Chorwacja. Wyspy Chorwacji. Którą wybrać?

Chorwacja to państwo 1185 wysp, z czego 47 jest zamieszkanych. Ciężko wybrać spośród nich tę idealną na wymarzone wakacje. Każda ma innych charakter, oferuje inne atrakcje. Sprawdź, która wyspa Chorwacji do Ciebie pasuje!
Chorwacja, wyspa Vis. Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa. Jej atrakcje to dziewicza przyroda, zjawiska kresowe jaskinie, a także wspaniała lokalna kuchnia. To wyspa stworzona jest dla samotników, wędkarzy. Chorwacja, wyspa Vis. Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa. Jej atrakcje to dziewicza przyroda, zjawiska kresowe jaskinie, a także wspaniała lokalna kuchnia. To wyspa stworzona jest dla samotników, wędkarzy. Chorwacja, wyspa Vis, Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Wyspa Vis - dla smakoszy win, ryb i owoców morza

Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa. Jej atrakcje to dziewicza przyroda, zjawiska kresowe jaskiń Modra, Medvidina i Zelena, antyczne znaleziska i liczące kilkaset lat zabytkowe miasta Komiža i Vis. Łagodne doliny środkowej części wyspy porośnięte są winoroślą, drzewami cytrusowymi i palmami. Wyspa Vis nie jest miejscem rozrywkowym. Stworzona jest dla samotników, wędkarzy. To miejsce idealne do spokojnego wypoczynku na słońcu. Na wyspie Vis spośród wszystkich chorwackich wysp można ponadto zjeść najsmaczniej. W tutejszych tawernach serwowane są potrawy z najlepszych owoców morza rejonu Dalmacji. Są tanie i smaczne. Turyści mogą wybrać się także na rejs wędkarski, podczas którego sami złowią swój posiłek i nauczą się go przyrządzać. Trzeba też spróbować lokalnych win wytwarzanych na Vis m.in. - białego Vugava. Wino pochodzące z wyspy Vis jest znane od czasów starożytnych - w II w. p.n.e. - grecki kronikarz Agatarhid opisał je jako "lepsze od innych". Innym znanym trunkiem na Vis jest rogacica, mocny alkohol wykonany z owoców drzewa chlebowego obficie tu rosnących.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja wczasy - wyspa Rab Chorwacja wczasy - wyspa Rab Fot. Shutterstock

Chorwacja. Wyspa Rab - dla plażowiczów, a szczególnie nudystów

Na wyspie Rab czekają na turystów idylliczne zatoki, sosnowe lasy, stuletnie parki, rzymskie zabytki i romańskie dzwonnice. Wyspa Rab ma ponadto jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Na zachodzie wyspy znajdują się plaże kamieniste, na wschodzie żwirowe, a na północy piaszczyste. Najładniejsza jest Rajska Plaża w pobliżu miejscowości Lopar. Piaszczyste plaże znajdują się także w pobliżu miejscowości Supetarska Draga i Barbat. Wyspa Rab będzie rajem dla osób lubiących opalać się bez ubrania. Możliwe jest to m.in. na plażach Sahara, Ciganka i Stolac także położonych w pobliżu Loparu. Właśnie na Rabie zapoczątkowano adriatycki naturyzm. Co więcej, rozpoczął go tutaj jeden z angielskich królów.

 

Taka jest Chorwacja!

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja ceny. Wyspa Pag Chorwacja ceny. Wyspa Pag Fot. Shutterstock

Chorwacja. Wyspa Pag - dla imprezowiczów i wielbicieli sera

Pag ma najbardziej rozwiniętą linię brzegową na Adriatyku, liczne piaszczyste i żwirowe plaże, kilometry kamiennych murków i prastare gaje oliwne. W powietrzu unosi się zapach szałwi. Znaki firmowe wyspy to słynny owczy ser, koronki, tradycyjnie odparowywana sól morska, jagnięcina z ogniska, domowe białe wino i wędzona szynka z oliwą z oliwek. Ser cieszy się jednak największym powodzeniem wśród turystów. Szczególną jego cechą jest twardość i to, że jest słony. Ma specyficzny zapach i smak, które nadają mu oleje eteryczne i aromatyczne zioła. Wyspa Pag słynie jednak nie tylko z lokalnych przysmaków i wyrobów. Na Pag odbywają się także najlepsze imprezy na plaży. Wyspa bywa nazywana chorwacką Ibizą. Całodobowa impreza na plaży Zrče w Novalji przyciąga młodych ludzi jak magnes.

 

Chorwacja. Wyspa Pag inna niż wszystkie

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja, wyspa Mljet. Zielona wyspa należąca do Dalmacji wymieniana jest jako jedna najpiękniejszych wysp na świecie. W przeważającej części jest nienaruszonym rajem natury o bogatej faunie i florze. Niemal cała tonie w lasach. Jest oazą spokoju. Chorwacja, wyspa Mljet. Zielona wyspa należąca do Dalmacji wymieniana jest jako jedna najpiękniejszych wysp na świecie. W przeważającej części jest nienaruszonym rajem natury o bogatej faunie i florze. Niemal cała tonie w lasach. Jest oazą spokoju. Chorwacja, wyspa Mljet/Fot. 123rf

Chorwacja. Wyspa Mljet - na spotkanie z naturą

Zielona wyspa należąca do Dalmacji również wymieniana jest jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. W przeważającej części jest nienaruszonym rajem natury o bogatej faunie i florze. Niemal cała tonie w lasach. Jedną trzecią powierzchni wyspy zajmuje Nacional Park Mljet - najważniejszy obszar chroniony na południu Dalmacji. Znajduje się tu bujna i różnorodna roślinność śródziemnomorska, a także dwie głębokie zatoki, które ze względu na niezwykle wąskie cieśniny łączące je z morzem, nazwane są jeziorami. Są to jeziora Veliko i Malo. W lecie temperatura wody jest w nich o wiele wyższa niż po drugiej stronie wyspy, której wybrzeże jest skaliste, z licznymi jaskiniami i klifami. Niemal cały obszar Parku Narodowego Mljet pokrywa gęsty las iglasty, w którym dzięki działaniom w zakresie ochrony przyrody, zachowało się wiele bardzo starych drzew. Turyści mogą spacerować w ich cieniu specjalnie wytyczonymi ścieżkami lub jeździć na rowerach wzdłuż brzegów jeziora. Wyspa, mimo rosnącej popularności wciąż robi wrażenie bezludnej - turystów jest tu znacznie mniej niż na pobliskiej  Korčuli. Wyspa Mljet to doskonały cel dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Jest oazą spokoju. Ci, którzy poszukują ciszy i pięknych krajobrazów nie będą chcieli jej opuścić.

 

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Wyspa Hvar, Chorwacja pogoda Wyspa Hvar, Chorwacja pogoda Wyspa Hvar, Chorwacja/Fot. 123rf

Chorwacja. Wyspa Hvar - na spotkanie z historią i zabytkami

Znajdująca się od niedawna na liście dziesięciu najpiękniejszych wysp świata - słoneczna Hvar jest bez wątpienia jedną z najbardziej zachwycających wysp Dalmacji. Za sprawą m.in. największego placu miejskiego na wyspach po obu stronach Adriatyku, pierwszego teatru miejskiego w Europie, Arsenału, słynnego pałacu Tvrdalj i wyszlifowanych uliczek błyszczących w promieniach słońca, Hvar uwiedzie każdego wielbiciela zwiedzania. Na każdym kroku odnaleźć można tu ślady bogatej historii, która pozostawiła dziedzictwo różnorodnych dzieł sztuki świeckiej i sakralnej w muzeach i na fasadach domów. Harmonia historii i sztuki z teraźniejszością decyduje o uroku wyspy. Podobnie jak piękno jej przyrody - zaprawione zapachem lawendy. Wyspa znana jest z wyjątkowo łagodnego klimatu. Rosnące na niej winogrona zmieniają się w najlepsze wino, które jest symbolem pieczołowicie pielęgnowanej tradycji, liczącej już około sto pięćdziesiąt lat.

 

Chorwacja. Wyspa Hvar pełna słońca

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Chorwacja - Plaża Zlatni Rat Chorwacja - Plaża Zlatni Rat Chorwacja - Plaża Zlatni Rat/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Wyspa Brac - dla wielbicieli sportów wodnych

Wyspa Brac to największa wyspa Dalmacji. To wyspa kamienia i wiatru. Wyspa kamienia - bo w kamieniołomach na Bracu od wieków wydobywa się najlepszy kamień, z którego powstało wiele słynnych budowli. Wyspa wiatru zaś dlatego, że nigdzie na Adriatyku, jak twierdzą wielbiciele windsurfingu, nie wieje tak, jak w kanale pomiędzy Bracem i Hvarem, a szczególnie na plaży Zlatni Rat, której wygląd zmienia się w zależności od kierunku wiatru i fal. Zlatni Rat w miejscowości Bol zdecydowanie dominuje w krajobrazie wyspy. Niepowtarzalnie piękna żwirowa plaża obecna jest we wszystkich folderach reklamujących Chorwację. Poza windsurfingiem, Zlatni Rat oferuje wspaniałe warunki do nurkowania, kajakarstwa morskiego, wakeboardingu i innych wodnych atrakcji.

 

Chorwacja. Wyspa Brac - chorwacki skarb

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

palagruža, chorwacja, wyspa palagruža, chorwacja, wyspa Kyknos/CC/Wikimedia

Chorwacja. Wyspa Palagruža - na ekstremalne odosobnienie

Palagruža jest najbardziej oddaloną chorwacką wyspą, położoną w samym sercu Adriatyku. Należy do archipelagu o tej samej nazwie, ma długość 1400 metrów. Nad wyspą wznosi się imponująca 91-metrowa latarnia morska. Poza osobami opiekującymi się latarnią nie mieszka na Palagružie nikt inny. Tylko w latarni można więc nocować. Znajdują się w niej dwa apartamenty czteroosobowe. Wypoczynek w latarni, z której roztacza się widok na bezkresne morze i całą wyspę to niezapomniane doświadczenie. Palagruža jest rezerwatem przyrody, z licznymi endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. Za dopłatą możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem całej Palagružy oraz pozostałych wysepek i skał Archipelagu Palagružkiego. Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych żwirowych plaż Adriatyku "Južno zlato" (Złoto Południa). Na Palagružę dopłynąć można z portu miasta Korčuli na wyspie Korčula. Wyspa oferuje ekstremalne odosobnienie. Idealnie nadaje się na romantyczne wakacje, bądź rodzinny wypad. Transfer na wyspę w obie strony dużą piętnastometrową motorówką kosztuje ok. 700 EUR. Doba w latarni ok. 13 EUR od osoby. Na wyspę trzeba też zabrać własną żywność, gdyż nie ma tu żadnych sklepów.

 

Chorwacja. Makarska i okolice

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

lopud, wyspa lopud, chorwacja lopud, wyspa lopud, chorwacja Fot. Shutterstock

Chorwacja. Lopud - na krótki wypad

Lopud to wyspa należąca do wysp Elafickich leżących przed miastem Dubrownik. Między Lopud a Dubrownikiem kilka razy dziennie kursuje łódź liniowa, dlatego wyspę można odwiedzić przy okazji wizyty w tym pięknym mieście. Warto tu uciec i odpocząć na piaszczystych plażach. Na co dzień mieszka na Lopud ok. 200 osób. W okresie wakacyjnym wyspa "ożywa", ale nadaj jest spokojnie. Nie jeżdżą samochody, nic nie zakłóca wakacyjnej atmosfery. Rosną tu drzewa pomarańczowe oraz cytrynowe. Piękne kąpieliska oferują możliwość wypoczynku w ciszy i otoczeniu przyrody. Najpopularniejsza jest piaszczysta plaża Šunj. W Lopud zachowało także kilka kulturalnych i historycznych zabytków z dawnych czasów rzymskich - głównie kościoły. W centrum miasta Lopud znajduje się także park obfitujący w śródziemnomorską roślinność. Mieszkańcy wyspy oferują pyszne, domowe jedzenie i wino. Można tu spędzić miły dzień będący dodatkiem do wizyty w Dubrowniku, bądź zostać na dłużej. Wielu turystów oczarowanych wyspą wybiera tę drugą opcję.

 

Chorwacja. Wyspa Krk idealna na wakacje

Tanie loty do Chorwacji

Hotele w Chorwacji

Więcej o: