Włochy. Sycylia - wakacje na wyspie

Sycylia czy Sardynia? Którą wyspę wybrać na włoskie wakacje? Sycylia i Sardynia, choć obie mają gorący, włoski temperament, są jednocześnie tak różne, iż grzechem podróżnika byłoby odwiedzenie tylko jednej z nich. Każda z nich oferuje inne atrakcje, inne krajobrazy, innych ludzi, a nawet inną kuchnię. Nie odpowiemy dziś na pytanie czy wybrać Sycylię, czy Sardynię, postaramy się za to zaprezentować pierwszą z nich. Dziś Sycylia, jutro Sardynia, czyli pojedynek włoskich gigantów. A wybór i tak należy do was.

Sycylia

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego, ale Sardynia pochwalić może się niewiele mniejszym obszarem. Razem stanowią turystyczną potęgę i każdego roku przyciągają tysiące turystów z zagranicy, będąc zarazem ulubionym miejscem wypoczynku wielu Włochów mieszkających stale w kontynentalnej części Italii. Boom urlopowy na Sycylię i Sardynię przypada w sierpniu, zatem warto rozważyć odwiedzenie wysp w innych miesiącach, bo nie tylko będzie tam tłoczno, ale także ceny mogą osiągnąć abstrakcyjny poziom. Sierpień jest też najgorętszym miesiącem, dlatego jeśli nie lubicie upałów, warto rozważyć wizytę w miesiącach jesiennych. Będzie ciepło i słonecznie, mniej tłoczno i na pewno taniej.

sycylia, etna, samochód, wulkan, włochy sycylia, etna, samochód, wulkan, włochy Fot. 123rf

Sycylia i Sardynia - jak tu dotrzeć i jak się poruszać?

Zarówno na Sycylię jak i Sardynię najłatwiej oczywiście dolecieć z Polski samolotem. Koszt przelotu tanimi liniami (często z przesiadką) może wynieść nawet jedyne 300 PLN, jeśli kupimy bilet odpowiednio wcześnie. Tańsze od przelotów do Palermo będą na pewno połączenia do Trapani. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to zacznijmy poszukiwania właśnie od tego kierunku. Na Sardynii popularne lotniska to Olbia, Alghero i Cagliari, konkretne miejsce wybierajmy kierując się tym, gdzie zamierzamy mieszkać podczas urlopu - ceny połączeń na wszystkie trzy lotniska są bardzo podobne.

Dla tych, którzy wyspy chcą zwiedzić dokładnie i własnym samochodem, najlepszym środkiem transportu będzie niewątpliwie prom. Jest to jednak opcja dla ludzi, którzy mają dość dużo czasu na urlop i anielską cierpliwość do stania w gigantycznych korkach. Podróż przez Włochy do któregokolwiek portu promowego może przypominać drogę przez mękę. Promy na Sycylię odpływają między innymi z Neapolu i Reggio di Calabria, a na Sardynię z Livorno i Genui.

Najlepszym pomysłem organizacyjnym na zwiedzenie Sycylii i Sardynii jest oczywiście przelot samolotem i wynajęcie samochodu na miejscu. Wypożyczalnie oferują całą gamę samochodów, od małych kompaktów do terenowych aut odpowiednich na bezdroża. Jednak wybierając się na wyspy w okresie wakacyjnym warto pamiętać, że bez wcześniejszej rezerwacji mamy nikłe szanse na wynajęcie auta. Często już w maju na stronach wypożyczalni trudno znaleźć wolne samochody. Najciężej będzie nam znaleźć samochód na sierpień - we Włoszech to szczyt sezonu urlopowego, więc wszystkie pojazdy z wypożyczalni są już dawno zarezerwowane. We wrześniu i październiku nie ma już takich kłopotów, a ceny stają się przyjaźniejsze, można też trafić na atrakcyjne pakiety.

Jednak jeśli nie prowadzimy samochodu - bez obaw. Na Sycylii i Sardynii bez zarzutu działa komunikacja autobusowa. Bez zarzutu oznacza jednak, że autobusy przyjeżdżają, są dobrze oznakowane, ale lubią się spóźniać, a niektórzy kierowcy temperamentem przypominają raczej rajdowców. Jednak trasy, jakie można podziwiać z okien autokaru, są naprawdę wspaniałe. Ceny biletów nie rujnują kieszeni, a siatka połączeń jest bardzo dobrze rozplanowana.

Jeśli jednak to nadal nie ta opcja, pozostają jeszcze lokalne biura, które organizują wypady na zwiedzanie poszczególnych atrakcji Sycylii i Sardynii. Ceny są bardzo zróżnicowane, ale propozycje interesujące. Niestety - tu napotkamy na pewno na kłopoty językowe. Przewodnicy często uparcie nie mówią po angielsku, warto zatem zaopatrzyć się w dobry przewodnik. Jeśli jedziemy z biurem podróży, to oczywiście nie będzie kłopotu ze skorzystaniem z wycieczek fakultatywnych. Jeśli jednak wybraliśmy się na Sycylię lub Sardynię na własną rękę, zawsze warto zajrzeć do jednego z hoteli i sprawdzić, czy nie ma tam polskiego rezydenta, który na pewno pomoże nam dołączyć się do biurowej grupy turystów.

sycylia, palermo sycylia, palermo Fot. 123rf

Sycylia - Palermo

Sycylia  - Palermo

Najpopularniejszym miastem Sycylii jest oczywiście Palermo - stolica regionu. Każdemu, kto lubuje się w historiach kryminalnych, Palermo kojarzy się niewątpliwie ze sławną sycylijską mafią. Sycylijska mafia nadal istnieje, jednak to cały przemysł turystyczny pracuje na wypełnianie jej kieszeni, więc indywidualni turyści na Sycylii nie mają się specjalnie czego obawiać. Zarówno drobne kradzieże jak i inne incydenty zdarzają się na Sycylii z taką samą częstotliwością, jak w innych rejonach turystycznych Włoch. Zapomnijmy zatem o obawach i skoncentrujmy się na urokach miasta. A tu jest co oglądać.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Palermo jest naturalnie przepiękna starówka, gdzie króluje wspaniała dwunastowieczna Cattedrale di Palermo, a także imponujący pałac Normanów wzniesiony na ruinach zamku arabskiego. W jego wnętrzu koniecznie należy skupić się na pięknym sklepieniu w stylu arabsko-bizantyjskim. Słoneczne popołudnie możemy rozpocząć odwiedzając bardzo ciekawy ogród botaniczny Garibaldiego, a następnie spacerem udać się do willowej dzielnicy Mondello, która wieczorami staje się towarzyskim centrum Palermo. Znajduje się tu urokliwy port, z położoną tuż obok miejską plażą, a uliczki dzielnicy obsiane są urokliwymi knajpkami, które oferują całą gamę dań sycylijskich i nie tylko.

Dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń, niesamowitym akcentem będzie z pewnością Muzeum Śmierci, a dokładniej Katakumby Ojców Kapucynów, gdzie zgromadzono ponad osiem tysięcy zmumifikowanych ludzkich zwłok. Upiorne wrażenie potęguje fakt, iż niektóre mumie są staranie upozowane i budzą naprawdę mocny dreszcz. Nie polecamy zwiedzania tego muzeum w towarzystwie dzieci.

Palermo jest bez wątpienia miejscem bardzo urokliwym, same spacery dostarczą ogromnej przyjemności. Zobaczymy tu wspaniałe hiszpańskie pałace, malownicze, średniowieczne uliczki, budowle przypominające o tradycjach arabskich i bizantyjskich, galerie i interesujące muzea. Jeden dzień na Palermo to stanowczo za mało. Warto spędzić tu minimum dwa dni.

Zobacz też:

Czytaj więcej o Sycylii

Taormina, Sycylia. Taormina to miasteczko na Sycylii położone na zboczu wciętym między morze a Etnę. Stanowi esencję tej pięknej wyspy. Taormina, Sycylia. Taormina to miasteczko na Sycylii położone na zboczu wciętym między morze a Etnę. Stanowi esencję tej pięknej wyspy. "Kiedy słyszę słowo "Taormina", oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko-rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie" - pisał zafascynowany miastem Jarosław Iwaszkiewicz. Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Sycylia - Taormina

Sycylia - Taormina

Jeśli chcemy sprawdzić, co naprawdę oznacza stwierdzenie "raj na ziemi", to bezwzględnie należy udać się do Taorminy. Choć otoczenie zdaje się być wrogie - Taormina leży na zboczu Monte Tauro (z pięknym widokiem na Etnę), łagodnie opadającym na morskie wybrzeże - to mówi się, że nie znajdziemy spokojniejszego miejsca na świecie. Choć masa tu turystów i atrakcji, życie naprawdę zdaje się biec wolniej.

Miasteczko Taormina położone jest wyjątkowo malowniczo, spacerujemy tu wśród imponujących winorośli, które dostarczają materiału na przepyszne miejscowe wino. Koniecznie trzeba go spróbować. Mówi się, że najlepiej smakuje wypite w zabytkowym porcie, jednym z najbardziej urokliwych zakątków Taorminy. Dla miłośników zabytków ciekawym punktem będzie na pewno wspaniale zachowana grecka świątynia, miejsce kultu Wenus i pobliskie ruiny amfiteatru.

Spacerowanie po wąskich uliczkach to też nie lada przyjemność - w architekturze Taorminy przeważają małe i kolorowe domki, malowane na różne kolory, z ciekawymi drzwiami i okiennicami. Raj dla fotografów i spacerowiczów. Leniuchowanie można zaliczyć w małych zatoczkach na jednej z piaszczystych plaż Taorminy, a bardziej aktywni turyści powinni skusić się na nurkowanie - podwodny świat wokół Taorminy jest bardzo atrakcyjny. Superwypadem będzie też wycieczka do Gole Alcantra - miejsca, gdzie znajduje się zespół imponujących wodospadów.

Życie nocne? Ależ oczywiście. Taormina oferuje mnogość atrakcji towarzyskich, od ulicznych występów, przez małe restauracyjki z wyśmienitymi potrawami, aż do tańców pod dachem i często na świeżym powietrzu. Nie można się tutaj nudzić.

Nie można oczywiście pominąć groźnej Etny, której stoki górują nas spokojnym wybrzeżem Taorminy. Etna to najwyższy stożek wulkaniczny Europy, który do dziś budzi respekt wśród mieszkańców Sycylii, gdyż lubi robić im niespodzianki. Jednak Etna umie być też przyjazna - zimą stoki wulkanu dostarczają rozrywek narciarzom, a w lecie zachęcają do trekkingu. Wyprawa na szczyt Etny to jednak rozrywka dla wytrawnych piechurów, a warunki nie zawsze na nią pozwalają. Kto nie lubi się przemęczać, musi zadowolić się obejrzeniem dolnych kraterów i podziwianiem niedostępnych fragmentów wokół szczytu Etny z oddali.

Sycylia - Cefalu

Sycylia - Cefalu

W niedużej odległości od Palermo znajdziemy miasteczko, które często nazywane jest drugą Taorminą. Mowa o położonym u stóp skalistego masywu Rocca urokliwym Cefalu. Zupełnie słusznie uważa się Cefalu za najpiękniejszy kąpieliskowy kurort na całej Sycylii. Żwirowo-piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku, a morze kusi pięknym kolorem wody i przyjazną temperaturą. Mimo swojej popularności i licznych hoteli Cefalu zachowało dawny klimat i można tu wspaniale wypocząć. Turystom zmotoryzowanym można polecić pola campingowe znajdujące się przed miasteczkiem, są bowiem doskonale wyposażone, a lepszego miejsca na wyprawę z namiotem nie znajdziecie na całej Sycylii.

Cefalu słynie także ze średniowiecznych zabytków, na których obejrzenie warto poświęcić trochę czasu. Zacząć można od porannego spaceru pomiędzy stylowymi białymi domkami, a potem dotrzeć do słynnej normańskiej katedry, w której wnętrzu podziw budzą bizantyjskie freski i mozaiki. W całym mieście znajdziemy wiele elementów sztuki arabskiej, a także wspaniałe pozostałości średniowiecznych fortyfikacji i kilka pięknych kościołów.

W okolicach Cefalu znajdziemy także kilka farm oferujących oliwę z oliwek, które rosną tu obficie, a także rewelacyjne wina, z których ten rejon słynie w Europie i na świecie. Warto także wybrać się na miejski bazar, gdzie poza owocami morza i miejscowymi produktami kupimy też soczyste cytrusy z okolicznych upraw.

syrakuzy, włochy, sycylia syrakuzy, włochy, sycylia Fot. Shutterstock

Sycylia - Syrakuzy

Sycylia - Syrakuzy

Podczas sycylijskiej przygody nie sposób pominąć Syrakuz. To jedna z najważniejszych stref archeologicznych Europy, a jednocześnie przepiękna miejscowość warta odwiedzenia. Miłośnicy starożytnych zabytków w Syrakuzach będą mieli co robić. Wspaniałe ruiny Świątyni Apollina, katedra powstała na ruinach Świątyni Ateny, dwa imponujące amfiteatry - rzymski i grecki, czy bujne ogrody w starych kamieniołomach - jadąc do Syrakuz naprawdę nie można zapomnieć o dodatkowej karcie do aparatu.

Zabytków jest tu mnóstwo i należy poświęcić im stosowną ilość czasu. Nie da się Syrakuz docenić w pełni podczas jednodniowego wyjazdu, choć można wtedy zobaczyć niezbędne minimum. Na Syrakuzach, po intensywnym dniu wypełnionym zwiedzaniem, można też wspaniale poleniuchować - plaże są bardzo przyjemne, rosną na nich egzotyczne palmy, piasek jest czysty i ciepły, a morze wyjątkowo błękitne - można pływać, nurkować i próbować innych sportów wodnych.

W samych Syrakuzach nie brakuje restauracji i barów, można tu dobrze zjeść i kupić ładne lokalne pamiątki. Warto także pospacerować wieczorem wśród zabytków, o zachodzie słońca mają szczególny urok.

Caponta - danie z bakłażanem rodem z Sycylii Caponta - danie z bakłażanem rodem z Sycylii Fot. Shutterstock

Sycylia - kuchnia Sycylii

Sycylia - kuchnia Sycylii

Temat sycylijskiej kuchni można by ciągnąć godzinami. Dość jednak powiedzieć, że kuchnia na Sycylii będzie jedną z największych przyjemności naszego wyjazdu, a popijanie rewelacyjnych sycylijskich dań przednim winem podpowie nam, że znaleźliśmy jedno z najcudowniejszych miejsc na ziemi.

Wjeżdżając na Sycylię wkraczamy bowiem do krainy soczystych warzyw i owoców, świeżych ryb i owoców morza, sorbetów, wina, soków i innych dobrodziejstw sycylijskiej natury. Czego nie można przegapić? Niczego!

W większości restauracji dostaniemy wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Warto spróbować jednak najbardziej znanych lokalnych przysmaków, bo pewnych rzeczy nie dostaniemy nigdzie indziej.

W siódmym niebie będą wielbiciele ryb i owoców morza - w większości restauracji dostaniemy bardzo smaczne dania, wzbogacone aromatycznymi sosami i ziołami. Jeśli chcemy stołować się sami, na miejskich bazarach kupimy wszystko, co może nam być potrzebne, od chrupiącego pieczywa, do ryb i mięs pierwszej świeżości. Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w lokalne wędliny.

Pizza i makarony, jak wszędzie we Włoszech, tak i na Sycylii są bardzo smaczne, ale biorąc pod uwagę bogactwo sycylijskiej kuchni, śmiało możemy zostawić je na koniec naszej przygody, bo znajdziemy na Sycylii smaki o wiele bogatsze. Jeśli jednak koniecznie chcemy żywić się taką kuchnią, to sycylijskie restauracje i knajpki oferują wszelkie możliwe pasty, a od liczby wariantów pizzy może zakręcić się... w głowie.

Na naszej liście pozycją obowiązkową powinna być Caponata - podawana na ciepło sałatka z pieczonych bakłażanów, papryki, kaparów, orzeszków pinii, rodzynek i migdałów. Przyprawia się ją często balsamico. Znajdziemy także wersje caponaty z ziemniakami, owocami morza, brokułami i innymi warzywami. Znakomitym daniem jest także Arancini - ryżowe kulki, nadziewane mięsem i warzywami, zwykle smażone w panierce z tartej bułki.

Na Sycylii możemy także skosztować pysznych deserów i napojów - popularnym przysmakiem jest Granita, którą można w zasadzie nazwać sorbetem. Granita składa się z soku cytrynowego, soku z mandarynek, kawy, mięty, migdałów i jaśminu. Brzmi osobliwie? Możliwe, ale smakuje niebiańsko. Ciast i deserów spróbujemy na Sycylii mnóstwo, warto także skosztować wymyślnych deserów lodowych - bogactwa smaku i orzeźwienia. Desery z serem ricotta, cudowne i jedwabiste tiramisu, cassata i rewelacyjne semifreddo - te nazwy na języku zmienią się w same cudowności.

Wina sycylijskie to też temat na długie teksty, dość jednak stwierdzić, że warto zjeżdżać z głównych dróg na widok oznaczonej winnicy - większość winnic na Sycylii oferuje degustacje i możliwość zrobienia zakupów po preferencyjnych cenach. Ci, których ogranicza bagaż w samolocie, będą na pewno gorzko żałować, a trzeba znaleźć jeszcze miejsce na choć jedną butelkę orzeźwiającego napitku Limoncello, a także na Grappę - ulubioną wódkę Włochów, wyrabianą z winogron. Sycylię wspomina się długo, warto robić to wzbogacając wspomnienia smakiem.

Więcej o: