Wybrzeże Hiszpanii: 6 x Costa!

Wybrzeże Hiszpanii to kilometry doskonałych plaż, rybackie wioski, wiekowe domy z kamienia, winnice, romańskie kaplice i rzymskie mosty. Costa Brava, Costa del Sol, Costa Blanca, Costa Dorada, Costa Verde i Costa Cálida - oto przegląd hiszpańskich wybrzeży. Z przyjemnością wskazujemy miejsca, gdzie oferta turystyczna jest doskonała.
Hiszpania, Costa Brava Hiszpania, Costa Brava Hiszpania Costa Brava/Fot. 123rf

Hiszpania wybrzeże. Costa Brava. 6 x Costa!

Hiszpania wybrzeże

Najprostszą wersję Hiszpanii - plażową, z piaskiem, słońcem i nocnymi barami - znajdziemy w ofercie niemal każdego biura podróży. Ale wybrzeża Hiszpanii, od najpopularniejszego Costa Brava po Costa Verde i Costa Blanca, oprócz kilometrów doskonałych plaż kryją w sobie dużo więcej: małe portowe miasteczka, rybackie wioski, wiekowe domy z kamienia, winnice, romańskie kaplice i rzymskie mosty, a także zapierające dech w piersiach widoki. Najważniejsze wybrzeża Hiszpanii to Costa Brava, Costa del Sol, Costa Blanca, Costa Dorada, Costa Verde i wreszcie Costa Cálida. Każde z nich ma swoje uroki i tajemnice, ale każde zapewni też zmęczonej duszy to, co na wakacjach najważniejsze - potrzebny do życia odpoczynek. Oto przegląd hiszpańskich wybrzeży. Wskazaliśmy miejscowości, gdzie oferta turystyczna jest zróżnicowana i świetnie przygotowana.

Hiszpania, Costa Brava, Lloret de Mar Hiszpania, Costa Brava, Lloret de Mar Hiszpania Costa Brava/Fot. Shutterstock

Hiszpania wybrzeże. Costa Brava

Hiszpania wybrzeże. Costa Brava

Costa Brava w dosłownym tłumaczeniu oznacza "dzikie wybrzeże". Jeszcze na początku XX wieku mianem Costa Brava określano zaledwie fragment mocno zróżnicowanej linii brzegowej pięknego regionu Katalonia, gdzie skalisty ląd krył małe zatoczki, pełne ustronnych plaż. Dziś Costa Brava rozciąga się przez całą prowincję Girona, od miejscowości Blanes do granicy z Francją.

Blanes - miejscowość słynie przede wszystkim z jednej z najdłuższych plaż na Costa Brava, mierzącej 4 kilometry. Z pasa plaż do najsłynniejszych należą Blanes i S'Abanell. Do Blanes dojedziemy łatwo z Barcelony, Girony i Figueres, a podróż zajmie ok. 1-1,5 godziny. W miasteczku, które założyli jeszcze Rzymianie, znajdziemy gotycki zamek z XII weku, który strzegł wybrzeża przed napaściami piratów, a także powalające pięknem i zróżnicowaniem ogrody Mar i Murtra, które mieszczą 7000 gatunków roślin, od tropikalnych po śródziemnomorskie oraz kaktusy afrykańskie. Piechurzy znajdą w Blanes świetne trasy, a wzdłuż całego wybrzeża Costa Brava kursują statki wycieczkowe.

Lloret de Mar - to zarówno doskonały kurort jak i uzdrowisko. Na zwiedzających Lloret de Mar czeka gotycki kościół z XVI wieku z kolorowymi dachówkami, zamek, pomnik sardany (narodowego tańca Katalończyków, symbolu ich jedności i solidarności - w całej Katalonii sardanę tańczy się w soboty, a w Lloret de Mar też dodatkowo w dniu św. Krystyny - 24 lipca), cmentarz z nagrobkami w stylu katalońskiej secesji, park wodny Water World, wreszcie liczne kluby, podobno najlepsze w Europie, z powodu których wielu przyjeżdża do Lloret. Na miłośników sportowego trybu życia w Lloret de Mar czekają skutery i rowery wodne, spadochrony ciągnięte przez motorówki, bungee i tor kartingowy. Jeśli szukamy spokoju, to znajdziemy go na takich plażach jak Fenals, Sa Boadella czy Santa Cristina.

Tossa de Mar - tego kurortu nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Dawniej Tossa de Mar znane było z odbywającej się tu korridy, dziś warto tu przyjechać dla jednej z najpiękniejszych w Hiszpanii średniowiecznej starówki Vila Vella i fortyfikacji obronnych z XII wieku. Niedaleko znajdują się cudowne zatoczki, jak Canyet de Mar, gdzie uprawia się kwiaty i truskawki (zapach jest oszałamiający). Warto też odwiedzić Sant Feliu de Guíxols, gdzie znajduje się ogromny klasztor benedyktyński, XIX-wieczna fabryka korka, wreszcie przystań jachtowa i mnóstwo barów i kafejek.

Palamos, La Bisbal, Begur, Parafrugell - to małe, ale popularne ośrodki turystyczne, które znajdują się blisko Girony i Barcelony. W Palamos życie toczy się wokół starego portu, gdzie mieszczą się liczne bary, kafejki i dyskoteki. Wokół Palamos znajdziemy wiele zatoczek i plaż, uznanych za najbardziej atrakcyjne odcinki Costa Brava. La Bisnal warto odwiedzać w piątki, kiedy to odbywa się tam cotygodniowy jarmark, idealne miejsce dla miłośników fajansu. Z kolei w Parafrugell w dni świąteczne działa ogromne targowisko, pełne straganów z różnościami. Wreszcie Begul, z XV-wiecznym zamkiem i średniowiecznymi wieżami obserwacyjnym i zachwycającymi punktami widokowymi. Na Costa Brava naprawdę nie można się nudzić.

tarragona, costa dorada tarragona, costa dorada Fot. Shutterstock

Hiszpania wybrzeże. Costa Dorada (kat. Daurada)

Hiszpania wybrzeże. Costa Dorada (kat. Daurada)

Piękne piaszczyste wybrzeże Costa Dorada, leżące na południe od Barcelony, jest zupełnie inne od skalistego Costa Brava - ze swoimi słonecznymi, ciepłymi plażami, Costa Dorada w wolnym tłumaczeniu oznacza "złociste". Piaszczyste plaże Costa Dorada ciągną się przez 214 kilometrów! Jeśli potrzebujemy przede wszystkim wspaniałych widoków i kojącej bliskości morza oraz nie przeszkadza nam wakacyjny gwar, na Costa Dorada odnajdziemy swój raj.

Sitges - w miejscowości Sitges, położonej zaledwie 35 km od Barcelony, czeka na nas kąpielisko i neogotycki Pałac Morza i Nieba, który mieści ogromną kolekcję malarstwa i dzieł sztuki z całego świata. Sitges popularne jest także z powodu turystyki gejowskiej, ma szeroką ofertę barów i knajp gay friendly. Największym wydarzeniem w ciągu roku w Sitges jest karnawał zaczynający się w tłusty czwartek. No i widok na morze - widok na morze jest w Sitges magiczny.

Salou - to dziś jeden z najważniejszych kurortów Złocistego Wybrzeża, choć dawniej był jedynie portem rybackim. W Salou znajduje się największe w Europie wesołe miasteczko oraz długa plaża znana z flotylla bonus - małych łódek, na których podczas nocnych połowów zapalane są duże lampy. W wesołym miasteczku w Salou mieści się park tematyczny PortAventura Aquatic Park, w którym znajdziemy największą w Europie kolejkę górską i najszybszy w Europie roller coaster! Wokół Salou czekają na nas aż 34 piękne i czyste plaże, a także ogromne tereny do gry w golfa.

Tarragona - to miejsce dla pasjonatów historii - spore miasto na południu Katalonii znane jest przede wszystkim z zabytków z czasów rzymskich. Mamy tu duży kompleks archeologiczny (Tarragona została wpisana w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Dziś w Tarragonie można podziwiać fragmenty starożytnych murów, amfiteatru, cyrku i dwóch forów rzymskich oraz nekropolii, na której zachowały się mozaiki, sarkofagi i amfory. Na obrzeżach Tarragony natrafimy dodatkowo na słynny rzymski akwedukt, zwany diabelskim mostem.

Delta de l'Ebre - ostatnie miasteczko Costa Dorada to miejsce dla fanów dzikich plaż i pięknej przyrody (ponad trzysta gatunków ptaków i poletek ryżowych).

denia, costa blanca, hiszpania denia, costa blanca, hiszpania Fot. Shutterstock

Hiszpania wybrzeże. Costa Blanca

Hiszpania wybrzeże. Costa Blanca

Costa Blanca, czyli Białe Wybrzeże, leży w regionie Walencji i Murcji i tworzy środkową część hiszpańskiego wybrzeża. Costa Blanca to teren pełen białych wilii i hotelowych wieżowców, ale również zachowanych w naturalnym stanie plaż, jaskiń, klifów i cypli. Nazwa Costa Blanca pochodzi od białych kwiatów migdałowca, ale także od białego piasku tutejszych plaż. Na Costa Blanca górzyste tereny przechodzą łagodnie w doliny, a turystów kusi pyszna regionalna kuchnia oraz nieustanny karnawał, przeplatany świętami i lokalnymi zabawami.

Dénia, X?bia - w miejscowości Dénia warto zwiedzić zamek z czasów arabskich, stojący nad portem rybackim oraz sąsiadujące z nim muzeum etnograficzne. Jeśli zdobędziemy się na dość męczącą wycieczkę w górę El Montgo, zobaczymy z jej szczytów Ibizę, na którą z portu zwiezie nas prom. W X?bii obejrzymy fortecę San Bartolomeo oraz mauretańskie wieże obronne. Są tu dwie plaże: kamienista i piaszczysta - ta druga na obrzeżach miasteczka.

Benidorm - typowo turystyczne, pełne wysokich hoteli miasteczko, znane ze świetnego kąpieliska i trzech plaż , z których każda liczy około 5 km (Playa de Poniente, Playa de Levante i Playa de Mal) oraz z trzech parków rozrywki. O Benidormie mówi się Las Vegas, a to z powodu kasyn i rozświetlonych w nocy barów i ulic. Z lądu można popłynąć na wyspę Benidorm, popularną wśród płetwonurków. Z miasta warto udać się do La Vila Joiosa, znanej z wytwórni czekolady oraz do Guadalest - XVI-wiecznego miasteczka, gdzie w parku przyrody zobaczymy wodospady, a do najstarszej dzielnicy idzie się specjalnym tunelem. Na jego końcu czeka na nas arabski zamek a w sąsiadującej z nim skale znajdziemy dzwonnicę kościelną.

Zobacz też:

Hiszpania. 10 najlepszych plaż

Czytaj więcej o Hiszpanii

kartagena, hiszpania, costa calida kartagena, hiszpania, costa calida Fot. Shutterstock

Hiszpania wybrzeże. Costa Cálida

Hiszpania wybrzeże. Costa Cálida

Costa Cálida to południowa część Costa Blanca, słynąca z winnic i staromodnych ośrodków wypoczynkowych. Warto ją zwiedzić dla Mar Menor czyli mniejszego morza, które w rzeczywistości jest wielką laguną, osłoniętą od morza mierzeją długości 22 kilometrów. Woda w Mar Menor jest ciepła i płytka - w najgłębszych miejscach ma zaledwie 7 metrów. To idealne miejsce na sporty wodne, zwłaszcza windsurfing. Na Costa Calida (nazwa oznacza "gorące wybrzeże") dojedziemy z Kartageny i Murcji.

Kartagena - port morski i najważniejsze miasto w prowincji. Otoczona jest łańcuchem gór, leży nad niewielką zatoką. W Kartagenie znajdziemy średniowieczną starówkę wychodzącą na port, pełną barów i kawiarni. Warto wybrać się tu w czerwcu, na Międzynarodowy Tydzień Morski lub w listopadzie na Międzynarodowy Festiwal Filmu Morskiego. Wreszcie, na największe święto hiszpańskie - Semana Santa, czyli trwające ponad tydzień obchody i procesje religijne.

Lorca - jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Są tu i góry o wysokości 1500 m, i szeroki pas urokliwych plaż. Warto zwiedzić tutejsze zamki, w tym wspaniałą fortecę Del Sol, a także kościoły i rzymskie wille. W zamkowej ptaszarni trafimy na sowy, sępy i sokoły.

Zobacz też:

Hiszpania. 10 najlepszych plaż

Czytaj więcej o Hiszpanii

oviedo, hiszpania, costa verde oviedo, hiszpania, costa verde Fot. Shutterstock

Hiszpania wybrzeże. Costa Verde

Hiszpania wybrzeże. Costa Verde

Nazwa Costa Verde, czyli Zielone Wybrzeże sama nasuwa się na myśl, gdy patrzymy na soczyście zielone doliny, wysokie góry i szerokie, naturalnie ukształtowane porty. Costa Verde zaskakuje atrakcjami dla aktywnych turystów. Niedaleko miejscowości Potes trafimy na X-wieczną budowlę, Iglesia de Santa María de Lebe?a, która jest skrzyżowaniem meczetu z kościołem romańskim. Znajdujący się niedaleko klasztor przechowuje - jak się podaje - prawe ramię krzyża Chrystusa. Bliżej wybrzeża czeka nas urozmaicona linia brzegowa, pełna wysokich cypli i piaszczystych plaż.

Ribadesella - to miejsce dla miłośników jaskiń i malowideł naskalnych. Na zachód od portu znajdziemy wejście do ważnej jaskini franko-kantabryjskiej o nazwie Tito Bustillo. Tu na czerwonej ścianie pomalowanej ochrą zobaczymy 20 rysunków zwierząt z okresu paleolitu, wyrytych w krzemieniu, o wielkości około 2 metrów każdy.

Oviedo - miasto z VIII wieku, zbudowane wokół klasztoru i uniwersytetu. W Oviedo nakręcono fragmenty filmu "Vicky, Cristina, Barcelona" Woody'ego Allena. Znajdziemy tu kilka budowli predromańskich, jak bazylika San Julian de los Prados z malowidłami ściennymi czy Iglesia de San Tirso. W środku miasta czeka na nas piękny park - Parque de San Francisco. Jadąc na południowy zachód od Oviedo dotrzemy do Parque Natural de Somiedo, gdzie znajdują się jeziora polodowcowe

Zobacz też:

Hiszpania. 10 najlepszych plaż

Czytaj więcej o Hiszpanii

antequera, hiszpania, costa del sol antequera, hiszpania, costa del sol Fot. Shutterstock

Hiszpania wybrzeże. Costa del Sol

Hiszpania wybrzeże. Costa del Sol

Całe wybrzeże Costa del Sol, czyli po prostu wybrzeże Słońca rozciąga się od Gibraltaru aż do Granady, w regionie Andaluzja. Costa del Sol jest gęsto zabudowane, nie brakuje tu drogich kasyn i wilii należących do szejków i milionerów, ale zachowało się jeszcze kilka spokojnych miejscowości, gdzie można chłonąć przyrodę i korzystać z uroków piasku i słońca na kamienistych i piaszczystych plażach.

Malaga - największe miasto w prowincji, znane z upraw pomarańczy, bananów, fig, trzciny cukrowej i winorośli. W Maladze znajduje się port handlowy i rybacki oraz liczne kąpieliska. Malagę warto zwiedzić dla ruin twierdzy Alcazaba z czasów rzymskich, zamku Gibralfaro z XIV wieku oraz katedry z XVI wieku, nigdy nieukończonej, która mieści stalle chóru z 42 posągami świętych, a także dla domu, w którym urodził się Pablo Picasso.

Antequera - nazywane sercem Andaluzji. W Antequerze warto zwiedzić liczne kościoły i klasztor z XVI wieku, arabską twierdzę, a w okolicznych jaskiniach Cuevo de Menga i Cueva de Viera znajdują się ślady bytności człowieka z epoki kamiennej i grobowiec galeriowy z okresu megalitu.

Nerja - jedna z największych miejscowości wypoczynkowych Costa del Sol. Trafimy tu na odkrywki z okresu paleolitu w okolicznych jaskiniach oraz 2-kilometrową ścieżkę, która prowadzi wzdłuż oświetlonych grot kryjących stalaktytowe organy i stalagmitowe iglice.

Medina Azahara - ruiny kompleksu pałacowego z X wieku, znajdującego się niedaleko Kordoby u stóp gór Sierra Morena, gdzie nadal trwają prace wykopaliskowe. Tu znajdował się meczet i główna część miasta, z ogrodami i sadami pośrodku. Wrażenia z pobytu - niezapomniane.

Zobacz też:

Hiszpania. 10 najlepszych plaż

Czytaj więcej o Hiszpanii

Więcej o: