Czarnogóra - 10 atrakcyjnych miejsc nad wodą

Czarnogóra - trochę wbrew swojej nawie - to nie tylko góry. To także morze z pięknymi plażami i ciekawymi wyspami, szmaragdowe rzeki i dzikie jezioro. Przedstawiamy wodne atrakcje Czarnogóry - niedużego bałkańskiego kraju, który od kilku lat podbija serca turystów.
kotor, boka kotorska, czarnogóra kotor, boka kotorska, czarnogóra Fot. Shutterstock

Boka Kotorska - bałkańskie fiordy

Boka Kotorska, czyli najbardziej znana zatoka na całych Bałkanach, przypomina Norwegię. Adriatyk wcina się tu głęboko między szare skaliste góry. Krajobraz jest surowy. Boka Kotorska ma burzliwą historię - walczyli o nią Rzymianie, Grecy, Gotowie, Saraceni, w XV w. zdobyła ją Wenecja, a po kongresie wiedeńskim została włączona do Austrii. Główne  miasto Boki - Kotor - słynie z tego, że nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców, Kotor oparł się nawet atakowi Turków, którzy przez kilka wieków panowali nad tą częścią Europy.

Z kotorskiej twierdzy św. Jana wysoko nad miastem rozciąga się piękny widok na ponure skalne szczyty odbijające się w morzu, które długim, krętym jęzorem wrzyna się w ląd. Taki widok - zupełnie nietypowy w tej części Europy - wart jest wysiłku wspinaczki do twierdzy.

W Kotorze nie ma plaż, więc amatorzy wodnych atrakcji noclegów szukają raczej w okolicznych miejscowościach, które dużo bardziej sprzyjają morskim i słonecznym kąpielom. W wąskich uliczkach starego Kotoru, w cieniu zabytkowych domów i kościołów ulokowało się natomiast sporo klimatycznych knajpek.

budwa, budva, czarnogóra, plaża budwa, budva, czarnogóra, plaża Fot. Shutterstock

Budwa - dobre plaże i nocne życie

Amatorów nocnego życia i rozrywek na pewno przyciągnie Budwa. Słynący z ładnych plaż czarnogórski kurort tętni życiem i dyskotekową muzyką. W Budwie jest wiele hoteli, a kąpielisko upodobali sobie zwłaszcza Rosjanie i Serbowie. Ale ciszę i klimat minionych wieków też można w Budwie znaleźć - spacerując wąskimi uliczkami, wzdłuż murów obronnych kamiennej starówki.

Plaże w Budwie są długie i szerokie. W centrum znajduje się popularna, głośna, kamienisto-żwirowa Slovenska Plaża. Dalej od centrum leżą plaże Jazz i Tresteno, gdzie można uprawiać windsurfing i jeździć na nartach wodnych.

Ze względu na bogatą ofertę rozrywkową Budwa nazywana jest czarnogórskim Miami. Kawiarnie, kluby, dyskoteki, kasyna - raj dla imprezowiczów. W sezonie w Budwie odbywa się też wiele imprez kulturalnych.

Mimo, że kurort jest bardzo popularny, można tu znaleźć niedrogie noclegi w apartamentach czy kwaterach prywatnych - ceny zaczynają się od 15 euro za pokój. W mieście są też 2 campingi, ale w sezonie są one bardzo zatłoczone. Bardziej wymagający turyści mogą szukać noclegów w Budwie w licznych hotelach o różnym standardzie.

Sveti Stefan - wyspa milionerów

Wyspa Sveti Stefan to chyba najbardziej znany widok Czarnogóry, często umieszczany na pocztówkach i w folderach turystycznych. Na wyspę prowadzi piaszczysta mierzeja. Jednak wstęp na Sveti Stefan nie jest dla każdego - trzeba za niego zapłacić, a nawet bilet nie upoważnia do obejścia wszystkich zakątków. Na Sveti Stefan znajduje się sporo eleganckich hoteli i to wyłącznie dla hotelowych gości dostępna jest większość miejsc. Na Sveti Stefan są też trzy plaże - również przeznaczone tylko dla tych turystów nocujących w "Monako Bałkanów".

Sveti Stefan to miejsce drogie i snobistyczne. Wypoczywali tu członkowie europejskich rodzin królewskich oraz gwiazdy kina, miedzy innymi Sophia Loren i Sylvester Stallone. Pomyśleć, ze kiedyś tu było rybackie osiedle, które zostało opuszczone przez mieszkańców...

Ulcinj - plaże dla nudystów i tekstylnych

Niedaleko granicy z Albanią leży miejscowość Ulcinj - znane czarnogórskie kąpielisko. Mimo dość dużego zatłoczenia Ulcinj to niemalże urlopowy raj - morze jest tu czyste i turkusowe, przyroda i pogoda piękna, a wybór plaż duży.

Wielka Plaża w Ulcinju jest piaszczysta, ma aż 13 km długości i uchodzi za największą na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Podobno piasek na tej plaży ma właściwości terapeutyczne i łagodzi bóle reumatyczne. Mała Plaża z kolei, jak sama nazwa wskazuje, nie ma imponujących rozmiarów (jedynie kilkaset metrów), za to jej wielkim atutem jest lokalizacja - znajduje się tuż obok starówki. Kolejna plaża w Ulcinju - Ada - ma wydzieloną część dla nudystów. Z kolei plaża Valdanos jest żwirowa, ale ciekawie położona pośród gajów oliwnych.

Samo miasto też jest interesujące. Widać tu dużą mieszankę kulturową i religijną, swoją obecność zaznacza szczególnie islam, a klimat Ulcinja jest nieco orientalny. W Ulcinju można nocować w licznych kwaterach prywatnych bądź na campingach. Naturyści mają swoje osiedle niedaleko plaży Ada.

Tara - rafting w najgłębszym kanionie Europy

W głębi lądu, w  pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną, w górach Durmitor znajduje się najgłębszy kanion Europy - kanion rzeki Tary. Skały kanionu wznoszą się do 1300 metrów ponad korytem rzeki. Wiele agencji turystycznych, także tych znajdujących się na wybrzeżu Czarnogóry, organizuje jedno- bądź kilkudniowe spływy pontonem po Tarze.

Rafting Tarą dostarcza wielu emocji. Górska rzeka szybko unosi pontony, które wśród okrzyków przerażonych turystów obijają się o kamienie i podskakują na skalnych progach. Widoki, które można podziwiać z pontonu, są niezapomniane: dzikie góry porośnięte gęstym lasem i strome ściany kanionu. Nurt Tary jest wartki, a woda krystalicznie czysta. Wiosną, gdy śniegi spływają z gór, rafting jest doświadczeniem ekstremalnym. Latem i jesienią spływać mogą wszyscy, którym niestraszna jest zimna woda i którzy nie boją się nieprzewidzianej kąpieli.

jezioro szkoderskie, czarnogóra jezioro szkoderskie, czarnogóra Fot. Shutterstock

Jezioro Szkoderskie - ptasi raj

Dla miłośników przyrody prawdziwym rajem w Czarnogórze będzie jezioro Szkoderskie. Ten największy zbiornik słodkiej wody na Bałkanach leży na granicy Czarnogóry i Albanii. Płytkie, o bagnistych brzegach jezioro zamieszkiwane jest przez 48 gatunków ryb, w tym węgorza i łososia. Bogaty jest świat gadów - samych żmij występuje tu kilka gatunków. Jezioro Szkoderskie słynie jednak głównie z ptaków - jest tu największy rezerwat ptaków w Europie i ostatnie siedlisko pelikanów na naszym kontynencie. W rezerwacie naliczono 264 gatunki ptaków, w tym dzikie kaczki, gęsi, perkozy, czaple, nurki, a nawet orły.

Jezioro Szkoderskie samo w sobie jest fenomenem przyrodniczym. Fragmenty dna, tzw. oka, znajdują się poniżej poziomu morza. Najgłębsze oko ma aż 60 metrów. Powierzchnia jeziora jest zmienna, waha się od 370 do 530 km kw. Wysychające okresowo tereny pokryte są wysoką trzciną, a powierzchnia wody bagienną roślinnością.

Jezioro najlepiej poznawać z pokładu łódki. Na rozlicznych wyspach można zobaczyć ostoje ptactwa oraz ruiny kościołów, klasztorów, fortyfikacji, a nawet pozostałości po więzieniu, nazywanym czarnogórskim Alcatraz, gdzie osadzano tylko więźniów nieumiejących pływać.

W jeziorze Szkoderskim można się kąpać, ale miejsc z dobrymi plażami nie ma wiele - chętnie wskażą je miejscowi, ale trzeba mieć własny transport (samochód, motor, rower), by do nich dojechać. Jednym z najlepszych miejsc do kąpieli i opalania nad jeziorem Szkoderskim jest plaża Murici - półkilometrowa, piaszczysta i niezatłoczona.

Zobacz także:

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Czarnogóra. Odkryj ją zanim zrobią to inni!

perast, czarnogóra perast, czarnogóra Fot. Shutterstock

Perast - kościoły na wyspach

Misternie zdobione budynki z białego kamienia o dachach pokrytych czerwoną dachówką, dawne  pałace z koronkowo zdobionymi oknami, kamienne bruki - w niedużym Peraście czuje się atmosferę dawnych czasów. Do tego dochodzą  restauracje serwujące owoce morza i piękne widoki na Bokę Kotorską - ach, w Peraście można utknąć na dłużej.

Uwagę podróżnych przemieszczających się Magistralą Adriatycką przykują na pewno dwie wysepki z kościołami. Na jednej z wysp znajduje się benedyktyńskie opactwo św. Jerzego, otoczone gajem cyprysowym. Druga wysepka, Gospe od Śkrpjela, powstała poprzez "rozbudowę" dużej skały (czyli z zatopionych okrętów i wysypywanych kamieni), słynie z obrazu Madonny z XV w. Według legendy na skalnej rafie znaleziono obraz Matki Boskiej, który trzy razy przewożono do kościoła na lądzie i za każdym razem w tajemniczy sposób wracał on na rafę.

Zobacz także:

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Czarnogóra. Odkryj ją zanim zrobią to inni!

herceg novi, czarnogóra herceg novi, czarnogóra Fot. Shutterstock

Herceg Novi - kurort u stóp gór

Cztery twierdze i starówka tonące w bujnej podzwrotnikowej roślinności, w cyprysowych gajach nad szmaragdowymi wodami Adriatyku. Herceg Novi, nazywane miastem słońca i zieleni, to przyjemny czarnogórski kurort o bogatej historii. Panowali tu Turcy, Wenecjanie, Austriacy, a nawet Hiszpanie. Wszyscy pozostawili po sobie jakieś ślady. W Herceg Novi jest i szczypta orientu, i barok, są twierdze i cerkwie, kościoły oraz piękne budynki mieszkalne. Kilkunastokilometrowa nadmorska promenada zachęca do spacerów, podobnie jak starówka pełna zabytkowych budowli oraz ogród botaniczny z ciekawymi zborami roślin.

Herceg Novi jest pięknie położone u stóp gór, przy malowniczej Boce Kotorskiej. Kimat jest tu wyjątkowo łagodny i turyści przyjeżdżają się opalać, jeszcze zanim z gór zjadą ostatni narciarze. Ciepłe morze i niezłe plaże Herceg Novi (żwirowe i kamieniste) zachęcają do kąpieli morskich i słonecznych. Niektóre plaże otoczone skałami dostępne są tylko od strony wody. Na nadbrzeżu są wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc Herceg Novi to świetne miejsce dla osób aktywnych.

Zobacz także:

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Czarnogóra. Odkryj ją zanim zrobią to inni!

petrovac, czarnogóra petrovac, czarnogóra Petrovac/Fot. Shutterstock

Petrovac - kurort w gajach oliwnych

Petrovac stanowi świetną alternatywę dla głośnej i imprezowej Budwy. Piaszczysta plaża kończąca się imponującym klifem, krystalicznie czysta woda, pozwalająca obserwować podwodne życie, dobra infrastruktura turystyczna i spokojna atmosfera sprawiają, że rodziny z dziećmi oraz wszyscy poszukujący spokoju znajdą tu miejsce dla siebie.

Samo miasteczko Petrovac jest przyjemne i tonie w zieleni gajów oliwnych i lasów sosnowych. Na krańcu zatoki, w  której znajduje się Petrovac, pozostałości po twierdzy weneckiej zmieniono w bar. Lokali gastronomicznych w Petrovacu zresztą jest wiele, szczególnie na nadbrzeżu. W pobliżu miasta są jeszcze dwie dobre plaże: Buljarica i Lucice.

Petrovac jest dobrym punktem wypadowym, jest stąd blisko do Budwy, Baru i Cetinje. Komunikacja autobusami i busami między miastami jest sprawna i niedroga.

Zobacz także:

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Czarnogóra. Odkryj ją zanim zrobią to inni!

bar, czarnogóra bar, czarnogóra Fot. Shutterstock

Bar - kurort w gajach oliwnych

Bar, główny port Czarnogóry, z którego można popłynąć do Włoch, w pierwszej chwili nie wygląda zachęcająco, jednak zyskuje przy bliższym poznaniu. Przede wszystkim atrakcyjny jest Stary Bar, gdzie można zwiedzić pozostałości dawnej twierdzy. Warto też zobaczyć wybudowany przez Wenecjan akwedukt oraz uchodzące za najstarsze na świecie drzewo oliwne, mające podobno aż 2500 lat.

W mieście i okolicach jest kilka dobrych plaż. Plaża miejska w Barze jest długa i piaszczysta, plaża Perłowa ma opinię jednej z najpiękniejszych w Czarnogórze, a na plażę Królewską można się dostać tylko od strony morza, gdyż leży ona w malowniczej skalistej zatoczce. Jest to też świetne miejsce do nurkowania. Można wybrać się na wycieczkę nurkową do wraków zatopionych statków.

Z Baru prowadzi jedyna linia kolejowa w Czarnogórze: można nią dojechać do stolicy Serbii, Belgradu.

Zobacz także:

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Czarnogóra. Odkryj ją zanim zrobią to inni!

Więcej o: