Włochy. Sardynia - wakacje na wyspie

Sycylia czy Sardynia - oto wakacyjny dylemat nie lada. Za nami Sycylia, dziś prezentujemy Sardynię. Którą wyspę wybierzecie?
sardynia, włochy sardynia, włochy Fot. 123rf

Sardynia czy Sycylia?

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego, ale Sardynia może się pochwalić niewiele mniejszym obszarem. Odwiedzenie najciekawszych miejsc na Sardynii nie jest jednak skomplikowane. Trzeba będzie oczywiście spędzić trochę czasu w podróży, ale niezależnie od tego, czy jechać będziemy drogami nadbrzeżnymi, czy przecinać środek wyspy - widoki będą wspaniałe. Siatka połączeń autobusowych na Sardynii jest bardzo gęsta, autobusem dotrzemy praktycznie we wszystkie interesujące miejsca. Najlepiej jednak zwiedzać Sardynię samochodem (własnym lub wynajętym), bo - zapewniamy - w niektórych miejscach zechcecie zostać znacznie dłużej, niż przewidywał pierwotny plan. Warto zaopatrzyć się w dobre mapy samochodowe Sardynii - najlepiej kupić je na miejscu, zwracajmy uwagę na te, na których zaznaczone są nawet najmniejsze drogi, zwłaszcza jeśli planujemy wynajęcie samochodu terenowego - dzikie rejony Sardynii idealnie nadają się do terenowej jazdy, ale bez dobrej mapy mamy spore szanse się zgubić. Mapki w większości przewodników dostępnych w Polsce nie są zbyt dokładne, więc na pewno nie będą wystarczające.

 

Jadąc na Sardynię nie zapomnijmy też o parze wygodnych butów turystycznych, bo w okolicach większości plaż znajdziemy wspaniałe trasy spacerowe, często jednak niedostępne dla tych, którzy dzień spędzają w klapkach czy sandałach.

 

Jeśli ktoś ma patent żeglarski lub sternika motorowodnego - koniecznie powinien zabrać go ze sobą. W małych portach i malowniczych zatokach Sardynii działają wypożyczalnie łodzi i motorówek, a jest to rewelacyjny sposób na spędzenie dnia.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

sardynia, włochy sardynia, włochy Fot. Shutterstock

Capo Testa i Valle Della Luna

Sardynia słynie z przepięknych formacji skalnych, a jednym z najciekawszych miejsc w tej kategorii jest niewątpliwie przylądek Capo Testa położony w pobliżu miejscowości Santa Teresa di Gallura.

 

Sama miejscowość jest niewielka i niezbyt atrakcyjna turystycznie, ale to właśnie stąd możemy wybrać się promem na odległą o zaledwie 12 kilometrów Korsykę. Jeśli taka wycieczka nas nie interesuje, należy bezwzględnie wyjechać za miasteczko i udać się na przylądek, położony tylko 4 kilometry za miastem.

 

Na Capo Testa czekają na nas dwie plaże: jedna z miękkim białym piaskiem i niesamowicie turkusową wodą i druga, po przeciwnej stronie prowadzącej tu drogi - to właśnie na tej plaży znajdują się podziwiane tu cuda natury, czyli niesamowite formacje skalne. Masa granitowych kolosów przyjęła tu przez tysiące lat najbardziej fantastyczne kształty: zamków, zwierząt i przeróżnych postaci. Można tu też poleniuchować, ale to nie wszystko co Capo Testa ma do zaoferowania.

 

W Capo Testa znajduje się bowiem miejsce, na które warto przeznaczyć co najmniej jeden dzień, a jeśli czas pozwala - nawet dłużej. To Valle Della Luna - Księżycowa Dolina. Tak naprawdę Valle Della Luna to 7 małych wąwozów, rozdzielonych granitowymi skałami, gdzie znajdziemy także wydrążone piaskiem i wiatrem jaskinie. Jest tu cała masa mniej lub bardziej dostępnych zatoczek z maleńkimi plażami, jednak czasem ciężko znaleźć taką, która nie byłaby zamieszkana. W lecie Valle Della Luna jest bowiem oazą hipisów, z reguły przyjaźnie nastawionych do innych turystów. Można tu swobodnie przenocować lub spędzić cały dzień na lenistwie i kąpielach nie spotykając żywego ducha. Wytrwali piechurzy mogą przejść tutejszym turystycznym szlakiem, ale należy pamiętać o dobrych butach - roślinność w Valle Della Luna nie jest przyjazna dla stóp, a niektórzy mogą pożałować także wybrania się na spacer w krótkich spodenkach. Valle Della Luna to doskonała lokalizacja - planując wakacje na Sardynii, warto rozważyć wybór hotelu w tym rejonie.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

Sardynia, obok Sycylii jest najcieplejszym miejscem we Włoszech Sardynia, obok Sycylii jest najcieplejszym miejscem we Włoszech Fot. Shutterstock

Costa Smeralda

Najważniejszym miastem rejonu Costa Smeralda jest Olbia, dawne fenickie miasto, później ośrodek handlowy Rzymian. Niewiele pozostało z dawnych czasów, ale wartym odwiedzenia zabytkiem jest na pewno Basilica di San Simplicio, średniowieczny kościół w doskonale zachowanym stanie.

 

Sama Olbia jest tłoczna i dość często zakorkowana, tylko nadmorski fragment miasta nadaje się do krótkiego wypoczynku. Na Olbię nie należy tracić zbyt dużo czasu, gdyż odleglejsze rejony mają o wiele więcej do zaoferowania.

 

Costa Smeralda w pełni zasługuje na swoją nazwę, oznaczającą Szmaragdowe Wybrzeże. Historia jego niebywałej popularności zaczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy to książę Aga Khan założył tu kurort dla milionerów, popularny zresztą do dziś. Sam książę nadal chętnie tu wypoczywa, jego jacht jest jednym z najpiękniejszych na wybrzeżu.

 

Całe wybrzeże Costa Smeralda ma około 56 kilometrów długości, z czego ponad 10 zajmuje doskonała infrastruktura hotelowa i rozrywkowa. Plaże na Costa Smeralda są jednymi z najpiękniejszych na całej Sardynii. Upartym polecamy wybrać się na Książęcą Plażę (Spiaggia del Principe) w pobliżu miejscowości Capriccioso i Romazzino. Dojazd jest słabo oznakowany, ale przygodnie napotkani tubylcy zawsze chętnie wytłumaczą, jak tam dojechać. W samych miejscowościach także znajdziemy bardzo przyjemne miejsca do poleniuchowania.

 

Zacząć warto jednak od miasta Porto Cervo, stolicy tego regionu. Utrzymane w klimacie portowej osady, zachowało dawny klimat i malowniczy port. W dzień można tu spokojnie pospacerować, większość przybyłych tutaj turystów spędza bowiem całe dnie w lub na wodzie - na jachtach i motorówkach. Jest to zresztą wspaniały sposób na spędzenie nawet kilku dni urlopu - na Costa Smeralda pełno jest spokojnych i niezaludnionych zatoczek, do których dostać można się tylko od strony morza.

Dalej możemy udać się do miejscowości, która oślepia blaskiem brylantów przybyłych tu gości. To Porto Rotondo - miasteczko wybudowane nieco później niż kurortowy raj, ale niewątpliwie najdroższe i słynące z ekstrawaganckich imprez. Można tu zobaczyć np. słynną willę Silvio Berlusconiego: La Certosę.

 

Najbardziej przyjaznym zwykłemu turyście kurortem na Costa Smeralda jest Golfo Aranci. Znajdziemy tu pięć prześlicznych plaż, z których najładniejszą jest trzecia w kolejności - La Terza Spiaggia. Nazwa to dosłownie "trzecia plaża" - plaże są ponumerowane dla wygody turystów.

 

Warto zajrzeć też do uroczej wioski Arzachena - przyjemnie spędza się tam czas w bardzo malowniczym porcie.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

sardynia, włochy sardynia, włochy Fot. Shutterstock

Golfo di Orosei

Podążając dalej warto zboczyć z nadmorskiej ścieżki i zajrzeć w głąb Sardynii - jadąc w kierunku miasteczka Noro, które leży pomiędzy dwoma szczytami górskimi: Monte Corrasi i Monte Ortobene. Ten fragment Sardynii urzeka dzikością - to pasterska kraina, pozbawiona miejskiej infrastruktury. Jadąc naprawdę pięknymi drogami zobaczymy cała masę urzekających widoków. Tak naprawdę do Noro powinni zajrzeć głównie ci, których interesują muzea - na Sardynii nie ma ich zbyt wiele, ale w Noro znajduje się bardzo interesujące Muzeum Sardyńskiej Tradycji, posiadające pond siedem tysięcy eksponatów.

 

Miłym miejscem na spędzenie popołudnia w Noro jest też starówka - jest tu kilka przyjemnych restauracji i barów. Krętymi drogami wyjedziemy z Noro wprost do serca regionu - imponującej Golfo di Orosi. Zatoka rozciąga się na długości ponad 40 kilometrów, ale nie znajdziemy tu zbyt wielu przejawów cywilizacji. Linia brzegowa Golfo di Orosi robi wrażenie - tworzą ją imponujące klify i skały, pomiędzy którymi ukryte są zatoczki z plażami i wspaniałe groty. Golfo di Orosi to idealne miejsce dla osób spragnionych dzikiego i nienaruszonego krajobrazu. Dużo osób wypoczywa tu na oddalonych od lądu łodziach, wypożyczalnie możemy znaleźć wzdłuż trasy, ale nie oczekujmy, że będzie ich dużo.

 

Centrum towarzyskie i hotelowe stanowi samo Orosei, miasto o hiszpańskiej architekturze, w którym warto zatrzymać się i obejrzeć piękną katedrę. Do Orosei przylega wspaniała, piaszczysta plaża, długa na sześć kilometrów, ale bywa ona mocno zatłoczona, jako jedyna w pobliżu cywilizacji. Jest za to niebywale urokliwa i warto tu choć na chwilę zajrzeć. Nie traćmy tu jednak zbyt wiele czasu, bo czekają na nas o wiele piękniejsze zakątki.

 

Przystankiem obowiązkowym jest tez Cala Gonone - stąd wyruszymy na wspaniałą wycieczkę na cudowne plaże i do zatok dostępnych tylko od morza. Wypływają stąd łódki, na które wsiąść możemy rano, a wrócić nimi późnym wieczorem, po spędzeniu dnia na zwiedzaniu Groty Blue Marino i leniuchowaniu na absolutnie powalających plażach. Najlepiej wsiąść na niewielki prom, kursujący do Cala Luna z - jak sama nazwa wskazuje - księżycowym krajobrazem.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

calgari, włochy, sardynia calgari, włochy, sardynia Fot. Shutterstock

Cagliari

Południe Sardynii ma swoje centrum oczywiście w Cagliari, stolicy Sardynii. Miasto wznosi się nad błękitną zatoką (Golfo degli Angeli). Już z oddali można dostrzec jego wspaniałe wapienne mury, nienaruszone przez upływający czas.

 

Ci którzy lubią muzea, znajdą w Cagliari interesująco wyposażone muzeum archeologiczne. Ci, którzy wola spacerować, powinni trzymać się blisko mariny, gdzie w plątaninie małych uliczek znajdą wyśmienite restauracje i kafejki.

 

Spacery sprawią też wiele przyjemności w dzielnicy Castello, to tam właśnie znajduje się malownicza i doskonale zachowana starówka. Samo Cagliari pełne jest uroków, jednak największa atrakcja regionu kryje się na północ od miasta. Mowa o prehistorycznej osadzie Nuraghe Su Nuraxi. Jest to kompleks charakterystycznych dla Sardynii przedziwnych budowli, które na pierwszy rzut oka przypominają kamienne ule. Nie zobaczymy ich nigdzie indziej, wioska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Wycieczki na teren kompleksu ruszają spod głównej bramy w Cagliari co około 30 minut, przewodnicy mówią w kilku językach, ale najpopularniejszym językiem (po włoskim) jest oczywiście angielski. Nie wolno zwiedzać kompleksu samodzielnie, gdyż czai się tu wiele terenowych pułapek. Mając w planach oglądanie Nuraghi, koniecznie trzeba pamiętać o dobrych butach.

 

Jeśli podróżujemy z dziećmi, możemy także wybrać się do położonego nieopodal parku "Sardynia w Miniaturze". Przyjemny przystanek przed dalszą drogą, można tu także zjeść całkiem smaczny obiad.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

orsitano, włochy, sardynia orsitano, włochy, sardynia Fot. 123rf

Costa Verde, Oristano, Tharros

Podążając dalej zgodnie ze wskazówkami zegara, na zachodnią stronę wyspy, dotrzemy do miasteczka Nora, które było pierwszym miastem na Sardynii. Znajdziemy tu wiele interesujących zabytków starożytnej architektury, z których najbardziej atrakcyjnym jest wielki teatr i cztery pobliskie łaźnie rzymskie.

 

Część miasta została niegdyś zatopiona i nurkowie przybywają tu chętnie, aby eksplorować morskie dno w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Nora dysponuje także pięknymi plażami, otoczonymi sosnami o upajającym zapachu.

 

Jadąc dalej wjedziemy na Costa Verde - charakteryzujące się imponującymi wydmami, jednymi z największych w Europie. Najpiękniejszą plażą rejonu Costa Verde jest słynąca ze złocistych piasków Spiaggia San Nicolo. Przydrożne miasteczka zachęcają do zatrzymania się i zjedzenia obiadu w jednej z licznych restauracji, oferujących pyszne dania z ryb i owoców morza.

 

Kolejnym przystankiem zachodniego wybrzeża powinna być prowincja Oristano, z miastem o tej samej nazwie. To bardzo zielone okolice, porośnięte cytrusowymi i oliwnymi gajami. Warto poszukać tu lokalnych rolników, którzy za niewielkie pieniądze sprzedają soczyste owoce i pyszną oliwę z oliwek.

 

Warto spędzić także przynajmniej pół dnia wsamym Oristano, gdzie znajduje się Duomo, największa katedra na całej wyspie, a owładnięte jeszcze duchem średniowiecza centrum jest wyjątkowo przyjemnym miejscem do spacerowania.

 

W odległości 20 kilometrów od Oristano leży jeden z najciekawszych zabytków archeologicznych Sardynii, czyli Tharros. Krajobrazy są w tej okolicy naprawdę przepiękna, a góruje nad nimi wieża obserwacyjna w hiszpańskiej stylistyce. Znajdziemy tu także inne wspaniałe starożytne zabytki, pozostałości po rzymskim mieście. Między innymi wyrastające z wybrzeża dwie doryckie kolumny i rzymski cmentarz dziecięcy.

 

Turyści spragnieni plażowania powinni wybrać się na odległą o zaledwie 8 kilometrów od Oristano plażę Marina di Torre Grande, słynąca z białych piasków i pięknego koloru morskiej wody.

 

Stąd już tylko kawałek do malowniczego półwyspu Sinis, gdzie podziwiać można majestatycznie spacerujące po lagunach różowe flamingi. Z tej części Sardynii możemy powrócić w rejon Olbii trasą przez środek wyspy albą drogą prowadzącą przez wybrzeże. Ta druga będzie niewiele dłuższa, ale warto nią pojechać, bo widoków długo nie zapomnimy.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

Sztuka życia według Greka to sztuka jedzenia. W restauracji zjadaj wszystko. Na targu najbezpieczniej kupować jest sery, warzywa i owoce Sztuka życia według Greka to sztuka jedzenia. W restauracji zjadaj wszystko. Na targu najbezpieczniej kupować jest sery, warzywa i owoce Fot. Shutterstock

Kuchnia i wina Sardynii

Podobnie jak w przypadku Sycylii, nie należy tracić czasu na pisanie o sardyńskich winach, gdyż zasługują one raczej na kilka opasłych tomów, niż na krótką wzmiankę. Dość powiedzieć, że sardyńskie wina są znakomite i uświetnią każdy posiłek, a do winnic mijanych w czasie podróży trzeba koniecznie wstąpić, gdyż bogate smaki tutejszych win umilą nie tylko każdy posiłek, ale też każdy wieczór. To samo tyczy się regionalnych odmian grappy - wódki z winogron.

 

Kuchnia sardyńska zaskoczyć może podróżnika tym, że w inaczej niż na większości wysp, nie ma tu tradycji jedzenia dużej ilości ryb czy owoców morza. Oczywiście znajdziemy je w sardyńskich restauracjach, ale nie należą do popisowych dań tutejszych kucharzy, choć zachwycą każdego swoim smakiem i świeżością.

 

Sardynia to królestwo mięs - podaje je się tutaj na setki sposobów: gotowane, smażone, grillowanie, pieczone - zwłaszcza te ostatnie zasługują na uwagę, gdyż sposobów na pieczenie mięsa także jest tu kilka. Niektóre mięsa piecze się w specjalnych jamach, pieką się tam długo obsypane ziołami i natarte morską solą. Popularne jest także pieczenie "zwierzęcia w zwierzęciu", np. króliki piecze się we wnętrzu prosiąt. Połączenie smaków powstające w trakcie pieczenia jest naprawdę porywające.

 

Na Sardynii znajdziemy także wspaniałe pieczywo - Sardynia słynie z niego w całej Italii. Posiłki nie mogą obyć się bez pieczywa, zwłaszcza wielu odmian pane Carasu - cienkich płatów chlebowych.

 

Wspaniałe sardyńskie wędliny nie różnią się zbytnio od tych, które dostaniemy wszędzie we Włoszech, ale warto zwrócić uwagę na wędliny owcze - niezbyt popularne, a bardzo smakowite.

 

Niektóre sardyńskie dania są specyficzne - wrażliwi powinni unikać na przykład Cordula, Sa Corula, czy Sanguinaccio. Są to odpowiednio: jagnięce flaki, pudding z owczych wnętrzności i pudding na bazie świńskiej krwi.

 

Jako wyspa słynąca z wypasu owiec, Sardynia oferuje tez ogromny wybór serów, na czele których niepodzielnie króluje Pecorino. Znajdziemy tu sery podawane na gorąco, w sałatkach czy jako przekąski. Są naprawdę znakomite i dobrze znoszą podróże - warto przywieźć zapas do domu. Podobnie jest zresztą z dobrze zapakowanymi wędlinami.

 

W kuchni sardyńskiej nie brakuje też ani warzyw, ani owoców, zatem ci, którzy nie lubią mięsa i ryb, na pewno znajdą coś dla siebie i nie ucierpią na sardyńskim wikcie. Wszystkiego najsmaczniejszego.

 

Porównaj Sardynię z Sycylią

Hotele na Sardynii

Loty na Sardynię

Więcej o: