronów), potraw z owoców morza, słynnej zupy minestrone, pierożków zwanych tutaj ravioli czy też lasagne. Nie zdziwmy się, gdy po zamówieniu sycącej pasty zostaniemy spytani o to, czego życzymy sobie jako dania głównego - we Włoszech pasta jest oddzielnym daniem, które podaje się między zupą a właściwym daniem obiadowym. To ostatnie z kolei zazwyczaj składa się z mięs lub ryb. W połączeniu z również nieodłączną deską serów z oliwkami jako przekąską cały obiad może okazać się kłopotliwy w skonsumowaniu (za to wielbiciele jedzenia odnajdą we Włoszech siódme niebo). A przecież trzeba zostawić jeszcze miejsce na deser - choćby klasyczne tiramisu lub panna cottę, czy przynajmniej porcję przepysznych włoskich lodów. Całość popijamy wyśmienitym stołowym winem z lokalnej winnicy. Należy się przygotować na to, że po powrocie z urlopu we Włoszech wracamy z dodatkowymi kilogramami - nie tylko kamieni i muszelek, ale także ciała.

 

Włochy. Perły Toskanii - Piza

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

toskania, włochy, pole toskania, włochy, pole Fot. 123rf

Toskania

Położona w środkowej części włoskiego buta Toskania przyciąga turystów z całego świata. O jej popularności zdecydował piękny krajobraz oraz liczne zabytkowe miasta, jakie się tutaj znajdują. Krajobraz Toskanii jest górzysty i wyżynny, sprzyja zarówno pieszym wędrówkom, jak i samochodowym wycieczkom. Najwyższe szczyty Toskanii sięgają 2000 metrów n.p.m. Toskania posiada też dość długie wybrzeże z pięknymi, jak to we Włoszech, plażami. Natomiast spragnionym spotkań ze sztuką i cudowną włoską urbanistyką polecamy odwiedzenie Florencji, Sieny czy Pizy, w których znajdują się liczne zapierające dech w piersiach i słynne na cały świat zabytki. Warto też zajrzeć do mniejszych miasteczek. Każde z nich posiada swój, mniej znany, ale i tak godny obejrzenia, pomnik historii.

 

Włochy. Toskania i Wenecja - największe atrakcje

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

Wenecja to miasto urzekające i jedyne w swoim rodzaju. Warto je odwiedzić chociaż raz w życiu. 

Wenecja nocą wygląda równie pięknie jak za dnia. A może nawet piękniej?  Wenecja to miasto urzekające i jedyne w swoim rodzaju. Warto je odwiedzić chociaż raz w życiu. Wenecja nocą wygląda równie pięknie jak za dnia. A może nawet piękniej? Fot. 123rf

Wenecja

Na północnym wschodzie Włoch znajduje się perła wśród miast nie tylko włoskich, ale światowych w ogóle, bohaterka licznych dzieł literackich i filmowych - Wenecja. To niezwykłe miasto jest położone na licznych wyspach i wysepkach. Dzięki temu zamiast ulic w Wenecji są kanały, a głównym środkiem transportu nie jest samochód, lecz gondola. Z tego też względu Wenecja jest ulubionym miejscem podróży zakochanych i świeżo poślubionych par - wycieczka gondolą, obserwowanie gołębi przed bazyliką Św. Marka i wysłuchiwanie fascynujących opowieści z dziejów miasta jest naprawdę bardzo romantyczne. Do tego dochodzi bliskość plaż (jak prawie wszędzie we Włoszech), gwiazdy na czerwonym dywanie weneckiego festiwalu filmowego, a dla zimowych turystów udział w najsłynniejszym europejskim karnawale, który oznacza bite dwa tygodnie szampańskiej zabawy.

 

Wenecja, jak to piękna kobieta, nie żyje jednak całkiem beztrosko, choć z pozoru tak to może wyglądać. Jeden z dwóch poważnych problemów Wenecji to zagrożenie powodzią oraz podmywanie przez wodę cennych budowli i placów. Drugim jest zalew turystów. Wprawdzie bez nich Wenecja nie miałaby środków na utrzymanie, istnieją jednak różne pomysły na kontrolowanie i ograniczenie napływu gości. Jak na razie nie zostały one wprowadzone w życie, ale zawsze lepiej mieć rezerwację hotelową lub w przypadku jednodniowego pobytu w Wenecji rezerwację na bilet do muzeum.

 

Włochy. Parma - fiołki z parmezanem

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum Rzym, Forum Romanum/Fot. 123rf

Zwiedzanie Włoch

We Włoszech znajdują się tysiące większych i mniejszych muzeów, galerii sztuki oraz zabytkowych pałaców, parków i kościołów. W sezonie obiekty te przeżywają prawdziwe oblężenie. Jeżeli nie chcemy utknąć w kolejce do florenckiej Galerii Uffizi albo rzymskiego Koloseum, dobrze jest wcześniej zajrzeć na stronę internetową obiektu. Znajdziemy tam cenne informacje odnośnie godzin otwarcia, cen wstępu, ewentualnych zniżek oraz możliwości zarezerwowania wstępu na konkretną godzinę. Nie wszędzie taka rezerwacja jest możliwa, ale pod każdym ważniejszym obiektem na pewno natkniemy się na ludzi, którzy za dodatkową opłatą dołączą nas do zorganizowanej grupy (te ostatnie w wielu miejscach mogą liczyć na uprzywilejowany wstęp). Ci nieformalni przewodnicy opanowali najważniejsze zabytki na przykład Rzymu. Bez ich pośrednictwa czasem bardzo trudno dostać się do Koloseum lub Muzeum Watykańskiego.

 

Włochy. 10 atrakcji w Rzymie za mniej niż 10 euro

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje Fot. 123rf

Włoskie wulkany: Wezuwiusz i Etna

W ostatnich latach coraz częściej słychać o trzęsieniach ziemi i erupcjach wulkanów. Również włoski but jest strefą bardzo sejsmiczną. Najbardziej znane wulkany Italii to Wezuwiusz i Etna. Wezuwiusz znajduje się w okolicy Neapolu i zasłynął głównie tym, że w starożytności jego lawa zniszczyła miasto Pompeje. Zasypane Pompeje od lat są miejscem prowadzenia intensywnych prac wykopaliskowych, a znaczny obszar miasta można zwiedzić. Do najbardziej znanych pozostałości Pompejów należą napisy ścienne opisujące m.in możliwości seksualne starożytnych bywalców tutejszych przybytków rozkoszy - oczywiście w klasycznej łacinie. Na terenie Pompejów można także zwiedzić ciekawe obserwatorium wulkaniczne, a tym, którzy nie chcą zbyt blisko zbliżać się do skał wulkanicznych, proponujemy wycieczkę linią kolejową wokół Wezuwiusza albo wyprawę stateczkiem na niedaleką wyspę Capri, która już w czasach Cesarstwa Rzymskiego była ulubionym miejscem spędzania wakacji.

 

Włochy. Sycylia - wakacje na wyspie

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

Dolomity Dolomity Fot. 123rf

Alpy

Dla tych, których nie pociągają plaże i nurkowanie w ciepłym morzu, jest włoska zima - a zimą Włochy oferują doskonałe warunki narciarskie. Słynnym celem wypraw narciarzy są Dolina Aosty w Alpach oraz Dolomity, ale praktycznie wszędzie we włoskich górach znajdziemy piękne miejscowości wypoczynkowe oraz dobrze przygotowane trasy narciarskie. Dodatkową atrakcją północy Włoch są także liczne jeziora polodowcowe, wokół których można świetnie wypocząć podziwiając niezwykłą przyrodę. W Alpach możemy także odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe z ciepłymi źródłami oraz ujęciami zdrowotnych wód.

 

Włochy. Bolonia - podróż kulinarna

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

Rzym, Włochy Rzym, Włochy Shutterstock

Starożytne drogi

Przysłowie głosi, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wywodzi się ono jeszcze z czasów Republiki Rzymskiej, gdy stolicę rozrastającego się państwa połączono z innymi włoskimi miastami. Wraz z rozwojem imperium, rozwijano też sieć drogową. Dzisiaj można podróżować po Włoszech tymi samymi szlakami, którymi podróżowali starożytni - chociaż ubite trakty zastąpiły asfaltowe autostrady. W wielu miejscach Włoch zachowały się jednak wspaniałe dawne wiadukty, mosty, tunele i przekopy, których widok wywołuje we współczesnych prawdziwy podziw dla starożytnej techniki inżynieryjnej.

 

Włochy. Rzym na weekend

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

włochy, cinque terre, pociąg włochy, cinque terre, pociąg Fot. 123rf

Włoskie pociągi

Jeśli podczas naszej podróży po Włoszech nie mamy samochodu, możemy skorzystać z bardzo dobrej sieci linii kolejowych, łączących wszystkie regiony Włoch. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Spóźnienia pociągów i nagłe zmiany rozkładów jazdy to nie tylko polska specjalność. Bilety na pociąg można kupić nie tylko na dworcu, ale także w licznych agencjach turystycznych (bez dodatkowych opłat). Wybierając rodzaj połączenia, warto wiedzieć, że po Włoszech kursują cztery rodzaje pociągów. Są to najszybsze i najbardziej komfortowe Eurocity - łączące na przykład Rzym z Paryżem czy Wiedniem i zatrzymujące się tylko w dużych miastach. Następnie mamy Intercity i zwykłe pociągi pospieszne, które praktycznie różnią się między sobą tylko ceną - Intercity są droższe, za to niewiele szybsze. Na krótszych trasach zatrzymują się we wszystkich ważniejszych miastach, tak samo jak pospieszne. Komfort i punktualność obu rodzajów pociągów pozostawiają wiele do życzenia, dlatego też na średniej długości trasach - tam, gdzie to możliwe - warto wybrać zwykły regionalny pociąg. Jest on najkorzystniejszy cenowo, a jego komfort niewiele ustępuje pospiesznym i Intercity. Ma też dodatkową zaletę - w razie opóźnień na trasie - a te zdarzają się we Włoszech praktycznie codziennie - pierwszeństwo mają pociągi Eurocity i właśnie regionalne. Może się więc okazać, że wybierając nieco dłuższą podróż wolniejszym pociągiem, szybciej dotrzemy na miejsce!

 

Włochy. Modny Mediolan

Tanie loty do Włoch

Hotele we Włoszech

Wycieczki do Włoch

Więcej o: